Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 29 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 09:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
jeśli to Stanisław (tak zapisano w podlinkowanym dokumencie) to zapewne ten urodzony w 1861 nr 154

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 10:03
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1815
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Żegota_Jan napisał:
Witam,
Przeglądam spisy podatkowe z 1795 z par. Wasiliszki i natrafiłem na miejscowość Stare Wasiliszki. Z Markiewiczów są:
Jerzy syn Franciszka (lat 47), jego żona Marianna (40) i ich dzieci: Jerzy (17), Michał (11) i Anna (5)
Wawrzyniec syn Mateusza (31), jego żona Krystyna (26) i ich synowie Maciej (1) i Kazimierz (3)
Jan syn Mateusza (lat 52, być może brat Wawrzyńca), żona Katarzyna (53)
Mikołaj, syn Mateusza (lat 32, zapewne kolejny brat), jego żona Helena (31), ich dzieci: Andrzej (4), Krystyna (3), Katarzyna (1) oraz brat (kolejny) Marcin (19)
Życzę szczęścia w poszukiwaniach w nadchodzącym roku,
pozdrawiam,
Jan Żegota


Gdzie i w jaki sposób można znaleźć te spisy podatkowe? Są w internecie?

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 10:48
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witaj Arek, dzięki. Mówiłem, że jesteś lepszy Smile

A wiec mamy pierwszego Stanisława, ojca Anny - matki Czesława Niemena. Słuchaj, mam prośbę, bo mnie gnębi to pytanie - powiedz mi dlaczego tego w Genetece nie ma (jest przerwa w Ur 1860-1879) - indeksujący nie miał dostępu, czy jeszcze się tym nie zajął?

Teraz melduję, że mając imię i nazwisko Pana Eugeniusza Siemaszko znalazłem go na FB i właśnie wysłałem wiadomość i prośby o dane. Poczekajmy 2-3 dni, może się odezwie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 11:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Tadeusz_Wysocki napisał:
Witaj Arek, dzięki. Mówiłem, że jesteś lepszy Smile

A wiec mamy pierwszego Stanisława, ojca Anny - matki Czesława Niemena. Słuchaj, mam prośbę, bo mnie gnębi to pytanie - powiedz mi dlaczego tego w Genetece nie ma (jest przerwa w Ur 1860-1879) - indeksujący nie miał dostępu, czy jeszcze się tym nie zajął?

Teraz melduję, że mając imię i nazwisko Pana Eugeniusza Siemaszko znalazłem go na FB i właśnie wysłałem wiadomość i prośby o dane. Poczekajmy 2-3 dni, może się odezwie?


dostęp jak widać jest. Są też indeksy na FS więc może trochę to zniechęca do wykonania pracy, którą ktoś już wykonał

czy to AU tej Emilii Drozdowskiej ? nr 159
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-SP3D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 12:28
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzięki Arku za wyjaśnienie, kiedyś było takie handlowe hasło "Polam i wszystko jasne" Smile

Tylko ja melduję, że większość tych aktów to rosyjski, a ja tu niekumaty, coś tam czytam, tylko sam wiesz. bogactwo takich wpisów to "mowa między wierszami", teraz widzę tylko:

# Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872
czyli mamy do naszych puzli: AU 7.05.1872 Emilia Drozdowska rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiłowa (?)

Dzięki!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żegota_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 13:32
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2023
Posty: 65

Status: Offline
Odnośnie spisów - wszystko jest na FS. Numery spisów są analogiczne do numerów z archiwum w Wilnie.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library - link do zespołu ze spisami
https://drive.google.com/file/d/1gsm9hC ... w3haV/view - link do listy spisanych parafii z numerami z archiwum z Wilna (żeby dopasować numery).
Pozdrawiam,
Jan Żegota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 13:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Tadeusz_Wysocki napisał:
Dzięki Arku za wyjaśnienie, kiedyś było takie handlowe hasło "Polam i wszystko jasne" Smile

Tylko ja melduję, że większość tych aktów to rosyjski, a ja tu niekumaty, coś tam czytam, tylko sam wiesz. bogactwo takich wpisów to "mowa między wierszami", teraz widzę tylko:

# Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872
czyli mamy do naszych puzli: AU 7.05.1872 Emilia Drozdowska rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiłowa (?)

