Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 14 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
00lsenOffline
Temat postu: Dziedzic części wsi służący za parobka?  PostWysłany: 16-05-2023 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2017
Posty: 60

Status: Offline
Dzień dobry,

Spotkałem się z takim osobliwym zapisem

"spłodzone przez Izydora Umińskiego, dziedzica części na Kruszenicy, w służbie za parobka w Kruszenicy zostającego (...) który nie jest obecny niniejszemu aktowi z powodu obowiązku służby"

to połnocne Mazowsze, mnóstwo szlachty zaściankowej, więc domyślam się, że nie byli zbyt bogaci, ale w jaki sposób ktoś, kto miał ziemię, stawał się parobkiem na czyimś polu?

sporo metryk chłopskich przejrzałem już w życiu i pierwszy raz widzę zapis, że kogoś nie było na chrzcie syna z powodu służby, i to u szlachcica!

Metryka:
https://drive.google.com/file/d/1E89nFT ... share_link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pstrzelOffline
Temat postu: Dziedzic części wsi służący za parobka?  PostWysłany: 16-05-2023 - 23:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2020
Posty: 259
Skąd: Utah, USA
Status: Offline
Witam,
Mogę jedynie dodać, że indeksowałem parę warszawskich metryk (1910-1914) i spotkałem się z kilkoma zapisami gdzie ojciec jest nieobecny na chrzcie "z powodu zajęcia". Nie mówię o tych powołanych do służby wojskowej.

_________________
Pozdrawiam,

Piotr S.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
twojkowskiOffline
Temat postu: Dziedzic części wsi służący za parobka?  PostWysłany: 17-05-2023 - 07:45
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2012
Posty: 41

Status: Offline
witam, ja mam podobny przypadek wśród przodków w okolicach Łomży w drugiej połowie XIX. Też mnie to zdziwiło, ale pewne takie realia ekonomiczne. I jeszcze dodatkowo - po śmierci ojca przodek wrócił na swoją części i potem wzmianek o służbie już nie było. Więc może też jakieś nieprozumienia w rodzinie:)
pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Dziedzic części wsi służący za parobka?  PostWysłany: 17-05-2023 - 10:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1064

Status: Offline
Witam

Z aktu ślubu tej pary wynika, że świadkiem ich ślubu był dzierżawca części szlacheckiej, który mógł przyjąć więcej części szlacheckich z tej wsi w dzierżawę i stać się pracodawcą dla dawnych właścicieli. Nie wiemy jakie to były części wsi, których właścicielami była wymieniona tam drobna szlachta, a zatem mogli oddać ziemię w dzierżawę i utrzymywać się z pracy najemnej, aby zapewnić utrzymanie rodzinie.
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 9&zoom=1.5

Pozdrawiam
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Dziedzic części wsi służący za parobka?  PostWysłany: 17-05-2023 - 11:32
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1820
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Pora roku ma też znaczenie, sierpień - czas żniw, mogła to być taka sezonowa praca. A ksiądz był bardzo skrupulatny, podaje owczarz, morgownik, bardzo szczegółowo kim byli. Dobrze sprawdzić jak jest określany w innych metrykach.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_KazimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2023 - 11:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-10-2014
Posty: 220

Status: Offline
Zapis "dziedzic części na Kruszenicy" nie wskazuje z całą pewnością, że Izydor był szlachcicem, bo mógł być dziedzicem gospodarstwa po swoim ojcu a ten mógł być po prostu bogatszym chłopem i gospodarzem zasiedziałym na swojej ziemi.
Choć wcale nie wykluczam, iż Izydor pochodził ze szlachty. A drobna szlachta również bywała biedna jak mysz pod miotłą, i w rezultacie też z powodów ekonomicznych mogła wynajmować się do pracy parobka. Itd.

________________
Pozdrawiam
Michał_Kazimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzyżanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2023 - 13:59
Sympatyk


Dołączył: 07-09-2017
Posty: 25

Status: Offline
Jako przyczynek do powyższego jeden ze spisów podatkowych z Oszmiany z 1795 roku zawiera następujący zapis " Ignacy Krzyzanowski - pastuszek- szlachcic". Szlachcic żadna praca się nie boi.
LKR
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2023 - 15:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1076

Status: Offline
W dużym uproszczeniu i skrócie:
szlachcic, nie szlachcic, jeść musi. Jeśli ziemi jest za mało (nie ważne w jaki sposób "wszedł w jej posiadanie") to trzeba pracować albo umrzeć z głodu. Powiedzieć że "są liczne przypadki gdy szlachta musiała praca zarabiac na swe utrzymanie" to jakby nic nie powiedzieć. Każdy musi jeść, ci którzy nie mogli utrzymać się inaczej szli na służbę, a że różnie się ich zajęcia nazywało to trudno. Służyć można jako pastuch i jako ekonom lub inny zarządca (praca i jednego i drugiego służy trzeciemu który ich zatrudni, zależy co się może/chce/umie robić i jakie są potrzeby "pracodawcy"), a że są istotne różnice? Cóż, są. Że o służbie wojskowej (także jako oficer) nie wspomnę.
Losy szlachty w Polsce (w całej swej złożoności i w różnych warstwach wśród stanów) to złożone zagadnienie.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kminekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2023 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 29-08-2022
Posty: 157

Status: Offline
Mój prapra przy chrzcie córki też został zapisany jako dziedzic cząstkowy, ale raczej był majętnym chłopem, skoro planował wybudować młyn, a ostatecznie postawił pewnie pierwszy w okolicy murowany dom, ponad 100 lat temu. Jedna z jego córek skończyła na wsi i gnój przerzucała, druga wyszła za pana z miasta. Raczej typowymi chłopami nie byli, a jednak tak się ułożyło ich życie.

_________________
Katarzyna W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
00lsenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2023 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2017
Posty: 60

Status: Offline
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście przeprowadziłem badania w większej ilości metryk, jeżeli kogoś interesuje, to status Izydora Umińskiego kształtował się następująco Smile

Urodzony w 1825 r., syn szlachcica (nobilium).

W 1857 r. jak wspomniała Janka, był właścicielem części szlacheckiej w Kruszenicy

1860 - wspomniany chrzest pierwszego dziecka, syna - "dziedzic części na Kruszenicy, w służbie za parobka w Kruszenicy"

1864 - chrzest córki - "dziedzic cząstkowy"

1866 - chrzest córki - "wyrobnik"

1872 - chrzest syna - "работникъ" robotnik

1879 - zgon - brak statusu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-05-2023 - 10:01
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1820
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jest temat nazwiska Umiński na forum, warto Izydora tam dopisać. Może kiedyś zrobimy wielkie drzewo wszystkich Umińskich, coraz to nowe osoby wychodzą na powierzchnię. Prześledziłam Izydora trochę wstecz, syn Mateusza (ślub z Suchodolską 1812, Kurowo i ślub z Czachorowską 1819, Łukomie), wnuk Franciszka (ślub z Borowską 1762, Goleszyn).
Kurowo i Łukomie to okolice gdzie nitki od mojej genealogii też się kręcą, ciekawe to wszystko poskładać (na ile można).

Łucja

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... =umi%F1ski

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.246117 sekund(y)