Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 22 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
domislawOffline
Temat postu: Zagadka pochodzenia Moniuszków z Wyszkowa i okolic  PostWysłany: 15-05-2020 - 14:42
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Od kilku lat drepczę wokół rodziny Moniuszków/Muniszków (nazwisko przybierało mnóstwo dziwacznych form) z Wyszkowa i Kamieńczyka.

Na podstawie metryk z AD w Płocku udało mi się ustalić, że byli szlachtą. Jedyni, którzy przychodzą mi do głowy to Moniuszkowie herbu Lubicz z Podlasia - niektórzy kładą też Krzywdę. Próbowałem znaleźć jakieś powiązanie z Podlasiem, ale bez sukcesu. Poniżej to co wiem o "moich".

Protoplaści:

Stanisław Moniuszko i Apolonia Kruszewska.
Chrzczą swoje dzieci w Kamieńczyku i Wyszkowie:

1771 - Tomasz (Kamieńczyk)
1777 - Elżbieta (Kamieńczyk)
1782 - Mateusz (Wyszków)

Stanisław musiał umrzeć w 1785 lub wcześniej, bo w tym
właśnie roku Apolonia bierze ślub z Antonim Romatowskim - szlachcicem.

Dzieci Stanisława i Apolonii wchodziły w następujące związki małżeńskie:

Tomasz: 1x Tekla Podbielska, 2x Agnieszka Komoniewska
Elżbieta: 1x Wojciech Grodzki
Mateusz: 1x Marianna Żochowska, 2x Rozalia Tyszka

Mam prośbę o pomoc w znalezieniu aktu ślubu Stanisława oraz Apolonii i ustaleniu miejsca ich pochodzenia, rodziców. Przeglądałem m.in.: genetekę, indeksy projektpodlasie, lubgens.

Dziękuję i pozdrawiam,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Zagadka pochodzenia Moniuszków z Wyszkowa i okolic  PostWysłany: 15-05-2020 - 22:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3161

Status: Offline
Zarówno Kamieńczyk jak i Wyszków są zindeksowane w genetece. Nazwisko Moniuszko pojawia się w nich dopiero z końcem XVIII wieku. Co wskazuje że skądś przybyli. Matecznikiem Moniuszków jest parafia Dolistowo (przede wszystkim Moniuszki i Wroceń ) . Księgi parafii w Dolistowie (od początków XVII wieku) są w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Warto przejrzeć.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 00:52
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Witam,

dziękuję za wskazany trop. Miejscowi Ci Moniuszkowie nie byli z całą pewnością. Do AA w Białymstoku bardzo chętnie bym się wybrał, bo są tam też metryki innej interesującej mnie parafii. W obecnej sytuacji przyjdzie mi chyba jednak trochę zaczekać na kwerendę...

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 05:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6220
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

to jeszcze ja dorzucę jeden kamyczek.
Zajrzałam do "Regestru diecezjów Franciszka Czajkowskiego czyli właścicieli ziemskich w koronie 1783-1784".
Tu pojawiają się Moniuszkowie w miejscowości Olszewo, parafii Romany, diecezji płockiej, dekanatu wąsoskiego.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 08:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3161

