Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 27 listopada 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Pukowski - Ukraina - Czepulis - Litwa  PostWysłany: 10-01-2022 - 17:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3167

Status: Offline
Romanie.
Ta geneza nazwiska Sieniuta jest co najmniej ryzykowna. Tak się składa, że przydomek mojego krza Jamiołkowskich to właśnie Sieniuta i borykałem się (i nadal borykam) z jego genezą . W starej części rodziny panowała ta właśnie interpretacja. którą ty podajesz. A to za sprawą stryja Władysława. który pobierał po I wojnie nauki w Warszawie w szkole rzemieślniczej im, Konarskiego. Tam spotkał jakaś Panią profesor która zapytała go o nazwisko. Odparł Jamiołkowski Sieniuta. Na to Pani profesor –„ kawalarze masz piękne książęce pochodzenie”. Ród Sieniutów na Ukrainie zaliczał się bowiem do najmożniejszych. Stryj. szczególnie kiedy sobie podpił. lubił chwalić się tym rzekomo książęcym pochodzeniem. Ten przypadek a zresztą kilka innych sprawia, że bardzo wstrzemięźliwie podchodzę do profesorskich opinii. Kiedy wydawane są ad hoc, bez żadnej pogłębionej analizy, ale w świetle profesorskiego autorytetu stać się mogą - jak u mojego stryja - źródłem wiary w książęcą genezę rodu. Co oczywista o żadnej książęcej a nawet wielko szlacheckiej genezie w przypadku moich Sieniutów nie może być mowy.
Inny wariant, że ewentualnie moi przodkowie ufundowali chorągiew kościelną z krzyżem . Taka znalazła się w herbie Sieniutów. Oba warianty chorągwi i herbu wydają się jednak dla moich przodków nieprawdopodobne. Pozostaje najbardziej narzucająca się geneza, że od imienia Szymon i podobnych, czyli z ruska Sieńka. Dla innych hipoteza bardzo prawdopodobna to akurat w przypadku moich przodków raczej odpada, bo od początków XVI wieku do połowy XVII wieku (kiedy to przydomek Sieniuta wyparł poprzedni Wołpik) nie było w naszym krzu żadnego Szymona i podobnych z przytoczonego za chwilę linku. .
Lata praktyki nauczyły mnie, że w przypadku drobnej szlachty (a także niższych klas ) źródeł przydomków czy nazwisk (poza oczywistym i szczęśliwie dominującym patronimicznym pochodzeniem) należy szukać w prozie ówczesnego potocznego słownictwa. I już jako tylko ciekawostkę. Ze wspomnianego przydomka Wołpiki poszły trzy linie z trzema przydomkami, wszystkie na literę „s”. Moje sieniuty, po Borucie seydyki i trochę później po Kacprze sielawy. Jak mnie kiedyś oświecił na tym forum Zbigniew Gawroński
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... t-15.phtml
seydyk to kresowa nazwa miętusa . Sielawa to też nazwa ryby. Jednak o ile miętusy pewnie żyły w Ślinie to sielawa jest rybą dużych jeziorowych akwenów. W tym ichtiologicznym zestawie nie mieszczą się zresztą sieniuty Intuicyjnie jednak podejrzewam pochodzenie tych przydomków od jakiegoś określenia charakterologicznego. Od Jana poszły dwie linie po dwóch synach , jedna nazwano Sieniuty i drugą Sielawy Tak jakby dla oznaczenia różnic pomiędzy nimi. Strzelam bo to wyrwane z intuicyjnego sufitu np senny i żwawy. Jeśli chodzi o cechy charakterologiczne to najłatwiej zdaje się jest z sielawami. Szalawa, sielawa ‘włóczęga’ albo szalawyj ‘głupi człowiek. Intuicyjnie podejrzewam pochodzenie wszystkich trzech od jakiegoś określenia charakterologicznego.
Przepraszam że namieszałem ze swoimi problemami ale pokazują one, że z etymologią trzeba bardzo rozważnie tu nie ma prostych jednoznacznych prawd.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
brolly11Offline
Temat postu: Re: Pukowski - Ukraina - Czepulis - Litwa  PostWysłany: 10-01-2022 - 23:19
Zasłużony


Dołączył: 14-03-2014
Posty: 8

Status: Offline
Witam czy ktoś wie jakiej parafii na Ukrainie gdzie występuje nazwisko Pazuniak jakiej parafii . I moja parafia na Ukrainie jest parafią Hodowica ale to nazwiska Pazuniak nie ma tej parafii . i gdzie szukać jeszcze księgi metrykalne rzymsko katolickie parafii Hodowica Lata 1892 - 1905 i po 1905 roku do jakiej parafii trzeba się zwrócić o pomoc .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2022 - 23:20
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1231

Status: Offline
Jerzy, dobry wieczór.

