Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 16 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 11:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Spotkałem następujące informacje w dostępnych publikacjach:
1. 1944 - dnia 7 lutego nad ranem żandarmeria zamknęła wszystkie ulice prowadzące do Domu Świętokrzyskiego. Misjonarzom zarzucono powielanie tajnych pism i mimo tego, że nic nie znaleziono, zostali aresztowani i przewiezieni na Pawiak (21 księży i braci). Dzięki interwencji biskupa Antoniego Szlagowskiego zwolniono z Pawiaka 6 Księży Misjonarzy i jednego brata zakonnego. Pozostałych wysłano do obozu Gross-Rosen koło Wrocławia gdzie 8 konfratrów zmarło
2. Na skutek interwencji ks . arcybiskupa Szlagowskiego pod koniec lutego i w pierwszych dniach marca 1944 r . zwolniono kilkunastu księży i braci , a resztę pod koniec kwietnia 1944 r . wysłano do obozu koncentracyjnego w Gross - Rosen.

Zastanawiam się czy w związku z powyższym między 7 a 20 lutego 1944 parafia św. Krzyża w ogóle działała ?
20 luty (to moja data graniczna). Próbuję ustalić czy w ogóle w tym okresie możliwe było zawarcie ślubu. Wiem, że księgi się nie zachowały. Może to moja nadinterpretacja, że aresztowano wszystkich księży (takiego sformułowania wprost nie znalazłem). Możliwe także, że jacyś księża zostali oddelegowani przez abp. do posługi w tej parafii.
Może ktoś ma jakąś wiedzę w tej kwestii lub podpowie jakieś bardzo szczegółowe opracowanie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
W_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 12:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 667

Status: Offline
Wg info z: "Księga Pamiątkowa kościół Świętego krzyża w Warszawie w trzechsetną rocznicę konsekracji 1696-1996" s. 203 oprócz informacji z 7.02.1944, które wymieniłeś, jest też takie info: "W parafii pozostał jedynie Ks. Szkróbka, kierownik pralni Dzieci Marii z ul. Radnej."

_________________
------------
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 12:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
Marcinie,
Bardzo Ci dziękuję. Czyli potencjalnie on mógł udzielić ślubu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 12:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33306
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Pobłogosławić mógł każdy ksiądz, na terenie parafii było więcej kościołów niż jeden.
Nie wiem czy jakieś opracowanie jakoś specjalnie podchodzi do aktywności w tym okresie, raczej myślałbym o źródłach niż opracowaniach.
Brak ksiąg ASC nie oznacza braku dokumentów - odpisy z okresu "bez ksiąg" ze Św. Krzyża są "w obiegu", z lutego 1944 nie dysponuję, ale nie jest to chyba niemożliwe do odszukania.
Pytanie czy np gdybyś trafił na odpis aktów zgonu z okresu 7-20 lutego (tzn zgłoszenie w tych dniach) to świadczyłoby o możliwości zawarcia małżeństwa w parafii (a przecież niekoniecznie w kościele Św. Krzyża).

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 13:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
nie rozumiem sformułowania "odpisy z okresu bez ksiąg ze Św. Krzyża są w obiegu" ? gdzie w obiegu ?
Tzn. alegata do ślubów z 1944 ze św. Krzyża ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2022 - 13:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33306
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tzn istnieją odpisy (metryki, zaświadczenia) z nieistniejących ASCków z okresu okupacji.
Brak ksiąg nie zawsze oznacza brak jakiejkolwiek dokumentacji.
Pytania (np czy dowód na istnienie AZ z tego okresu przekładają Ci się na scenariusz "inne ASC też były sporządzane") pozostają:)


@ aneksy aneksy jako uzupełnienia/zastępcze są chyba tylko z 1941 (M z 1941 brak)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SerotoninkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 10:12
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 460

Status: Offline
Dzień dobry.

Czy chrzty z roku 1871 z tej parafii to gdzieś znajdę w wersji pełnej? (indeks znam). Nie widzę nigdzie skanów, ale może źle szukam... Widzę że Włodek Sroczyński pisał, że wszystko co było możliwe, zostało już sfotografowane i udostępnione... Czyli mam rozumieć, że w ogóle nie ma tej księgi? Bo z wpisów na początku wątku wynika, że była w parafii... Proszę o wskazówkę gdzie szukać skanow jeśli są, a jeśli nie ma skanów to czy ktoś coś wie o dostępności tych ksiąg w parafii? Lata których brakuje to 1869-1871. Dziękuję.
Ola W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 18:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5992

Status: Offline
roczniki 1859-1873

https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 859-1873a/

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SerotoninkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 460

Status: Offline
Dziękuję Ci Elu bardzo. Te zapisy już widziałam. Ale nie ma tu chyba wszystkich chrztow. Numeracja jest dla mnie totalną zagadka, wiadomo dlaczego akty nie są ponumerowane po kolei, tylko tak jakby totalnie od czapy? Przyjmując z górką 45 aktów na skan i 29 skanów danych z roku 1771, daje to ok. 1300 zapisów. A pojawiają się numery nawet 2900+.

Wiadomo też, że w parafii tej chrzczonych było mnóstwo dzieci podrzucanych do Szpitala Dzieciątka Jezus, liczonych w tysiącach, a tu sprawdziłam losowo ok. 20 dzieci i wszystkie mają podanych rodziców i zróżnicowane adresy (ulice) ...

Lata 1868 i 1872 oraz wcześniejsze i pozniejsze na stronach AP są pisane standardowo po polsku i potem po rosyjsku, jako "Działo się..." itd. A tu jest łacina. Czy te polskie i rosyjskie księgi nie zachowały się i to co w linku to wszystko czym dysponujemy?

Pozdrawiqm
Ola W
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5992

Status: Offline
Olu, numery przed nazwą ulicy, to numery hipoteczne domów.
Wygląda na to, że księgi z 1871 roku brakuje.

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SerotoninkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 21:38
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 460

Status: Offline
Aaaa, no to wyjaśnia sprawę Smile Dzięki Smile
Ale i tak aktów jakby mało jak na tamte roczniki chyba. No i tych dzieci z SDJ nie widać... Tak jakby to były zapisy dotyczące pozostałych dzieci. Możliwe to?

https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... -niepelny/
A ten indeks? Od której księgi on może być? Z niego wynika, że blisko 3400 dzieci było w 1871... Może jednak warto udać się do parafii?

Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 22:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33306
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tzn szukasz kogoś kto powie Ci co masz robić ?Smile Kto powie co warto byś zrobiła dla publikacji dokumentów dotyczących urodzeń z terenu parafii Św. Krzyża z 1871 roku? A może i innych roczników?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SerotoninkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2023 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 460

Status: Offline
Tak, szukam kogoś, kto podpowie jak szukać dalej, nie brakuje tu życzliwych, pomocnych osób. Na razie chciałabym zwyczajnie dowiedzieć się, czy te roczniki polsko/rosyjskojęzyczne się nie zachowały, czy tylko nie zostały do tej pory sfotografowane. A może są gdzieś dostępne zdigitalizowane, a tylko ja nie umiem znaleźć...



Pozdrawiam
Ola W
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Monika_GierczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2023 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2014
Posty: 146

Status: Offline
Dzień dobry,

Nie mogę "namierzyć" metryk ślubów z par. św. Krzyża w Warszawie z r. 1878 i 1879. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć czy te roczniki nie istnieją, czy jednak gdzieś są i można je zobaczyć?

Pozdrawiam, Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2023 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6233
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

1879:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/12478169

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.398226 sekund(y)