Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 01 kwietnia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
W_Marcin
3 Temat postu: Janosik  PostWysłany: 08-09-2022 - 18:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 704

Może trochę mniej genealogicznie a bardziej historycznie i filmowo. Film popularny, więc pewnie znany znacznej części z nas. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jakim dokładnie czasie (no może raczej zakresie czasowym) została umieszczona akcja 13 odcinkowego serialu Janosik (reż. Jerzy Passendorfer z 1973 r.)? Jeśli za oficjalne info można brać np. opis umieszczony tu: https://vod.tvp.pl/website/janosik,35228570#
to byłaby to pierwsza połowa XIX wieku. A teraz kilka szczegółów z filmu, na podstawie których można próbować czasowo umieszczać akcję:
1. Akcja dzieje się na Podhalu i chyba we wszystkich lub prawie wszystkich odcinkach pojawia się Austria jako władza zwierzchnia i jej żołnierze. Okupacja Podhala przez Austrię rozpoczęła się w lipcu/sierpniu 1770 roku - zatem to byłaby najwcześniejsza możliwa data początkowa akcji serialu. Podhale mimo okupacji austriackiej do czasu I rozbioru oficjalnie pozostawało częścią Rzeczpospolitej (podpisanie traktatu rozbiorowego 5 sierpnia 1772 - jego ratyfikacja przez sejm polski 30 września 1773). https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Austria ... _i_Podhala
2. Co najmniej kilka razy jest mowa o nieznanej z imienia "cesarzowej", np. "księżniczka jest ulubienicą miłościwie nam panującej cesarzowej" mówi książę Haufenberg do Hrabiego w odc.11 ; "udać się do cesarzowej" nakazuje Janosik kupcom weneckim w odc. 3. Ci odgrażają się: "my napisać do cesarzowej". Cesarz natomiast osobiście pojawia się w odc. 7 gdy planowana jest obława zbójników. Chodzi o scenę nad mapą, gdy Cesarz mówi przeważnie po polsku, kilka słów wtrąca po niemiecku, jedno pytanie zadaje nawet po rosyjsku "kanciepcja u was jest?" Smile Może te dwie postaci przewijające się w filmie to Maria Teresa i jej syn Józef II w czasie ich wspólnych rządów, które trwały od 1765 do śmierci cesarzowej, czyli 29 listopada 1780. Wtedy data końcowa akcji przynajmniej 11 odcinka oscylowała by najdalej w okolicach tej daty, ale... W odc. 10 wykonanie egzekucji poprzedzone jest odczytaniem wyroku w imieniu cesarza Austrii - króla Węgier. Literalnie rzecz biorąc "cesarz Austrii" to oficjalny tytuł dopiero od 1804 r. (wcześniej był cesarz rzymski a austriacki arcyksiążę), więc jeśli kwestię tytulatury cesarza Austrii potraktować rozstrzygająco, to akcja tego odcinka dzieje się nie wcześniej niż w 1804.
3. W odc.5 pojawia się osoba podskarbiego krakowskiego. Co prawda taki urząd nie istniał, bo podskarbi w tym czasie mógł być wielki/nadworny koronny i litewski http://agad.gov.pl/inwentarze/ASK.html

Urząd podskarbiego istniał do 1795r. W filmie na balu z jego udziałem mówi się też o królu (może polskim, bo mówi o nim jego podskarbi a raczej przebrany za niego Kwicoł).

Wiadomo, że "Janosik" to baśń filmowa, bo nie przedstawia prawdziwych zdarzeń, więc równie dobrze może być osadzona w czasie nierzeczywistym Smile Jak zresztą wynika z opisanych scen sporo tam nieścisłości historycznych. Żeby pogodzić wszystkie trzy powyższe punkty, trzeba by stwierdzić, że akcja dzieje się:
1. odc.1-13 nie wcześniej niż w 1770
2. odc. 10 nie wcześniej niż w 1804
3. odc. 5 nie później niż w 1795
-czyli między odcinkiem 5 a 10 musiałoby upłynąć minimum 9 lat: od co najmniej 1795 gdy jeszcze funkcjonował urząd podskarbiego do co najmniej 1804 od kiedy istniał tytuł cesarza Austrii.
Może macie swoje spostrzeżenia w tym temacie?

Moderacja
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
Wojtek, moderator


Ostatnio zmieniony przez W_Marcin dnia 10-09-2022 - 15:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2022 - 18:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 35116
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Takie jedno małe spostrzeżenie
scenarzyście w notce biograficznej (z zemsty?:) też chyba "daty pokręcili"
https://www.krakow.pl/ludzie/1268,artyk ... owski.html

większe to już wspominane na forum z przywołaniem tekstu źródłowego
stroną traktatu 1772 była Królowa Czech i Węgier:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwafraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2022 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 886

