Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalbaranskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 28-10-2023 - 15:53
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Dzień dobry,

odnalazłem wpis z 1847 r. (spis ludności miasta Krakowa), odnoszący się do ww. Karola Barańskiego (pochodzącego z Jarosławia) i Jego rodziny - to musi być zatem mój prapraprapradziadek. Udało mi się odczytać imię żony (Eufemia - zgadza się z ww. informacjami). Rok urodzenia Eufemii również się zgadza (1792 r.); Karola jednak już nie (widnieje 1782 r.). Z posiadanego uwierzytelnionego odpisu z aktu chrztu wynika, że został ochrzczony w 1789 r. Z czego może wynikać taka rozbieżność? Czy mógł np. urodzić się 7 lat przed chrztem? Zauważyłem już wcześniej, przy metrykach urodzeń dzieci Karola, że za każdym razem Karol podawał inny rok urodzenia (mimo, że nie mam wątpliwości, że to ta sama osoba; zob. mój wpis z 21-10-2023 - 21:49).

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... bf0d5a_max

Z indeksu nazwisk odnoszącego się do tego wpisu wynika, że Karol Boromeusz był wtedy pisarzem prywatnym:

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 7c0bd2_max

Czy w tego typu spisach zdarzały się omyłki/ nieścisłości co do wieku?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał


Ostatnio zmieniony przez michalbaranski dnia 28-10-2023 - 17:44, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 28-10-2023 - 16:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4420

Status: Offline
michalbaranski napisał:
spis ludności miasta Krakowa (...) widnieje 1782 r.). Z posiadanego uwierzytelnionego odpisu z aktu chrztu wynika, że został ochrzczony w 1789 r. (...) Czy mógł np. urodzić się 7 lat przed chrztem?

Tak mógł.
Zobacz np. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Nikt nie ogarnie twoich przodków lepiej od ciebie.
To jest temat o poszukiwaniu szlachectwa.
Jak masz inne krótkie konkretne pytania (jak to na górze na przykład) to znajdź odpowiedni temat albo załóż nowy dla tej j e d n e j konkretnej sprawy.
Poza tym czytaj posty innych użytkowników, sporo się dowiesz

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 28-10-2023 - 16:19
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Rozumiem, bardzo dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2023 - 16:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4420

Status: Offline
To w twoim interesie.
Jak masz kilka pytań w jednym poście i ktoś odpowie na jedno to pozostałe giną w natłoku nadmiarowych informacji.
Jeden post z jednym konkretnym pytaniem zwiększa ci szansę na kilka odpowiedzi Smile
Mało komu chce się od nowa czytać cały wątek, przypominać co i jak, analizować ...

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2023 - 17:47
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
To prawda, dziękuję. Z jednej strony nie chciałem przytłaczać moją osobą forum w kilku miejscach jednocześnie, a ponadto liczyłem, że jak tego typu dane będą w jednym miejscu, być może ułatwię odnalezienie komuś wspólnych przodków. Ma jednak Pani zupełną rację. Przepraszam jeżeli wprowadzam zamieszanie na forum, uczę się jeszcze panujących tutaj reguł. Wcześniejszy post zmodyfikowałem i utworzyłem nowe wątki, zgodnie z sugestią.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 01-06-2024 - 01:48
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
tomsaw napisał:
Witam.
Jeśli dotarłeś do metryki urodzenia Karola Boromeusza Barańskiego z przed 1790 roku i jego ojciec jest tam zapisany jako "nobilis" to jest to wskazówka potwierdzająca jego status.

Pozdrawiam.

ps. Temat statusu szlacheckiego na tym forum był poruszany wielokrotnie.


Dzień dobry, chciałbym odświeżyć temat. Udało mi się dotrzeć do ww. oryginalnej metryki urodzenia Karola Boromeusza Barańskiego i jak się okazało, wbrew treści odpisu wiarygodnego z 1812 r. dt. wyciągu z 1796 r. z ksiąg parafialnych rzymskokatolickich z Jarosławia, urodził się on nie 18.10.1789 r. ale 18.10.1783 r. (trójka bardzo przypomina dziewiątkę; reszta danych w tym imię matki i dane chrzestnych zgadzają się). Ojciec Michał Barański widnieje tam jednak jako "Spectabilis" a nie jak na wyciągu "Nobilis" (przypominając, Michał Barański zasiadał w latach 80-tych XVIII w. we władzach miejskich Jarosławia - syndyk, ławnik, członek rady 24 mężów).

