Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 01 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
2ala030450Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2013 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 432

Status: Offline
Beata, to nie tak, nie martw się o nic, te akta do tej pory jeśli nie są w bazie to i tak w większości są w archiwach, ponieważ nie były skatalogowane. W Płocku też ich nigdzie nie ma wpisanych a przecież chodzę bardzo często, dopiero kiedy zobaczyłam, że Pani z Muzeum przeglądała taką teczkę oczywiście zaraz o wszystko zapytałam i wiem, a z wiadomością dzielę się z Wami wszystkimi, aby inni mogli również znaleźć te akta.
Widzisz sama, że na tej stronie, którą podajesz nie ma mojego miasta, a akta są http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... tor=or&f=0
I to prawdopodobnie sporo. Będzie dobrze Beatko.
Pozdrawiam - Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2013 - 08:20
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Witam , mam pytanie. Mój dziadek tj. /lato/jesień 1938 roku/ , powrócił z Ameryki do miejsca zamieszkania -Sompolno - obecnie - konińskie/, gdzie można byłoby szukać , jego dowodu, paszportu, czy był obowiązek zdania takiego dokumentu, po powrocie z Ameryki ? . Pozdrawiam -Halina.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Slawinski_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2013 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2012
Posty: 899
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Świetna sprawa!
Szkoda, że wszyscy moi płoccy przodkowie poumierali przed 1914 lub wyjechali z Płocka. Poza jedną prapraprababką zmarłą w 1921 r.
Czy może orientujesz się Alu czy tak "wczesne" dokumenty też można tam odnaleźć czy raczej tylko lata 30?

pozdrawiam serdecznie
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
2ala030450Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2013 - 14:47
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 432

Status: Offline
Wiesz co Jurek, ja dopiero tak naprawdę to odkryłam tą "kopalnię" wiedzy, ale możesz być pewien, że jesli nie teraz do 31 lipca po po 1 wrzesnia wszystko na temat tych podań będę wiedzieć. Wg informacji w tych ruskich dowodach osobistych, to jest zapis, że istnieją od 1897 r. Te dokument, który zamieściłam jako "eksponat" wydany był w 1911 r. - myślę, że były dowody wydawane wcześniej, musimy poszukać tych akt.
Pozdrawiam - Ala

Ps. Jurek, a popatrz na ta strone, zobacz w innych urzedach od kiedy mają akta z dowodami osobistymi - http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... tor=or&f=0
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomkowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2013 - 18:36
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 53
Skąd: Kraków
Status: Offline
Potwierdzam, że dokumenty są obłędne. Te, które można przeglądać w AP w Płocku dotyczą dowodów wydawanych przez Magistrat Miasta Płocka - ALE ! I tu Pani Ala potwierdzi, że trafiają się wnioski z całego powiatu - i z powiatów ościennych. Tak też w środę Pani Ala wykopała dokumenty z Lutocina (dziś pow. żuromiński), a dziś ze Szczutowa (pow. sierpecki).

Wszystko przed nami : )
łączę serdeczności,
t.

_________________
Pozdrowienia, Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 01:05
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1581
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
No właśnie... zastanawiam się nad podobnym zapytaniem w AP Mława, tylko nie wiem kto dokładnie wydawał dowody osobiste, a kto paszporty.
Zwłaszcza chodzi mi o małe miejscowości - powiat mławski i ciechanowski - przynajmniej wtedy:


Mam dowód osobisty babci z lat 20-tych i wydany on jest przez starostwo powiatowe w Mławie. Chciałabym znaleźć podobne dokumenty (może paszport też - pradziadek był co najmniej 2x w USA) dla innych przedstawicieli rodu, tylko jak zadać pytanie w AP ?

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 09:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 349

Status: Offline
Witam
Własnie wczoraj sprawdziłam w AP Włocławek teczkę p.t. "Starostwo Powiatowe Nieszawskie w Aleksandrowie Kuj. z lat 1919-1939"
Wśród różnych wymienionych tam spraw , są :
-sprawy obywatelstwa i stanu cywilnego z podaniem sygnatury akt.

