Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 02 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Poll
Jakie księgi grodzkie z AGAD mamy teraz skanować?
Ciechanowskie grodzkie wieczyste 1750-1795, sygn. 125-180
35%
 35%  [ 48 ]
Wyszogrodzkie grodzkie wieczyste, lata 1750-1791, sygn. 62-87
10%
 10%  [ 14 ]
Zakroczymskie grodzkie wieczyste, lata 1754-1793, sygn. 117-123
36%
 36%  [ 49 ]
Przedeckie grodzkie, inskrypcje, lata 1749-1792, sygn. 89-99
8%
 8%  [ 11 ]
Kowalskie grodzkie, inskrypcje, lata 1750-1794, sygn. 39-45
5%
 5%  [ 7 ]
Radziejowskie grodzkie, inskrypcje, lata 1752-1794, sygn. 18-26
5%
 5%  [ 7 ]
Wszystkich Głosów : 136


Autor Wiadomość
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 15-09-2022 - 22:18
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 942
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kto obserwuje profil PTG na Facebooku (do czego gorąco zachęcam) widział już zajawkę, że pracujemy nad stworzeniem bazy danych ze skanami staropolskich ksiąg sądowych.

Z jednej strony jest to odpowiedź na zapotrzebowanie stworzone przez Marcina, który zaczął w swoim niewiarygodnym tempie skanować staropolskie księgi sądowe przechowywane w CDIAK. Z drugiej strony jest to element rozpoczętych prac nad modernizacją naszych baz danych ze skanami (o czym szerzej poinformujemy niebawem).

Skany Marcina będą najliczniejszymi, ale nie jedynymi skanami, które zasilą bazę na starcie. Rozpoczęliśmy skanowanie staropolskich ksiąg sądowych w AGAD oraz, w nieco mniejszym zakresie, w AP Poznań i AP Toruń. Na tę chwilę mamy z tych 3 archiwów ponad 41.000 skanów (z czego 28.000 to skany zespołów AGADowych).

Z AGADu jest już zrobiona cała seria inskrypcji ksiąg grodzkich bobrownickich, trochę grodzkich i ziemskich łęczyckich (te które nie są zmikrofilmowane, o czym poniżej), a także kilka grodzkich płockich, które łatają "dziury" w latach, za które księgi, ze względu na zły stan zachowania, nie zostały wcześniej zeskanowane.

Teraz zaczniemy skanować nowy zespół. Ponieważ zależy nam aby w pierwszej kolejności były skanowane zespoły, na które jest największe zapotrzebowanie, chcieliśmy Wam zostawić decyzję jaki to ma być zespół, z opcji przedstawionych w ankiecie na górze.

Niestety wśród dostępnych opcji nie ma tych zespołów/serii, które są zmikrofilmowane, bowiem na chwilę obecną dyrektor AGAD nie zgodził się udostępnić do skanowania oryginałów ksiąg, które mają mikrofilmy. A więc niestety odpadają na razie: łęczyckie (prócz jednej, mało istotnej serii pełnomocnictw, która jest zrobiona), sieradzkie, wieluńskie, ostrzeszowskie, brzesko-kujawskie, kruszwickie.

Opcje ograniczam do serii wieczystych/inskrypcji ksiąg grodzkich (bez ziemskich), bo one co do zasady są najbardziej użyteczne do badań genealogicznych. Zaczynam od ksiąg najnowszych, bo teoretycznie tutaj każdy powinien zacząć poszukiwania, choć oczywiście zapewne wiele osób zaszło już dużo dalej.

Jeśli Waszym pierwszym wyborem byłby któryś z ww. zmikrofilmowanych zespołów, albo może inna seria, lub zespół ksiąg ziemskich, koniecznie napiszcie o tym poniżej lub na profilu PTG na FB (w komentarzu do posta, który zaraz tam opublikuję) - będzie to sygnał aby przyspieszyć kolejną rundę negocjacji z dyrektorem AGADu w tym temacie.

Ale w pierwszej kolejności skanujemy jedną z powyższych opcji. Pod warunkiem, że w całej ankiecie zagłosuje minimum 30 osób, aby była choć trochę reprezentatywna. Ankieta trwa 7 dni.

