Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 02 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rwojtas2510Offline
Temat postu: Archiwum-kwerenda  PostWysłany: 31-03-2023 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 20-09-2020
Posty: 15

Status: Offline
Witam,

Czy przeprowadzenie kwerendy w Archiwum Państwowym, której celem jest uzyskanie informacji na temat osoby zaginionej w czasie okupacji hitlerowskiej, która była wywieziona do obozu przesiedleńczego i dalsze jej losy są nieznane, czy taka kwerenda jest odpłatna?
Zaginiona była moją ciocią i kuzynką mojej nie żyjącej już babci. Piszę w tej sprawie ponieważ po zleceniu takiej kwerendy otrzymałem wiadomość zwrotną że odnaleziono pewne materiały dotyczące cioci lecz poszukiwania tego rodzaju obarczone są pewnymi kosztami za przeprowadzenie takiej usługi. Z góry też założono, że informacje te są mi potrzebne do genealogii. Owszem zajmuje się genealogią ale słyszałem że instytucje państwowe prowadzą poszukiwania osób represjonowanych m.in. w czasie okupacji hitlerowskiej są nieodpłatnie a przynajmniej taką informację otrzymałem od osoby pracującej w IPN. Wcześniej prosiłem o odszukanie informacji Archiwum w Bad Arolsen i w IPN, wszystkie te instytucje zasugerowały mi kontakt z archiwum. Osobiście nie staram się wykręcić od poniesienia jakichkolwiek kosztów ale nie stać mnie na opłatę rzędu kilkuset złotych. Nie mam też możliwości udania się tam aby samodzielnie zająć się poszukiwaniami ponieważ mieszkam w innej części Polski a także pracuję i stąd moja prośba do archiwum.
Kilka lat temu w jednym z archiwów, znajdującym się w kujawsko-pomorskim, nie koniecznie państwowym za kwerendę obejmującą poszukiwanie aktu zgonu z jednego egzemplarza księgi obejmującej zakres lat 1920-1950, wyceniono na ponad 400 zł i dopiero po mojej pisemnej interwencji w której podałem że osobiście prowadziłem takie poszukiwania we wcześniejszych rocznikach ksiąg (prowadzonych w formie tabelarycznej) tej parafii nie zajmowało mi aż tyle czasu. W odpowiedzi skorygowano opłatę do kilkudziesięciu złotych.
Bardzo proszę o informację jak to wygląda od strony formalnej. Poniżej wkleiłem wiadomość którą otrzymałem:

"Archiwum Państwowe w ... uprzejmie informuje, że wśród
przechowywanych w naszym zasobie akt, znajdują się zachowane dokumenty dot. osadzenia
Pana ciotki, Pani ... wraz z rodziną, w
niemieckim obozie Centrali Przesiedleńczej... 1941 r. i przekazania do pracy
przymusowej, itd.
Jak wynika z Pana wniosku, w sprawie odszukania dokumentacji związanej z
osadzeniem Pana przodków w niemieckich obozach, zwracał się Pan do archiwum
położonego w miejsc. Bad Arolsen w Niemczech (niem. „International Center on Nazi
Persecution – Arolsen Archives”). Archiwum to, posiada kopie niektórych akt obozowych
(np. wymieniony przez Pana we wniosku wykaz z ...1944 roku). Dokumenty te zostały
skopiowane swego czasu przez przedstawicieli tego archiwum, na podstawie
przechowywanych w naszym zasobie oryginałów akt obozowych.
Jeżeli jest Pan zainteresowany, to nasze archiwum może przeprowadzić poszukiwania
dokumentacji, dot. Pana ciotki, jak przypuszczamy do celów genealogicznych (we wniosku
nie podał Pan do jakich celów). Kwerendy do celów genealogicznych są odpłatne.
Poszukiwania dokumentów zostaną wszczęte, po spełnieniu następujących
warunków: opłaceniu przez Pana załączonej Informacji wstępnej o kosztach oraz po
przesłaniu w tej sprawie własnoręcznie podpisanego wniosku lub podpisanego
kwalifikowanym podpisem elektronicznym wraz z podaniem informacji o stopniu
pokrewieństwa i celu pozyskania reprodukcji. Zwykły e-mail nie spełnia wymogów
formalnych.
Nieopłacenie kosztów i nieprzesłanie podpisanego wniosku w tej sprawie, uznajemy
za rezygnację z usługi.
Na końcu informujemy, że rozpoczynamy przygotowania do przeprowadzki zasobu do
nowej siedziby. W najbliższym czasie przewidujemy utrudnienia w związku z działalnością
archiwum, w tym ulegną wydłużeniu terminy odpowiedzi na pisma wpływające do
archiwum oraz wykonania reprografii. Bliższe informacje na ten temat znajdują się na naszej
stronie internetowej.

