Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
dorota_b
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2021 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2014
Posty: 167

W pewnej wiosce pod Płockiem w latach 50 XX w. występowały głównie dwa nazwiska. Kutas i Hałas. Jeden z panów był sołtysem, a drugi Przewodniczącym Rady Gminy. Chodząc pewnego razu po wsi w sprawach urzędowych i pukając do drzwi na pytanie :Kto tam? padała odpowiedź: Kutas z Hałasem Smile

_________________
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Braun_BeataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2021 - 18:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 57

Status: Offline
Ja natrafiłam w jednej parafii na ładnie brzmiące: Klasztor, Karmelita i Aniołek.

Beata Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2021 - 09:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6219
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
novinka1 napisał:


Pan Figlewicz
Pani Kochanek
To przodkowie mojego męża Very Happy
Z której indeksacji pochodzi ten wpis?

Pozdrawiam, Agnieszka


Dzień dobry,

ten wpis dotyczył rodziców Marianny z aktu nr 66 - Jan Figlewicz i Agnieszka Kochanek:
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 139&y=1365

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kminekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-09-2022 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 29-08-2022
Posty: 156

Status: Offline
Mój pradziadek przed wojną potrzebował nająć do pracy parobka. Zgłosił się chętny, taki mały, gruby, czerwony na gębie, skojarzył się pradziadkowi z pluskwą.
- Jak się Pan nazywa?
- Pluskwa.

Katarzyna W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-09-2022 - 21:42
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 815

Status: Offline
Jedno z dziwniejszych nazwisk z jakimi się zetknęłam to Bździkot. Znałam też osoby o nazwisku Kapinos. Bywają też sytuacje humorystyczne. Kiedyś w pracy odebrałam telefon od pana Szatana, któremu naszą firmę polecił kolega Anioł. I nie był to żart.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-09-2022 - 05:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6219
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

z ostatnich indeksacyjnych ciekawych zestawień nazwisk par małżonków:

Pan Król
Pani Księżna

Miłego dnia Smile
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2022 - 09:25
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Idzie kolejny wrześniowy weekend, to i dla rozświetlenia i łagodnego uśmiechu podaję niektóre najstarsze nazwiska w Polsce, rzuciłem okiem na niezwykłe księgi Prof. Kalety i ot, takie nawiązujące do współczesnej polityki, alfabetycznie, z opisami z ksiąg, tak na chybił trafił:

CIĄGNIMIĘSO NIEUSTĘP < nie ustępić (ustąpić) 'odejść, opuścić, oddać coś' Sstp, < nieustępny, uporczywy, nieustępliwy, niewzruszony/ Sstp, nieustępnie, nieustępliwie' SXVI - 1232, odap., s.119, 153, 257.
WRZESZCZ < wrzeszczeć 'wydawać głos właściwy owcy, kozie' Sstp, wrzeszcz 'krzykacz, awanturnik' SW - 1454, odap., s.108
WŚCIEKLICA, ŚCIEKLICA , wściekać się 'tracić panowanie nad sobą' 'zachowywać się jak szaleniec' Sstp, ... SW - 1306, odap., str. 136.
ZA GROSZ SŁOWO ZAWIESIGĘBA < zawiesić 'umocować, zaczepić, przełożyć na później, odroczyć' sstp, < gęba, twarz, usta, paszcza' Sstp - 1460, odap., s. 234.
ŻEBRACZY WÓJT < żebrak, wojt, wójt, 'ts' Sstp - 1406, odap.., s. 256

Jest wiele również dla nas współczesnych obscenicznych, ale to już po 22:00, na dziś wymienię kilka łagodniejszych na Z..., bez podania szczegółów opisów:
Z KRZYWĄ ŻONĄ - not. od 1459 .
ZŁY DZIEŃ - not. od 1419 r.
ŹLE WLAZŁ - not. od 1459 r.

I uwaga taka: to nie są przezwiska (one są wymieniane w innych opracowaniach), to są stare polskie nazwiska nazwiska w pełnej krasie.

Źródła:
Słownik Najstarszych Nazwisk Polskich Pochodzenie Językowe (XII-XIV wiek), Zofia Kowalik-Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska-Żurek, Tom I, 2007 r.
Współbrzmi z (w powyższym słowniku są podane strony do):
Historia Nazwisk Polskich Na Tle Społecznym i Obyczajowym (XII-XIV wiek) Tom I, Zofia Kowalik-Kaleta, Tom I, 2007 r.

--
Miłego i choć trochę uśmiechniętego weekendu,
Tadeusz

P.S. Umieszczony post "zbija" niektóre nazwiska, np. CIĄGNIMIĘSO i NIEUSTĘP, i nie daje opisu CIĄGNIMIĘSO, ale ja na to nic nie poradzę, może admin?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarianGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2022 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 20-08-2010
Posty: 27
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry
Ja w swoim drzewie mam m.in. takie nazwiska:
Pizdyka, Nieruchaj, Bzdurski
Pozdrawiam
Marian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2022 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 230

Status: Offline
Ciekawe, że przy podglądzie w cytowaniu pokazuje się poprawnie, ale po publikacji się "rozwala".

