Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 25 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2022 - 12:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 402

Status: Offline
A ja jestem bardzo zadowolona, że dyskusja trochę się rozszerzyła. Ale cały czas dotyczy Xawerego Dunikowskiego i jego rodziny. Więc cały czas jest w temacie. Gdyby nie to fortunne rozszerzenie, nie dowiedziałabym się wielu ciekawych rzeczy, z wielką stratą dla mnie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2022 - 20:43
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1709

Status: Offline
Dziękuję Koleżankom za słowa uznania, ale nie mam, aż takiej wiedzy genealogicznej jak niektórzy z tutejszych bywalców, którzy na pewno mogliby ustalać cuda, ale z jakiś powodów udzielają nieistotnych lub zdawkowych wypowiedzi, które mają chyba na celu tzw. bicie piany. Może to chodzi też o konkretność, a nie o byle jakoś charakteru?!
Jeżeli są tu osoby, które mają dostęp do metryki zgonu Michała Dunikowskiego, który zmarł w 1824 roku w Kokuszce, parafia Piwniczna, to fajnie by było, żeby podały zawarte w tej metryce dane. Może w ten sposób poznamy kolejne pokolenia w drzewie Franciszka Ksawerego Dunikowskiego?

Szukając wcześniej korzeni mojego 3xpradziadka Wawrzyńca Odrowąż-Pieniążka, doszedłem do parafii Limanowa, gdzie właścicielami cząstkowymi okolicznych włości byli też Dunikowscy. Z obecnych ustaleń wynika, że rodzina rzeźbiarza musiała być w 2 połowie XVIII wieku powiązana z Dunikowskimi limanowskimi.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2022 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 745

Status: Offline
Plotki i legendy.

Genealogię Dunikowskich dość szczegółowo wykłada Boniecki. Wybrane, dostępne metrykalia wydają się potwierdzać to opracowanie. Przodkowie Ksawerego są chyba znani. Inne drzewo Dunikowskich, pokłosie rodzinnych badań ród Dunikowskich publikuje np. tu: http://62.121.141.207/targets/index_DrzewaRodowe.html
Co do miejsca przyjścia na świat Ksawerego jest pewien bałagan informacyjny i wynikające z niego liczne błędne wiadomości.
Kluczowe wydają się tu być Dalewice (par. Niegardów) a konkretnie tamtejszy dwór. Majątek ten bodaj w roku 1875 kupił Wincenty Dunikowski sporo starszy (o ca 24 lata) kuzyn (3 st. kan.) Mieczysława tj ojca Ksawerego.
W archiwum domowym mam zapiski dotyczące Dalewic (maj. ten był w rękach rodziny w latach 1887-1945):
" W XIXw Dalewice często zmieniały właścicieli. Jakiś czas mieli je Chomentowscy, a w końcu XIXw Dunikowscy, krewni rzeźbiarza Ksawerego. Wprawdzie Encyklopedia jako miejsce urodzenia Ksawerego podaje Kraków, ale tradycja ustna przekazuje, że urodził się on w Dalewicach, w pokoju sklepionym. Wiadomo, że Dunikowski przyjeżdżał do Dalewic z Julianem Fałatem, który na jego życzenie malował dwór.".
Inne opracowania wspominają, że Ksawery w dworze dalewickim spędził dzieciństwo.
Prawdopodobnie rodzice Ksawerego mieszkali w 1875 w Krakowie gdzie w kościele Mariackim rok wcześniej wzięli ślub. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że bywali u starszego i dobrze prosperującego kuzynostwa w nieodległych Dalewicach. Może faktycznie Ksawery przyszedł tam na świat albo w trakcie odwiedzin lub świąt (jeśli urodził się 24 grudnia) albo jego matka z premedytacją, na poród, wyjechała z Krakowa do dalewickiego dworu.
Z tego co mi wiadomo to były próby poszukiwania metryki jego chrztu w księgach kościoła niegardowskiego ale okazały się bezskuteczne. Ksawery mógł więc zostać ochrzczony w Krakowie. W której parafii trudno zgadnąć, może w Mariackiej gdzie jego rodzice brali ślub. Niestety z roku 1875 i 6 księgi te nie są jeszcze upublicznione online w otwartym dostępie.
Dalewice w rękach Dunikowskich były do roku 1887. Ksawery mógł więc tam bywać do swoich ca 12 urodzin.
Odwiedziny Dalewic z Fałatem jeśli faktycznie miały miejsce to prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku gdy Ksawery studiował w Krakowie na uczelni której chyba w tym czasie rektorem był Fałat. W tych latach dalewickie dobra były już jednak w rękach rodziny Korulskich. Te wizyty nie miały więc już charakteru rodzinnego.