Dzięki!


to nazwisko to Trusiło
a tu AM Michała Drozdowskiego i Rozalii Trusiło
nr 20
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-2V2S
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 13:47
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Arek, dzięki, idzie jak burza Smile

A więc dzięki tobie mamy już Urodzenia rodziców Anny:

1. Ojciec Stanisław - AU 1861 rodzice Michał Markiewicz i Anna Markiewicz z d. Wydrzycka:
Станислав Маркевичов Male Михаил Маркевичов Male Анна Выдржицкая Female Birth 7 May 1861

2. Matka Emilia - AU 1872 rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiło
Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872

3. I teraz ich ślub!

Ukłony niskie!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żegota_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 13:51
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2023
Posty: 65

Status: Offline
W Genetece jest ślub Michała i Anny Markiewiczów.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
Rodzice Michała to Antoni i Anna zd Wrona
pozdrawiam,
Jan Żegota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 14:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Rodzice Antoniego to zapewne Mikołaj i Helena z domu Prymak (?)ponieważ
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1840
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1797
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 14:38
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Drodzy, mam prośbę, czy mógłbym w tych ukłonach serdecznych prosić o wykorzystanie waszego take a look i przekazania czy akty podają profesję przodka - przodków, ich status społeczny, a np przy zgodnie - przyczynę, chorobę? To wszystko jest do opisania ich życia. Nie jestem pewien jak to było w parafii Stare Wasiliszki, u mnie w świętokrzyskiem ksiądz proboszcz rozpisywał się że hej (ale też taką miał takie instrukcje) - pisał o wszystkim i o wszystkich - oczywiście w granicach urzędowych instrukcji Smile

Dzięki!

P.S. Ze względu na rosnącą ilość tych informacji dziś podzieliłem genealogiczne linie badawcze do 5-ciu! (bo mi się tak zagmatwa, że żaden miecz Damoklesa nie rozsupła), możecie uznać to za szaleństwo, ale to przecież jak nie tu i teraz, to gdzie i kiedy, no i nie jestem sam, jest nasze forum! Smile
1. Genealogia Czesława Niemena Wydrzyckiego i jego rodziny ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
2. Genealogia jego Matki Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/
3. Genealogia Marii Klauzunik "Maruszki" - pierwszej szkolnej miłości i żony Czesława Niemena ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/proba-gene ... a-niemena/
4. Genealogia Jerzego Markiewicza i jego rodziny - sąsiadów domu Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach (który z rodziną przesłał tak cenne wspomnienia i pamiątki):
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/
5. Genealogia Maryli Rodowicz - członka jej rodziny Władysława Markiewicza (osiadły ostatecznie w USA), którego rodzinny dom to były te same Stare Wasiliszki:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

Tadeusz Wysocki
Galeria Narodowa GA.PA www.narodowa.pl


Ostatnio zmieniony przez Tadeusz_Wysocki dnia 31-12-2023 - 14:48, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2023 - 18:56
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Arku, Janie, i inni - nastał wieczór tego samego dnia, skontaktowałem rodzinę Markiewiczów w Polsce, i nie gniewajcie się, ale muszę włączyć czasowe światło STOP!

Otóż oni twierdzą, co do przesłanego dokumentu, że nie są pewni, nie mają żadnych dokumentów metrykalnych z kościoła (szybki wyjazd ze Starych Wasiliszek do Polski), ale być może ten opis Pana Eugeniusza Siemaszki może dotyczyć nie linii Anny Markiewicz Wydrzyckiej, ale linii ich rodziny! (na moje pytanie, czy podana w tym opisie Anna córka Stanisława Markiewicza i Emilii Markiewicz z domu Drozdowska była tą Anną Markiewicz matką Czesława - odpowiedzieli, że nie są pewni, i mówią, że być może jej ojcem był nie Stanisław a jednak Antoni!). Ogólną sytuację wytłumaczyli tak, że w tym okresie w Starych Wasiliszkach było kilka zaprzyjaźnionych rodzin Markiewiczów - i do tego bardzo popularne w rodzinach imiona to Anna, Maria, Antoni, Stanisław, Michał, itd.
W tej sytuacji, kiedy w genealogii potrzebna jest precyzja, ja chcę grać fair i muszę po raz kolejny zawiesić badania linii Anny Markiewicz Wydrzyckiej - przepraszam, ale musimy to zrobić. Teraz poczekajmy na kontakt z Panem Eugeniuszem Siemaszko, jest duża szansa, że on będzie mógł przekazać, czy ojcem Anny był Antoni czy Stanisław i mieć na to jakieś potwierdzenia.

Bardzo proszę o zrozumienie zawieszenia więzów ojcowskich ze Stanisławem, co nie znaczy, że każde podane linki są nieważne - jeśli się rzecz nie potwierdzi ze Stanisławem, będą wykorzystane do tych innych rodzinnych linii!

