Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 25 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sophie
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2017 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2017
Posty: 55

Do założyciela tematu - zespół ze spisami ludności Podgórza znajduje się w Archiwum Narodowym w Krakowie: "29/93/0 Spisy ludności miasta Podgórza 1857-1910".

Chyba podążę drogą ewidencji ludności ponownie, gdyż wynika z SwA że w Archiwum takiego zespołu dotyczącego Prokocimia nie ma. Problem jest taki, że ja już się kiedyś z nim kontaktowałam (w 2012 lub 2013 roku) i powiedziano mi, że bez konkretnego adresu i z dużym zakresem lat ciężko cokolwiek odnaleźć. Nie jestem pewna czy odpowiedź będzie inna w stosunku do spisów ludności, niemniej dziękuję.

Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 10:10
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 773

Status: Offline
Poszukuje informacji o kamienicy Krakow ul Radziwillowska 15 oraz mieszkancow tej kamienicy. Interesuje mnie okres przedwojenny jak najpozniejszy. Znalazlam w SZWA spis z 1910 ale nie umiem w nim szukac ni widze indeksu ulic tylko indeks osob a ja nie znam osob.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sanrkonOffline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 12:29
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2018
Posty: 391

Status: Offline
W Archiwum Narodowym w Krakowie znajduje się Spis ludności Krakowa z 1921r. https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... polu=30911

Pozdrawiam
Sylwia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 773

Status: Offline
Bardzo dziekuje Sylwio. W 1910 nie znalazlam punktu zaczepienia 1921 bylby lepszy ale niestety to tylko osobiscie w archiwum czyli wyjazd do Krakowa. Niestety nie wiem jak w takim wielkim spisie znalezc te ulice podpowiedz Sylwio jak wyszukac "moja ulicę?

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sanrkonOffline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2018
Posty: 391

Status: Offline
Znalazłam w Księdze adresowej Krakowa z danego roku kogoś kto mieszkał pod takim adresem. Potem wyszukałam nazwisko tej osoby w alfabetycznym spisie nazwisk. Tam znalazłam w jakiej księdze i na jakiej stronie jest ta osoba a obok w spisie ludności znajdują się pozostałe osoby z tego adresu Smile
Na stronie http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... wapod.html są księgi adresowe Krakowa.
Najbliższe roku 1921 są te z lat 1925 i 1926.
W roku 1925 są pod tym adresem osoby: Auber Ludwika, Binzer Samuel Zygmunt, Bohm Albina, Buczkowski Wilhelm, Grabarski Józef, Pajko Jan, Słowikowski Marjan, Wodiczkówna Marja, Wodziczko Franciszek.
Przy okazji znalazłam, że była to dzielnica VI a więc jeśli będzie oznaczenie "Dz. VI", to w tym wystarczy wyszukać tę ulicę i dokładny adres. Albo tak jak opisałam powyżej znajdując osobę już konkretnie z poszukiwanego adresu.
Pozdrawiam i życzę odnalezienia poszukiwanych informacji
Sylwia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Palusinski_PawelOffline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 19:44
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2013
Posty: 107
Skąd: Kraków
Status: Offline
Cześć.

Marzanno - polecam wejść na stronę http://www.ank.gov.pl tam zakładka zasób i udostępnianie dalej informacje o archiwaliach i zbiory-online.

Są wszystkie spisy 1890+1900+1910 plus indeksy (są też starsze ale tam trochę gorzej z indeksami) - jedyne co należy zrobić to wiedzieć jakiego nazwiska się szuka. W indeksie pod daną literą odczytać "tajemnicze numery" zazwyczaj jest to numer dzielnicy i nr pozycji np V 234 oznacza tom nr V i pozycję 234 - jeśli nazwisko którego szukasz nie jest najpopularniejszym "Kowalskim" lub "Nowakiem" nie powinno stanowić problemu odczytanie konkretnych informacji. Dla mnie to około 15 min na rodzinę.