Status: Offline
Przed kwerenda podlaskich metryk zacząłbym od ksiąg sądowych ziemi Nurskiej. Jeśli w metrykach Stanisław i Apolonia byli zapisywania jako szlachta to raczej na pewno jakieś zapisy w dokumentach sądowych się zachowały. A w nich zapisane będzie mię ojca. Wtedy przeszukiwanie ksiąg metrykalnych z Podlasia staje się sensowne.
Trudne dla ewentualnych poszukiwań jest nazwisko małżonki. Kruszewscy w zasadzie żyli wszędzie, także już wtedy chyba tez w ziemi Nurskiej. Ten przypadek daje się wskazywać na klasyczne wżenienie. Tylko w jakiej parafii ?, niestety nie wszystko jest zindeksowane. . Stąd ewentualnie przeszukując księgi nurskie warto zerkać także na nazwisko Kruszewski. Piszę zerkać bo w tym przypadku samo przeszukiwanie ksiąg jest banalnie proste, wystarczy patrzeć na tytuły dokumentów. Nurskich ksiąg nie przeszukiwałem ale w tych które znam nazwiska były w tytułach.
Inne wytłumaczenie pojawienia się Moniuszków w ziemi Nurskiej to migracja i zakup ziemi, ale to tym bardziej będzie odzwierciedlone w księgach sadowy. Najgorszy wariant to migracja obojga małżonków w wyniku pauperyzacji, w tym przypadku zapis w księgach sadowych zależy już tylko od szczęśliwego przypadku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu: Re: Zagadka pochodzenia Moniuszków z Wyszkowa i okolic  PostWysłany: 16-05-2020 - 08:35
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 291

Status: Offline
domislaw napisał:

Stanisław musiał umrzeć w 1785 lub wcześniej, bo w tym
właśnie roku Apolonia bierze ślub z Antonim Romatowskim - szlachcicem.

Krzysio


Podaj nam informację, gdzie ten ślub miał miejsce. To może być kluczowa informacja. Informacje o roku i parafiach zawarcia pierwszych małzeństw dzieci poszukiwanej pary (szczególnie Elżbiety) też mogą okazać się przydatne.

Edit: warto zwrócić uwagę na Kruszewskich z Kruszewa w parafii Korytnica w Ziemi Liwskiej. To nie daleko od Kamieńca Mazowieckiego i Wyszkowa. Sądząc po nazwiskach współwystępujących rodzin skoligaconych na My Heritage ci Kruszewscy ujęci są na stronie prywatnej Kuźniarski Web Site.


Ostatnio zmieniony przez Jaro_Chudzik dnia 17-05-2020 - 22:22, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 12:18
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Cytat:
to jeszcze ja dorzucę jeden kamyczek.


Dzięki ogromne Smile

Cytat:
Przed kwerenda podlaskich metryk zacząłbym od ksiąg sądowych ziemi Nurskiej


Z księgami nurskimi jestem za pan brat od 20 lat Smile Z powiatu nurskiego pochodzi moja linia ojcowska - Dmochowscy. Rzeczywiście Moniuszkowie pojawiają się na przełomie XVIII i XIX w. w par. Czyżew, ale niestety nie Stanisław i Apolonia.

Cytat:
Podaj nam informację, gdzie ten ślub miał miejsce. To może być kluczowa informacja. Informacje o roku i parafiach zawarcia pierwszych małzeństw dzieci poszukiwanej pary (szczególnie Elżbiety) też mogą okazać się przydatne.


Apolnia bierze ślub w Wyszkowie. Jej dzieci następująco:

Tomasz:

1798 Tekla Podbielska - par. Zatory
1828 Agnieszka Komoniewska - par. Wyszków

Elżbieta:

1799 Wojciech Grodzki - par. Wyszków

Mateusz:

1802 Marianna Żochowska - par. Wyszków
1812 Rozalia Tyszka - par. Wyszków

Najwcześniejsza informacja jaką dotychczas mam o nich to chrzest Tomasza w par. Kamieńczyk w 1771 r.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 14:00
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 174

Status: Offline
Witam.
Być może oboje pochodzili z Moniuszków par. Dolistowo .
W 1775 r. w Moniuszkach mieszkali zarówno Moniuszkowie jak i Kruszewski .
Podsyłam link z szukajwarchiwach .


https://szukajwarchiwach.pl/29/678/0/5/ ... grcSqZyn2A


Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 15:18
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Cytat:
Być może oboje pochodzili z Moniuszków par. Dolistowo .
W 1775 r. w Moniuszkach mieszkali zarówno Moniuszkowie jak i Kruszewski .
Podsyłam link z szukajwarchiwach .


