Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 18 lutego 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 20:44
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1796

Status: Offline
Bardzo dziękuję za te informacje. A więc, pan Andrzej był prawnukiem Wiktora. Panie Jełowickie i pan Horodyski, mieszkańcy domu w jakim i ja mieszkałem, musieli być w jakiś sposób powiązani z Michałem Sumińskim i Wojciechem Dzieduszyckim, którego (tak na marginesie) pierwszą żoną była Kostecka h. Korczak (?). Te w większości z pochodzenia rusińskie rodziny utrzymywały po II WŚ ze sobą kontakt.

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 22:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Wg. strony Wielcy.pl Andrzej Horodyski był

synem Andrzeja Horodyski h. Korczak i Emilii hr. Romer z Chyszowa h. Jelita
wnukiem Wiktora Horodyski h. Korczak i Eleonory Bocheńskiej h. Rawicz
prawnukiem Dionizego Horodyski h. Korczak
2xprawnukiem Tomasza Horodyski h. Korczak

Żony Dionizego i Tomasza jak i dalsi przodkowie są w drzewie wklejonym z teczki Horodyskich

Pozdrawiam

Mieczysław Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
orosowieckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2020 - 14:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-03-2020
Posty: 20

Status: Offline
Szanowni Państwo!

Rodzinę interesującą Pana Mieczysława badałem od lat, ponieważ jest spowinowacona z moimi przodkami. Skupiałem się na wątkach z XVI-XVIII w., informacji z późniejszego okresu nie mam. Informacje o XVIII-wiecznych Horodyskich z tej linii zamieszczone u p. Minakowskiego pochodzą ode mnie.

W skrócie. Potwierdzam informację o tym, iż Antoni Puhacz Horodyski miał brata Wojciecha. Horodyscy Ci występowali przeważnie z przydomkiem Puhacz, dopiero pod koniec XVIII w. "ożywili" również przydomek "Omenczyc" wywodzący od imienia ich dalekiego przodka.

Co do pokrewieństwa między Antonim a Wojciechem, podaję dodatkowy dokument:

Centralne Archiwum Historyczne Ukrainy we Lwowie. F. 165, op. 6a, spr. 24, s. 161-164.

Wielmożny Wojciech Horodyski, na podstawie spisanej genealogii i potwierdzających ją dokumentów udowodnił, iż on oraz Antoni, Roch, Józef i Michał Horodyscy, razem rodzeni bracia, są synami nieżyjącego Jana z Horodyszcza Horodyskiego, wnukami Daniela Horodyskiego i Wiktorii Ligęzianki Minorówny (tj. z Minorów h. Półkozic przydomku Ligęza), prawnukami Wacława Puhacza Horodyskiego właściciela dóbr Horodyszcze w województwie wołyńskim, praprawnukami Marcina Horodyskiego, prapraprawnukami Wasyla Puhacza Omenczyca Horodyskiego.

W tymże dokumencie podano, że Wojciech wraz z braćmi byli synami Konstancji z Kozików córki Michała Koziki h. Zkrzyżłuk i Zofii Polańskiej, wnukami Andrzeja Koziki (rzekomo z woj. smoleńskiego) i Barbary Sielickiej, prawnukami Marcina Sielickieho h. Korczak i Małgorzaty Obertyńskiej.

Wojeich i Antoni, i chyba Michał zrobili dość spektakularną karierę majątkową w 2 poł. XVIII w. Podwaliny tej kariery założył ich ojciec Jan, który był "gubernatorem" starostwa halickiego z ramienia starostów - wówczas Potockich ("gubernator" = zarządza większej włości). Większość dzieci Jana i Konstancji z Kozików Horodyskich urodziła się w Haliczu, co już zostało wymienione w tym wątku. Konstancja okazjonalnie w metrykach jest nazywana Anną, ale to ta sama osoba.

Konstancja miała również brata Rudolfa Kozikę, z którym Horodyscy wchodzili w układy finansowe w 1. pół. XVIII w. Z pewnością po Rudolfie drugie imię Wojciecha Horodyskiego (Wojciech Rudolf).