Kolejna teczka to : "Starostwo Powiatowe Nieszawskie w Aleksandrowie Kuj. z lat 1922-1939" , a wśród spraw:
-sprawy obywatelstwa i stanu cywilnego
- sprawy konsularne 1927-1928

W okresie póżniejszym na skutek zmian administracyjnych :
Teczka p.t."Starostwo Powiatowe Aleksandrowskie i lata 1945-1950"
i sprawy podobnie ,jak wyżej , z okresu 1945-1950.

Nie miałam jednak jeszcze możliwości dotarcia do powyższych zasobów , ale w nieodległym czasie spróbuję to zrobić.

Z powyższego wynika, że sprawy z zakresu obywatelstwa i stanu cywilnego ,a także konsularne leżały w gestii Starostw Powiatowych i tam należy ich poszukiwać.

Pozdrawiam serdecznie

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Romanowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 10:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-09-2007
Posty: 154
Skąd: ziemia dobrzyńska
Status: Offline
Tomkow napisał:
Potwierdzam, że dokumenty są obłędne. Te, które można przeglądać w AP w Płocku dotyczą dowodów wydawanych przez Magistrat Miasta Płocka - ALE ! I tu Pani Ala potwierdzi, że trafiają się wnioski z całego powiatu - i z powiatów ościennych. Tak też w środę Pani Ala wykopała dokumenty z Lutocina (dziś pow. żuromiński), a dziś ze Szczutowa (pow. sierpecki).


W jakim zespole znajdują się dokumenty ze Szczutowa? Można prosić o sygnatury?

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomkowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 53
Skąd: Kraków
Status: Offline
Romanowski_Piotr napisał:
W jakim zespole znajdują się dokumenty ze Szczutowa? Można prosić o sygnatury?

Piotr
To pytanie należy kierować do Pani Ali, to ona przeglądała te akta i jak znalazła "sierpecczyznę" to mnie wołała.
To nie był zbiór dokumentów ze Szczutowa. Po prostu takie się trafiają. Nie są to księgi opracowane (jeszcze), ani zindeksowane. Można powiedzieć "dopiero odkryte" przez P. Gabrysię z Muzeum Mazowieckiego.
Jak powiedział p. Mariusz - tygodni nie starczy na przejrzenie wszystkiego co jest w tych zbiorach.

Pozostaje przyjechać we wrześniu i działać Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LenkaWOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 12:52
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 279

Status: Offline
Kilka lat temu, na wystawie w Kutnie pokazano część tych cennych dokumentów.
Na stronie http://www.archiwum.plock.com/album_kut/album.php można odszukać osoby i miejscowości z których pochodziły.

Pozdrawiam
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
2ala030450Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2013 - 14:56
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 432

