Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 22 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2023 - 10:29
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 724

Status: Offline
Wystarczy posty podpisywać choćby imieniem.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
akagi66Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2023 - 10:54


Dołączył: 05-03-2023
Posty: 3

Status: Offline
OK - tak będę robił Smile dziękuję za pomoc. Jacek Zarzycki

_________________
J. Zarzycki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DzikiZdebOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 15:17
Sympatyk


Dołączył: 14-12-2016
Posty: 42

Status: Offline
Dzień dobry,

Pytanie kieruję do autora tytułowej publikacji - czy w Pana książce jest coś więcej o Tymińskich? Jeśli tak, czy występuje tam może Marcin (c. 1773-1821) żonaty z Franciszką Pawelczyk? Jest to najstarszy mój przodek, do którego dotarłem, a który pojawia się po raz pierwszy w Miętnem par. Garwolin w roku 1801.

Bez jego powiązania z którąś z rodzin Tymińskich nie wiem, w którą stronę kierować dalsze poszukiwania - równie dobrze mógł on pochodzić z Tymińskich osiadłych w Ziemi Nurskiej.

Pozdrawiam,
Paweł Zawora
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2024 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 339

Status: Offline
O herbie Zarzyckich w ziemi łukowskiej, mówi ich legitymacja ze szlachectwa z roku 1854, zamieszczona w tomie pierwszym. Czy to jest ich herb właściwy, nie wiem. Nie trafiłem na inną wzmiankę łączącą Zarzyckich z ziemi łukowskiej, z jakimś innym herbem.
Prawdą też jest, że znaczna ilość polskiej szlachty posługiwała się nie swoim herbem. Rodzina pamiętała o przydomku, ale nie o herbie, czego dowodem jest, że potomkowie tej samej osoby legitymowali się w XIX wieku z kilkoma różnymi herbami.

Niestety w moim Herbarzu nie ma wzmianki o Marcinie Tymińskim.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaharadżaKawuruOffline
Temat postu: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 29-01-2024 - 18:33


Dołączył: 29-01-2024
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu poszukuję informacji dotyczących mojej rodziny tj. Mościckich o przydomku Szuba (co wiem z przekazów ustnych, oraz z metryk przodków znalezionych w portalu Lubgens), dysponuję Pana herbarzami tom I i II (III zamierzam kupić Smile), książką p. Rzewuskiego o parafii Trzebieszów, artykułem p. Joanny Kuć o przydomkach tamtejszej szlachty w XVII wieku, ale nadal brakuje mi wiedzy nt. mojej i spokrewnionych z nią rodzin.

Czy mógłby Pan rzucić więcej światła?

Wiem, że gniazdo Mościckich to Mościska w parafii Trzebieszów, mieli rożne przydomki, herb według p. Tomasza Jaszczołta to Nowina, moi w XIX wieku zamieszkiwali Olszewnicę (obecnie parafia Kąkolewnica).

W poszukiwaniach przodków udało mi się dotrzeć do Jana urodzonego około 1800 r. syna Pawła i Anny z Wysokińskich Michalik (niestety akta zdigitalizowane są do 1810 roku) i mam przypuszczenie, że jego ojcem może być figurujący w pańskim herbarzu w tomie drugim - Paweł urodzony 1748 syn Barłomieja Szuby de Mościska lub Paweł urodzony w 1769 syn Antoniego de Sokule.

Byłbym dozgonnie wdzięczny za wszelką pomoc Smile
Pozdrawiam serdecznie,
Miłosz Chróściak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 30-01-2024 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 339

Status: Offline
Nie wiadomo, ile było rodzin Mościckich, i z jakich rodów heraldycznych pochodzili. Wsie Mościska, występowały też na Podlasiu i Mazowszu. Łącznie było 8 lub 9 rodzin.

W 1848 i 1849 roku Mościccy pochodzący z Mościsk (których?) , wylegitymowali się z herbami Ostoja i Ślepowron.

W ziemi łukowskiej były liczne przykłady zmian nazwisk, i używanie przydomków z końcówka „ski”, co czasami gmatwa poszukiwanie genealogiczne. Poniższe przykłady też nie pomagają w poszukiwaniach.

Mościccy, których to rodzin w ziemi łukowskiej było kilka, używali m.in. przydomka Sokoleński. W 1659 r. ochrzczony został w kościele trzebieszowskim Jan syn Jana Mościckiego Sokoleńskiego de Olszewnica i Marianny, chrzestną nowo narodzonego była Zofia Sokoleńska dicti (często) Szaniawska. Mościccy, dziedziczyli na dobrach Mościska Sokole i zapewne stąd przydomek Sokoleński. W 1702 r. w tejże parafii ochrzczony został Tomasz syn Łukasza Kłębowskiego dicti Mościckiego de Szczepanki i Heleny. Kłębowscy h. Jastrzębiec, wywodzą się z Kłębowa w parafii Ulan, a więc parafii sąsiedniej. Co ciekawe, Kłębowscy dziedziczyli na Mościskach już w 1676 r. Ostatni przykład może wskazywać, że to jednak Kłębowscy nosili przydomek Mościcki, a nie odwrotnie. Nie wiemy też, ilu Kłębowskich obrało nazwisko Mościcki na stałe.

