Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
wołczuchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2009 - 08:51
Sympatyk


Dołączył: 26-08-2009
Posty: 296
Skąd: o!polskie
Status: Offline
Fakt trochę długo się czeka na mikrofilm, ale poczekać warto. Ja wolę czekać a potem pojechać do Wrocławia. Dla mnie to CHR to wspaniała rzecz.

Czy może Pan przedstawić dlaczego Mormoni taką działalność prowadzą? Jej założenia...

_________________
Szukam informacji na temat miejscowości:
Gródek Jagielloński, Rodatycze, Wołczuchy i okolic
Wąwolnica, Skrudki, Garbów
Zakliczyn k. Myślenic
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Manikowski_KacperOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2010 - 21:13
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2010
Posty: 53
Skąd: Nowa Ruda
Status: Offline
Witam,
Chciałem się zapytać o sprawy natury technicznej. Jak długo się przegląda taki jeden mikrofilm? Bo zastanawiam się nad zamówieniem i nie wiem, czy nie warto może poprosić o kilka na raz, żeby później nie czekać.
Pozdrawiam,
Kacper Manikowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2010 - 22:01
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3298

Status: Offline
To zależy od wielu czynników.

M.in. od:
1. Typu księgi (chrztów, ślubów, zgonów)
2. Sposobu jej prowadzenia:
- języka
- układu (narracyjny kościelny, narracyjny cywilny, półtabelaryczny, tabelaryczny)
- użycia (lub nie) podkreśleń imion/nazwisk w przypadku akt narracyjnych
3. Charakteru kwerendy:
- od dechy do dechy dla pewnego nazwiska czy ukierunkowanej na konkretny akt
- czy przeszukujesz po nazwiskach: tylko ojca / ojca i matki / również chrzestnych i świadków
4. Charakteru pisma osoby prowadzącej księgę.
5. Długości rolki.
6. Stanu zachowania samego mikrofilmu.
7. Wprawy, orientacji w formułach metrykalnych (wiadomo, że starsze akta ślubów zajmowały nieraz po pół strony, mimo że z istotnych danych zawierały tylko imiona i nazwiska zaślubionych - trochę czasu trzeba, by odkryć, w którym miejscu aktu dane te się znajdują; zdarzyło mi się kiedyś dopiero po lekturze kilkunastu roczników "kapnąć", że ksiądz wpisywał imiona rodziców nietypowo tj. w sekcji przeznaczonej na informację o zgodzie na ślub, podczas gdy przy nowożeńcach imion tych nie było)

Mikrofilm z niezbyt gęsto zapisaną księgą tabelaryczną, przy dobrych warunkach i dużej wprawie, zakładając prostą kwerendę na nazwisko ojca, można "obrócić" już w półtorej godziny.

Z drugiej strony, na solidną kwerendę po mikrofilmie z księgami narracyjnymi kościelnymi, bez podkreśleń, mogą Ci i dwa tygodnie nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli cenisz sobie komfort, przyjemność z samej lektury, a nie tylko wynik kwerendy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2010 - 07:34
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 479

Status: Offline
wołczuch napisał:
Fakt trochę długo się czeka na mikrofilm, ale poczekać warto. Ja wolę czekać a potem pojechać do Wrocławia. Dla mnie to CHR to wspaniała rzecz.

Czy może Pan przedstawić dlaczego Mormoni taką działalność prowadzą? Jej założenia...