Z podanego zakresu nie będą skanowane księgi, które ze względu na zły stan nie są udostępniane, lub te pojedyncze, dla których są mikrofilmy.

Jeśli ktoś ma więcej czasu w Warszawie lub innym mieście, w którym jest archiwum przechowywujące księgi sądowe staropolskie i chciałby pomóc w digitalizacji tych ksiąg – proszę o kontakt na priv lub na e-mail (potrzebny jest czas i dobre chęci - resztę zapewniamy).

Pamiętajcie, że nasze projekty możecie wesprzeć także darowizną (przycisk DONATE na dole strony).

_________________
Pozdrawiam,
Michał


Ostatnio zmieniony przez Michał_Zieliński dnia 17-09-2022 - 14:16, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kołakowski_JerzyOffline
Temat postu: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 28
Skąd: ELBLĄG
Status: Offline
Tak w kwestii ksiąg Grodzkich Kowalskich. Post P. Adama Pszczółkowskiego. Link https://www.facebook.com/groups/252035935646491
1. http://pther.eu/Kowalskie/Kowalskie%20g ... 6yO78GcbzQ
2. http://pther.eu/Kowalskie/Kowalskie%20g ... O8V8mY--EE
3. http://pther.eu/Kowalskie/Kowalskie%20g ... Ntfyu43Tcc
4. http://pther.eu/Kowalskie/Kowalskie%20g ... UM37EZinXM

Jerzy Kołakowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 11:41
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 942
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bardzo dziękuję za informację. To kowalskie wypadają z zestawienia, skoro są już zeskanowane (ale widzę, że i tak raczej nie mają szans icon_wink

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mamaj_JanOffline
Temat postu: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 11:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 259

Status: Offline
Wszystkie księgi sądowe brańskie, suraskie i bielskie jeszcze nie zeskanowane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KPiechotaOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 12:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2019
Posty: 11

Status: Offline
Mamaj_Jan napisał:
Wszystkie księgi sądowe brańskie, suraskie i bielskie jeszcze nie zeskanowane.


+1 do tego co napisał Jan. Poza tym świetna inicjatywa. Trzymam kciuki.

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 14:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3164

Status: Offline
A propos wspomnianych ksiąg podlaskich
Zastrzegam się, że od kilku lat nie zajmuję się czynną genealogią (kwerendami) i moja wiedza może być nieaktualna ale sprawa ksiąg bielskich, brańskich i suraskich wymaga doprecyzowania bo jest skomplikowana.
Będące w zasobach polskich archiwów (AGAD są niezdigitalizowane, część z uwagi na ich stan jest niedostępna , przynajmniej tak było przed laty kiedy czynnie zajmowałem się kwerendami) ale mniej lub gorzej amatorsko obfotografowane. Jedyna księga brańska w zasobach AP w Białymstoku jest zdigitalizowana.
Natomiast księgi w zasobie białoruskim (NIAB w Mińsku, a jest ich zdecydowanie więcej niż w polskich zasobach) są zdigitalizowane. Część, głownie F 1708 już prawie cały, blisko 200 ksiąg, została nawet w postaci skanów, przekazana Polsce. Teoretycznie są zatem gotowce. Problem w tym że podobno nie wolno ich było udostępniać w internecie; tak mi to tłumaczono przed laty. Dla mnie to dziwne bo dotyczy polskiego dziedzictwa kulturowego, na dodatek przekazywane skany nie trafiły do Polski za darmo ale w drodze wymiany a w części nawet zakupu przez Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego.
Próbowałem rozmawiać jako osoba prywatna , może instytucjonalne działanie będzie skuteczne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 17:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3184
Skąd: Łódź
Status: Offline
Nie jestem zainteresowana księgami wymienionymi w ankiecie ale zapytam, jak szybko skany tych ksiąg będą dostępne do przeglądania online?
Tak szybko jak udostępnia skany bardzo pracowity Marcin czy będą latami leżały w AGAD?
mziel napisał:
Niestety wśród dostępnych opcji nie ma tych zespołów/serii, które są zmikrofilmowane, bowiem na chwilę obecną dyrektor AGAD nie zgodził się udostępnić do skanowania oryginałów ksiąg, które mają mikrofilmy. A więc niestety odpadają na razie: łęczyckie (prócz jednej, mało istotnej serii pełnomocnictw, która jest zrobiona), sieradzkie, wieluńskie, ostrzeszowskie, brzesko-kujawskie, kruszwickie. Jeśli Waszym pierwszym wyborem byłby któryś z ww. zmikrofilmowanych zespołów, albo może inna seria, lub zespół ksiąg ziemskich, koniecznie napiszcie o tym poniżej lub na profilu PTG na FB (w komentarzu do posta, który zaraz tam opublikuję) - będzie to sygnał aby przyspieszyć kolejną rundę negocjacji z dyrektorem AGADu w tym temacie