Dzięki ogromne, cenna wskazówka. Dolistowo to trop o którym wspominał Jerzy i ja również się ku niemu skłaniam. Muszę się jednak uzbroić w cierpliwość i poczekać na otwarcie AA w Białymstoku.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 16:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6220
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
domislaw napisał:

Z księgami nurskimi jestem za pan brat od 20 lat Smile Z powiatu nurskiego pochodzi moja linia ojcowska - Dmochowscy. Rzeczywiście Moniuszkowie pojawiają się na przełomie XVIII i XIX w. w par. Czyżew, ale niestety nie Stanisław i Apolonia.


Dmochowscy z tych stron to również moi przodkowie Smile
Swoje powiązanie opisałam w wątku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 17:18
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Aneta,

wychodzi więc na to, że jesteśmy Kuzynami Smile

Jedną z córek Macieja Czyżewskiego i Konstancji Dmochowskiej była Joanna, ochrzczona w par. Czyżew w 1745 r. Jej mężem był mój przodek w linii prostej po mieczu Krzysztof Dmochowski - współwłaściciel Żelaz Brokowa, Ołdaków Magna Brok i Gumowa. Pierwotnie moja linia zamieszkiwała Drewnowo Dmoszki, a do Żelaz przywędrowali na początku XVIII w. Nasi Czyżewscy byli spokrewnieni m.in. z Tymińskimi i Łuniewskimi. O Wojciechu Dmochowskim i Mariannie Bieńkowskiej zapewne sporo wiesz, bo widziałem, że masz swój udział przy poniższym artykule:

http://dmochowscy.info/2018/07/wedrowka-sladami-zycia-rodziny-marcjanny-dmochowskiej/

Pozdrowienia,
Krzysio[/url]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 17:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6220
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Bardzo mi miło, Kuzynie Smile

Tak, tak - autor artykułu - Jacek Winkiel - to także nasz kuzyn. Artykuł odkryłam całkiem niedawno i faktycznie, wszystkie te materiały udało mi się zdobyć swojego czasu...
Temat Dmochowskich i Lewalskich wciąż jest jednak otwarty, jako że nie dotarłam jeszcze do kluczowych metryk tych rodzin.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

Ps. A propos Moniuszków, to polecam stronę:
http://www.e-monki.pl/studniarek/ja_dwor.html
ale zapewne ją znasz...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 18:23
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Aneta,

w uzupełnieniu dokumentacji rodzinnej załączam poniżej ugodę (księga notariusza z Ostrowi Mazowieckiej) w sprawie spadku po Wojciechu Dmochowskim i Mariannie Bieńkowskiej dotyczącą, Stanisława i Barbary - dzieci Krzysztofa i Joanny Czyżewskiej. Swoją drogą to ciekawa sprawa z tym spadkiem skoro wylądowała nawet w trybunale warszawskim. Wygląda na to, że Wojtek nie zostawił testamentu, a majątek był spory Smile

https://zapodaj.net/a6ed72d9bf8b5.jpg.html
https://zapodaj.net/4991373aa74e5.jpg.html

Strony o dworku w Moniuszkach nie znałem - dzięki!

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 18:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6220
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Krzysiu,

super dziękuję - nie dotarłam wcześniej do tego dokumentu.
Widzę, że doskonale orientujesz się w tematyce szlacheckiej tych okolic (szczególnie rodu Dmochowskich), więc pozwolę sobie dopytać Ciebie o kilka moich genealogicznych "bied" związanych z tą rodziną - a może akurat posiadasz jakieś informacje w swoich zasobach?

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2020 - 18:58
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Aneta,

jeśli będę mógł to bardzo chętnie pomogę. Wyślę Ci wiadomość z moim mailem - tak będzie chyba łatwiej się kontaktować Smile

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.355933 sekund(y)