Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2023 - 23:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a. niekoniecznie "nie jest już chroniony" (księga M ozgonniona?:)
b. przecież to AM wstępnego - o jakiej ochrona mowa? i może najistotniejsze - aneks się by przydał najbardziej

----
c. a nie ROmiszewska raczej?
d. "w trakcie jakiejś podróży" ...no w trakcie wysiedlania zwanego bieżeństwem
e. są adresy, w tym jej - Warszawa Belwederska 46 i zajęcie ..co znaczy, ze warto gimnazja przeszukać (a tam i odpisy AU bywają i inne informacje, ze świadectwem szczepień ospy włącznie plus historia meldunków, zajęć rodziców rok po roku w dziennikach etc etc)
---
f: tak, bywa zapisz urodzenia oddalonego od siedziby parafii, w której jest zapis
szczególnie nie jest to dziwne w czasie masowej (milion i więcej w krótkim czasie) migracji, zapis może być i parę lat późniejszy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malicka_ZofiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2023 - 23:26


Dołączył: 02-10-2023
Posty: 5
Skąd: Otwock
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
a. niekoniecznie "nie jest już chroniony" (księga M ozgonniona?Smile
b. przecież to AM wstępnego - o jakiej ochrona mowa? i może najistotniejsze - aneks się by przydał najbardziej

----
c. a nie ROmiszewska raczej?
d. "w trakcie jakiejś podróży" ...no w trakcie wysiedlania zwanego bieżeństwem
e. są adresy, w tym jej - Warszawa Belwederska 46 i zajęcie ..co znaczy, ze warto gimnazja przeszukać (a tam i odpisy AU bywają i inne informacje, ze świadectwem szczepień ospy włącznie plus historia meldunków, zajęć rodziców rok po roku w dziennikach etc etc)
---
f: tak, bywa zapisz urodzenia oddalonego od siedziby parafii, w której jest zapis
szczególnie nie jest to dziwne w czasie masowej (milion i więcej w krótkim czasie) migracji, zapis może być i parę lat późniejszy


Remiszewska lub Romiszewska (w odpisie aktu urodzenia jest Remiszewska, w Genetece również Remiszewska, aczkolwiek sama twierdziła, że nazywa się Romiszewska). Już nie wiem, której formy używać, która może być w dokumentach.
Wiem, że mieszkała na Belwederskiej u swojej ciotki, jeśli chodzi o zajęcie - była kasjerką w Teatrze Malickiej i tam poznała swojego przyszłego męża, czyli mojego dziadka Zbigniewa Malickiego. Sprawdzę gimnazja - dziękuję za radę i wszystkie uwagi Smile

Zofia Malicka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2023 - 07:13
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1782

Status: Offline
Mateuszu, znalazłam dwie pary z Mateuszem Żichem:
1. Mateusz Żichow i Antonina Borodziuk ze wsi Żichow. 20.IV.1884r. ur syn Aleksander (akt 64)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563
2. Mateusz Żichow i Filomena Podlińska ze wsi Rynki (nie jestem pewna). 26.II.1886r. ur córka Kazimiera (akt 50)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563
Indeksy też są ale na końcu wszystkich parafii z danego terenu
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2023 - 08:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
puszek napisał:
Mateuszu, znalazłam dwie pary z Mateuszem Żichem:
1. Mateusz Żichow i Antonina Borodziuk ze wsi Żichow. 20.IV.1884r. ur syn Aleksander (akt 64)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563
2. Mateusz Żichow i Filomena Podlińska ze wsi Rynki (nie jestem pewna). 26.II.1886r. ur córka Kazimiera (akt 50)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563
Indeksy też są ale na końcu wszystkich parafii z danego terenu
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563


Są te dwie pary a dzieci, jakie znalazłem:
Mateusz i Antonina:
Franciszek 1866
Łucja 1869
Józefat 1871
Marianna 1876
Magdalena 1878
Anna i Elżbieta 1880
Aleksander 1884

Mateusz i Filomena
Dominik 1869
Józef 1871
Urszula 1873
Aleksander 1878
Malwina 1880
Michalina 1882
Kazimiera 1886

Plus dwie pary, które dopiero rozpoznaję bojem Smile
Mateusz i Maria Kuryło - ślub 1889
Mateusz i Tekla Buzykow - 1882 córka Stanisława

Strasznie są poprzekręcane nazwiska i zapis momentami dziwny - Zych, Zich, Żich, Szich Żuch

a nawet Szmiginiew (bo to na 99% oni pod nr 133)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194