Sami to wyjaśniają tutaj:
http://www.mormoni.pl/html/1/05/

ŁB
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Manikowski_KacperOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2010 - 08:25
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2010
Posty: 53
Skąd: Nowa Ruda
Status: Offline
Dziękuję za rady.
Pozdrawiam,
Kacper Manikowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robiqxOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2010 - 10:25
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2008
Posty: 55
Skąd: Katowice
Status: Offline
Witam

W kwietniu wybieram się do CHR w Wrocławiu. W związku z powyższym mam nastepujące pytanie:

Jak z dworca głównego PKP w Wrocławiu dojść lub dojechać
(jakim autobusem, tramwajem) do Centrum Historii Rodziny?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewa_osOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2010 - 12:12
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2008
Posty: 563

Status: Offline
Najlepiej piechotą do skrzyżowania ze Świdnicką,potem w górę do Opery i na tyłach Opery jest pl.Wolności,gdzie mieści się Centrum.
Będzie najszybciej,bo ul.Piłsudskiego od dworca jest remontowana i tramwaje nie jeżdżą.Ale to nie nie jest daleko.
Pozdrawiam,przy okazji proszę zapytać czy robią wreszcie kopie,bo na całym świecie mormoni kopiują akta z mikrofilmów tylko u nas
trzeba samemu chyłkiem robić zdjęcia a do tego potrzebny profesjonalny sprzęt i umiejętności.
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maziarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2010 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2008
Posty: 474

Status: Offline
ewa_os napisał:
Najlepiej piechotą do skrzyżowania ze Świdnicką,potem w górę do Opery i na tyłach Opery jest pl.Wolności,gdzie mieści się Centrum.
Będzie najszybciej,bo ul.Piłsudskiego od dworca jest remontowana i tramwaje nie jeżdżą.Ale to nie nie jest daleko.
Pozdrawiam,przy okazji proszę zapytać czy robią wreszcie kopie,bo na całym świecie mormoni kopiują akta z mikrofilmów tylko u nas
trzeba samemu chyłkiem robić zdjęcia a do tego potrzebny profesjonalny sprzęt i umiejętności.
Ewa

Uzupełnię trochę opis dojścia do CHR gdyż sam miałem mały kłopot z jego odszukaniem.
Wyjście z dworca na ul. Piłsudskiego i W LEWO tą ulicą do drugiego skrzyżowania (z ul. Świdnicką), na skrzyżowaniu W PRAWO w stronę Opery i ZA OPERĄ W LEWO OBOK HOTELU MONOPOL I BLASZANEGO PŁOTU OSŁANIAJĄCEGO BUDOWĘ ( za budynkiem Opery). Po prawej stronie wlot ulicy i ogód z rzeźbami i następnie poszukiwany budynek przed nim maszty z flagami i ZIELONY daszek osłona wejścia jak w hotelach z napisem "POD ZŁOTYM DĘBEM". Wchodzisz tym wejściem i albo schodami albo windą udajesz się na drugie piętro gdzie mieści się CHR.
JEDNOCZEŚNIE UPRZEDZAM O PLANOWANYM PO WIELKANOCY ROZPOCZĘCIU REMONTU DWORCA GŁOWNEGO PKP WE WROCŁAWIU I RADZĘ PRZY WYJEŹDZIE ODPOWIEDNIO ZAPLANOWAĆ SWÓJ POWRÓT I KUPIĆ BILET POWROTNY. REMONT TEN PLANOWANY JEST DO ROKU 2012.

Przepraszam za tak drobiazgowy opis, ale nie zawsze trafi się na osobę znającą dobrze miasto by znać pl. Wolności i budynki przy nim.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
Bogusław

P.S. W poniedziałek 29.03. będę w CHR to zasięgnę języka w sprawie ksero.
Bogusław


Ostatnio zmieniony przez maziarek dnia 30-03-2010 - 18:40, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nater_StanislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2010 - 20:13
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2006
Posty: 94
Skąd: Świnoujście
Status: Offline
Witam,
Najważniejszą sprawą jest rezerwacja czytnika, a można tego dokonać sprawdzając wolne miejsca na stronie http://www.chr.wroclaw.pl/ , jest tam kalendarz wolnych terminów, który daje możliwośc dokładnego zaplanowania sobie odwiedzin w CHR. Doskonałe warunki pracy, można zrobic sobie kawę , herbatę oraz skorzystać z toalety. Na parterze jest restauracja, gdzie można sobie zrobić przerwę na posiłek. Wiem również, ze można wykonywać zdjęcia aparatem cyfrowym bez zadnych problemów. Taka forma pozwala na szybsze przegladanie mikrfilmów, a później w domu, w spokoju dokładne przeglądanie. Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robiqxOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2010 - 10:08
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2008
Posty: 55
Skąd: Katowice
Status: Offline
Witam

