Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 21 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wojtek_GabrielOffline
Temat postu: Z którego roku to zdjęcie? Katowice.  PostWysłany: 21-01-2024 - 17:31
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2014
Posty: 62

Status: Offline
Witam,
Czy sa tu jacyś eksperci, którzy byliby w stanie określić orientacyjnie w którym roku było wykonane to zdjęcie, na przykład na podstawie ubioru?
https://ibb.co/LdF8hq7
Na zdjęciu jest mój pradziadek, niestety nikt z obecnie żyjącej rodziny nie wie już który to. Gdybym wiedział w jakim okresie zdjęcie było zrobione, mógłbym odrzucic kilka osób.
Pozdrawiam,
Wojtek


Ostatnio zmieniony przez Wojtek_Gabriel dnia 21-01-2024 - 20:48, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że jest to przełom lat 40 i 50 XX wieku.
Fryzury tego okresu były takie same, szerokie nogawki spodni, kamizelki , teczki pod pachą i...wąsy u starszych.

Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 815

Status: Offline
Na jakiej podstawie ktoś miałby ci wydatować to zdjęcie? Może być przedwojenne lub wczesno-powojenne. Takie loki misternie kręcone nad czołem były popularne w latach 30-tych i 40-tych minionego wieku. Ubierać się tak mogli panowie w latach 30-60-tych. Może podpowiedziałoby coś określenie co to za budynek, jaka grupa, studenci, pracownicy?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojtek_GabrielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2014
Posty: 62

Status: Offline
Miałem nadzieję, że ktoś może zna się albo na ubiorach, albo na technikach fotograficznych i mógły przynajmniej określić dziesięciolecie.

Pradziadek pracował w drukarni i sądząc po teczkach, może to być zdjęcie grupowe pracowników. Nie wydaje mi się, by to pomogło w okresleniu okresu.

Budynek to Urząd Wojewódzki w Katowicach od strony ulicy Jagiellońskiej. Też raczej nie pomoże w określeniu okresu.


EWAFRA napisał:
Na jakiej podstawie ktoś miałby ci wydatować to zdjęcie? Może być przedwojenne lub wczesno-powojenne. Takie loki misternie kręcone nad czołem były popularne w latach 30-tych i 40-tych minionego wieku. Ubierać się tak mogli panowie w latach 30-60-tych. Może podpowiedziałoby coś określenie co to za budynek, jaka grupa, studenci, pracownicy?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 20:41
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32971
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może pomóc bardziej niż "ubiory". Szczególnie męskie z połowy XX wieku. "Moda" to nie był najpoważniejszy czynnik. Lata nawet 60 dla większości co się ostało /UNRRA przysłała / na ciuchach można było kupić nie kolekcja wiosna by Hase:)
mankiety i brak mankietów u spodni to nie jak bardzo ekstrawagancko dziś w nastroju i który komplet
lata 30 z uwagi na brak kapelusza /okryć głowy na zewnątrz mniej prawdopodobne niż 50

ale już detal architektoniczny , lampa !, co tam w gazonie, brak haseł wywieszonych to lokalnie jak najbardziej


P.S. samo "Urząd Wojewódzki" oznacza, że nie lata 30

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dominikkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 21:50
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 390
Skąd: Tomaszów Maz./Rawa Maz.
Status: Offline
A może prościej podać lata życia pradziadka, który to na zdjęciu? Po wyglądzie będzie można określić dziesięciolecie. Może jakieś inne wydatowane zdjęcia pradziadka pomogą?
Pozdrawiam,
Dominik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojtek_GabrielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2024 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2014
Posty: 62

Status: Offline
Jak wspomniałem w oryginalnym poście, nie wiem która z osób na zdjęciu to pradziadek. Dlatego wydatowanie, nawet przybliżone zdjęcia pomogłoby w określeniu, czy to jedna z tych młodszych osób czy starszych. Innych zdjęć nie mam.
Pozdrawiam,
Wojtek


dominikk napisał:
A może prościej podać lata życia pradziadka, który to na zdjęciu? Po wyglądzie będzie można określić dziesięciolecie. Może jakieś inne wydatowane zdjęcia pradziadka pomogą?
Pozdrawiam,
Dominik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tad_waw
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 16:11
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 131

Wojtek!

Czemu twierdzisz, że wiedza jaki budynek jest na zdjęciu nie pomoże w ustaleniu okresu w jakim powstało to zdjęcie? Ja tak na szybko na podstawie dostępnych w necie zdjęć tego budynku jestem w stanie ustalić kiedy zrobiono to zdjęcie z dokładnością około 10 lat. Niestety nie napiszę do jakiego ustalenia doszedłem bo nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Gdyby to dotyczyło jakiegoś budynku w Warszawie to miałbym więcej pewności. Nigdy nie byłem w Katowicach i nie znam tego budynku. Na domiar złego ten budynek ma dwa prawie identyczne wejścia i trzeba się zastanawiać które jest na archiwalnych zdjęciach. Gdyby nie te kolumny przy trzecim wejściu to też byłby jeszcze dodatkowy problem z ustaleniem.

Jeśli naprawdę zależy Ci na ustaleniu przybliżonego roku mogę dać Ci kilka rad.