Mateusz jest także Matwiejem i Maciejem

jest też Adam s. Jerzego nr 60
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPG-DDJ1
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2023 - 09:37
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1782

Status: Offline
Należałoby też przeglądać sąsiedzkie parafie bo np. Magdalena (córka Mateusza Żicha i Antoniny) ur 1878r. w par. Zdzięcioł (akt 175)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2023 - 10:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
puszek napisał:
Należałoby też przeglądać sąsiedzkie parafie bo np. Magdalena (córka Mateusza Żicha i Antoniny) ur 1878r. w par. Zdzięcioł (akt 175)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1054563


wydaje mi się, że to jest na tym samym filmie co Dworzec więc wyszukiwarka widzi (choć indeksy są różne - dobrze, że są).
w ogóle takie moje małe "odkrycie Ameryki w konserwach" Smile - można szukać wpisując tylko imię Adam i numer filmu (wychodzi z filmu raptem 5-6 stron wyników - samych Adamów).

moim typem, choć to strzał jest ta para AM nr 34, Mateusz Żich z Kruciłowicz i Maria Kuryło
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6JZH-Z314
Ksawery, od którego wszystko w tym wątku się zaczęło urodził się w Kruciłowicach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2023 - 18:01
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Cytat:
1. Mateusz Żichow i Antonina Borodziuk ze wsi Żichow.



Dzień dobry, ja tylko kilka słów na temat nazwisk.
Wiemy, że przekręcano je nagminnie i strasznie, czasami nie można ich odczytać, ale konkretnie te dwa w oryginale brzmią :ZYCH i BORDZIUK. Wieś :Zychy.

Pojawia się tez nazwisko : Szmygin.

Na pewno tak je zapisywano po łacinie i polsku. W roku 1926. w spisie parafian, tez występuje forma : Zych, Bordziuk, Szmygin
Litera Z , co prawda ma na środku kreseczkę, ale to bardziej ozdobnik niż litera Ż.

Pozdrawiam :
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
k_zuzannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2023 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2023
Posty: 25

Status: Offline
Witam,

Szukam źrodeł genealogicznych dla miejscowości Słonim (Białoruś) i okolic. Znalazłam na genetece świetnie zindeksowane metryki z lat 1797-1890, ale niestety potrzebuję czegoś późniejszego gdyż z tej strony rodziny nie mam dużo informacji z tak dawna.

Czy komukolwiek z Państwa udało się dotrzeć do źródeł z lat 1893-1937? Wiem o NIABGr f. 1034, który zawiera lata 1827-1862, 1864-1882, 1896-1937, 1943 (czyli dokładnie to co potzebuję), ale wolałabym jakąś opcje znalezienia źródeł bez wysyłania pieniędzy na Białoruś...

Czy natknęli się Państwo na internecie / w Polsce / na Litwie, na np. księgi metrykalne, USC, spisy parafian, lub inne zapiski?

Interesują mnie nazwiska Kotowicz i Sokołowski w miejscowości Hańki/Gańki ok. 7km od Słonima ("Hrynki" albo "Gonki" na starych mapach).

Pozdrawiam,
Zuzanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2023 - 20:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
k_zuzanna napisał:
Witam,

Szukam źrodeł genealogicznych dla miejscowości Słonim (Białoruś) i okolic. Znalazłam na genetece świetnie zindeksowane metryki z lat 1797-1890, ale niestety potrzebuję czegoś późniejszego gdyż z tej strony rodziny nie mam dużo informacji z tak dawna.

Czy komukolwiek z Państwa udało się dotrzeć do źródeł z lat 1893-1937? Wiem o NIABGr f. 1034, który zawiera lata 1827-1862, 1864-1882, 1896-1937, 1943 (czyli dokładnie to co potzebuję), ale wolałabym jakąś opcje znalezienia źródeł bez wysyłania pieniędzy na Białoruś...

Czy natknęli się Państwo na internecie / w Polsce / na Litwie, na np. księgi metrykalne, USC, spisy parafian, lub inne zapiski?

Interesują mnie nazwiska Kotowicz i Sokołowski w miejscowości Hańki/Gańki ok. 7km od Słonima ("Hrynki" albo "Gonki" na starych mapach).

Pozdrawiam,
Zuzanna


Może napiszesz kogo szukasz konkretnie i co wiesz. Będzie łatwiej. Online nie ma (z malutkim wyjątkiem) metryk po 1890. Co nie znaczy, że z tego co jest nie da się czegoś wycisnąć Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2023 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 760

Status: Offline
k_zuzanna napisał:
Witam,

Szukam źrodeł genealogicznych dla miejscowości Słonim (Białoruś) i okolic. Znalazłam na genetece świetnie zindeksowane metryki z lat 1797-1890, ale niestety potrzebuję czegoś późniejszego gdyż z tej strony rodziny nie mam dużo informacji z tak dawna.

