Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 29 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marcin.RybickiOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 18:28
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 761

Status: Online!
Bardzo proszę o wyrozumiałość, ponieważ nie orientuję się zbytnio w informacjach w tej publikacji zawartych. Znajdują się w niej informacje o konkretnej osobie. Nazwisko Wągrowski Andrzej h. Belina żródła 2/5 s. 328 i 4/509 p.96. Co dalej? Gdzie mam odnaleźć kolejne informacje?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 19:41
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzień dobry,

1. Wągrowski Andrzej Mikołaj, syn Kazimierza i Anny Konarskiej wylegitymowany ze szlachectwa w 1846 roku.
2. Romuald po Stanisławie, kapitan WP do 1816-ego roku, wylegitymowany w 1838 roku
3. Od Andrzeja, którego pradziad Eremigian (Remigijan) był dziedzicem dóbr Wągry i Strzemboszewice w woj. mazowieckim przed 1742 roku, prawnuki: ksiądz Andrzej, proboszcz parafii Pięczniew, pow. wartski, Franciszek Wincenty i Jan Nepomucen Stanisław, synowie Józefa i Teresy Załęskiej wylegitymowani w 1840-tym roku.

Pozdrawiam,
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 761

Status: Online!
Ja tą stronę mam przed sobą. Zależy mi na podpowiedzi dotyczącej sygnatur pod Andrzejem Wągrowskim. Gdzie ich szukać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13195
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Jeśli masz tę książkę, to przecież na samym początku (po wstępie) jest wykaz skrótów / źródła archiwalne.
A jeśli masz tylko kopię 1 strony, a nie masz książki, to jest przecież link w moim poście z 13 stycznia.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 20:20
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 761

Status: Online!
Mam dwa zdjęcia. Z nazwiskiem i wytłumaczeniem skrótów. Gdzie odnajdę "Ogólne Zebranie Warszawskich Departamentów Rządzącego Senatu" oraz "Deputację Szlachecką i Kancelarię Marszałka Szlachty Guberni Warszawskiej"?EDIT: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... olu=124959 kto wskaże 2/5 s.328? Taki jest zapis.


Ostatnio zmieniony przez Marcin.Rybicki dnia 03-02-2024 - 20:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 20:28
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13195
Skąd: Wrocław
Status: Offline
AGAD

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... c7e31d1bb8

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1959
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Po Deputację Szlachecką będzie Pan musiał pofatygować się albo poprosić skan w AGAD. Proszę pamiętać, że to są tylko dodatkowe elementy do nieistniejącej teczki legitymacyjnej poszukiwanej osoby, gdzie najważniejszym dokumentem był protokół przyznania szlachectwa z wyszczególnieniem dowodów jakie na nie się złożyły i wymienieniem przodków szlacheckich, w zasadzie tylko po mieczu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 21:42
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 761

Status: Online!
Dziękuję Panowie za link i wyjaśnienie jak postępować z drugim źródłem. "Nieistniejąca teczka legitymacyjna"? Nie doczekała naszych czasów z powodu np. II wojny i czy zasadne jest stwierdzenie, że ta publikacja wskazuje, że poszczególne rodziny legitymowały się, ale wszelkie teczki zaginęły w odróżnieniu od tych, które znajdują się w RGIA. Jeśli źle rozumuję, proszę mnie naprowadzić. To jest dla mnie temat zupełnie nowy-"terra incognita".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Nic innego niż to co jest z książce Sęczysowej nie znajdziesz w AGAD.
Ona pracowała na podstawie zasobów AGAD.
Teczki legitymacyjne przepadły.
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1959
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marcin.Rybicki napisał:
Dziękuję Panowie za link i wyjaśnienie jak postępować z drugim źródłem. "Nieistniejąca teczka legitymacyjna"? Nie doczekała naszych czasów z powodu np. II wojny i czy zasadne jest stwierdzenie, że ta publikacja wskazuje, że poszczególne rodziny legitymowały się, ale wszelkie teczki zaginęły w odróżnieniu od tych, które znajdują się w RGIA. Jeśli źle rozumuję, proszę mnie naprowadzić. To jest dla mnie temat zupełnie nowy-"terra incognita".