Wojciech

PS. Warto wiedzieć że ów "Słownik Najstarszych Nazwisk Polskich Pochodzenie Językowe (XII-XIV wiek)", Zofia Kowalik-Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska-Żurek, Tom I, 2007 r. jest dostępny on-line w RCIN https://rcin.org.pl/Content/38217/PDF/WA243_18877_2631016_SLO-NAJ-NAZW_0000.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2022 - 08:06
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dobry dzień,

No nie wiem, dlaczego się "rozwala", cenzura jakaś czy cuś, przecież cenzury w necie nie ma, no kto by mógł, kto by się etycznie i moralnie przełamał, żeby cenzurować innego człowieka Wink

Spojrzałem w tę drugą księgę "Historia Nazwisk Polskich Na Tle Społecznym i Obyczajowym (XII-XIV wiek) Tom I, Zofia Kowalik-Kaleta, Tom I, 2007 r." bo przy okazji chciałem asystować Ewie i Władkowi przy prośbie Kuby o pochodzenie nazwiska BIJOCH - to od BIJ (według mnie źródłem jest rodzaj hasła i okrzyku bojowego na polu bitwy, podobnie jak kiedyś badane przeze mnie nazwisko OCHNIO - chodziło o to, żeby wróg w j. polskim ani nie kojarzył, ani nie mógł takiego okrzyku "naśladować" dla zmylenia przeciwnika na polu bitwy, czy przy podejściu do obozowiska - ale to tylko moje przeczucie, dowodów nie znalazłem, więc się tamże nie upubliczniam).

Ale, w tej księdze Prof. Kalety na wskazanej stronie 175 spotkałem info o nazwisku LITERAT, rozwinąłem zapis i on jest taki:
I tą myślą wszystkim życzę miłego kolejnego weekendu,

Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nicpoń_ElzbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2022 - 11:51
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2019
Posty: 60

Status: Offline
Dzień dobry

...to i ja dorzucę kilka ciekawych nazwisk z otoczenia:
Dupnik (i to wcale nie takie rzadkie)
Dobrychłop i Półpanek
Bździon/Bzdzion i Ciapa
Kipigroch i Bolibrzuch (uczniowie w tej samej klasie)
Śliwka,Gruszka i Kompot (mieszkali w tym samym pokoju w internacie, sami o to dowcipnie poprosili)
i moje Nicpoń
w połączeniu z Łapaj oraz Paliwoda
Och, życie...

Pozdrawiam "tropicieli" Elżbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2022 - 13:07
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 230

Status: Offline
TadeuszTadWysocki napisał:
Dobry dzień,

No nie wiem, dlaczego się "rozwala", cenzura jakaś czy cuś, przecież cenzury w necie nie ma, no kto by mógł, kto by się etycznie i moralnie przełamał, żeby cenzurować innego człowieka Wink

Spojrzałem w tę drugą księgę "Historia Nazwisk Polskich Na Tle Społecznym i Obyczajowym (XII-XIV wiek) Tom I, Zofia Kowalik-Kaleta, Tom I, 2007 r." bo przy okazji chciałem asystować Ewie i Władkowi przy prośbie Kuby o pochodzenie nazwiska BIJOCH - to od BIJ (według mnie źródłem jest rodzaj hasła i okrzyku bojowego na polu bitwy, podobnie jak kiedyś badane przeze mnie nazwisko OCHNIO - chodziło o to, żeby wróg w j. polskim ani nie kojarzył, ani nie mógł takiego okrzyku "naśladować" dla zmylenia przeciwnika na polu bitwy, czy przy podejściu do obozowiska - ale to tylko moje przeczucie, dowodów nie znalazłem, więc się tamże nie upubliczniam).

Ale, w tej księdze Prof. Kalety na wskazanej stronie 175 spotkałem info o nazwisku LITERAT, rozwinąłem zapis i on jest taki:
I tą myślą wszystkim życzę miłego kolejnego weekendu,

Tadeusz


Znów zniknęło wyjaśnienie hasła. myślę że "przeszkadza" znak "ostry" nawiasu i trzeba go zamienić na zwykły, wtedy tak widać

TadeuszTadWysocki napisał:
Dobry dzień,
Ale, w tej księdze Prof. Kalety na wskazanej stronie 175 spotkałem info o nazwisku LITERAT, rozwinąłem zapis i on jest taki: (literat 'ten co zna litery, co umie czytać i pisać' Sstp 1409, odap., s. 175 - a więc drodzy przyjaciele, nagle ukazało się objawienie, jak Panu Jourdain w Mieszczanin Szlachcicem, że mówi prozą - to ja, w znaczeniu staropolskiego języka jestem literat!! LITERAT! Od razu zrobiło mi się lepiej na duszy, no, dowiedzieć się w życiu, że jest się literatem!


