Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 25 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Paula257Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 20:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2011
Posty: 87

Status: Offline
Przegladajac interesujace mnie ksiegi natknelam sie na trzy nazwiska tatarskie:
1. Sulkowski/Sulkiewicz (Radomsko)
2. Talik/Talikowski (Klizin, Radomsko, Rozprza, Warszawa)
3. Tatar/Tatara/Tatarak i pochodne (Dobryszyce, Radomsko; nazwisko popularne w Krakowskiem)
Nie jestem pewna co do pochodzenia ostatniego, rownie dobrze moglo to byc nazwisko rolnika uprawiajacego kasze gryczana zwana tatarka albo wyplatajacego kosze z sitowia, tataraku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Paula257 napisał:
Przegladajac interesujace mnie ksiegi natknelam sie na trzy nazwiska tatarskie:
1. Sulkowski/Sulkiewicz (Radomsko)
2. Talik/Talikowski (Klizin, Radomsko, Rozprza, Warszawa)
3. Tatar/Tatara/Tatarak i pochodne (Dobryszyce, Radomsko; nazwisko popularne w Krakowskiem)
Nie jestem pewna co do pochodzenia ostatniego, rownie dobrze moglo to byc nazwisko rolnika uprawiajacego kasze gryczana zwana tatarka albo wyplatajacego kosze z sitowia, tataraku


ad 3 prawda wiele rodzin zwłaszcza na zachód od Krakowa nosi to nazwisko, te które znam trudno wywodzić od Tatarów

ad 1 Sulko/Sułko to zdrobnienie od słowiańskich imion typu Sulimir, Sulibor i podobne
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marblOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2014 - 23:50
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2008
Posty: 369

Status: Offline
A co Państwo powiecie o nazwisku Dżaman, pozdrawiam marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacek_cieczkiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-12-2014 - 23:45
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2006
Posty: 41
Skąd: Warszawa
Status: Offline
<>
Nieprawda - Murza=Mirza (zawsze wymawiane jako r + z) po imieniu (np Selim mirza z noweli Sienkiewicza) był tytułem kniaziowskim i przysługiwał wyłącznie potomkom Jesügeja Baatura, a więc potomkom Czyngis Chana i jego braci. Natomiast murza=mirza przed nazwiskiem oznaczał początkowo człowieka uczonego i poważanego i był odpowiednikiem arabskiego effendi. Z czasem jednak stawał się pierwszym członem nazwiska.
Po wielokroć mówiłem, że nie istnieją nazwiska tatarskie, tak jak nie istnieja nazwiska żydowskie. Są nazwiska używane przez Tatarów czy Żydów. Jak może być to mylące niech świadczy nazwisko tatarskich kniaziów Glińskich, czy tatarskiej rodziny Baranów.
Natomiast przy nazwiskach "biblijnych" zalecałbym jak najdalej idącą ostrożność. Dawidowicz to nazwisko zarówno Tatarów jak i Ormian, jako żydowskie pojawia się dużo, dużo później. Nazwiskiem rzeczywiście tatarskim jest Ułan lub Ułanowicz (ułan = czerwony po mongolsku).
Pozdrawiam
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BarbaraDobrowolskaBrelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2016 - 12:53


Dołączył: 07-08-2016
Posty: 3

Status: Offline
Witam, interesuje mnie wszystko o nazwisku Tatara z lubelszczyzny. Gdzie szukać informacji? Jak sprawdzić czy rzeczywiście pochodzi od Tatarów?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2016 - 13:31
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien dobry,
Ja mam w bliskiej rodzinie I L L A S Z E W I C Z O W.
Illaszewicz jest nazwiskiem tatarskim i rodzina sie nigdy z tym pochodzeniem nie kryla.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2016 - 18:01
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 833

Status: Offline
Witam,
Może ktoś mnie wyjaśni nazwisko tatarskie Mamaj. Wiem, że Mamaj był chanem Ordy Tatarskiej.
Nazwisko to pojawia się często w okolicach Warszawy Łomianki, Kiełpin, Łomna jak i w parafii
Wawrzyszew Warszawa.
Czy rodziny te są spokrewnione z Mamajem z XIII wieku
Serdecznie pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2016 - 18:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4445

Status: Offline
BarbaraDobrowolskaBrela napisał:
Witam, interesuje mnie wszystko o nazwisku Tatara z lubelszczyzny. Gdzie szukać informacji? Jak sprawdzić czy rzeczywiście pochodzi od Tatarów?

Tu masz dobry wątek. Sprawdź, czy już nie było wyjaśniane.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-31.phtml
Popytaj też na lubelskim forum
regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766
lubgens.eu

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BarbaraDobrowolskaBrelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2016 - 21:41


Dołączył: 07-08-2016
Posty: 3

Status: Offline
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Szarlip i Zakepscy- nie spotkałam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_FornalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 00:27
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sawicki_Julian napisał:
Witam, jeśli chodzi o nazwiska Tatarskie, to widziałem na starym cmentarzu w Zemborzynie Kościelnym niedaleko Solca nad Wisła, tam pisze na kilkunastu grobach ; Tataraziński i tym podobne ( Tatarata). Tam jest ponoć we wsi napis na kamieniu jak przybyli tam Tatarzy, chyba w 1241 roku i pozostali i nie tylko tam. A nazwisko pisze się też po polsku ; Cielebąk, z łaciny, czy rosyjskiego piszą trochę inaczej, bo nie ma tam literki ; ą - pozdrawiam ; Julian


W Zemborzynie Tatarów osiedlił Sobieski po Wiedniu.
Najazdy z XIII wieku mogły co najwyżej zostawić po sobie genetyczny ślad w postaci gwałtów - Tatarzy się wówczas nie osiedlali, ale łupili i odjeżdżali.