Jak zapewne wiesz, że zadaniem badań etymologicznych jest odtworzenie wyjściowej postaci wyrazu, wykrycie przypuszczalnego znaczenia pierwotnego, wyjaśnienie jego dalszego rozwoju semantycznego i objaśnienie struktury morfologicznej. Badania etymologiczne opiera się często na analizie porównawczej. Tyle mówi teoria.
Osobiście uważam, że najlepiej jest ustalić co nazwa znaczyła w danym miejscu i czasie. Jeśli nie można tego stwierdzić pozostają różne rozważania o przypuszczalnej genezie konkretnej nazwy, w tym i opracowania naukowe.

Jerzy, napisałeś: „Ta geneza nazwiska Sieniuta jest co najmniej ryzykowna.”. Masz prawo tak twierdzić. Odpisując Marcie na jej zapytanie powołałem się na opracowanie naukowe Janusza S. Dąbrowskiego. Autor tego tekstu między innymi napisał: „Król na prośbę Piotra Sieniuty[2] (…).”
[2] W tekście raz Sienuta, raz Sianuta”.
Od siebie dodałem: Z cytowanego tekstu wynika, że w roku 1646 nazwisko Sieniuta było zapisywane także w dwóch formach, to jest Sienuta i Sianuta. Wymiana głoski a na e to ślad dawnego przegłosu lechickiego [ polegającego między innymi na przejściu e w a ], który zaszedł w kształtującym się języku polskim ponad tysiąc lat temu.

Jerzy, napisałeś: „Pozostaje najbardziej narzucająca się geneza, że od imienia Szymon i podobnych, czyli z ruska Sieńka. Dla innych hipoteza bardzo prawdopodobna to akurat w przypadku moich przodków raczej odpada, bo od początków XVI wieku do połowy XVII wieku (kiedy to przydomek Sieniuta wyparł poprzedni Wołpik) nie było w naszym krzu żadnego Szymona i podobnych z przytoczonego za chwilę linku.”.

W herbarzu Kapicy, odnoszącym się do domu Jamiołkowskich bez herbu, znajduje się nota która mówi: ”185. Dom Jamiołkowskich. Dobra Jamiołki w ziemi bielskiej leżą, których jest kilka wsi. (…). (…). 1557, ibidem. Bronislaus filius olim Simonis de Jamiołki et Raphael filius olim Andreae de Jamiołki scribunt se. (…). (…).” - jak podaje Kapica informacja pochodzi z Actis terrestribus Surasensibus [ z akta ziemskich w Surażu ].
Z tego cytatu między innymi wynika, że w roku 1557 żył i mieszkał w Jamiołkach Bronisław syn Szymona z Jamiołek. Jest to o tyle ciekawy zapis ponieważ Szymon z Jamiołek jak i jego syn Bronisław, który żył w roku 1557 według Kapicy byli członkami rodu noszącego nazwę osobową Jamiołka, i którzy mieli związek ze Swietlikami [ 1544, in Actis terrestribus Surasensibus. Bartholomaeus Swietlik de Jamiołki scribit se ].
Zatem, w Jamiłkach, przed rokiem 1577 [ XVI wiek ] żył i mieszkał Szymon Jamiołka, który był ojcem Bronisława.
Tu nasuwa się pytanie czy wspomniany Szymon [ Simonis ] Jamiołka był Twoim krewnym albo przodkiem, albo nie był związany więzami krwi z Tobą?
Rozwikłanie tej zagadki pozostawiam Tobie, oczywiście jak uznasz to za zasadne.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZwalińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2024 - 01:31


Dołączył: 17-09-2024
Posty: 1

Status: Offline
Moja babcia pochodziłą również z Hołochwastów - nazwisko Laszok (ur.05.10.1924)

moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 276#75276.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmikszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2024 - 18:02
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2021
Posty: 51

Status: Offline
Dzień dobry Pani, czy znalazła Pani informacje o swojej babci z domu Laszok lub jej rodzinie. Metryki, lub informacje o Holochwastach z tamtego lub wcześniejszego okresu?

Pozdrawiam,
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.366769 sekund(y)