Status: Offline
Bardzo się cieszę, że jest duże zainteresowaniem tematem. To są nasze początki w sprawach wniosków o dowody i paszporty. Do przerwy wakacyjnej w AP w Płocku zostało tylko kilka dni, ale jeśli będziemy wszyscy zachowywać się jak wielka genealogiczna rodzina to będziemy na bieżąco wymieniać doświadczenia z poszukiwań tych danych.
Skąd wnioski o dowody osobiste w archiwum? – spróbuję trochę wyjaśnić.
Podania o wydanie dowodu/paszportu to kategoria archiwalna B50 czyli od złożenia ostatniego wniosku (włączenia go po załatwieniu do teczki) ma obowiązek być przechowywana w danym urzędzie 50 lat. Te podania leżały bądź leżą jeszcze w co niektórych gminach w ich archiwach wewnętrznych i czekają na uporządkowanie. Będą uporządkowane bądź zniszczone, to zależy od urzędu czyli od ludzi, którzy to robili lub będą robić. Na Mazowszu nie było wiele przypadków pożarów i zniszczeń urzędów w czasie wojny, a więc akta przetrwały, tylko trzeba po nie sięgnąć. Musimy to robić bardzo delikatnie, aby nie zdenerwować urzędników odpowiedzialnych za archiwa wewnętrzne w urzędach, a wyciągnąć od nich jak najwięcej informacji.
Nowych informacji w tym temacie nie znajdziemy w
Baza danych ELA – ta baza nie jest aktualizowana.
U nas w Płocku te osoby, które poszukują akt swoich krewnych wiedzą i widzą, że w pracowni jest przy wejściu ustawiona szafa a w niej od góry kilka półek nowych oprawionych rejestrów z informacjami o aktach Bazy Ela. To tam możemy znaleźć informacje, gdzie są akta międzywojenne i powojenne.
Tak jak widzieli w piątek w AP w Płocku - Tomek, Radek i Joasia - teczki z podaniami są w różnym stanie, ale na pociechę Pan Mariusz (pracownik Archiwum) powiedział, że jest tego bardzo dużo, a więc spokojnie, z każdej przejrzanej i sfotografowanej teczki zapisuję numer czyli sygnaturę akt, aby się nie powtarzać i będziemy przeglądać kolejno jedna po drugiej. W niektórych teczkach są złożone spisy spraw czyli wykazy nazwisk osób, których wnioski są w teczce.
Jeśli jest to wniosek złożony po raz pierwszy czyli na nowy dowód to do wniosku składane są w większości akty urodzenia (piękne), ale jeśli jest to dowód wymieniany ze względu na utratę ważności (kiedyś były terminowe) to do wniosku jest dołączony stary dowód osobisty – właśnie bywa, że i te stare rosyjskie bądź wydane w innych urzędach na terenie kraju.
To rzeczywiście super pamiątka, bo po pierwsze wniosek jest podpisany własnoręcznie przez naszego przodka, a na dodatek mamy fotografię.
Pozdrawiam - Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adiglowackiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2013 - 12:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2013
Posty: 68
Skąd: Okolice Krakowa
Status: Offline
A ja zapytam czy AP Katowice posiada jakieś dowody osobiste, kenkarty lub paszporty?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
2ala030450Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2013 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 432

Status: Offline
Witaj, do kogo kierujesz to pytanie? myśle, że takie pytanie powinienes zadać pracownikowi AP Katowice, najlepiej zadzwonić i dokładnie zapytać.
Pozdrawiam serdecznie - Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
2ala030450Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2013 - 08:50
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 432

Status: Offline
Witam,
przez kolejne dni pobytu w AP odnalazłam kilku swoich krewnych, ktorzy odbierali paszporty w latach 1924 - 39, w zbiorach sa akta szczególnie z całego powiatu.
Proszę prosić o "Akta Starostwa Powiatowego - wnioski o paszporty, o wymianę, zwrot paszportów itp ..."
Najwiecej jest wniosków z Wyszogrodu, Drobina, Bielska, Brudzenia, Bodzanowa, ale sa i pojedyńcze wnioski niemal z każdej parafii.
Życzę dobrych poszukiwań - to bardzo dobre dokumenty, ponieważ przy każdym wnioski jest albo stary dowód osobisty albo poprzedni paszport plus fotografia aktualna - jesli wyjeżdżała rodzina to matka ma zdjecie z dziećmi.
Pozdrawiam - Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cichocka.karolakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2013 - 10:48
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2007
Posty: 339

Status: Offline
Witam . Sompolno, czy tam może być np: paszport mego dziadka, który przypuszczalnie w latach "30" wyjechał z Sompolna do Ameryki, a w 1938 jesienią powrócił z niej. Jeżeli Sompolno odległe o kilkanaście km, od Aleksandrowa Kuj. leżące, załatwiało takowe sprawy ludziom wyjeżdzającym z Sompolna do Ameryki, to co zrobić, aby móc sie dostac , do takowych dokumentów, zdjęć.Mogłaby to być szansa na zobaczenie zdjęcia dziadka , jak wyglądał, bo go nigdy nie widziałam i nie znałam .Zmarł w styczniu 1939 r. w Sompolnie, a ja jestem urodzona po wojnie. Jeżeli jest możliwość, uprzejmie proszę o odpowiedż, może pomoc w znalezieniu .Pozdrawiam Halina z lubuskiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.332043 sekund(y)