Przedmiot i zakres poszukiwań: potwierdzenie pobytu w niem. obozach, w pracy
przymusowej i śmierci, Pani...
Wyszczególnienie kosztów:
- czas poszukiwań (za każde rozpoczęte 0,5 godz. w j. niemieckim) 2 x 30 zł - 60 zł
Ogółem koszty przeprowadzenia poszukiwań: - 60 zł"

Pozdrawiam serdecznie
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nepirkOffline
Temat postu: Archiwum-kwerenda  PostWysłany: 31-03-2023 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2011
Posty: 346

Status: Offline
zanim jakiekolwiek decyzje zapadną ws kosztów proszę skorzystać z tej wyszukiwarki: https://arolsen-archives.org/pl/wyszukiwanie-nawigacja/ są tam zeskanowane dokumenty, nie wiem czy wszystkie, które są poszukiwane, ale ... działa np. w sprawie osób z mojego drzewa.
pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
9MajsterOffline
Temat postu: Archiwum-kwerenda  PostWysłany: 31-03-2023 - 22:59
Nieaktywny


Dołączył: 18-11-2022
Posty: 124

Status: Offline
Panie Rafale.

Bardzo jasna i zrozumiała odpowiedź .
To są opłaty za dokonanie czynności urzędowych .

Niewygórowane .
To jakieś dobre Archiwum.

Pozdrawiam

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2023 - 10:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33074
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie w pełni rozumiem sytuacji na wejściu, ale po drodze chyba jest parę nieścisłości. Nie nieprawd - niepotwierdzonych, przyjętych jako milczące założenia nieoczywistości.
AP w ... (czumu tak???) udostępni cały zbiór do przejrzenia na miejscu z tych lat? Jest możliwa samodzielna kwerenda? Na pewno? Przejrzenie dokumentów z 1941 i późniejszych?
To istotne, bo jeśli nie - to formą udostępnienia (bezpłatnego) - jedyną możliwą jest udostępnienie części materiałów w postaci np kopii (przesłanych mailem, pocztą lub na miejscu). Odnalezienie tego co udostępnione będzie i wykonanie kopii - jest w zakresie udostępnienia (bezpłatnego), zadana statutowego/ustawowego archiwum.
Po stronie użytkownika (nie zlecającego kwerendę klienta, a użytkownika) jest wykazanie prawa dostępu (np bycie zstępnym zmarłych, których dokumenty dotyczą)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rwojtas2510Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2023 - 20:44
Sympatyk


Dołączył: 20-09-2020
Posty: 15

Status: Offline
Witam.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Panie Michale, tak znam stronę https://arolsen-archives.org/pl/wyszukiwanie-nawigacja/ i oglądałem te zdygitalizowane przez nich materiały. Kierowałem tam także pisemne zgłoszenie o pomoc w tej sprawie i w odpowiedzi otrzymałem skan dokumentu a także informację że większość zachowanych z tego czasu materiałów, przechowywana jest w bydgoskim AP. Dodam także że w IPN także polecono mi kontakt z AP w Bydgoszy.

Panie Mariuszu, zgadzam się z Panem że odpowiedż jest jasna i zrozumiała a opłata jest niewygórowana tyle tylko że jest to opłata wstępna która będzie wzrastać z każdą kolejną godziną poszukiwań. Zastanawiam się także dlaczego chęć pozyskania informacji o cioci która została wywieziona z domu przez niemieckich oprawców i już nie wróciła, została podpięta przez archiwum jako "cel genealogiczny", przez co kwerenda jest odpłatna. Na stronie AP w Krakowie widnieje taka informacja: "Wyjątkiem są kwerendy w sprawach emerytalno-rentowych oraz dotyczące represji ze strony władz hitlerowskich i komunistycznych (np. potwierdzenia pobytów w więzieniach, obozach pracy, obozach koncentracyjnych, robotach przymusowych), rekompensat lub odszkodowań za mienie wywłaszczone. Sprawy te załatwiane są nieodpłatnie."

Panie Włodzimierzu, skoro w łódzkim AP materiały archiwalne w tym i teczki personalne dotyczące Sądu Specjalnego w Łodzi z lat 1939-45 są udostępniane to uważam że w bydgoskim archiwum też nie ma z tym problemu ale dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na tą sprawę.

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2023 - 20:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33074
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie ma prostych analogii:(
Łódź od lat nie ma problemu z
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... rii=308585
i podobnymi (jeśli chodzi o zakres czasu)
tymczasem np
https://2564fftxyr.bip.gov.pl/fobjects/ ... -xlsx.html
i takie pole "możliwość udostępnienia on-line" w 2.2
i wiele wiele innych przykładów by się znalazło i historycznych i bieżących, nie tylko z APW

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.338231 sekund(y)