Znam dość dobrze losy Wiktorii Horodyskiej córki Jana, siostry Antoniego i Wojciecha. Mieszkała w Haliczu i okolicach, była zamężna za Janem Izbickim, następnie za Stanisławem Kolumna Kobylskim.

W 1745 r. w Haliczu Jan i Konstancja Horodyscy sprzedają część Obertyna należącą do Konstancji Antoniemu Rusieckiemu. Przy okazji są wzmianki o przodkach Konstancji po których dostała ten spadek (jak wyżej w genealogii). Przy okazji tej transakcji Jan wspomina, iż jest synem Daniela i Wiktori z Ligęzów Minorów. Ponieważ na Obertynie był zabezpieczony posag Konstancji, to "podnosząc" czyli przyjmując w gotówce wartość sprzedawanych dóbr, Jan zabezpieczył posag na swoich własnych dobrach, Horodyszczu w województwie wołyńskim a powiecie włodzimierskim (to było konieczne, ponieważ małżonkowie nie mieli wówczas z zasady wspólnoty majątkowej, a więc mąż był dłużnikiem żony w wysokości, jaką wynosił posag).

Wzmianka o powiecie włodzimierskim jest o tyle istotna, że w ówczesnym województwie wołyńskim były dwa Horodyszcza: jedno w pow. łuckim, drugie - w pow. włodzimierskim. Z tego w pow. łuckim wywodziła się całkiem inna rodzina Horodyskich.

Przejrzałem ok. 20 lat temu we Lwowie indeksy do akt grodzkich halickich z całego XVIII w., w wyniku tamtej kwerendy mam też niektóre inne dokumenty o Horodyskich. Nie dowiedziałem się jednak, w jaki sposób Jan trafił na służbę u Potockich. W latach 20-ch XVIII w. jeszcze nie dysponował odpowiednim majątkiem, żeby często figurować w aktach sądowych.

Znam jedną rodzoną siostrę Jana, również córkę Daniela i Minorówny. Była to Zofia Tekla, zamężna za Damianem Rosowieckim h. Przyjaciel. Stąd moje zainteresowanie tematem. Dzieci Damiana i Zofii rodziły się w 2. dziesięcioleciu XVIII w.

W 1684 r. na Wołyniu zmarł Paweł Horodyski, bezdzietny. Poczynił zapisy na rzecz żony. Wspomina swoją własność w Horodyszczu, wspomina też braci: Jana i Daniela. Jan był towarzyszem pancernym w wojsku koronnym, dwa razy trafiał do niewoli, z której szczęśliwie wychodził. O tym opowiada w dokumencie z 1691 r. Oba powyższe dokumenty zeznano w aktach grodzkich włodzimierskich. Posiadam jeszcze kilka tekstów dokumentów wymienionych przez Pągowskiego (pochodzących nie z jego archiwum tylko bezpośrednio z akt sądowych). Znam też niektóre dokumenty, które nie były znane Pągowskiemu. Zresztą, Pągowski odrobinę pomylił niektóre osoby.

Nie bardzo śledziłem, którzy z Państwa są zainteresowani konkretnie tą rodziną (oprócz Pana Szymańskiego). Jeśli będzie to kilka osób, to mogę kontynuować w tym wątku. Inaczej zapraszam do kontaktu prywatnego.

Z poważaniem
Oleg Rosowiecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2020 - 20:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Pana Olega prosze o kontakt na PW



Dla Pana Roberta dodaje drzewo z miejscem i data urodzenia Andrzeja Horodyskiego






Pozdrawiam

Mieczyslaw Szymanski


Ostatnio zmieniony przez kryst76 dnia 09-08-2020 - 13:26, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2020 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1796

Status: Offline
Serdecznie Panie Mieczysławie dziękuję. O takie dane mi chodziło.

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brochocka_MariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2022 - 21:50
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2022
Posty: 28

Status: Offline
Dzień dobry,
Też poszukuję informacji na temat Horodyskich Very Happy Z aktu zgonu mojego prapradziadka Tadeusza Krasowskiego wynika, że jego rodzicami był Karol Krasowski i Anna Horodyska. Postaram dowiedzieć się więcej.
Pozdrawiam,
Maria Brochocka Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.428362 sekund(y)