Jedyne przykłady, które mogą się przydać w poszukiwaniach zamieszczam poniżej:
1782 r. (PT), urodzeni: Jan s. Piotra Mościckiego Szuby de Mościska i Marianny z Domańskich
1792 r. (PT), urodzeni: Paweł s. Antoniego Mościckiego de Mościska i Bogumiły.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MrTomiQOffline
Temat postu: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 30-01-2024 - 13:23
Sympatyk


Dołączył: 23-06-2022
Posty: 227

Status: Offline
Dzień Dobry
Poszukuję informacji o Mariannie Małeckiej zd. Jezierskiej, żonie Franciszka Małeckiego czynszownika, urodziła się w Dziecinowie par. Warszawice, czyli tam skąd pochodził Kasztelan Jezierski. Zmarła przy zięciu Pawle Małeckim właścicielu wsi i młyna Sobieńki par. Osieck.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki Smile

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 31-01-2024 - 12:03
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 339

Status: Offline
Nie trafiłem na podane powyżej osoby.

Pozdrawiam M. Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DictiKozakOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 18-03-2024 - 21:54


Dołączył: 18-03-2024
Posty: 1

Status: Offline
MaharadżaKawuru napisał:
Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu poszukuję informacji dotyczących mojej rodziny tj. Mościckich o przydomku Szuba (co wiem z przekazów ustnych, oraz z metryk przodków znalezionych w portalu Lubgens), dysponuję Pana herbarzami tom I i II (III zamierzam kupić Smile), książką p. Rzewuskiego o parafii Trzebieszów, artykułem p. Joanny Kuć o przydomkach tamtejszej szlachty w XVII wieku, ale nadal brakuje mi wiedzy nt. mojej i spokrewnionych z nią rodzin.

Czy mógłby Pan rzucić więcej światła?

Wiem, że gniazdo Mościckich to Mościska w parafii Trzebieszów, mieli rożne przydomki, herb według p. Tomasza Jaszczołta to Nowina, moi w XIX wieku zamieszkiwali Olszewnicę (obecnie parafia Kąkolewnica).

W poszukiwaniach przodków udało mi się dotrzeć do Jana urodzonego około 1800 r. syna Pawła i Anny z Wysokińskich Michalik (niestety akta zdigitalizowane są do 1810 roku) i mam przypuszczenie, że jego ojcem może być figurujący w pańskim herbarzu w tomie drugim - Paweł urodzony 1748 syn Barłomieja Szuby de Mościska lub Paweł urodzony w 1769 syn Antoniego de Sokule.

Byłbym dozgonnie wdzięczny za wszelką pomoc Smile
Pozdrawiam serdecznie,
Miłosz Chróściak


Dzień dobry,

ja również prowadzę poszukiwania Mościckich z Mościsk i Sokul w Ziemi Łukowskiej par. Trzebieszów, choć akurat z linii z przydomkiem Kozak. Chętnie wymieniłbym się informacjami.

Pozdrawiam,

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomkrzywanskiOffline
Temat postu: Herbarz szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie (koment  PostWysłany: 18-03-2024 - 23:44
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2007
Posty: 138

Status: Offline
Zgon porucznik Antoni Wolski z Guberni Lubelskiej. Moze ktos szuka?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaharadżaKawuruOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 26-03-2024 - 00:34


Dołączył: 29-01-2024
Posty: 4

Status: Offline
DictiKozak napisał:
MaharadżaKawuru napisał:
Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu poszukuję informacji dotyczących mojej rodziny tj. Mościckich o przydomku Szuba (co wiem z przekazów ustnych, oraz z metryk przodków znalezionych w portalu Lubgens), dysponuję Pana herbarzami tom I i II (III zamierzam kupić Smile), książką p. Rzewuskiego o parafii Trzebieszów, artykułem p. Joanny Kuć o przydomkach tamtejszej szlachty w XVII wieku, ale nadal brakuje mi wiedzy nt. mojej i spokrewnionych z nią rodzin.

Czy mógłby Pan rzucić więcej światła?

Wiem, że gniazdo Mościckich to Mościska w parafii Trzebieszów, mieli rożne przydomki, herb według p. Tomasza Jaszczołta to Nowina, moi w XIX wieku zamieszkiwali Olszewnicę (obecnie parafia Kąkolewnica).

W poszukiwaniach przodków udało mi się dotrzeć do Jana urodzonego około 1800 r. syna Pawła i Anny z Wysokińskich Michalik (niestety akta zdigitalizowane są do 1810 roku) i mam przypuszczenie, że jego ojcem może być figurujący w pańskim herbarzu w tomie drugim - Paweł urodzony 1748 syn Barłomieja Szuby de Mościska lub Paweł urodzony w 1769 syn Antoniego de Sokule.

Byłbym dozgonnie wdzięczny za wszelką pomoc Smile
Pozdrawiam serdecznie,
Miłosz Chróściak


Dzień dobry,

ja również prowadzę poszukiwania Mościckich z Mościsk i Sokul w Ziemi Łukowskiej par. Trzebieszów, choć akurat z linii z przydomkiem Kozak. Chętnie wymieniłbym się informacjami.