Czy jest jakiś wybór?
Półtora roku temu [marzec 2021] pisałam do AGAD-u w sprawie skanów ksiąg grodzkich łęczyckich, sieradzkich etc- i wiem, że AGAD nie ma w planach ani dygitalizacji tych ksiąg ani nawet dygitalizacji oryginalnych mikrofilmów tych ksiąg, aby ułatwić dostęp genealogom do interesujących ich materiałów.
Pewnie dyrektor AGAD-u nigdy nie przeglądał mocno porysowanych mikrofilmów na bardzo wiekowych czytnikach, stąd jego decyzja.

Zainteresowani księgami grodzkimi sieradzkimi, łęczyckimi, etc piszcie do AGAD-u bo inaczej na skany ksiąg, które zostały kiedyś zmikrofilmowane będziemy czekać w nieskończoność czyli przysłowiowe tatka latka.
______
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gandawaOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 16-09-2022 - 21:08
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 107

Status: Offline
Wspaniała inicjatywa, głosuję na księgi brańskie i drohickie.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skoczek1995Offline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 17-09-2022 - 10:32
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 118

Status: Offline
Szanowni,

ostatnio zwracałem się z prośbą do AGAD w związku z księgami zakroczymskimi. W ramach odpowiedzi otrzymałem informację, która może być ciekawa i ważna w tym wątku.
Wrzucam jako bezpośredni cytat z otrzymanego przeze mnie pisma:

"Obecnie księgi zakroczymskie grodzkie wieczyste są skanowane (niestety dopiero do sygn. 76) i w ciągu kilku miesięcy powinny być dostępne w internecie na stronie AGAD."

Pozdrawiam,
Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 17-09-2022 - 13:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6222
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Osobiście oddałam głos na księgi zakroczymskie i mam nadzieję na ich udostępnienie online - może uda mi się dzięki nim rozwikłać moją zagadkę z rodem Wolacińskich: https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... laci%F1ski

Bardzo dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę!

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 17-09-2022 - 14:01
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 942
Skąd: Warszawa
Status: Offline
skoczek1995 napisał:
ostatnio zwracałem się z prośbą do AGAD w związku z księgami zakroczymskimi. W ramach odpowiedzi otrzymałem informację, która może być ciekawa i ważna w tym wątku.
Wrzucam jako bezpośredni cytat z otrzymanego przeze mnie pisma:

"Obecnie księgi zakroczymskie grodzkie wieczyste są skanowane (niestety dopiero do sygn. 76) i w ciągu kilku miesięcy powinny być dostępne w internecie na stronie AGAD."


Zaraz odpowiem na wszystkie posty, ale ten zawiera szalenie interesującą dla mnie informację. Moją intencją jest skanowanie przez PTG tego co nie jest i w najbliższym czasie nie będzie dostępne on-line. Nie mamy czasu, zasobów ludzkich ani potrzeby, żeby dublować czyjąś pracę. Nie wszystko musi być w naszej bazie. Chodzi o to żeby było szeroko dostępne dla wszystkich użytkowników - w Internecie.