Czy komukolwiek z Państwa udało się dotrzeć do źródeł z lat 1893-1937? Wiem o NIABGr f. 1034, który zawiera lata 1827-1862, 1864-1882, 1896-1937, 1943 (czyli dokładnie to co potzebuję), ale wolałabym jakąś opcje znalezienia źródeł bez wysyłania pieniędzy na Białoruś...

Czy natknęli się Państwo na internecie / w Polsce / na Litwie, na np. księgi metrykalne, USC, spisy parafian, lub inne zapiski?

Interesują mnie nazwiska Kotowicz i Sokołowski w miejscowości Hańki/Gańki ok. 7km od Słonima ("Hrynki" albo "Gonki" na starych mapach).

Pozdrawiam,
Zuzanna


Kontakty na Białorusi nie należą do drogich. Są przy tym skuteczne. W razie zmiany zdania zapraszam na priv.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
k_zuzannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2023 - 21:46
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2023
Posty: 25

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:


Może napiszesz kogo szukasz konkretnie i co wiesz. Będzie łatwiej. Online nie ma (z malutkim wyjątkiem) metryk po 1890. Co nie znaczy, że z tego co jest nie da się czegoś wycisnąć Smile


Dziękuję za odpowiedź.
Szukam metryki ślubu Pauliny z d. Sokołowskiej z Wincentym Kotowiczem. Nie znam daty ślubu, ale musiał się odbyć w 1888 r. albo póżniej. Nie wiem nic o Wincentym, ale Paulina podobno urodziła się w 1870 r., nie wiadomo czy w Hańkach, czy gdzieś indziej. Znalazłam na genetece metrykę urodzenia Pauliny Sokołowskiej ur. 1876 w Porzeczu, ale trudno powiedzieć czy to ta Paulina, której szukam, gdyż nie znam imion jej rodziców.

Pozdrawiam,
Zuzanna


Ostatnio zmieniony przez k_zuzanna dnia 14-11-2023 - 11:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2023 - 00:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Te Hańki to pewnie Chońki w parafii Dziewiątkowicze, która w tamtym czasie była cerkwią. Pozostaje szukanie w parafiach sąsiadujących.
Skąd ta data urodzenia Pauliny słabo przystająca do daty urodzenia córki. Oczywiście mogła mieć 45 lat jak ją urodziła ale jednak coś mi tu nie gra.
Gdzie zmarła Paulina i jej mąż?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
klocekoiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2023 - 11:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2013
Posty: 58
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Arek_Bereza napisał:

Skąd ta data urodzenia Pauliny słabo przystająca do daty urodzenia córki. Oczywiście mogła mieć 45 lat jak ją urodziła ale jednak coś mi tu nie gra.
Gdzie zmarła Paulina i jej mąż?


Jeśli jest to ostatnie dziecko, to jak najbardziej w porządku.

Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Białko, Bajgot, Dancewicz, Jakusik, Mikołajczyk, Naliwajko, Miszkiel, Maskiewicz -> Szczuczyn, Różanka, Mikielewszczyzna -> powiat lidzki

Gruchacz -> Myślenice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
k_zuzannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2023 - 13:01
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2023
Posty: 25

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Te Hańki to pewnie Chońki w parafii Dziewiątkowicze, która w tamtym czasie była cerkwią. Pozostaje szukanie w parafiach sąsiadujących.
Skąd ta data urodzenia Pauliny słabo przystająca do daty urodzenia córki. Oczywiście mogła mieć 45 lat jak ją urodziła ale jednak coś mi tu nie gra.
Gdzie zmarła Paulina i jej mąż?

Hańki zamieszkane przez moją rodzine były koło Słonimia, podobno ok. 7km od miasta, więc Chońki w par. Dziewiątkowicze nie pasują. Myślę, że może chodzić o "Gonki", na mapie rosyjskiej z 1913 r. pisane "Гоньки"...
Jeśli chodzi o wiek - wiem, że to rzadkość, ale w tym przypadku to akurat prawda!
Pauliny mąż zmarł w Hańkach.

Zuzanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2023 - 16:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Tak, już widzę te Gonki na kami.net
Z Porzecza do Gonek są może 2 km
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.386349 sekund(y)