Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 04 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
thomasfrancuzOffline
Temat postu: Kwota w testamencie - czy to dużo czy mało?  PostWysłany: 21-01-2023 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2010
Posty: 78

Status: Offline
Szanowni Państwo,

jeden z moich przodków, Jan Piotrowski, zmarły w 1832 roku w Konstantynowie Podlaskim, rok wcześniej sporządził swój testament.

Na podstawie testamentu wiem, że w chwili śmierci jego majątek do podziału między żonę i dorosłe dzieci wynosił 13 955 złotych polskich.

I tutaj moje pytanie. Czy ta kwota w tamtych czasach (1832 rok) to dużo czy mało (to oczywiście względne określenie Wink , ale chodzi mi o odniesienie do średniego wynagrodzenia/majątku osób w tamtych czasach).

Co można było za tą kwotę nabyć? Dom? Działkę o jakiejś powierzchni?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje

Pozdrawiam serdecznie,
Tomek Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mrozowski_robertOffline
Temat postu: Kwota w testamencie - czy to dużo czy mało?  PostWysłany: 22-01-2023 - 14:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 144

Status: Offline
Cóż, wg Kuriera Warszawskiego z 1832 r. nr 257, z 24 września prenumerata Wyboru pism Klementyny z Tańskich Hofmanowej, w 9 tomach kosztować miała (za wszystkie tomy) 54 złp. (s. 1, https://crispa.uw.edu.pl/object/files/3 ... y/Default)
Zaś los na loterię wg ogłoszenia:
LOSÓW KUPNYCH do TRZECIEJ KLASSY której ciągnienie odbędzie się dnia 2 Października we WTOREK NASTĘPUJĄCY (całkowitych po złp: 61 gr: 15, ćwierciowych po złp: 15 gr: 12,) każdego czasu w moim Kantorze dostać można.— A. Werthejm Nr 385 na Krakowskiem Przedmieściu w domu W. Ryxa.
(s. 4, https://crispa.uw.edu.pl/object/files/5 ... y/Default)
Podsumowując za kwotę 14.000 złp można było nabyć 259 kompletów dzieła Klementyny Hoffmanowej lub 228 losów całkowitych.

_________________
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Kwota w testamencie - czy to dużo czy mało?  PostWysłany: 22-01-2023 - 17:53
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 156

Status: Offline
thomasfrancuz napisał:
Szanowni Państwo,

jeden z moich przodków, Jan Piotrowski, zmarły w 1832 roku w Konstantynowie Podlaskim, rok wcześniej sporządził swój testament.

Na podstawie testamentu wiem, że w chwili śmierci jego majątek do podziału między żonę i dorosłe dzieci wynosił 13 955 złotych polskich.

I tutaj moje pytanie. Czy ta kwota w tamtych czasach (1832 rok) to dużo czy mało (to oczywiście względne określenie Wink , ale chodzi mi o odniesienie do średniego wynagrodzenia/majątku osób w tamtych czasach).

Co można było za tą kwotę nabyć? Dom? Działkę o jakiejś powierzchni?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje

Pozdrawiam serdecznie,
Tomek Very Happy


W latach 30 XIX wieku kwota około 14 000 złotych polskich równała się rocznym dochodom czynszowym z przeciętnego majątku dziedzica. Czyli była to ogromna ilość pieniędzy.

Bardziej "nominalnie" 1 złoty polski z 1824 zawierał 2 gramy czystego srebra, czyli 7 dzisiejszych złotych. Czyli te 14k złp = dzisiejszym 100k pln. Tylko z kilku powodów ówczesny 1 złp "ważył wiecej" niż dzisiejsze 7 zł, więc oddając +/- wartość tamtych dzisiejszych 14k zł na dzisiejsze pln bardziej bym to wyraził w sumie 200-300k pln. Czyli ciągle, relatywnie, kupa hajsu Razz

