Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 26 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
nawasaqiOffline
Temat postu: Szukam informacji nt. rodziny Bawolski  PostWysłany: 04-10-2021 - 11:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Cześć wszystkim , Moi drodzy szukam informacji nt. swoich przodków znalazłem najstarszy wpis dotyczący mojego pra pra pra... dziadka ok 1749r. - 1813r.

https://genealogiapolska.pl/getperson.p ... Lesniewska

Pochodził najprawdopodobniej z Jarczewa (wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Wola Mysłowska) i był tam kucharzem dworskim najprawdopodobniej na dworku w Jarczewie za panowania rodziny Podockich (sądząc po datach w których żył).
https://zastawie-netau.net/jarczew-dwor/

Szukam informacji nt. jego przodków ojca, matki, dziadków, rodzeństwa etc... Wink

Tej samej informacji szukam dla jego żony Marianna Bawolski (z d. Gajeczonka (GAJEK)) 1750-1812

Z góry dziękuje za wszelakie informacje gdzie mógłbym jeszcze poszukać takich informacji mogą być płatne nawet archiwa.

Pozdrawiam
Piotr Kaczmarczyk


Ostatnio zmieniony przez nawasaqi dnia 04-10-2021 - 11:26, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam informacji nt. rodziny Bawolski  PostWysłany: 04-10-2021 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5781

Status: Offline
zaglądałeś na lubgens ?
https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=1057
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu: Szukam informacji nt. rodziny Bawolski  PostWysłany: 04-10-2021 - 11:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Tak z tej strony w zasadzie całe drzewo zbudowałem...


Pozdrawiam
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu: Szukam informacji nt. rodziny Bawolski  PostWysłany: 07-10-2021 - 09:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Mam takie pytanie od razu znalazłem na stronie parafii (do której należał mój przodek ze wsi Dwornia w której zamieszkiwał pod nr 5),
https://diecezja.siedlce.pl/parafie/par ... serca-nmp/

że mają księgi metrykalne od 1722 roku a najstarszy dokument jaki znalazłem w internecie zeskanowany to 1813r z tejże parafii dotyczący mojego przodka i był to zgłoszenie zgonu rzez jego syna.
I teraz pytanie do was w jaki sposób załatwiacie by udostępnili wam takie metryki urodzin, zgonu, ślubu?
Wysyłacie zapytanie o konkretne nazwisko i imię i oni sami szukają ?? czy samemu trzeba się tam umówić, udać i wertować ??
I drugie pytanie czy takie stare księgi w ogóle udostępniają do wglądu ?? Czy one nie są składowane gdzieś indziej w jakimś profesjonalnym archiwum xDD??
Z góry dziękuję za pomoc.

_________________
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pelagiusz
Temat postu: Szukam informacji nt. rodziny Bawolski  PostWysłany: 07-10-2021 - 19:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2008
Posty: 70

Maciej Bawolski, o ile nie zmienił nazwiska, nie pochodził z Jarczewa, ani nawet z parafii Wilczyska. Pod koniec lat sześćdziesiątych i w latach siedemdziesiątych XVIII wieku w Jarczewie osiedliło się kilka rodzin rzemieślników/specjalistów pochodzących spoza parafii. Byli wśród nich m. in. Sebastian Tratkiewicz (cieśla), Władzińscy (tkacze), Głębicki (lokaj), a przed nimi właśnie Bawolski. Ustalenie ich pochodzenia jest bardzo trudne, ponieważ nie pojawiają się uprzednio ani w księgach tej ani sąsiednich parafii.

W przypadku Sebastiana Tratkiewicza, który był moim przodkiem w ósmym stopniu, przez zupełny przypadek dowiedziałem się, że jego poprzednim miejscem zamieszkania (1764 - 1772) był Piastów w parafii Wsola pod Radomiem. Z kolei wyniki badań genetycznych wydają się wskazywać na pochodzenie z południa Polski, co byłoby zgodne z przekazem rodzinnym, mówiącym o pochodzeniu protoplasty rodu "spod Krakowa".

