Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 27 marca 2023

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Majchrowska_IlonaOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Podlesiecki.  PostWysłany: 31-01-2023 - 16:49
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2023
Posty: 12

Status: Offline
Dzień dobry,

chciałabym dowiedzieć się czegoś o etymologii nazwiska Podlesiecki/-cka. Wiem tyle, że najprawdopodobniej pochodzi z Ukrainy, jednak nigdzie nie znalazłam do tej pory potwierdzenia. Czy może mieć ono związek z ukraińską wsią Podlesie?

Z góry dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rystwej.  PostWysłany: 31-01-2023 - 17:13
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 428

Status: Offline
[quote="Rystwej_Klaudia"][quote="Wladyslaw_Moskal"]
Rystwej_Klaudia napisał:
Wladyslaw_Moskal napisał:
Zycze sukcesow w poszukiwaniach genealogicznych - Wladyslaw


Chyba mam kolejny trop. Dostałam taką odpowiedź od pewnego pana:

"Chyba mam. Ukraińskie opracowania etnologiczne umieszczają nazwisko jako nazwisko/przezwisko łemkowskie [niżej pojawi się link do indeksu] Identyfikacja źródłosłowu to jednak spore wyzwanie ponieważ w językach wschodniosłowiańskich każde imię "greckie" ma po kilkanaście nawzajem nakładających się zdrobnień. Tu będzie to najprawdopodobniej Ewaryst [rus/ukr: Еварест] Zdrobnienia od tego imienia to: Еварестка, Рестка, które zostały wtórnie "dopełnione" do pełnej postaci Restwiej - jak np Matfiej.

Link do indeksów łemkowskich: http://lemko.org/genealogy/krasowskii/namesUA.html
Link do źródłosłowu:
https://dic.academic.ru/dic.nsf/persona ... 1%81%D1%82 "


I to jest bardzo dobry trop. Te moje "niemieckie" tropy oceniam teraz na 3% , a Ewarysta na 97%.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Podlesiecki.  PostWysłany: 31-01-2023 - 18:43
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1530

Status: Offline
Majchrowska_Ilona napisał:
Dzień dobry,

chciałabym dowiedzieć się czegoś o etymologii nazwiska Podlesiecki/-cka. Wiem tyle, że najprawdopodobniej pochodzi z Ukrainy, jednak nigdzie nie znalazłam do tej pory potwierdzenia. Czy może mieć ono związek z ukraińską wsią Podlesie?

Z góry dziękuję Smile

Witaj Ilono, odpowiem tez krotko.
Strona; https://szlachtarp.pl/lista-nazwisk-n-r.html
stwierdza, ze istnieje polskie nazwisko szlacheckie Podlesiecki.
Z mapy ;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ki&join=on
wynika, ze sa zgrupowania nosicieli tego nazwiska. Chyba nie kazdy o tym nazwisku, moze szczycic sie pochodzeniem szlacheckim.

Na Ukrainie wystepuja nazwiska o zapisie Podlysetskyi w ;
- Odessa Oblast - 44 osob w 2014 r.,
- Lviv Oblast - 39 ,
- Ivano-Frankivsk Oblast - 23.
Gdzie lezy miejscowosc Podlesie ? - nie wiem.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Rogórz.  PostWysłany: 01-02-2023 - 00:38
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1182

Status: Offline
Dawidoff napisał:
Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu pochodzenia oraz wszelkich informacji odnośnie nazwiska Rogórz (w niektórych okresach występowało jako Rogosch)? Czy wspomniane nazwisko jest polskim nazwiskiem?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam
JacekJacku, dobry wieczór.

Rozważania o genezie nazwiska Rogórz.