Teczki Heroldii Królestwa Polskiego spłonęły podpalone przez Niemców wraz z ogromną ilością innych bezcennych archiwaliów. W RGIA są jedynie teczki legitymujących się po 1867. Czasem zdarzają się potomkowie już tych wylegitymowanych, co było związane z procedurą związaną ze szlachectwem w Rosji. Warto przejrzeć ten opis Królestwa Polskiego po nazwiskach. To tak w skrócie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomaszOsmolskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2024 - 23:09


Dołączył: 27-03-2024
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry, czy mogłbym otrzymać informację o nazwisku Osmólski/Osmulski/Osmolski h. Bończa

Pozdrawiam Tomasz

vvv Andrzej, dziekuje


Ostatnio zmieniony przez TomaszOsmolski dnia 15-04-2024 - 13:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2024 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13195
Skąd: Wrocław
Status: Offline
OSMÓLSKI h. Bończa
Szymon (s. Walentego) leg. 1845.
Źr. 2/5 s. 307
Od Mikołaja, starosty ulkowskiego, któremu w r. 1772 Andrzej Ogrodzieński, skarbnik żytomierski, sprzedał d. Ogrodzienice i Słomczyn w ziemi czerskiej — wnuk Ignacy Mikołaj leg. 1841. Ignacy Mikołaj * ok. 1802 (s. Rafała i Elżbiety Zarębskiej), ppor. pułku grenadierów gwardii WP, u. w KRPiS x W-wa 11 XII 1830 Wanda Marianna Anna Wilkoszewska * W-wa ok. 1811 (c. Walentego i Gertrudy Staniszewskiej). Ich dzieci: 1. Stanisław Wojciech Józef * W-wa 23 IV 1839; 2. Józef Jan * W-wa 24 VI 1842; 3. Władysław Józef * 20 VI 1843; 4. Maria Anna Józefa * W-wa 27 VII 1845.
Źr. 1/156 s. 463; 4/144 k. 70-85; 467 p. 23

/Był jeszcze Osmulski v. Osmólski, który otrzymał prawo nowego szlachectwa./

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2024 - 20:47
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1688

Status: Offline
Witam,

po raz już kolejny przypomnę, no i nie tylko ja na tym forum, że istnieje na stronie startowej coś takiego jak narzędzie "szukaj na forum". Wystarczy wpisać wiodące/kluczowe słowo/słowa i zapoznać się z interesującym nas tematem, np.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-115070.phtml
Ale, wielu się nie chce przebrnąć przez nieraz setki wpisów, w tym nielicznych konkretnych. Więc mnożą się powielane zapytania, itp., itd.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2024 - 21:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2008
Posty: 107

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Witam,

po raz już kolejny przypomnę, no i nie tylko ja na tym forum, że istnieje na stronie startowej coś takiego jak narzędzie "szukaj na forum". Wystarczy wpisać wiodące/kluczowe słowo/słowa i zapoznać się z interesującym nas tematem, np.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-115070.phtml
Ale, wielu się nie chce przebrnąć przez nieraz setki wpisów, w tym nielicznych konkretnych. Więc mnożą się powielane zapytania, itp., itd.

Robert


Ale szczerze mówiąc nie widzę w tym nic szczególnie złego. Ktoś czegoś nie wie, to pyta. Zwłaszcza jeśli jest to osoba świeża w temacie. A znalezienie czegoś na naszym forum często nie jest łatwe.
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2024 - 08:26
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1688

Status: Offline
Bo, to nie jest też w kategorii "szczególnie złego". Jeżeli ktoś postanawia zająć się genealogią - nauką pomocniczą historii, powinien podnosić sobie poprzeczkę. Najłatwiej jest zadać pytanie (a odpowiedź na nie była już dana wielokrotnie na forum), prosić o wypisy z jakiegoś opracowania, które jest przecież dostępne w każdej bibliotece naukowej, a w większości w dostępie internetowym. Przy tym, zauważa się postępujące zniewolenie. Jak nie ma czegoś on-line, to paraliż umysłowy. A, może warto wydać raz na wielolecie trochę grosza na pachnącą papierem publikację, posiedzieć w atmosferze czytelni bibliotecznej, czy pojechać osobiście do archiwum państwowego lub kościelnego, w tym przejść drogę uproszenia dobrodzieja na parafii. Może jestem już z pokolenia niedzisiejszego, ale na początku zmagałem się z genealogią właśnie w klimatach odmiennych od ekranu komputera lub daleko idącej pomocy innych, licząc że to oni zrobią za mnie robotę. Chcę tylko powiedzieć, że zwracamy się o pomoc wówczas, jeżeli wykorzystaliśmy wszystkie z dostępnych nam źródeł. A, przeglądnięcie tematyczne forum, to nie jest dla każdego, jakieś super wyzwanie.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.332120 sekund(y)