Dlatego w trakcie korespondencji z Dyrektorem AGAD zadałem wprost pytanie: "czy AGAD prowadzi lub zamierza w najbliższej przyszłości prowadzić kompleksową digitalizację jakiegoś zespołu ksiąg grodzkich lub ziemskich". W piśmie z dnia 30 sierpnia 2022 r., podpisanym przez dyrektora AGADu dostałem taką informację: "Informuję, że obecnie w planach digitalizacyjnych AGAD na lata 2022-2023 nie jest zaplanowana digitalizacja ksiąg ziemskich i grodzkich".

Ta odpowiedź jest ewidentnie sprzeczna z tym co piszesz i dla mnie osobiście frustrująca, bo wychodzi na to, że nie wiadomo czy AGAD coś robi czy nie i czy przypadkiem się nie zdublujemy. Mogę prosić o szczegóły tego pisma: z kiedy jest, kto go napisał (może być na priv lub na maila, choć to korespondencja urzędowa, a wiec jest w pełni jawna i tajemnica korespondencji jej nie obejmue)? Będę zobowiązany.

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomsawOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 17-09-2022 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 960

Status: Offline
Witam.

@mziel
"Z AGADu jest już zrobiona cała seria inskrypcji ksiąg grodzkich bobrownickich...".

Czy skany z tych ksiąg są gdzieś dostępne on-line?

Pozdrawiam

_________________
Jerzy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu: Re: Skanowanie ksiąg grodzkich w AGAD - jaki zespół chcecie?  PostWysłany: 18-09-2022 - 10:51
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 89

Status: Offline
mziel napisał:
Niestety wśród dostępnych opcji nie ma tych zespołów/serii, które są zmikrofilmowane, bowiem na chwilę obecną dyrektor AGAD nie zgodził się udostępnić do skanowania oryginałów ksiąg, które mają mikrofilmy. A więc niestety odpadają na razie: łęczyckie (prócz jednej, mało istotnej serii pełnomocnictw, która jest zrobiona), sieradzkie, wieluńskie, ostrzeszowskie, brzesko-kujawskie, kruszwickie.


Czy można przez to rozumieć, że księgi, które mają mikrofilmy, będą udostępnione online przez AGAD?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2022 - 21:21
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 942
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mamaj_Jan napisał:
Wszystkie księgi sądowe brańskie, suraskie i bielskie jeszcze nie zeskanowane.

Celowo wypisałem tylko ksiegi z tych zespołów, które są zachowane w miarę kompletnie. W międzyczasie będziemy skanować księgi z zespołów zachowanych szczątkowo (łukowskie, ostrołęckie, brańskie, bielskie etc.). Oczywiście tych, które nie są w złym stanie, czyli dosłownie kilku (z suraskich np. z tego co widzę to chyba żadna nie będzie udostępniona).

jamiolkowski_jerzy napisał:
Natomiast księgi w zasobie białoruskim (NIAB w Mińsku, a jest ich zdecydowanie więcej niż w polskich zasobach) są zdigitalizowane. Część, głownie F 1708 już prawie cały, blisko 200 ksiąg, została nawet w postaci skanów, przekazana Polsce. Teoretycznie są zatem gotowce. Problem w tym że podobno nie wolno ich było udostępniać w internecie; tak mi to tłumaczono przed laty. Dla mnie to dziwne bo dotyczy polskiego dziedzictwa kulturowego, na dodatek przekazywane skany nie trafiły do Polski za darmo ale w drodze wymiany a w części nawet zakupu przez Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego.
Próbowałem rozmawiać jako osoba prywatna , może instytucjonalne działanie będzie skuteczne.

Analogiczna sprawa jak księgi z CDIAK: zeskanowane za publiczne pieniądze w ramach projektu naukowego, dla nikogo niedostępne. Musimy pamiętać, że skanowanie i w CDIAK i w NIAB odbywało się na podstawie jakichś umów: nie znamy ich treści, ale możliwe że zabraniały one publikowania.

kwroblewska napisał:
Nie jestem zainteresowana księgami wymienionymi w ankiecie ale zapytam, jak szybko skany tych ksiąg będą dostępne do przeglądania online?
Tak szybko jak udostępnia skany bardzo pracowity Marcin czy będą latami leżały w AGAD?
Czy jest jakiś wybór?