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2022 - 15:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 808d5474a7
nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że niesie dodatkowe informacje - do bezpośrednich ( Smile potomków Romualda

i dalszych, niebezpośrednich i nie wszystkich, ale ...
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... dc9a083b51

27 XI to chyba inny Franciszek , w innym miejscu, z innych rodziców i w 1874..może jakaś zbitka powstała dopasowaniem na siłę

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2022 - 06:54
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1709

Status: Offline
Drzewo ma korzenie i koronę, w której skład wchodzą konary i gałęzie. Na tej zasadzie buduje się też drzewa genealogiczne. Smile

Powtórzę: "Jeżeli są tu osoby, które mają dostęp do metryki zgonu Michała Dunikowskiego, który zmarł w 1824 roku w Kokuszce, parafia Piwniczna, to fajnie by było, żeby podały zawarte w tej metryce dane."

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu: Re: Franciszek Xawery Dunikowski  PostWysłany: 05-08-2022 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1588
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
@Martagieks - dziękuję za artykuł. Bardzo ciekawy.
Szczerze mówiąc, straciłam zainteresowanie postacią Dunikowskiego. Jego prace do mnie nie przemawiają (ani rzeźba, ani malarstwo), a i człowiek ... taki sobie. Natomiast Sara Lipska - duuużo ciekawsza postać. Antoni Cierplikowski również.




Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Bea napisał:
[b].... Dziś byłam w warszawskiej Królikarni na wystawie jego obrazów. Po powrocie zainteresowałam się.."


A gdyby kogoś wystawa - już w głównej siedzibie Muzeum Narodowego - prac Witkacego natchnęła do podobnych badań rodziny, to z chęcią poczytam i może coś uzupełnimy. W innym wątku, niekoniecznie metrykami czy bezźródłowymi informacjami;)


BTW, w ten weekend jest bezpłatne zwiedzanie Galerii Stałych oraz kończącej się wystawy "Stan rzeczy". Wybieram się Wink
Ale do Witkacego nie zajrzę - mimo, że to unikatowa wystawa zbierająca aż 500 prac artysty. Byłam w jego muzeum w Słupsku i na razie mi wystarczy. Nastawiam się na Faras, pewnie tradycyjnie zajrzę też do Canaletta, Malczewskiego i Matejki.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Franciszek Xawery Dunikowski  PostWysłany: 05-08-2022 - 18:47
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1709

Status: Offline
Ale, żeś Beatko skwitowała trud kilku genealogów. Wink Jednak, to nie oznacza, że musi nastąpić koniec kwerendy. Wykorzystując dane ze zindeksowanych metryk zamieszczonych na FS i w Genetece, możemy teraz przodków Franciszka Ksawerego Dunikowskiego jednoznacznie powiązać z Dunikowskimi wyszczególnionymi w herbarzu Adama hr. Bonieckiego. I tak: Franciszek Dunikowski, dziedzic Białowody, stolnik owrucki (1750) z Zarembianką miał syna Antoniego (zm. 1797 Stopnice), który poślubił Ewę Korzeniowską. Mieli oni pięciu synów, wśród nich Michała (ur. 1755 Dukla - zm. 1824 Kokuszka). Michał Dunikowski 1 v. Róża Stojowska, 2 v. Estera Olszewska, z drugiego małżeństwa miał syna Romualda, a ten z Marianny Włodkowskiej miał syna Mieczysława Romana Wincentego, który był ojcem rzeźbiarza.
Po mieczu informacje raczej zgadzają się, z tym, że Boniecki raz przypisuje Pantaleona Dunikowskiego (ur. 1776 Konary - zm. 1843), męża Ludwiki Dunikowskiej, jako syna Wincentego i Cecylii Piątkowskiej, a innym razem jako syna Józefa. Wincenty i Józef byli braćmi ww. Michała Dunikowskiego.
Natomiast, warto wyjaśnić rozbieżności w tożsamości żon Dunikowskich z opisanych pokoleń, bo czy Izabella Levason (Levanson), to Izabella hr. Lovacon, a Estera Olszewska, to Estera Norbek (Nobek). Pomylili się: Boniecki - indeksujący dla FS i Geneteki, czy ksiądz dobrodziej?

