Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 21 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stevebrOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 28-12-2021 - 15:18
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 132

Status: Offline
kk110 napisał:
Witam,
zastanawiam się nad wykonaniem testu DNA pod względem genealogii i prosiłbym o poradę w tej kwestt.
Po pierwsze, czy warto, czyli czy można otrzymać rzeczywiście dużo szczegółowej informacji.
Po drugie, gdzie najlepiej się zwrócić, by to badanie wykonać, uwzględniając rzetelność, obszerność oraz cenę badania.
Pozdrawiam
Krzysztof kołopoleski


Witam,
niedawno obejrzałem taki webinar na ten temat.
Dla mnie bardzo fajny przekaz i uważam, że warto obejrzeć.

https://www.youtube.com/watch?v=OQCFbg2PV7Q

Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2021 - 17:13
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Panie Krzysztofie, warto robić badania DNA, wyczerpującą odpowiedź dała Panu Łucja Laughing

Godne obejrzenia są podane materiały z linków.

Mogę tylko dodać, że na podstawie badań autosomalnych odnalazłam kilkoro krewnych w stosunkowo bliskim dystansie, na poziomie pradziadków i prapradziadków.
Pozdrawiam,
Julia

PS. Jestem na Genealogach już dekadę i od pewnego czasu zauważyłam brak wzajemnego szacunku oraz życzliwości. Odnoszę wrażenie, że piszą tutaj wyłącznie alfy i omegi w każdej dziedzinie, a wpisy wielu pytających są dyskredytowane, zaś niektóre odpowiedzi wypaczają, rozmywają główny wątek. Dodam, że nie jest to wyłącznie moje odczucie.
Życzę więc wszystkim na Nowy Rok dużo zdrowia, ciekawych odkryć oraz ...WIĘKSZEJ EMPATII,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2021 - 17:45
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1414
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
julia_jarmola napisał:
Panie Krzysztofie, warto robić badania DNA, wyczerpującą odpowiedź dała Panu Łucja Laughing

Godne obejrzenia są podane materiały z linków.

Mogę tylko dodać, że na podstawie badań autosomalnych odnalazłam kilkoro krewnych w stosunkowo bliskim dystansie, na poziomie pradziadków i prapradziadków.
Pozdrawiam,
Julia

PS. Jestem na Genealogach już dekadę i od pewnego czasu zauważyłam brak wzajemnego szacunku oraz życzliwości. Odnoszę wrażenie, że piszą tutaj wyłącznie alfy i omegi w każdej dziedzinie, a wpisy wielu pytających są dyskredytowane, zaś niektóre odpowiedzi wypaczają, rozmywają główny wątek. Dodam, że nie jest to wyłącznie moje odczucie.
Życzę więc wszystkim na Nowy Rok dużo zdrowia, ciekawych odkryć oraz ...WIĘKSZEJ EMPATII,
Julia.

Pani Julio,
w sprawie tej uwagi odnośnie alfa i omega. Uwaga zapewne do mojej prośby w wątku który został usunięty.
Wyjaśniam - autorem tamtego wątku jest osoba wielokrotnie banowana za notoryczne spamowanie, trollowanie i brak szacunku do innych użytkowników forum. osoba która nie przestrezgała regulaminu forum i zasad dyskusji. Osoba, która wprowadza w błąd poczynając od podpisu, poprzez tytuł, na treściach kończąc.

Co do badań DNA to warto - pod warnkiem że wiemy czego szukamy, że wiemy czego od nich oczekujemy, że gotowi jesteśmy na naukę.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Digitalizacja - Księgi Metrykalne i Genealogie Szlacheckie
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2021 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Panie Marcinie, napisałam ogólnie, choć przyznaję, że byłam zdziwiona usunięciem tych tematów.
Przepraszam, ale nie wiedziałam o tym, o czym Pan wspomina.

Jednak nie tylko chodzi mi tylko o ostatni okres. Od kilku lat trafiam na posty, w których nie ma sympatii do pytającego, jest rozciąganie do granic możliwości przepytywań, dywagacji, są nieustanne pouczenia, tak że, pisząca osoba woli sobie dać spokój i nie pytać więcej.

Z całym szacunkiem, dla wypowiadających się znawców, niektórzy przesadzają w pouczaniu i besztaniu.

Na szczęście, osobiście jakoś sobie radzę i wiele uzyskałam na Genealogach przez dziesięć lat, choćby , wertując zawarte skany metryk w Poczekalni ( ukłony w stronę indeksujących), ale bardziej wrażliwe osoby wycofują się....

Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz14Offline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 27-01-2022 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2022
Posty: 165

Status: Offline
kk110 napisał:
Witam,
zastanawiam się nad wykonaniem testu DNA pod względem genealogii i prosiłbym o poradę w tej kwestt.
Po pierwsze, czy warto, czyli czy można otrzymać rzeczywiście dużo szczegółowej informacji.
Po drugie, gdzie najlepiej się zwrócić, by to badanie wykonać, uwzględniając rzetelność, obszerność oraz cenę badania.
Pozdrawiam
Krzysztof kołopoleski


To zależy czego pan oczekuje. Jest taka zasada w genealogii genetycznej: test o małej ilości merkerów daje mało danych BIG Y DNA najwięcej. Testy autosomalnie informują nas o miksie pokoleń po mieczu i kądzieli Y - reka - pod warunkiem że możemy je zweryfikować genetycznie o przy pomocy drzewa papierowego / swojego i osoby zbadanej/. Tu często za informację trzeba dodatkowo płacić.



Mariusz


Ostatnio zmieniony przez Mariusz14 dnia 10-12-2023 - 16:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żaryn_MartaOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 14-05-2022 - 10:12
Sympatyk


Dołączył: 08-09-2011
Posty: 21

Status: Offline
pebro napisał:
Łucja napisał:
Warto skorzystać, potem po pobraniu wyniku w postaci pliku można taki plik wgrać do FTDNA, MyHeritage (inne).
Łucja

W jaki sposób można pobrać wynik w postaci pliku z Ancestry?


Jak pobrać wynik z Ancestry: https://www.saturdaydna.com/2022/05/jak ... -ancestry/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
swigutOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 14-05-2022 - 22:40
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2022
Posty: 106

Status: Offline
kk110 napisał:
Witam,
zastanawiam się nad wykonaniem testu DNA pod względem genealogii i prosiłbym o poradę w tej kwestt.
Po pierwsze, czy warto, czyli czy można otrzymać rzeczywiście dużo szczegółowej informacji.
Po drugie, gdzie najlepiej się zwrócić, by to badanie wykonać, uwzględniając rzetelność, obszerność oraz cenę badania.
Pozdrawiam
Krzysztof kołopoleski


Czy warto to zależy od tego czego oczekujesz. Testy te nie rozwiązują problemu genealogi, same w sobie są znacznie trudniejsze i niepewne w interpretacji niż archiwa ale stanowią solidną walidację pokrewieństwa oraz dostarczyć potrafią bardzo dobrych przesłanek. Wyniki DNA, o ile nie jest to brat/kuzyn pierwszego stopnia czy inny bliski krewny są niemożliwe do precyzyjnej interpretacji bez drzewa genealogicznego lub testów wszystkich osób w danym drzewie.

Warto zrobić jeśli np. masz pokręconą genealogię, gdzie wszyscy się podobnie nazywali albo zapisy nie były rzetelnie prowadzone, lub są luki w archiwach. Wtedy może to pozwolić na identyfikację właściwych linii. Warto również również, gdy szukasz potomków ludzi którzy np. wyemigrowali dawno temu. Zwłaszcza w USA wiele ludzi się przetestowało - większość moich przesłanek pochodzi właśnie z USA. Warto również gdy ma się niewiadomą w drzewie, czasami daje się wykryć tę niewiadomą, prawdopodobnie do 4 pokolenia jest to możliwe, ale wymaga znacznego wysiłku.

Łatwiej jest interpretować wyniki DNA jeśli twoi przodkowie pochodzili z różnych populacji, np. z różnych stron Polski, różnych grup etnicznych lub religijnych. Jeśli wszyscy pochodzili z tej samej małej miejscowości, będziesz miał zapaść rodowodu, ponieważ wszyscy mieszkańcy tej miejscowości byli ze sobą spokrewnieni w stopniu 4-5 kuzyna. Będziesz miał osoby z podobieństwem DNA typu 2 kuzyn, ale tak naprawdę są 4x kuzynami 4 stopnia itp. Nie uniemożliwia to interpretacji ale czyni zrozumienie takich wyników trudniejsze i wymaga głębszego badania rodowodów i lini bocznych.
Z drugiej strony to ułatwia znalezienie osób które były spokrewnione i wyemigrowały dawno temu, przesuwa możliwość znalezienia takich osób o jedna, dwa lub nawet więcej pokoleń.