Wojciech

PS. Wtedy ten pierwszy wpis też staje się czytelny

TadeuszTadWysocki napisał:
Idzie kolejny wrześniowy weekend, to i dla rozświetlenia i łagodnego uśmiechu podaję niektóre najstarsze nazwiska w Polsce, rzuciłem okiem na niezwykłe księgi Prof. Kalety i ot, takie nawiązujące do współczesnej polityki, alfabetycznie, z opisami z ksiąg, tak na chybił trafił:

CIĄGNIMIĘSO (ciągać, ciągnąć, (mięso 'ts' Sstp - 1425, odap., str. 257.
NIEUSTĘP ( nie ustępić (ustąpić) 'odejść, opuścić, oddać coś' Sstp, ( nieustępny, uporczywy, nieustępliwy, niewzruszony/ Sstp, nieustępnie, nieustępliwie' SXVI - 1232, odap., s.119, 153, 257.
WRZESZCZ ( wrzeszczeć 'wydawać głos właściwy owcy, kozie' Sstp, wrzeszcz 'krzykacz, awanturnik' SW - 1454, odap., s.108
WŚCIEKLICA, ŚCIEKLICA , wściekać się 'tracić panowanie nad sobą' 'zachowywać się jak szaleniec' Sstp, ... SW - 1306, odap., str. 136.
ZA GROSZ SŁOWO (wyr.przyimk. za grosz, ZAWIESIGĘBA ( zawiesić 'umocować, zaczepić, przełożyć na później, odroczyć' sstp, ( gęba, twarz, usta, paszcza' Sstp - 1460, odap., s. 234.
ŻEBRACZY WÓJT ( żebrak, wojt, wójt, 'ts' Sstp - 1406, odap.., s. 256

Jest wiele również dla nas współczesnych obscenicznych, ale to już po 22:00, na dziś wymienię kilka łagodniejszych na Z..., bez podania szczegółów opisów:
Z KRZYWĄ ŻONĄ - not. od 1459 .
ZŁY DZIEŃ - not. od 1419 r.
ŹLE WLAZŁ - not. od 1459 r.

I uwaga taka: to nie są przezwiska (one są wymieniane w innych opracowaniach), to są stare polskie nazwiska nazwiska w pełnej krasie.

Źródła:
Słownik Najstarszych Nazwisk Polskich Pochodzenie Językowe (XII-XIV wiek), Zofia Kowalik-Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska-Żurek, Tom I, 2007 r.
Współbrzmi z (w powyższym słowniku są podane strony do):
Historia Nazwisk Polskich Na Tle Społecznym i Obyczajowym (XII-XIV wiek) Tom I, Zofia Kowalik-Kaleta, Tom I, 2007 r.

--
Miłego i choć trochę uśmiechniętego weekendu,
Tadeusz

P.S. Umieszczony post "zbija" niektóre nazwiska, np. CIĄGNIMIĘSO i NIEUSTĘP, i nie daje opisu CIĄGNIMIĘSO, ale ja na to nic nie poradzę, może admin?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2022 - 08:15
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wojciechu, dzięki, nie wiedziałem, ten znak "ostry" nawiasu powtarzałem za publikacją Prof. Kalety, teraz będę go nie używał.

I proszę Państwa skończyły się śmichy-kichy, sprawa zrobiła się bardzo poważna, bo wyobraźmy sobie takie sytuacje - przychodzi sobie Obywatel do Urzędu w sprawie bardzo pilnej i nie cierpiącej zwłok i jest taka sytuacja:

Przypadek Mariana:

Urzędniczka się pyta: "Obywatelu, jak wasze nazwisko?", a on odpowiada "Nieruchaj", na co zaskoczona Urzędniczka się pyta: "A jak wasza małżonka z domu?", a on odpowiada: "Pizdyka", na co Urzędniczka: "To ja natychmiast dzwonię na Policję, to jest areszt z paragrafu obrazy Wysokiego Urzędu!"

a jak to będzie u Elżbiety, np:

Urzędniczka się pyta: "Obywatelu, jak wasze nazwisko?", a on odpowiada "Kipigroch", na co zaskoczona Urzędniczka się pyta: "A jak wasza małżonka z domu?", a on odpowiada: "Bolibrzuch", na co Urzędniczka: "To ja natychmiast dzwonię na Policję, to jest areszt z paragrafu obrazy Wysokiego Urzędu!"

A u mnie to już lepiej nie mówić, bo post będzie za długi i nudzący, każdy niech sobie dobierze nazwiska Smile

Uśmiechniętej wrześniowej Niedzieli, Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakorOffline
Temat postu: Ciekawe nazwiska  PostWysłany: 28-04-2023 - 14:50
Nieaktywny


Dołączył: 30-03-2016
Posty: 24

Status: Offline
Dzień dobry,
Tym razem umieszczam link do strony, gdzie są nazwiska , najrzadsze , na Dolnym Śląsku.
To również nie są moje strony poszukiwań. Niestety.
Jednak dzielę się swoimi internetowymi znaleziskami, aby przyniosły pożytek szukającym.

https://gazetawroclawska.pl/oto-najrzad ... 1-17184045

Pozdrawiam
Jakor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.362097 sekund(y)