Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 25 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stanislawszpotonOffline
Temat postu: Jeńcy polscy w wojnie bolszewickiej 1920  PostWysłany: 12-10-2011 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2011
Posty: 44

Status: Offline
Mój dziadek Jan Młynarczyk z Parczowa walczył w wojnie bolszewicko polskiej i w rojku 1920 dostał sie do niewoli. Wrócił po 3 latach. Czy są gdzies w zasobach archiwalnych wiadomosci na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu: jeńcy polscy w wojnie bolszewickiej  PostWysłany: 25-01-2012 - 23:38
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 242

Status: Offline
Salve Stanislawie,

A wiesz moze w jakim oddziale wlaczyl? Moze w monografii tego oddzialu zachowala sie jakas informacja?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stanislawszpotonOffline
Temat postu: jeńcy polscy w wojnie bolszewickiej  PostWysłany: 27-01-2012 - 09:23
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2011
Posty: 44

Status: Offline
Witam !
Nie mam pojecia co to był za oddział gdzie walczył i gdzie dziadek dostał i przebywał w niewoli. wiem jedynie z opowiadań babci jego zony gdyz dziadka nie znałem został zampordowany przez Niemców - ostatnie miejsce jego pobytu to areszt gestapo w Tomaszowie Maz. Jak babcia opowiadała to dziadka nie było przez 3 lata i uciekł z niewoli gdzies w głebi Rosji Szedł na pieszo ok roku. Cos mówiła plem czy coś podobnego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu: jeńcy polscy w wojnie bolszewickiej  PostWysłany: 27-01-2012 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 242

Status: Offline
Hmmm to jeszcze trudniejsze zadanie... ale moze chociaz babcia bedzie pamietac czy byl w piechocie, kawalerii, artylerii ?
A pytales moze IPN (chyba Tomaszow Maz. podlega pod Warszawe) czy czegos sie nie zachowalo na jego temat? Np za co byl aresztowany i kiedy zostal rozstrzelany? Byc moze jak go przepytywali z zyciorysu, moze cos wspomnial o pobycie u sowietow?
A zachowalo sie jakies zdjecie jego w mudnurze? Moze tak go sie zidentyfikuje? A moze wiesz gdzie zostal zrekrutowany...
Slowo Plem to chyba o cos innego chodzi...
A niezaleznie od tego, jesli masz dostep do jakichs opracowan o wojnie z 1920 r. to szukaj tam dziadka, a noz widelec ktos go wspomnial...
A CAW? pytales tam o liste jencow polskich...
Pozdrawiam
Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szczesnaOffline
Temat postu: jeńcy polscy w wojnie bolszewickiej  PostWysłany: 27-01-2012 - 15:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2008
Posty: 346

Status: Offline
Może chodzi o Perm?
Znam podobną sytuację, też nie wiem skąd uciekł. Rodzinne przekazy podają, że wuj uciekł z obozu na Uralu. Ciekawe jak to kiedyś precyzyjnie określano miejsce zesłania Wink
W BUWie natknęłam się na książkę o "wszystkich" obozach jenieckich na terenie Rosji z wojny polsko-bolszewickiej. Były tam dokładne opisy oraz info. o liczbie osób, którym udało się uciec z danego obozu. Niestety tytułu nie pamiętam, wiem gdzie jej szukać, więc przy następnej bytności sprawdzę tytuł.
Pozdrawiam
Joanna

_________________
nazwiska, które mnie interesują: Kluczewski, Sienicki, Podpora, Migała, Sott, Herz, Weiss
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnOffline
Temat postu: pobór do wojska w latach 1840-1914  PostWysłany: 08-03-2012 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2008
Posty: 74

Status: Offline
Witam

Mam pytanie z trochę innej beczki. Mój pradziadek był kapralem u Piłsudskiego. Mam jego odznaczenie Polska swemu Obrońcy 1918-1921. Gdzie mogłabym znależć jakieś informacje na ten temat? Bylabym wdzięczna za odpowiedz.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: pobór do wojska w latach 1840-1914  PostWysłany: 08-03-2012 - 22:16
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3287

Status: Offline
Ann napisał:
Witam

Mam pytanie z trochę innej beczki. Mój pradziadek był kapralem u Piłsudskiego. Mam jego odznaczenie Polska swemu Obrońcy 1918-1921. Gdzie mogłabym znależć jakieś informacje na ten temat? Bylabym wdzięczna za odpowiedz.