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2022 - 18:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
w genetece są indeksy nie metryki
a czy się "pomylili" (czemu mam być jedna i tylko jedna interpretacja?) to sprawdzisz oglądając kopie dokumentów nie indeksy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Franciszek Xawery Dunikowski  PostWysłany: 06-08-2022 - 20:48
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1709

Status: Offline
Biografia osobnicza uszczuplona o elementy genealogiczne. To forum chyba nie jest odpowiednim miejscem na rozwijanie wątków poza genealogicznych. Mnie cały czas brakuje merytorycznego włączania się ekspertów amatorów w zadany temat. Zauważam już od lat, że strony rosną z wpisami "o czymś tam". Akurat ten wydaje się być neutralny (chociaż pewnie bliscy krewni rzeźbiarza jeszcze żyją) i można było go merytorycznie uzupełniać. Dwa razy grzecznie prosiłem o treść metryki zgonu Michała Dunikowskiego z 1824 roku z Piwnicznej oraz poddałem temat rozbieżności w nazwiskach żon Dunikowskich licząc, że podchwycą to odwiedzający forum i stanie się z tego konkretny przyczynek. I, co? ... Akurat Dunikowskich się "omawia", a Tusków się cenzuruje zgodnie z poprawnością polityczną.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Franciszek Xawery Dunikowski  PostWysłany: 06-08-2022 - 20:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ależ Ty podając w tym wątku informacje nawet ich źródeł nie podałeśSmile
Ja tam widzę, ze chęć włączenia się była, ukoronowana efektem (AU syna). A że Tobie nie dano kopii metryki? Może nie tylko metrykami wypełniona jest genealogia? Hę?
Dla mnie tematem najistotniejszym jest to, że w obiegu (popularnym) pozostają sterty nieprawdziwych, nieudokumentowanych informacji lub taki opartych na cyt. jak "Wysokie obcasy". A pozyskanie i popularyzacja już znanych - jak widać nie jest bardzo trudna.
I dla pokazania, że można i należy podawać źródła, że można i należy je publikować, że można i należy uczyć się z nich korzystać - jest przede wszystkim ten serwis.
btw: ktoś cenzuruje Tusków tu na forum? serio?
Czy to zarzut wyssany z palca podobnie do "informacji" jedyne dziecko? Oparty na tym ktoś coś gdzieś chlapnął i mamy uznać za prawdę bo tak i już?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matdunOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-01-2023 - 12:03
Zasłużony


Dołączył: 12-01-2021
Posty: 1
Skąd: Kraków
Status: Offline
Tu masz drzewo Franciszka Ksawerego Aleksandra Habdank Dunikowskiego, ochrzczonego w Bazylice Mariackiej w Krakowie 20.06.1876. Niestety nie mam metryki, aczkolwiek podobno urodził się 29 a nie 24 listopada. Jak ktoś ma metrykę chrztu, będę wdzięczny za kontakt.

http://genealogia.dunikowscy.pl/pages/DrzewaRodowe.html

lub:

https://www.myheritage.pl/site-family-t ... =740370181

A tu o jego kochankach i dzieciach: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/sara- ... jB5rUAFA6A
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.240012 sekund(y)