W razie "w" służę pomocą.
Ps numery dzielnic rosną od centrum - podejrzewam że pierwsze 4-6 tomów to może być radziwiłowska - ja odpaliłbym na chybił trafił każdy z tych tomów (gdzieś w środku i zobaczył w która stronę oddalam się od centrum).
Można sie tez zasugerować poprzednim wpisem - VI tom lub wypisanymi wyżej nazwiskami

Pozdrawiam
Paweł

_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 16-08-2018 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1951
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Można uzyskać informacje ze spisu z 1921 r. Korespondencyjnie. Wprawdzie niw szukałem domu czy właściciela, ale konkretnego kręgu osób. Zamówiłem skany interesujących mnie nazwisk.jaknie napiszesz do Archiwum, jak jest z tym spisem to się nie dowiesz, co z indeksami do niego itp. Niestety późniejszy spis nie zachował się (z lat 30.-tych). Są jeszcze w Krakowie akta paszportowe mieszkańców z okresu międzywojennego pg nazwisk. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 18-08-2018 - 14:46
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1951
Skąd: Warszawa
Status: Offline
AUMK = Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, Przechowują księgi meldunkowe dla poszczególnych ulic. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu: Re: spis ludnosci Krakowa  PostWysłany: 18-08-2018 - 16:11
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 294

Status: Offline
Tak to dokładnie Archiwum Urzędu Miasta Krakowa Smile
Mają księgi meldunkowe z różnych roczników,miałam w ręce 1923 więc pewnie póżniejsze i wczesniejsze też są.
Mozna spróbować dzwonić ale najlepiej byłoby się tam wybrać osobiście.Wypełnia się formularz i pracownik jeśli dysponuje czasem przyniesie poszukiwane księgi.

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ciszuOffline
Temat postu: Spis ludności/Dzielnice Kraków 1890  PostWysłany: 13-04-2019 - 14:55
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 200

Status: Offline
T: Spis ludności/Dzielnice Kraków 1890

Czy ktoś orientuje jak zlokalizować dom na podstawie indeksu do spisu ludności Krakowa z 1890 roku?
Jest napisane nr domu i dzielnica.
Pytanie czy obszary dzielnic były wówczas takie same jak dziś?

Podrawiam

_________________
Pozdrawiam,
Mateusz ;D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sanrkonOffline
Temat postu: Spis ludności/Dzielnice Kraków 1890  PostWysłany: 13-04-2019 - 15:59
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2018
Posty: 391

Status: Offline
Myślę, że pomocne będą poniższe mapy:
http://www.lvivcenter.org/pl/umd/location/krakow/
oraz ten wykaz:
http://www.kmk.krakow.pl/artykul_nazwy_ulic.html
Powodzenia w poszukiwaniu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ciszuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2019 - 18:33
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 200

Status: Offline
Nie, akurat wszytko widać.
Tak własnie się to prezentuje

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/6e8f4f1b4a4b5f8c

https://images90.fotosik.pl/162/6e8f4f1b4a4b5f8c.png

_________________
Pozdrawiam,
Mateusz ;D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2019 - 20:26
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
ciszu napisał:


Skoro już sięgnąłeś po indeksy i dowiedziałeś się, że chodzi o dzielnicę pierwszą i numer domu 493, to co Cię blokuje aby pójść dalej i sięgnąć po konkretny tom spisu, w tym wypadku tom XI i dowiedzieć się jaka to ulica i konkretny numer domu na niej?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ciszuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2019 - 07:44
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 200

Status: Offline
Tom (xi) 11 ? Dlaczego akurat ten?
Jeszcze mam w indeksie osobę dzielnica I nr 126 czy to oznacza ze trzeba sięgnąć po tom XIV.

_________________
Pozdrawiam,
Mateusz ;D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lidka_LOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2019 - 08:43
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2018
Posty: 27

Status: Offline
Mateuszu w indeksie masz "zamieszkanie - dzielnica I, mieszkanie 493"
Wchodzisz tu;
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... polu=30908
i widzisz, że dzielnica I (skrót DZ. I to tomy od I-XI). Teraz szukasz w którym może być Twój nr domu. 493 będzie w ostatnim dla tej dzielnicy. w XI.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... ka/5263371

Dla osoby spod numeru 126, to tom III ( T. 3)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... ka/5263391

A jeśli chodzi o lokalizację na mapkach kiedyś/dziś, to niestety nie pomogę Sad
Sama szukam takim mapek dla Krowodrzy z tamtych lat z znaleźć nie mogę/nie potrafię.

Lidka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.266813 sekund(y)