Status: Offline
Pewnym jest, że akcja serialu rozgrywa się na polskim Podhalu? Co o tym świadczy? Konkretna lokalizacja? Nazwy miejscowości, wskazujące jednoznacznie z jakimi terenem mamy do czynienia? W podlinkowanym opisie mowa o hrabim Horvathcie wraz ze swymi hajdukami dręczącym górali co zdaje się wskazywać raczej na Węgry, a konkretnie na stanowiącą ich część Słowację. Również odcinek w którym górale składają się odwiecznym zwyczajem na wykup synów od służby w wojsku austriackim sugeruje Słowację. Zdaje się że również Kwicoł i Pyzdra mieli za sobą slużbę w austriackim wojsku. Pierwowzór harnasia Juraj Janosik rzeczywiście żył na Słowacji i był poddanym Habsburgów. Z tym, że żył w latach 1688 - 1713. Przypuszczalnie serial w założeniu miał być produkcją wyłącznie rozrywkową i najwyraźniej scenarzyści nie zawracali sobie głowy tłem historycznym.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2022 - 21:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 35116
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tak przy okazji ekranizacji czy też adaptacji z kluczem. Józef Hen napisał "Crimen", która to powieść doczekała się serialu , a od niedawna jest szansa na pojawienie się "Diabła Łańcuckiego".
Szukających historii w "Janosiku" (czy też "Janosikach") powinno zainteresować. Z tego co kojarzę - produkcja "Crimena" też miała pewien kontekst historyczny, albo taki był sztucznie nadawany przez część publiki:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2022 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 652
Skąd: Kraków
Status: Offline
Z tego co pamiętam, a co czytałem wieki temu w którymś z numerów miesięcznika "Kino", Passendorfer twierdził, że film bazuje głównie na polskich legendach o Janosiku, w tym na powieści Tetmajera. Tak więc raczej sto lat po Jurze Janosiku i na Podhalu. Co do hrabiego Horvatha, to czy aby przypadkiem rodzina o tym nazwisku nie była w posiadaniu zamku Dunajec w Niedzicy?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
W_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2022 - 15:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 704

W pierwszym odcinku leżący w lochu zamkowym zbójnik (zresztą z późniejszych odcinków dowiadujemy się, że Słowak), słysząc imię Janosika, przywołuje historię żyjącego kiedyś "bardzo dawno" harnasia o takim imieniu - pewnie właśnie tego prawdziwego. To zresztą potwierdza, że serial nie miał na celu opowiedzieć historii prawdziwego Janosika. O tym "orginalnym" opowiada inny film w reżyserii K. Adamik i A. Holland z 2009: "Janosik. Prawdziwa historia", według zapewnień autorów poparty materiałem archiwalnym na temat Juraja Janošika, m.in. z rozprawy sądowej, na której został skazany na śmierć. Chociaż i w tamtym filmie wiele zdarzeń (np. okoliczności zdrady Janosika) to raczej pomysły na to, jak mogło być, niż potwierdzone źródłowo fakty.

Co do miejsca akcji polskiego Janosika, to w pierwszym odcinku wędruje on na nauki do Nowego Targu, a w 3. odcinku kupcy jadą przez Białkę i tam zostają napadnięci, w 7. na czas jednego odcinka grupa Janosika przenosi się na słowacką stronę, chroniąc się przed wojskiem wysłanym do stłumienia band zbójeckich na "Podkarpaciu", jak można się dowiedzieć z fragmentu od 3 minuty: https://vod.tvp.pl/video/janosik,odc-7- ... y,61718284
Zresztą prowadzi ich po słowackiej stronie wspominany Słowak. Mieli iść przez Krumlową (?), ale się nie dało, bo było "dużo woda". Co to jest ta Krumlowa i gdzie, to też ciężko stwierdzić. Można z takich strzępków informacji próbować sklejać całość w geograficzny i historyczny porządek, ale są to jednak próby bez szans na pełne "sklejenie". Wychodzą przy tym absurdy, jak to co pisałem wcześniej, że musiałoby upłynąć minimum 9 lat między kilkoma odcinkami. Historia w tym filmie jest raczej tłem luźno związanym z rzeczywistością.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu: Re: Janosik  PostWysłany: 10-09-2022 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 289

Status: Offline
W_Marcin napisał:

Urząd podskarbiego istniał do 1795r.

Ale przecież były podskarbi nadal może być tytułowany podskarbim.
Pomimo utraty stanowiska zachował majątek i pozycję społeczną, jest szanowanym posiadaczem ziemskim. Również w państwie austriackim.

Taka niegroźna tytułomania - por. wojewodzic, kasztelanic,...

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2022 - 22:34
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 231

Status: Offline
W_Marcin napisał:
Co do miejsca akcji polskiego Janosika, to w pierwszym odcinku wędruje on na nauki do Nowego Targu, a w 3. odcinku kupcy jadą przez Białkę i tam zostają napadnięci, w 7. na czas jednego odcinka grupa Janosika przenosi się na słowacką stronę, chroniąc się przed wojskiem wysłanym do stłumienia band zbójeckich na "Podkarpaciu", jak można się dowiedzieć z fragmentu od 3 minuty: https://vod.tvp.pl/video/janosik,odc-7- ... y,61718284
Zresztą prowadzi ich po słowackiej stronie wspominany Słowak. Mieli iść przez Krumlową (?), ale się nie dało, bo było "dużo woda". Co to jest ta Krumlowa i gdzie, to też ciężko stwierdzić. Można z takich strzępków informacji próbować sklejać całość w geograficzny i historyczny porządek, ale są to jednak próby bez szans na pełne "sklejenie".


No ale raczej trudno nawet próbować skleić to w geograficzny porządek, skoro na mapie (nawiasem mówiąc mapie Stanisława Staszica z jego Ziemiorództwa), na której ma dziać się owa akcja wojskowa na "Podkarpaciu", zaznaczają (w 4 min 33 sek) teren między rzekami Seret i Prut w Mołdawii, czyli 700 km na wschód od Podhala....




Wojciech[/img]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2022 - 08:21
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 291

Status: Offline
Bo ten film miał być - jedynie - ideologicznie słuszny, a niekoniecznie zgodny z realiami historycznymi. To chyba oczywiste w odniesieniu do czasów PRL (odsyłam do filmu "Miś" Stanisława Barei, do scen poświęconych reżyserii filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" ). Laughing
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt: Zarzad PTG :: Administrator
Strona wygenerowana w czasie 0.390763 sekund(y)