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Kwota w testamencie - czy to dużo czy mało?  PostWysłany: 22-01-2023 - 18:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33097
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zawsze to wybiórczo będzie
14k 1831 to np 560 dwudziestopięciozłotowych monet próby 916 o wadze ok 4,9 gram każda -> 2513 gram / prawie 81 uncji
dziś (no w piątek:) trzeba byłoby wydać z 750 000 zł by taką ilość złota w monetach nabyć

więc..200-300 czy 800? różnica i czterokrotna...a tylko przeskoczyliśmy z jednego metalu szlachetnego w drugi (na boku pozostawiam możliwość kupna za 7 złotych 2 gramów czystego srebra w monetach ..bo to mniejsza rozbieżnośćSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Kwota w testamencie - czy to dużo czy mało?  PostWysłany: 22-01-2023 - 18:58
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 156

Status: Offline
W każdym razie wcale niezły testament Wink

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2023 - 19:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33097
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jak na pierwszej podstronie - dwa lata później równowartość kamieniczki na warszawskiej Starówce..
...albo niecałe 27 ton soli? (o ile dobrze widzę:)
więc ..naprawdę zależy do czego porównać - i z lewej i z prawej przedział mocno poszerzać przy wykazywaniu "ile to dzisiaj" bez koszyków, a wybiórczo

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
thomasfrancuzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-01-2023 - 19:25
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2010
Posty: 78

Status: Offline
Drodzy,

serdecznie dziękuję za pomoc oraz "zobrazowanie" co można było nabyć ówcześnie za taką kwotę.

Pozdrawiam,
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2023 - 21:00
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
del


Ostatnio zmieniony przez KK1990 dnia 13-03-2023 - 20:34, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
thomasfrancuzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2023 - 14:19
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2010
Posty: 78

Status: Offline
Dzień dobry,

W aktach notariusza m. Łosic z 1872 roku znalazłem testament mojego przodka. Po jego śmierci sporządzono inwentarz i podano kwotę całkowitą majątku 5610 srebrnych rubli.

Chciałbym uprzejmie prosić o informację co za tą kwotę można było kupić w latach 70tych XIX wieku?

Pozdrawiam,
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2023 - 14:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33097
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Inwentarz miał tylko dane zagregowane czy wymieniał (jak to inwentarz miał w zwyczaju: składniki majątku z wyceną?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
thomasfrancuzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2023 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2010
Posty: 78

Status: Offline
Cześć Jerzy,

Niestety inwentarz posiada tylko dane zagregowane np: nieruchomości kwota 2220 rubli srebrnych, bielizna 440 rubli srebrnych itd.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2023 - 19:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33097
Skąd: Warszawa
Status: Offline
orienatcyjnie wg GUSowskiej Historii Polski w liczbach
60 rs za 10 hl pszenicy
15 rs za 10 hl ziemniaków
6 rs za 100kg soli
42 rs za 100 kg cukru
12 rs za 10m3 drewna
1.7 rs za 100 jaj

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2023 - 15:07
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
del


Ostatnio zmieniony przez KK1990 dnia 13-03-2023 - 20:34, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2023 - 15:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33097
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przybliżeniem liczby A jest dowolna liczba BSmile pytanie tylko jakim (jak dokładnie to "około"Smile
Tworzyć "mnożniki" sens jest, ale korzystać z nich automatycznie bez wiedzy i zastrzeżeń do przełożenia wartości - duże ryzyko. Nawet dla mniej oddalonych w czasie portfeli może być różnica rzędu wielkości, w zależności co do koszyka włożymy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2023 - 17:02
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
Ja nigdzie nie pisałem o przybliżeniu, proszę o niecytowanie słów, których nie wypowiedziałem. Moje dane są możliwie jak najbardziej dokładne z uwzględnieniem szczegółowej analizy danych źródłowych, i bardziej szczegółowa od Twojego źródła, które nb. korzystało z tego samego, co moja analiza.
Dane zaś będą ulegały zmianie każdego miesiąca, w najbliższą środę GUS ma podać inflację za luty 2023.
A przeliczanie waluty według siły nabywczej jest standardem w krajach zachodu, np. w USA, gdzie się jawnie przelicza na dzisiejsze dolary z np. 1850 lub dowolnego innego roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.365364 sekund(y)