Podobnie, z bardzo dalekich okolic mogły też przybyć pozostałe rodziny z tej grupy.

Księgi metrykalne Wilczysk z lat 1628 - 1810 przechowywane są wyłącznie w samej parafii.

Pozdrawiam

Jacek Ducki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2021 - 21:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Ale dawkę wiedzy mi dałeś ;0
Głębicki Jan(Sąsiad) i syn Antoni zgłaszał śmierć mojego pradziada Macieja. Pisze że wszyscy mieszkali w Dworni, właśnie Maciej pod numerem 5.
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/192e5eb6bea8c47715191d565ea52c1c2ead67472eaf6c86423c5ed056be0733_max
I stąd wyliczyłem kiedy mniej więcej się urodził.

Tą mapę pewnie znasz z 1801-1804r.
MAPA

Z 1769r. pochodzi jeszcze akt ślubu z Marianna Gajeczonka :
Bawolski Maciej Gajeczonka Marianna Wilczyska liber 1769 Jarczew, kawaler i panna On: ? Ona: ?, 1769 XI 28 Świad: wielu dworskich z dworu Jarczew

Jest wpisana wieś Jarczew jakby stamtąd pochodził i zamieszkiwał niestety nie mam wglądu do oryginałów skanów bo przy pierwszym ich dziecku widnieje adnotacja że syn urodził się w Jarczew, honesti, ojciec - kucharz Rodz: Maciej i Marianna Chrzest: Piotr Popiołek oraz Marianna Chmielowska, oboje z Wilczysk 1781 VI 13
Niestety szybko umarł po miesiącu ale to w tamtych czasach było normalne przy drugim synu też jest Jarczew przy akcie zgonu niestety też nie przeżył
Jarczew, 18 miesięcy syn uczciwego Macieja Bawolskiego, kucharza dworskiego 1786 V 14

I masz rację że mogę nic nie znaleźć jeśli faktycznie "specjaliści" byli najazdowi. Rozumiem że pracowali w dworku Jarczew za panowania Podoskiego znalazłem z 1783r rejestr Podoskiego gdzie właścicielem jest starosta lenarczycki Podoski ziem Jarczew. Najprawdopodobniej syn Karola Podoskiego zarządzał ziemiami w tym okresie czyli Adam Janusz Podoski herbu Junosza ur.1729-xxxx. Ale to tylko moje gdybania.
Masz może więcej informacji nt. samego Jarczewa i zarządców??

Z góry dziękuję jeszcze raz za Twoje cenne wskazówki.


EDIT:
Znalazłem jeszcze jeden wpis dla Andrzeja Bawolskiego z parafii Opole Lubelskie ze wsi Zagrody więc to może być jakiś trop z 1724r akt urodzenia jest niestety nie ma skanu, tym bardziej że był tam pałac Lubomirskich jak bym miał iść tropem dworów i pałacy Wink I wiek mniej więcej by się zgadzał jakby miał być jego ojcem Wink

_________________
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pelagiusz
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2021 - 22:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2008
Posty: 70

Dwornia to kolonia Jarczewa, która w księgach metrykalnych pojawia się od około 1803 roku. Mieszkały tam rodziny z grupy, o której pisałem powyżej. Z inną kolonią Jarczewa, Podborkiem (obecnie wieś Nowy Świat) związana była początkowo rodzina Tratkiewiczów. Właśnie w Podborku zmarła w roku 1797 wdowa po Sebastianie Tratkiewiczu - Agnieszka, w akcie zgonu błędnie wpisana jako ... Tratkowska (!).

W akcie małżeństwa Macieja Bawolskiego z Marianną Gajeczonką (Gaicką) nazwa Jarczew (dokładnie Jarczow) pojawia się w nagłówku wpisu i dotyczy raczej miejsca zamieszkania panny młodej. Na pewno nie jest to dowód na to, że Bawolski pochodził (w sensie urodzenia lub dłuższego zamieszkiwania) z tej miejscowości. We wcześniejszych metrykach z Wilczysk i sąsiedniego Żelechowa nazwisko Bawolski nie pojawia się w ogóle.