Bardzo dziękuję za wskazówki Smile

Pozdrawiam

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna_Wojciechowska
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2010 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2009
Posty: 49

maziarek napisał:
Po prawej stronie wlot ulicy i ogód z rzeźbami i następnie poszukiwany budynek



Ogród z rzeźbami to Muzeum Miejskie w Pałacu Królewskim.
Trasy komunikacji miejskiej kursującej od Dworca Głównego zostały pozmieniane. Niestety nie znam nowych rozkładów, ale wiem, że z przystanku "Arkady" na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej kursuje tramwaj 20. Można nim podjechać dwa przystanki i wysiąść przy Sądzie Okręgowym (ul.Krupnicza/ Podwale). Za fosą i placem budowy jest Pl. Wolności.

Anka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maziarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2010 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2008
Posty: 474

Status: Offline
Witam
Zgodnie z obietnicą pytałem o możliwości wykonania ksero w CHR, ale niestety nie są takowe wykonywane. Można jedynie samemu robić zdjęcia (oficjalnie a nie chyłkiem) z ekranu czytnika, wystarczy aparat fotograficzny i ewentualnie statyw do niego. W dobie aparatów elektronicznych to sprawa prosta.

Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maziarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2010 - 18:53
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2008
Posty: 474

Status: Offline
hannalore napisał:
maziarek napisał:
Po prawej stronie wlot ulicy i ogód z rzeźbami i następnie poszukiwany budynek



Ogród z rzeźbami to Muzeum Miejskie w Pałacu Królewskim.
Trasy komunikacji miejskiej kursującej od Dworca Głównego zostały pozmieniane. Niestety nie znam nowych rozkładów, ale wiem, że z przystanku "Arkady" na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej kursuje tramwaj 20. Można nim podjechać dwa przystanki i wysiąść przy Sądzie Okręgowym (ul.Krupnicza/ Podwale). Za fosą i placem budowy jest Pl. Wolności.

Anka


Moim zdaniem nie ma sensu jazda tramwajem ani autobusem, gdyż szybciej dojdziemy na piechotę. Od dworca do Centrum HR spacerkiem 20 min. a miasto Wrocław ładnieje w ostatnim okresie, więc spacer połączony z przyjemnością.

Pozdrawiam i życzę udanego pobytu we Wrocławiu.
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TKROffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2011 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2008
Posty: 72

Status: Offline
Dzien dobry ,
czy ktos z Panstwa moze mi polecic osobe godna zufania ktora moze mi pomoc w CHR w Warszawie lub w Wroclawiu (przegladanie i zrobieniu zdjec ) sam nie moge niestety zajac sie tym .
Prosze o kontakt na tomaszroman1@yahoo.pl
tomek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rogacki_marekOffline
Temat postu: Re: Centrum Historii Rodziny-Mormoni we Wrocławiu  PostWysłany: 15-03-2011 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2009
Posty: 21

Status: Offline
Witam forumowiczów. Sprawa dotyczy wykorzystywania czytników mikrofilmów. Zauważyłem ,że sporo osób zapisuje się na przeglądanie mikrofilmów na wszystkie godziny w danym dniu . Są to trzy lub cztery seanse dwugodzinne. W praktyce okazuje się ,że czytniki stoją puste. Mam prośbę ,żeby w wypadku rezygnacji z przeglądania wykonać telefon do centrum z wyprzedzeniem ,nawet niewielkim, o rezygnacji w danym dniu lub godzinach,to zawsze znajdzie się chętny na skorzystanie z wolnego czytnika. Szczegolnie w okresach gdy obłożenie w kalendarzu jest pełne. Pozdrawiam serdecznie . Marek Rogacki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.381781 sekund(y)