Pozdrawiam
Aneta


Proszę to pytanie rozbudować i zadać dopisując się do wątku, który ma już bogatą historia (warto poczytać):
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... t-15.phtml

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnOffline
Temat postu: Re: pobór do wojska w latach 1840-1914  PostWysłany: 11-03-2012 - 00:26
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2008
Posty: 74

Status: Offline
Witam
Przepraszam, że napisałam swój post nie tam, gdzie trzeba. Mój pradziadek Bolesław Ziółkowski, ur. 1897r. w Wierzchowiskach, był kapralem u Józefa Piłsudskiego. Pamiątką po tym jest jego odznaczenie "Polska Swemu Obrońcy". Nic więcej niewiem. Byłabym wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Muraszko_TamaraOffline
Temat postu: Re: pobór do wojska w latach 1840-1914  PostWysłany: 11-03-2012 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2012
Posty: 247

Status: Offline
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=47&sub=838
link- w ktorytm jest wymieniony Bolesław Ziólkowski - ale w parafii Gumino(może to ten)
pozdrawiam MuraszkoT
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnOffline
Temat postu: Re: pobór do wojska w latach 1840-1914  PostWysłany: 11-03-2012 - 22:25
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2008
Posty: 74

Status: Offline
Witam
Niestety to nie ten. Gdybym wiedziała więcej byłoby łatwiej. No cóż szukam dalej.
Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mikolaj_WilkOffline
Temat postu: wojna polsko-bolszewicka pobór  PostWysłany: 18-06-2012 - 21:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2009
Posty: 181
Skąd: Radom
Status: Offline
Witam.

Poszukuję publikacji nt. poboru do wojska w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Interesuje mnie co decydowało o wcieleniu do takiej a nie innej jednostki, jak przebiegał pobór.

Dodam, że interesują mnie poborowi z ówczesnego powiatu koneckiego. Stąd też pytanie, jakie zespoły archiwalne i gdzie się znajdujące mogły by pomóc w tym zakresie?

Pozdrawiam
Mikołaj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_WojciechOffline
Temat postu: wojna polsko-bolszewicka pobór  PostWysłany: 19-06-2012 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2010
Posty: 176

Status: Offline
Witam,
zob.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dow%C3%B3d ... 2Kielce%22
Tam sporo informacji. W przypadku poborowych z Przedborza (pow. konecki) w zasadzie potwierdzone.
Pozdrawiam
WZ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zentaurOffline
Temat postu: wojna polsko-bolszewicka pobór  PostWysłany: 20-06-2012 - 07:54
Sympatyk


Dołączył: 02-09-2011
Posty: 30

Status: Offline
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Jak/gdzie mogę znaleźć informację do jakiej jednostki trafiali ochotnicy w czasie w/w wojny z miejscowości Staw (kaliskie)?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zentaurOffline
Temat postu: Jak ustalić szlak bojowy nie znając jednostki wojskowej?  PostWysłany: 02-08-2012 - 13:29
Sympatyk


Dołączył: 02-09-2011
Posty: 30

Status: Offline
Dzień dobry

Bardzo proszę o wskazówki jak ustalić szlak bojowy pradziadka w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921. Nie chodzi mi o szczegóły, chodzi mi o ustalenie mniej więcej w jakich rejonach walczył, jaką drogę pokonał. Czy jest możliwe ustalenie takich faktów w momencie kiedy nie znam jego jednostki? Wiem tylko gdzie mieszkał (Staw, powiat kaliski) i że zgłosił się na ochotnika. Nie zginął, nie dostał odznaczenia (CAW odpowiedział, iż nie mają pradziadka w swoich aktach).

Czy są jakieś publikacje, miejsca gdzie mógłbym się dowiedzieć, że ochotnicy z danej miejscowości /rejonu przydzieleni byli do danej jednostki a ta potem wysłana na dany front?

z góry dziękuję


Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Jak ustalić szlak bojowy nie znając jednostki wojskowej?  PostWysłany: 02-08-2012 - 13:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33348
Skąd: Warszawa
Status: Offline
zdarzają się:0 ale czy o Staw, pow. kaliski? nie wiem, szukałeś czegoś?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.388211 sekund(y)