AGAD nie ma nic wspólnego z tymi skanami. Skany udostępnimy na naszej stronie jak tylko uruchomimy bazę ze skanami ksiąg sądowych (planujemy najpóźniej do końca roku). Jak baza będzie już działała skany będą dodawane na bieżąco, w miarę ich robienia.

kwroblewska napisał:
Półtora roku temu [marzec 2021] pisałam do AGAD-u w sprawie skanów ksiąg grodzkich łęczyckich, sieradzkich etc- i wiem, że AGAD nie ma w planach ani dygitalizacji tych ksiąg ani nawet dygitalizacji oryginalnych mikrofilmów tych ksiąg, aby ułatwić dostęp genealogom do interesujących ich materiałów.
Pewnie dyrektor AGAD-u nigdy nie przeglądał mocno porysowanych mikrofilmów na bardzo wiekowych czytnikach, stąd jego decyzja.

Zainteresowani księgami grodzkimi sieradzkimi, łęczyckimi, etc piszcie do AGAD-u bo inaczej na skany ksiąg, które zostały kiedyś zmikrofilmowane będziemy czekać w nieskończoność czyli przysłowiowe tatka latka.


Nie wiem skąd takie a nie inne stanowisko w AGAD. W AP Poznań i AP Toruń nie mieliśmy żadnych problemów, aby udostępniane były nam oryginalne księgi, mimo że są zmikrofilmowane. Ze skanowania ksiąg zmikrofilmowanych w AGAD bynajmniej nie rezygnujemy, ale uzbrajamy się w trochę więcej cierpliwości. Może trzeba najpierw pokazać działającą bazę, aby przekonać AGAD, że projekt PTG jest poważny, skany dobrej jakości, i warto mu okazać minimum przychylności. Jestem przekonany, że finalnie uda się to zrobić (tylko niech nikt nie pisze zgodnie z powyższym apelem pism do AGAD, przynajmniej nie w związku z projektem PTG: bo obawiam się, że jedyne co można tym osiągnąć to irytację po drugiej stronie; ja mam plan jak dalej postępować, ale najpierw musimy uruchomić bazę). A w międzyczasie skanujemy te zespoły, które nie są zmikrofilmowane – jest ich sporo, więc jest co robić.

Co do samej ankiety – cieszą mnie tak liczne głosy, widać, że jest zainteresowanie i warto zainwestować czas w ten projekt. Ankietę skracam do 7 dni, tyle na pewno wystarczy, żeby każdy zainteresowany oddał głos. Faworytów jednoznacznie widać. Uspokajam też, że od razu po zwycięzcy zeskanujemy księgi z drugiego miejsca, bo chyba różnica między pierwszym a drugim miejscem będzie minimalna. Widać, że na te 2 zespoły (zakroczymskie i ciechanowskie) jest największe zapotrzebowanie.

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-09-2022 - 08:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3164

Status: Offline
Jeszcze raz odnośnie publikacji skanów z archiwów białoruskich. W przypadku publikacji (a raczej ich nie publikowania) odnoszę wrażenia że bariera nie wynikała z umów i ze stawianych przez stronę białoruską przeszkód. Bo dlaczego księgi lubelski z mińskiego NIAB są prezentowanie prze Lubelskie Archiwum Cyfrowe
http://lac.lublin.pl/polonica/wprowadzenie/
a tu efekty do przeglądania
http://lac.lublin.pl/polonica/skany/nhabminsk/
W przypadku umów dotyczących ksiąg podlaskich ich historia była podobna ,wcześniejsza zaczęła się w 2007. Tu skrócony jej opis
https://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura ... walne.html
Co ciekawe jedna z ksiąg fondu 1708 została w internecie przez AGAD opublikowana
https://agad.gov.pl/?page_id=402
http://dig.pl/ftp/Branska/br.xml
Zatem rzekome bariery ze strony białoruskiej (a o takich słyszałem) wyglądają słabo. Raczej mamy do czynienia z własnymi zaniechaniami a może interesami.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.343818 sekund(y)