1. Przede wszystkim wyostrzyj to zdjęcie i popraw kontrast. Jest do tego milion darmowych programów i aplikacji.
2. Z tego co piszą w necie to budynek powstał na początku lat 30-tych i był tam najpierw Sejm Śląski, w czasie wojny stacjonowali w nim niemcy a po wojnie był urząd wojewódzki.
3. Odnajdź w necie archiwalne zdjęcia tego budynku. Jest tego mnóstwo między innymi na takich portalach jak fotopolska.pl, NAC, różne artykuły w necie, są też filmy. Czytaj komentarze pod tymi zdjęciami bo są czasem przydatne informacje.
4. Postaraj się na podstawie znalezionych zdjęć i informacji ustalić w którym roku zainstalowano widoczne na zdjęciu latarnie. (Na najstarszych zdjęciach są inne)
5. Ustal kiedy skasowali te krzaki, schodki i murek na którym siedzą osoby widoczne zdjęciu.
6. Spróbuj ustalić rok na podstawie wysokości rosnących obok krzaków .
7. Ustal kiedy zostały zainstalowane kraty w oknach przy latarni (wydaje mi się, że na zdjęciu te okna nie mają krat)
8. Spróbuj ustalić czy w Katowicach działa jakaś grupa która zajmuje się identyfikacją zdjęć archiwalnych z Katowic i nawiąż z nimi kontakt.
9. Gdy już będziesz miał przybliżony rok powstania fotografii wystarczy wrzucić twarze tych panów do jakiejś aplikacji która podaje w przybliżeniu wiek osoby ze zdjęcia i pradziadek sam się odnajdzie:)
10. Spróbuj ustalić czy nie ma zdjęć pradziadka w archiwum dokumentacji pracowniczej z zakładu pracy w którym pracował.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_ZapałaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 16:43
Zasłużony


Dołączył: 14-03-2018
Posty: 8

Status: Offline
Witam
użytkownicy portalu fotopolska.eu Ci pomogą
i to szybko
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 18:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1575

Status: Offline
Zaryzykuję; roku nie podam ale stawiam na lata trzydzieste(ewentualnie początek czterdziestych) na podstawie wąsów a la toothbrush. Śmiem twierdzić, że po wojnie taki styl zarostu był dużo mniej popularny (z wiadomych powodów), a na zdjęciu mamy aż dwóch panów.
Podaj chociaż rok urodzenia pradziadka.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 19:09
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 815

Status: Offline
MonikaNJ napisał:
Zaryzykuję; roku nie podam ale stawiam na lata trzydzieste(ewentualnie początek czterdziestych) na podstawie wąsów a la toothbrush. Śmiem twierdzić, że po wojnie taki styl zarostu był dużo mniej popularny (z wiadomych powodów), a na zdjęciu mamy aż dwóch panów.
Podaj chociaż rok urodzenia pradziadka.


Mnie także wydaje się, że ten najstarszy pan wąsaty jest z wyglądu mocno przedwojenny, ale starszy człowiek mógł taki staromodny wizaż zachować nawet do lat 60-tych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 19:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1323

Mój dziadek takie niemodne wąsy nosił jeszcze długo po wojnie

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 20:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1575

Status: Offline
Takie wąsiki a la hitlerek? O takich pisałam a nie o wąsach najstarszego pana, pierwszego po lewej.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2024 - 20:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1323

Takie właśnie

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jotzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2024 - 18:52
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2008
Posty: 172

Status: Offline

Umownie nazwałem tych panów petentami. Miny mają niezbyt tęgie.
Być może przed chwilą opuścili Gmach Sejmu Śląskiego. Widoczna uliczna lampa gra kluczową rolę.

Poniżej zdjęcie widoku jaki mogli zobaczyć o ile byli tam wtedy. Dobrze widoczny po prawej murek
na którym siedzieli. Na równoległym murku relaksuje się jakaś dama. Inni petenci
przybyli wypasionymi bryczkami, chyba marki Fiat. Warto zajrzeć do spisu urzędów miasta Katowice.
Fotograf stał przy płocie na lewo od plakatu. Kadrował w lewo skos, tak że nie objął widocznej lampy.
W głębi stalowa konstrukcja Muzeum Śląskiego (MŚ) w budowie. Początek budowy 1936 rok.
Proponuję zapoznanie się ze smutnym losem tego budynku i jego bogatych zbiorów.


Poniżej Stan surowy otwarty MŚ ok. 1937. Zwracają uwagę krzewy wzdłuż ulicy Jagiellońskiej.
Oświetlenia jeszcze nie ma.

Stan surowy zamknięty MŚ 1937/38 Lampa uliczna już zamontowana.

Poniżej Gmach Sejmu Śląskiego, po lewej w szczelinie między budynkami fragment MŚ
z ciemnymi otworami okiennymi MŚ. ok.1937 roku.Muzeum Historii Katowic.

Gmach Sejmu Śląskiego, hitlerowski parteitag z Geringiem ok.1942. Na tym placu istnieje nadal fatum.
Kilka lat temu jacyś ekstremiści wieszali na atrapie szubienicy portrety swoich przeciwników.
Muzeum Historii Katowic.

Poniżej ul.Jagiellońska, po lewej, po stronie Gmachu Sejmu widoczna ta sama lampa
co z pierwotnego zdjęcia z umieszczonym tym razem na trzonie znakiem drogowym. Rok 1940.
Muzeum Historii Katowic.

Poniżej Muzeum Śląskie-wizualizacja. W 1942 roku Niemcy po kradzieży zbiorów budynek rozebrali.
Ten, który teraz tam stoi zbudowano w 1950 roku.

W konkluzji, datę wizyty tych dżentelmenów w nieustalonym urzędzie na ul. Jagiellońskiej typuję na lata 1937 - 1939 z przewagą tego ostatniego roku.
W poszukiwaniu materiałów do niniejszej prezentacji zwróciłem się m.in. do Muzeum Historii Katowic. Otrzymałem kilka, z tego zamieściłem trzy zdjęcia odpowiednio oznakowane. Panu dyrektorowi i szefowej działu fotografii dziękuję.

_________________
Janusz_Zawadziński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.324454 sekund(y)