Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 18 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Hyla_MagdalenaOffline
Temat postu: Czy amator może się do czegoś przydać?  PostWysłany: 09-11-2023 - 14:28


Dołączył: 08-11-2023
Posty: 9

Status: Offline
Dzień dobry,
od jakiegoś czasu amatorsko zajmuję się poszukiwaniem swoich korzeni rodzinnych. Zajmuję się też (tu bardziej zawodowo) odkrywaniem psychologicznych prawidłowości i schematów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie (tzw. genogram). Opracowane przez Państwa bazy, biblioteki, skany są ogromną pomocą dla kogoś takiego jak ja, początkującego i bez wykształcenia z zakresu archiwizacji. Wczoraj skorzystałam też z pomocy na forum jeśli chodzi o odczytanie polskiej metryki i spotkałam się z bardzo szybką odpowiedzą i reakcją. I pojawiło mi się w głowie przemyślenie - czy ja, jako amator, który niestety nie może odwdzięczyć się innym swoim czasem i pracą np. przy tłumaczeniach czy rozwikłaniu historycznych zawiłości, mogę się w jakiś sposób na forum czy w środowisku przydać (na przykład wykonując jakąś pracę dla małpki)?
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Hyla
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 14:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33327
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a propos schematów przekazywanych
Myślisz, że takie podejście jest dziedziczne? Nie ma szans na inne ścieżki niż prokreacyjne? edukacją, osmozą?
:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Hyla_MagdalenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 15:54


Dołączył: 08-11-2023
Posty: 9

Status: Offline
Badania pokazują, że pewne schematy (jak np. lęk przed określonymi bodźcami, np. zapachowymi) przekazujemy w genach, a wiele (moim zdaniem zdecydowanie więcej) przekazujemy za pomocą edukacji i osmozy, tj. słownie, często bezpośrednio, np. zasady rodzinne ("prać swoje brudy w domu" albo "nikt ci tak nie pomoże jak rodzina", albo wręcz "byle nie po rodzinie" itp.), ale też ogromny wpływ mają przekazy niewypowiedziane, czyli osmoza (niewypowiedziane a zaobserwowane i wyuczone przez młodsze pokolenie) i tajemnice, tabu rodzinne, które nie raz co któreś pokolenie są powtarzane w takich samych konfiguracjach (jak np. zawsze druga córka zachodzi w ciążę przed ślubem). Dzisiaj wiele z tych "tabu" zaczyna wychodzić na jaw, bo ludzie łatwiej rozmawiają o takich tematach. Ciekawie to widać w gabinecie, kiedy ludzie analizują swoje genogramy i nagle zaczynają rozumieć swoje postępowanie, a nieraz nabywają większego zrozumeinia dla swoich bliskich Smile.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 15:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33327
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Czyli jest nadzieja:)
Czym więcej osób przeczyta rozpoczynający wątek post, to (nawet jeśli nie są krewnymi)...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Hyla_MagdalenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 16:05


Dołączył: 08-11-2023
Posty: 9

Status: Offline
jest nadzieja zdecydowanie Smile
gdyby kogoś ciekawił ten temat, to chętnie pomogę czy wrzucę tutaj materiały jak można na drzewo genealogiczne nanosić też genogram (wątki psychologiczne)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SidorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 18:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Ja twierdzę, że mam gen genealogiczny Wink Jedni w rodzinie go mają, inni nie. Ci, którzy mają, są zainteresowani moimi "odkryciami", ale też sami dużo opowiadają, pamiętają, mają zdjęcia. Inni są zupełnie obojętni i "nic nie pamiętają". Jedna z moich ciotek zna wszystkie rodzinne zależności, pokrewieństwa i powinowactwa. Jej 2 siostry nie pamiętają historii, o których ona opowiada, ani nie znają też dalszej rodziny. To po prostu się ma, albo nie Smile

Ale Twoje pytanie było inne... Myślę, że będąc na forum od czasu do czasu, sama odnajdziesz sposób jak je wesprzeć Wink

_________________
Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2023 - 18:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33327
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Hyla_Magdalena napisał:
...gdyby kogoś ciekawił ten temat..


Pisz.

Może miałem nieprzyjemność z bardzo zwulgaryzowanym podejściem się spotkać i stąd moja głęboka niewiara co do modelu. Będzie okazja do nowego spojrzenia, albo i pospierania się:)
Próba odgadnięcia jaki były dokonywane wybory i spośród czego przodkowie wybierali sama w sobie jest warta podjęcia. Niezależnie czy ma to (i jak duże, jeśli ma) przełożenie na nasze wybory.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mbeelasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-03-2024 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2022
Posty: 187

Status: Offline
Hyla_Magdalena napisał:
Badania pokazują, że pewne schematy (jak np. lęk przed określonymi bodźcami, np. zapachowymi) przekazujemy w genach, a wiele (moim zdaniem zdecydowanie więcej) przekazujemy za pomocą edukacji i osmozy, tj. słownie, często bezpośrednio, np. zasady rodzinne ("prać swoje brudy w domu" albo "nikt ci tak nie pomoże jak rodzina", albo wręcz "byle nie po rodzinie" itp.), ale też ogromny wpływ mają przekazy niewypowiedziane, czyli osmoza (niewypowiedziane a zaobserwowane i wyuczone przez młodsze pokolenie) i tajemnice, tabu rodzinne, które nie raz co któreś pokolenie są powtarzane w takich samych konfiguracjach (jak np. zawsze druga córka zachodzi w ciążę przed ślubem). Dzisiaj wiele z tych "tabu" zaczyna wychodzić na jaw, bo ludzie łatwiej rozmawiają o takich tematach. Ciekawie to widać w gabinecie, kiedy ludzie analizują swoje genogramy i nagle zaczynają rozumieć swoje postępowanie, a nieraz nabywają większego zrozumeinia dla swoich bliskich Smile.


Kiedyś się właśnie zastanawiałem, ile w nas jest tego co mieli przodkowie. Ja mam badania psychologiczne mojego pradziadka w wojsku i tam jest cała masa informacji o tym jaki był. Jest to bardzo interesujące, ale niestety to jedyna osoba w rodzinie, która miała takie cechy. Dodatkowo też zauważyłem ciekawostkę, że mój ojciec jest podobny z charakteru i wyglądu, do jego pradziadka w linii: on - jego ojciec - matka ojca - jej ojciec.
Ciekawe jak to jest z tym dziedziczeniem.

_________________
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
termosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2024 - 11:50
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2014
Posty: 127

Status: Offline
Magdaleno, zasugeruj lekturę. Co można by przeczytać żeby bliżej zapoznać się z problemem przekazywanych z pokolenia na pokolenie cech psychicznych. Interesuje mnie dziedziczenie traum. Sprawa tabu rodzinnych także.
pozdrawiam
Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2024 - 12:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 984

Status: Offline
Hyla_Magdalena napisał:
jest nadzieja zdecydowanie Smile
gdyby kogoś ciekawił ten temat, to chętnie pomogę czy wrzucę tutaj materiały jak można na drzewo genealogiczne nanosić też genogram (wątki psychologiczne)


To możesz wrzucić?...
Ciekawy temat, ale zupełnie nie wiem, jak taki genogram miałby wyglądać dla mojej rodziny...

A co do "przydasia" to zawsze możesz coś poindeksować - wystarczą zdrowe oczy, czas i cierpliwość Smile. Jeśli to by Cię interesowało - może w odniesieniu do jakiejś parafii Twoich przodków - to tutaj ja służę pomocą.

Pozdrawiam,
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.324126 sekund(y)