Pozdrawiam,

Michał


Dzień dobry. Napisałem do Pana na priv. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaharadżaKawuruOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 28-05-2024 - 19:14


Dołączył: 29-01-2024
Posty: 4

Status: Offline
wolenski_pipis napisał:
Nie wiadomo, ile było rodzin Mościckich, i z jakich rodów heraldycznych pochodzili. Wsie Mościska, występowały też na Podlasiu i Mazowszu. Łącznie było 8 lub 9 rodzin.

W 1848 i 1849 roku Mościccy pochodzący z Mościsk (których?) , wylegitymowali się z herbami Ostoja i Ślepowron.

W ziemi łukowskiej były liczne przykłady zmian nazwisk, i używanie przydomków z końcówka „ski”, co czasami gmatwa poszukiwanie genealogiczne. Poniższe przykłady też nie pomagają w poszukiwaniach.

Mościccy, których to rodzin w ziemi łukowskiej było kilka, używali m.in. przydomka Sokoleński. W 1659 r. ochrzczony został w kościele trzebieszowskim Jan syn Jana Mościckiego Sokoleńskiego de Olszewnica i Marianny, chrzestną nowo narodzonego była Zofia Sokoleńska dicti (często) Szaniawska. Mościccy, dziedziczyli na dobrach Mościska Sokole i zapewne stąd przydomek Sokoleński. W 1702 r. w tejże parafii ochrzczony został Tomasz syn Łukasza Kłębowskiego dicti Mościckiego de Szczepanki i Heleny. Kłębowscy h. Jastrzębiec, wywodzą się z Kłębowa w parafii Ulan, a więc parafii sąsiedniej. Co ciekawe, Kłębowscy dziedziczyli na Mościskach już w 1676 r. Ostatni przykład może wskazywać, że to jednak Kłębowscy nosili przydomek Mościcki, a nie odwrotnie. Nie wiemy też, ilu Kłębowskich obrało nazwisko Mościcki na stałe.

Jedyne przykłady, które mogą się przydać w poszukiwaniach zamieszczam poniżej:
1782 r. (PT), urodzeni: Jan s. Piotra Mościckiego Szuby de Mościska i Marianny z Domańskich
1792 r. (PT), urodzeni: Paweł s. Antoniego Mościckiego de Mościska i Bogumiły.

Pozdrawiam Marek Woliński


Szanowny Panie Marku,

w pańskim herbarzu natknąłem się na informację dotyczącą legitymacji szlacheckiej Leona Dionizego Mościckiego oraz Marcina, Wojciecha i Wawrzyńca Mościckich (tom I) jednocześnie wskazał Pan, że pieczętują się oni Ostoją. Przeszukując Internet nigdzie nie trafiłem na wywód szlachecki wyżej wymienionych osób. Stąd do Pana pytanie w jaki sposób pozyskał Pan informację i czy mógłby Pan wskazać źródło?

Z wyrazami szacunku,
Miłosz Chróściak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 29-05-2024 - 14:28
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 339

Status: Offline
O Mościckich herbu Ostoja pisał w swym Herbarzu Seweryn Uruski oraz Sęczys Elżbieta w Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–1861, Warszawa 2000. Wymienia ich też Emilian Szeliga Żernicki w Der Polnische Adel, Hamburg 1900.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaharadżaKawuruOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 29-05-2024 - 20:37


Dołączył: 29-01-2024
Posty: 4

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jednak zarówno w herbarzu Uruskiego jak i Elżbiety Sęczys nie ma mowy o wskazanych przeze mnie osobach. Szeliga również nie wspomina o Leonie Dionizym, o braciach Marcinie, Wawrzyńcu i Wojciech. Stwierdziłem, że musiał Pan posiadać jeszcze jakieś źródła i zabrnąć dalej niż ww. autorzy.

Z poważaniem
Miłosz Chróściak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu: Re: Mościccy, szlachta ziemi łukowskiej  PostWysłany: 31-05-2024 - 10:59
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 339

Status: Offline
W Herbarzu Uruskiego (tom XI-290 , u mnie tom I-193), jest zapis
- Antoni syn Andrzeja, sprzedał w 1791 r. część dóbr Mościska-Sokole. Z żony Marianny synowie; Wojciech, ur. w 1766 r., Wawrzyniec, ur. w 1771 r., i Marcin, ur. w 1775 r., ochrzczeni w Trzebieszowie, legitymowali się w Galicji w 1803 r.

Na kolejnej stronie w Herbarzu Uruskiego wymieniony jest Leon
- Stanisław syn Marcina zwanego Golojac, na był część dóbr Mościska i Sokole. W 1732 r. jego syn Jakub, ochrzczony w Trzebieszowie w 1710 r., z żony Marianny, pozostawił syna Leona Dionizego, ochrzczonego w 1755 r. w Trzebieszowie, który legitymował się w Galicji w 1804 r.
U mnie oba zapisy na tej samej stronie.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.332222 sekund(y)