Natomiast nazwisko Celebański jak i Cielebąk są bardzo popularne w tym rejonie (Ostrowiec Św.). W Kunowie z kolei były takie nazwiska jak Tatar oraz Dibidzbąn (zapis z metryk).

_________________
Krzysztof Wojciech Fornalski
z racji tego, iż nie często tu zaglądam, podaję szybki kontakt: krzysztof.fornalski (małpka@) gmail.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czerkawska_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 08:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-07-2013
Posty: 492
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W Lublinie jest dzielnica Tatary, która wzięła nazwę od osadników tatarskich. Mieszkałam tam kiedyś:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatary_(Lublin)

Pozdrawiam,

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 14:43
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Nie ulega wątpliwości, że nazwisko/imię z dzan-em, dzban-nem, za-nem i nieco podobne są pochodzenia muzułmańskiego. Niekoniecznie tatarskiego. "-dzan" z przekręceniami zawsze oznacza "posiedemkroć" i wchodzi w skład setek imion tatarsko/turecko/islamskich i tysięcy nazwisk z tego samego obszaru kulturowego. "Posiedemkroć" należy rozumieć jako "z bardzo starego rodu z tradycjami", albo w dosłownym słowa rozumieniu.

Nazwisko Dibidzan/Dibidzban jest złożeniem imienia męskiego/żeńskiego pochodzenia turecko tatarskiego : Dibi/Diba = jedwab + posiedemkroć. Opracowane na podstawie "Словарь личных имен" ze strony: http://dic.academic.ru

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 18:06
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 833

Status: Offline
Witam,
Ponawiam, wątek poniżej umieściłem 9.08.2016 r
Nazwisko Mamaj pojawia się często w okolicach Warszawy Łomianki, Kiełpin, Łomna jak i w parafii
Wawrzyszew Warszawa.
Czy rodziny te są spokrewnione z Mamajem z XIII wieku
Proszę o informację
Serdecznie pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 19:33
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
marbl napisał:
A co Państwo powiecie o nazwisku Dżaman, pozdrawiam marek


Słowo - Nazwisko, a w zasadzie imię męskie Dżaman jest pochodzenia urumskiego. Nie jest jednak ani nazwiskiem ani pierwotnie imieniem tureckim czy tatarskim, a kolejnym przedchrześcijańskim imieniem magicznym nadawanym dzieciom na zasadzie przeciwności. To jest specyfika sporej grupy imion przedchrześcijańskich na terenach od dzisiejszej Białorusi po Krym i dalej na wschód.. Aby złe duchy "przynoszące" dzieciom nieszczęścia w postaci chorób, trosk, czy dziecięcej śmierci nadawano im imiona mające te dzieci owym złym duchom obrzydzić. Nadający to imię sobie "wymyślił", że jeśli taki zły duch usłyszy określenie "dżaman" = lichy, słabowity, "zdechlak" to taki duch da mu spokój spodziewając się, że i tak zaraz "będzie jego", bo umrze.

Etymologia słowa jest dość ciekawa. Co prawda jest używane na terenach jak wspomniałem, pochodzi od urumskiego (tj od zhellenizowanych Rzymian osiadłych na terenie Turcji w okresie przedislamskim, którzy w okresie rozwoju islamu uciekli ma Krym). Bałagan sugerujący związek z islamem i Tatarami powstał za sprawą tureckiego imienia męskiego, pochodzenia arabskiego Dżamal = piękny, dobry.

Źródło opracowania: Słowar licznych imion ze źródła jak wcześniej i "Происхождение фамилии Джаман" z portalu http://www.ufolog.ru


-=-=-=-=

Edit: Nazwisko Mamaj nie było czasem całkiem niedawno omawiane?

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_FornalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 21:19
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Gawroński_Zbigniew napisał:
Nazwisko Dibidzan/Dibidzban jest złożeniem imienia męskiego/żeńskiego pochodzenia turecko tatarskiego : Dibi/Diba = jedwab + posiedemkroć. Opracowane na podstawie "Словарь личных имен" ze strony: http://dic.academic.ru


Panie Zbigniewie, bardzo Panu dziękuję za fachową odpowiedź!

Czy wie Pan, gdzie można znaleźć informacje na temat rodzin tatarskich osiedlonych przez Sobieskiego po odsieczy wiedeńskiej? Na stronie http://ostrowiecki.eu/powiat/charakterystyka/ znalazłem potwierdzenie informacji, którą znam od dziecka: iż w Czekarzewicach żyli Tatarzy. Podanie to jest tam żywe po dziś dzień.

Pozdrawiam serdecznie,
KF

_________________
Krzysztof Wojciech Fornalski
z racji tego, iż nie często tu zaglądam, podaję szybki kontakt: krzysztof.fornalski (małpka@) gmail.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.306505 sekund(y)