Na temat Podoskich wiem tylko tyle, ile znajduje się w wilczyskich i żelechowskich księgach metrykalnych oraz na stronie: http://dworypogranicza.pl/index.php/dwory/351-jarczew

Próbując dociec, skąd do Jarczewa przybyli Tratkiewiczowie, początkowo szukałem również informacji o Podoskich, ale nieoczekiwane odkrycie aktu ślubu niejakiego Franciszka Tratkiewicza, zwróciło moją uwagę na parafię Wsola i pobliski Piastów, gdzie właścicielami byli Sołtykowie. Do Podoskich później już nie wracałem.

Pozdrawiam

Jacek Ducki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2021 - 23:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Pelagiusz napisał:
...
W akcie małżeństwa Macieja Bawolskiego z Marianną Gajeczonką (Gaicką) nazwa Jarczew (dokładnie Jarczow)...


Czy jest szansa jakaś na screen z tego aktu ?? Rolling Eyes jeśli coś to może być na PRIV...
I drugie pytanie czy jest coś w parafii prócz tego aktu ślubu wcześniej nt. Marianny Gajczonki(Gaicka) ?? jakiś urodzenia bo widzę że dla nazwiska Gaicka są akty z tej parafii nawet z 1634r.

Moje to tez jest 7 pokolenie jeśli chodzi o Macieja Bawolskiego ale wciąga to niesamowicie ta chęć poznania wszystkiego... kultury, strojów etc xDD

P.S> Czyli w zasadzie nasi potomkowie byli sąsiadami Laughing

P.S.2> Tak jeszcze przeglądam te metryki urodzin dla Bawolski i widzę parafie Opole Lubelskie, Bystrzyca k. Lublina oraz Lublin - Kolegiata. Także może tam szukać jakiejś linii powiązań z Maciejem w końcu nic innego nie pozostaje Mr. Green .

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pelagiusz
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2021 - 18:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2008
Posty: 70

Wysłałem wiadomość na priv.

Podaję dokładną treść aktu małżeństwa Macieja Bawolskiego z Marianną Gajeczonką:

Jarczow
D[ie] 28 9bris Id[em qui supra] Matrimonium Contr[act]um inter honestum Mathiam Bawolski Coq[uum] (?) et Mariannam Gajeczonka juvenes praemissis 3bus Bannis Benedixi et Confirmavi praesen[tibus] test[ibus] Aulicis de Aula Jarczow plurimis.

Jarczew
Dnia 28 listopada, ten sam [co wyżej], pobłogosławiłem i zatwierdziłem małżeństwo między uczciwym Maciejem Bawolskim, kucharzem (?) i Marianną Gajeczonką, kawalerem i panną, po uprzednich trzech zapowiedziach, w obecności świadków - bardzo licznych dworskich z dworu w Jarczewie.

W księgach parafii Wilczyska raczej nie ma aktu chrztu Marianny Gajeczonki (Gaickiej), ale w przypadku Jarczewa trzeba się liczyć z tym, że chrzest miał miejsce w sąsiednim Żelechowie. Na przykład w roku 1753 ochrzczono tam urodzoną w Jarczewie Małgorzatę Gajecką, córkę Tomasza i Agaty, a trzy lata później Wojciecha Gaickiego, syna Tomasza i Apolonii.

Prawdopodobnie to właśnie Tomasz i Apolonia/Agata Gaiccy, zmarli w Jarczewie w roku 1776, byli teściami Macieja Bawolskiego. Jeżeli jednak ich córka Marianna urodziła się przed rokiem 1748 i ochrzczono ją w Żelechowie, metryka jej chrztu nie przetrwała. W księgach chrztów parafii Żelechów już od bardzo dawna brak bowiem roczników 1721 - 1747.

Nie można też wykluczyć pomyłki w imieniu córki Tomasza Gaickiego urodzonej w roku 1753. W tym przypadku Małgorzata/Marianna Gaicka w chwili ślubu z Bawolskim miałaby 16 lat.