Wasz, Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2024 - 10:55
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jest początek 2024, składam autokrytyczny meldunek:

1. Potwierdziłem z rodziną Jana Markiewicza, że te materiały na temat Starych Wasiliszek E. Siemaszki dotyczą nie linii rodziny Anny - matki Czesława Niemena, ale linii jego Markiewiczów. Wszystkie odkrycia Arka, Jana i inne zostały wykorzystane do budowania tej linii i są ogłoszone w GA.PA - w imieniu innych rodzin dziękuję! 2. Dalej nie ma odpowiedzi na listy przesłane do kościoła Michalitów w Starych Wasiliszkach (z politycznych względów zrozumiałych) 3. Kościół Michalitów w Polsce chciałby pomóc, ale nie ma kontaktu (te same względy) 4. Rodzina danych tych dziadków nie ma, nie pamięta (i to należy zrozumieć). 5. Sprawdziłem też MH - poprosiłem po pomoc, jest! - koleżanka z naszego forum Małgorzata Białas (dziękuję!) "przekopała" wszystkie linie rodzin podane na MH i niestety nigdzie nie ma podanych imion dziadków Anny Markiewicz Wydrzyckiej, ale uwaga - Małgorzata odkryła rzecz ważną - dane urodzenia rodzeństwa Anny (u: 1897) - to Michał 1892, Maria Antonina 1893 i Kazimierz 1909 - a więc zapewne pierwsze dziecko przyszło na świat w Starych Wasiliszkach w roku 1892 - i ślub rodziców Antoniego i Anny był w roku 1891 ! - i ten niefart genealoga - śluby w naszej Genetece są do roku ... 1890 ! (może indeksujący Ryszard Bencko mógłby podpowiedzieć czy warto i jak szukać dalej?)

A więc co mamy robić w nowym roku - poddawać się? Ależ genealog to takie poszukiwawcze zwierze, które nie poddaje się nigdy! Smile Chciałem zaproponować próby analizy przodków Antoniego (tu byłby pomocny mistrz nad mistrze w genealogicznych badaniach nasz Arek Bereza) np. biorąc pod uwagę imiona przodków, ale tu w Starych Wasiliszkach prawie co drugi przodek to Antoni, a przodkini to Anna, ale to szukanie jak igły w stogu siana. Tak więc na dziś mamy kilku "kandydatów" na ojca Anny, urodzonego ok. 1870 roku:

1. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 111), syn Andrzeja Markiewicza i Krystyny Markiewicz z domu Nowogrodzka
2. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 144), syn Marcina Markiewicza
3. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 315), syn Michała Markiewicza
4. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1872 (akt 311), syn Stanisława Markiewicza
5. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1875 (akt 321), syn Błażeja Markiewicza, urodzony w Krońkach (?)
Małgorzata dodała:
6. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1869, syn Iwana i Anny

A więc patrzmy na nowy 2024 rok z optymizmem - może cud jakiś da te dane i będzie można kontynuować badanie linii mamy Czesława Niemena, oraz ew. powiazań z rodziną Maryli Rodowicz (członek jej rodziny Władysław Markiewicz z rodzicami pochodził z tych samych Starych Wasikiszek), i z innymi rodzinami, których korzenie sięgają Starych Wasiliszek i tych genealogicznych dróg i drożyn między Grodnem a Liwą.

Wszystkim wielkie dzięki za 2023 i życzenia wielu szczęśliwych genealogicznych odkryć w nowym 2024.
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2024 - 11:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Tadeuszu, dzięki za miłe słowa choć żadnym mistrzem się nie czuję
Mam wrażenie, że bez kogoś, kto na Białorusi pójdzie do Archiwum i odnajdzie akt urodzenia i akt ślubu rodziców Anny niewiele jesteśmy w stanie zrobić (to po prostu zawsze będą domysły).
Oczywiście mam nadzieję, że indeksujący ma jakąś dodatkową wiedzę ale intuicja mi podpowiada, że indeksy powstawały na podstawie FS i skończyły się, bo materia się skończyła.
Wiadomo, że się nie poddamy, bo każdy kolejny miesiąc i rok przynosi rzeczy, o których się nam nie śniło.
Życzę więc by w 2024 tych rzeczy było jak najwięcej Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2024 - 20:35
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 900
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Arku, tytuł mistrza - za pomoc innym i też w wątku o Niemenie - należy się!

Uwaga - bardzo pomocna nasza forumowa koleżanka Małgorzata zrobiła z bazą MH dalszą analizę potencjalnych ojców Antonich - oto ona na dziś:

Antoni Markiewicz Stare Wasiliszki / lp / data ur / rodzice
1. 17.04.1870 Andrzej Krystyna Nowogrodzka
2, 4.05.1870 Marcin Józefa Szyroka
3. 10.11.1870 Michał Ludwika Karnowicz
4. 8.02.1869 Jan Anna z Markiewiczów
5. 28.02.1869 Stanisław Katarzyna Surkontowna
6. 20.09.1867 Justyn Antonina Borkowska
7. 28.03.1868 Antoni Marianna Lebiedziewicz
8. 5.05.1868 Antoni Helena Skorbowa
9. 28.05.1866 Ignacy Anna Wierynwiczówna

To ważne, przy kojarzeniach danych z innymi źródłami i wyboru ojca Anny.

Ba, Małgorzata odnalazła jeszcze grób jednego z braci Anny - Kazimierza z dokładnymi datami urodzenia (nie 1909 jak w liniach na MH - ale rok 1900!) i zgonu, ale to już dodam we wpisie o tej genealogicznej linii:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.351720 sekund(y)