To co uzyskasz to będzie lista osób, głównie współcześnie żyjących, z którymi będziesz miał pewne podobieństwo, stopień podobieństwa pozwala na interpretację stopnia pokrewieństwa, ale dokładny stopień można określić tylko w przypadku bliskiego pokrewieństwa, typu kuzyni pierwszego stopnia lub bliżej. W celach genealogicznych lepiej jest testować swoich rodziców, a jeszcze lepiej dziadków lub pradziadków, czyli najstarsze osoby z danej lini, wyniki podobieństwa są łatwiejsze do interpretacji i są większe szanse wykrycia podobieństwa.
Podobieństwo utrzymuje się do stopnia 3 kuzynów, potem zaczyna wypadać, 10% kuzynów 4 stopnia nie ma już podobieństwa wykrywalnego, 90% kuzynów 5 stopnia nie jest już wykrywalnych etc. Co więcej po ok 7 pokoleniach wypadać zaczynają nawet przodkowie - tzn masz przodków których DNA już nie masz.

Nie uzyskasz za to automatycznie swojego drzewa rodowego, chyba, że trafisz na kogoś kto jest obsesyjnym genealogiem, który wszystko już przebadał i ma już ciebie w nim i zechce się podzielić. Możliwe za to że uzyskasz jakieś fragmenty drzewa, często z rażącymi błędami.

Wadą genealogi DNA z punktu widzenia Polaka jest, że mało współbratymców się testuje. Najwięcej podobieństw będziesz miał w USA.

Badanie DNA niesie też ryzyko, które trudno jest obecnie określić, ale może mieć znaczenie dla przyszłych pokoleń. Wyniki lądują w publicznej bazie danych, której nie kontrolujesz. Były przypadki włamań i kradzieży baz danych (np. GEDmatch). Szczególnie Chiny są obecnie zainteresowanie posiadaniem tego typu informacji. Bazy DNA genealogiczne są obecnie wykorzystywane (nielegalnie btw) przez policje wielu krajów w celu rozpoznania podejrzanych. Z reguły udaje im się znaleźć 3-kuzyna delikwenta, a potem już lecą po aktach ewidencji i wykluczają kogo się da.
Wprawdzie na stan obecny niezbyt dużo daje się uzyskać odnośnie cech fizycznych i medycznych osoby ale poziom interpretacji wzrasta wykładniczo z rozwojem sztucznej inteligencji i za ok 5-10 lat będzie można z 95% dokładnością otrzymać np wygląd twarzy z takich wyników - do pewnego stopnia jest to możliwe nawet dziś. Także wśród testowanych polimorfizmów znajdują się niektóre dobrze znane przyczyny wad genetycznych.

Jeśli zdecydujesz się na badanie DNA i celem głównym jest genealogia polecam w tej kolejności: 1. ancestry.com 2. 23andme.com 3. myheritage.com

Główną zaletą ancestry jest że jest zorientowane na genealogię i wiele osób z podobieństwem DNA będzie miało publicznie dostępne drzewa. Ma też dużą bazę danych (>10 mln testów, o ile dobrze pamiętam) oraz wspaniały dostęp i wyszukiwanie w źródłach - oczywiście najlepiej to działa dla źródeł amerykańskich.
23andme ma podobną albo nawet dokładniejszą technologię wykrywania podobieństwa lecz nie ma tam drzew genealogicznych chyba, że ktoś je opublikuje jako link do ancestry etc. Łatwiej za to jest określić stopień pokrewieństwa wspólnych krewnych i osoby z podobieństwem często podają nazwiska przodków co pomaga w wyjaśnieniu skąd się pokrewieństwo bierze.
Z mojej perspektywy tylko ok 10% które są w ancestry są też na 23andme i vice versa więc warto zrobić obydwa testy. Baza danych 23andme jest podobnie duża jak ancestry
Myheritage - nie musisz robić testu jeśli zrobiłeś ancestry lub 23andme. Można załadować tam wyniki z powyższych. Natomiast co oni z tym robią i kto ma dostęp do wyników jest mniej jasne - np. rząd Izraela nie pozwala swoim obywatelom tego używać. Jakość wyników pozostawia wiele do życzenia. Praktycznie wszystkie podobieństwa "low confidence" są błędne. Także wiele "medium confidence" jest błędna. Baza danych też tylko częściowo pokrywa się z pozostałymi, więc będziesz miał tam osoby których byś nie wykrył w pozostałych. Plusem jest, że jak w przypadku ancestry wiele osób ma drzewa genealogiczne.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.291150 sekund(y)