Udało mi się także dotrzeć do aktu z 1776 r. nadania obywatelstwa miasta Jarosławia prawdopodobnie ww. Michałowi Barańskiemu:

"Sławetny [FAMATUS] Michał Barański, rodem z miasta Mrzygłodu, syn niegdyś sławetnego Jana i Katarzyny z Bardzińskich, małżonków, mieszczan mrzygłodzkich, prawowierny rzymski katolik, przyjął miejskie prawo jarosławskie, a także rotą przepisaną prawem magdeburskim złożył osobistą przysięgę względem okazywania na przyszłość posłuszeństwa szlachetnemu magistratowi jarosławskiemu, jak również został wciągnięty do spisu mieszczan jarosławskich" (tłumaczenie z łaciny).

I tutaj dochodzę do mojego pytania/ prośby o dalsze wsparcie. Wydaje się, że Michał Barański szlachcicem staropolskim nie był. Doczytałem jednak, że inny członek władz miejskich Jarosławia z tamtego okresu - Andrzej Wapiński uzyskał tytuł szlachecki od cesarza w 1794 r. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Wapi%C5%84ski ) a jego syn tytułował się baronem. Przypominając, Karol Boromeusz Barański, syn Michała, po przeprowadzce z Jarosławia do Wygnanowa (granica Księstwa Warszawskiego) w 1814 r., będąc nadstrażnikiem granicznym, tytułował się baronem (biorąc ślub ze szlachcianką Eufemią z d. Czekajska). Później konsekwentnie powoływał się na szlachetne urodzenie („urodzony”, „ojciec szlachetnie urodzony”, „ojciec kondycyji szlacheckiej”); w Krakowie pracował jako woźny sądowy. Czy istnieje możliwość, że ww. Michał Barański uzyskał szlachectwo galicyjskie, mimo że w dostępnych mi źródłach w ogóle nie widnieje (mam na myśli "Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej" z 1857 r.)? Gdzie jeszcze mógłbym szukać odpowiedzi? Bardzo proszę o pomoc. Nie daje mi to spokoju

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Barański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 01-06-2024 - 08:11
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1945
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Powoływanie się na szlacheckie pochodzenie w 1 poł. XIX w. na terenie Krakowa jest spotykane. Łączy się z niekontrolowanymi przez nikogo zapisami w księgach metrykalnych, czasem uszlachetnieniem nazwiska (przykład to dzieje rodziny Massalskich z Kurdwanowa, którzy nawet tytułowani byli książętami), a niekiedy nabywaniem dóbr ziemskich poprzez bogaty ożenek. Dlatego warto dotrzeć do metryk pierwotnych. Natomiast sprawa nabycia szlachectwa byłaby zapisana czy to w cytowanym przez Ciebie Poczcie lub dziełach Karla Franka https://de.m.wikipedia.org/wiki/Karl_Fr ... _von_Frank oraz źródła https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Występowanie nawet w dokumentach urzędowych z jakimkolwiek tytułem (np. paszport), a zwłaszcza w metrykach urodzenia nie jest dowodem przynależności do stanu szlacheckiego. Sam mam kilka paszportów z czasów Austrii z tytułami hrabiowskimi osób, którzy zwyczajnie go uzurpowali, ale to inna historia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja szlachectwa przodka - Karol Boromeusz Barańs  PostWysłany: 02-06-2024 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Rozumiem, dziękuję za wiadomość. Jakkolwiek nie było, historia bardzo ciekawa i pogmatwana.

W Internecie natknąłem się na informację: "Powszechne mniemanie, ze mrzygłodzcy mieszczanie to szlachta to nobilitujące, ale nie do końca prawdziwe (...) Rzemiosło było czasem jakby dodatkiem do podstawowego zajęcia, jakim było rolnictwo. Natomiast na pewno zatrudniano szlachtę, która pełniła różne funckje kancelaryjne i osiedlała się w miejscu pracy" ( https://debna.pl/pierwotna-lokalizacja- ... zyglodzie/ ). Jednocześnie odnoszę wrażenie, że o XVIII w. i szlachcie z obecnego woj. podkarpackiego bardzo niewiele dziś wiadomo. Pozostaje zatem dalej poszukiwać odpowiedzi Smile

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Barański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.338261 sekund(y)