Nasi przodkowie byli nie tylko sąsiadami, ale i powinowatymi. Wnuczka Macieja i Marianny Bawolskich - Marianna (1810 Dwornia - 1844 tamże) w roku 1832 została żoną Stanisława Tratkiewicza vel Rębkowskiego (1800 Podborek - 1854 Dwornia), rodzonego brata mojego przodka w szóstym stopniu Leonarda Tratkiewicza (1809 Jarczew/Nowy Świat - 1854 Dwornia).

Pozdrawiam

Jacek Ducki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2021 - 12:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
Z tego co ja "wygooglałem" to Marianna Gajeczonka umarła 19 Jan 1812 w wieku 62 lat w Dworni ale wiem, że ten wiek często był podawany błędnie i czasami orientacyjnie. Mój przodek Łukasiewicz Antoni co urodziny dziecka dodawał sobie a to rok a to 2 by na końcu w akcie zgonu dodano mu 6 lat Wink

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... f56deb_max

Ale 1753 wydaje się być realnym rokiem...

Edit:
Z tym Tomaszem Gaickim to ciekawa sprawa bo byli nawet świadkami na ślubie (to chyba to co zindeksowałeś na lubgen):
1789 Huta Jarczowska , kawaler i panna robotnicy On: Huta Jarczowska Ona: Huta Jarczowska , 1789 I 18 Świad: Tomasz Gaicki, Maciej Bawolski z Jarczewa

Kod:
Nasi przodkowie byli nie tylko sąsiadami, ale i powinowatymi. Wnuczka Macieja i Marianny Bawolskich - Marianna (1810 Dwornia - 1844 tamże) w roku 1832 została żoną Stanisława Tratkiewicza vel Rębkowskiego (1800 Podborek - 1854 Dwornia), rodzonego brata mojego przodka w szóstym stopniu Leonarda Tratkiewicza (1809 Jarczew/Nowy Świat - 1854 Dwornia).


hahah no to rozwaliłeś system. To rozumiem że to w linii po synu Macieja, Michale Bawolskim i jego córka nazywała się Marianna??

_________________
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pelagiusz
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2021 - 12:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2008
Posty: 70

Tak, Marianna z Bawolskich Tratkiewiczowa była córką Michała Bawolskiego i Marianny z Mlonków.

Co więcej: jej młodsza siostra, Salomea, urodzona 25 VIII 1816 w Hucie Jarczewskiej, 14 II 1836 wyszła za mąż za Antoniego Tratkiewicza (1815 Dwornia - 1855 Stara Huta), syna Wincentego i Tekli z Jedynaków i młodszego brata wspomnianych już przeze mnie uprzednio Stanisława i Leonarda Tratkiewiczów Smile

To chyba inny Tomasz Gaicki z kolejnego pokolenia. Ten właściwy zmarł raczej w roku 1776 w wieku 53 lat. W tym samym roku zmarła też jego żona Apolonia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nawasaqiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2021 - 12:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 150

Status: Offline
A tak no ja tego już tak w dół nie analizowałem zatrzymałem się na Michał Bawolski i Maryanna Mlonka Wink
Może kiedyś ten Maciej i jego akt urodzenia wypłynie gdzieś... ciort wie skąd przyjechał ale jak miał fach w ręku kucharza to musiał się w jakimś "dworku" tego nauczyć wcześniej.

Z tym Gaickim faktycznie przestrzeliłem nie sprawdziłem daty xDD

_________________
Piotr Kaczmarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna_FrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2024 - 20:55


Dołączył: 25-10-2024
Posty: 1

Status: Offline
Witajcie moi drodzy ( aż chciałoby się napisać - krewniacy 😂)
Od niedawna interesuje się swoim drzewem genealogicznym i właśnie dzisiaj dokopałam się do Macieja i Marianny z Jarczewa.
Według moich ustaleń moim przodkiem był ich syn Michał, a następnie rodzina kolejnymi pokoleniami osiedliła się we wsi Mysłów (czyli po sąsiedzku)
Zdaje sobie sprawę, że to dość stary wątek, ale mam nadzieje, że któryś z autorów się odezwie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.395644 sekund(y)