Szkoda, że nie napisałeś gdzie i kiedy występowało miano Rogórz. Wspominasz tylko, że nazwa osobowa Rogórz była zapisywana pod postacią graficzną Rogosch. Nie mówisz też w jakich i w jakim języku był sporządzony dokument, w który zapisano nazwę osobową Rogórz pod postacią Rogosch.
Nazwisko Rogosch zakończone jest charakterystyczną dla języka niemieckiego grupą znaków, to jest połączeniem liter sch, które czyta się [ brzmi ] jak polskie sz. W takim razie miano zapisane pod postacią graficzną Rogosch czyta się [ brzmi ] jako Rogosz.
W języku polskim występuje miano Rogosz, Rogoż, Rogóż oraz Rogorz, Rogórz. Szczegółowy rozkład występowania wymienionych nazw osobowych możesz zobaczyć na mapach zamieszczonych pod linkami:
• Rogosz.
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... sko=Rogosz
• Rogoż.
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Rogo%C5%BC
• Rogóż.
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... 3%B3%C5%BC
• Rogorz. Brak mapy występuje tylko jedna kobieta o nazwisku Rogorz.
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... sko=Rogorz
• Rogórz.
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... og%C3%B3rz
W wielu językach, w tym i w polskim, występują procesy fonetyczne nazywane udźwięcznieniem [ sonoryzacja ] albo ubezdźwięcznieniem [ desonoryzacja ].
Udźwięcznienie (sonoryzacja) – upodobnienie fonetyczne polegające na tym, że spółgłoska bezdźwięczna zyskuje dźwięczność. Do spółgłosek bezdźwięcznych zaliczamy spółgłoskę sz a do spółgłosek dźwięcznych wlicza się spółgłoskę ż.
Nazwisko Rogosz zakończone jest bezdźwięczną spółgłoską sz. Na skutek udźwięcznienia spółgłoski sz zyskała ona dźwięczność i przeszła w spółgłoskę dźwięczną ż [ sz > ż ]. Tym sposobem z nazwiska Rogosz powstała nazwa osobowa Rogoż [ Rogosz > Rogoż ].
Ubezdźwięcznienie [ desonoryzacja ] – upodobnienie fonetyczne polegające na tym, że spółgłoska dźwięczna traci dźwięczność. Do spółgłosek dźwięcznych wlicza się spółgłoskę ż a do spółgłosek bezdźwięcznych zaliczamy spółgłoskę sz.
Nazwisko Rogoż zakończone jest spółgłoską dźwięczną ż. Na skutek procesu ubezdźwięcznienie spółgłoski dźwięcznej ż zyskała ona bezdźwięczność i przeszła w spółgłoskę bezdźwięczną sz [ ż > sz ]. W ten sposób z miana Rogoż powstało nazwisko Rogosz [ Rogoż > Rogosz ].
Kiedyś nazwiska były zapisywane ze słuchu. Jak wypowiedziane tak zapisane albo jak usłyszane tak zapisane. Tym sposobem powstawały różne warianty zapisu tego samego nazwiska.

W mojej ocenie nazwy osobowe Rogorz oraz Rogórz są błędną formą zapisu nazwisk Rogoż i Rogóż. Z dużym prawdopodobieństwem osoba zapisująca nazwisko mogła nie znać ortografii.

Zofia Kowalik-Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska-Żurek: Słownik najstarszych nazwisk polskich – pochodzenie językowe nazwisk omówionych w Historii nazwisk polskich, Tom 1; Instytut Slawistyki Polskiej Akademia Nauk, Fundacja Slawistyczna, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy; Warszawa 207.
Na stronie 133 przedmiotowego słownika widnieje nazwisko Rogosz, Rogoż, którego etymologia przedstawiona jest w następujący sposób: „ROGOSZ, ROGOŻ < rogoża ‘gatunek rośliny’, ‘mała poduszka do siedzenia’ Sstp, rog, róg, rogoż ‘sitowie, ziele’ L (SSNO Rogosz//Rogoż) - 1382, odap., s. 189, 337.”.
Wyjaśnienia wymaga słowo rog, róg w kontekście miana Rog. We wspomnianym słowniku na stronie 133 tak są one wyjaśniane: „ROG < rog, róg ‘u zwierząt charakterystyczna narośl na kości czołowej’, ‘narożnik’ Sstp 1423, odap., s. 176.”.

Andrzej Bańkowski: Etymologiczny słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa 2000.
Autor wyjaśniając etymologię słowa rogoża stwierdził, że pochodzi ono do prasłowiańskiego wyrazu *rogozъ ‘trzcina’ oraz z dużym prawdopodobieństwem od prasłowiańskiego wyrazu *rogъ ‘róg’.

Dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Katarzyna Wyrwas w roku 2005 odpowiadając na pytanie: „Proszę o wyjaśnienie znaczenia słowa rogóż. Czy słowo rogóż pochodzi od słowa rogoża (w dopełniaczu lm ?)”, skierowane do Poradni Językowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, odpowiedziała:
„Interesujące Panią słowo jest rodzaju żeńskiego i ma formę rogoża i znaczenie ‘mata pleciona z sitowia, łyka lub innych łodyg roślinnych’. Rogoża jest też terminem botanicznym, oznacza pałkę, roślinę z rodziny rogożowatych, charakteryzującą się grubymi, płożącymi się kłączami i drobnymi kwiatami zebranymi w gęste kolby; owocem jest orzeszek; rośnie w pobliżu zbiorników wodnych i na bagnach na całej kuli ziemskiej, tworząc często gęste zarośla (zob. Słownik języka polskiego PWN pod red. M. Szymczaka). Forma rogóż jest dopełniaczem liczby mnogiej wyrazu rogoża.”.
Profesor Katarzyna Wyrwas pisała, że wyraz rogóż jest dopełniaczem liczby mnogiej wyrazu rogoża. Faktycznie słowo rogoża odmienia się przez przypadki.
Przypadek – liczba pojedyncza.
• Mianownik: rogoża;
• Dopełniacz: rogoży;
• Celownik: rogoży;
• Biernik: rogożę;
• Narzędnik: rogożą;
• Miejscownik: rogoży;
• Wołacz: rogożo.
Przypadek – liczba mnoga.
• Mianownik: rogoże;
• Dopełniacz: rogoży / rogóż; Rogoży to forma naturalna dopełniacza liczby mnogiej – taka sama jak dopełniacza liczby pojedynczej. Rogóż to forma charakterystyczna dopełniacza liczby mnogiej inna niż forma dopełniacza liczby pojedynczej;
• Celownik: rogożom;
• Biernik: rogoże;
• Narzędnik: rogożami;
• Miejscownik: rogożach;
• Wołacz: rogoże.
W takim razie wyraz rogóż [ rogórz ] jest charakterystyczną formą dopełniacza liczny mnogiej mianownika liczby mnogiej rogoże [ mianownik liczby pojedynczej – rogoża ].
Istnieje nazwa osobowa Rogóż [ Rogórz ]. W takim razie jest to miano, które powstało jako forma pochodna dopełniacza liczby mnogiej od nazwy osobowej Rogoże, a więc od nazwiska rodzinnego. Tak więc byli Rogoże [ rodzina ], ich syn nazywany był np. Roman Rogóż [ Rogórz ]. Zatem, jest to formalnie nazwisko dopełniaczowe, funkcyjnie od nazwy osobowej rodziców tworzone na wzór mian patronimicznych [ odojcowskich ].

Aleksander Brückner: Słownik etymologiczny języka polskiego; Krakowska Spółka Wydawnicza; Kraków 1927.
Auror na stronie 461 umieścił hasło „rogozie”. W nocie opisującej etymologię tego wyrazu napisał: „rogozie, rogozina; rogoza 1500 r. i rogoża, rogóżka (mylnie robóżka!), ‘mata, deka pleciona z słomy, osoki, sitowia’; dla kanciastości od rogu przezwane; prasłowiańskie, już w cerk. (i bułg.) używane dla wyrobów z rogozia (‘powrozów’ i ‘mat’); por. imię Rahoza (metropolita kijowski 1590 r.); przyrostek -oz, jak w łobuzie, rus. łomoz.”.

Marek Cetwiński: Rycerstwo Śląskie do końca XIII w. Biogramy i rodowody; Prace wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, TRAVAUX DE LA SOCIÉTÉ DES SCIENCES ET DES LETTRES DE WROCŁAW SERIA A NR 229; Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk; Wrocław, 1982.
Opracowanie Marka Cetwińskiego między innymi zawiera spis [ biogramy ] rycerstwa:
• A. Rycerstwo śląskie w XII wieku,
• B. Rycerstwo opolskie w XIII wieku,
• C. Rycerstwo dolnośląskie w XIII wieku.
Autor w dziale C. Rycerstwo dolnośląskie w XIII wieku, na stronie 161 pod pozycją 628. wymienił osobę o imieniu i nazwisku Piotr Rogoża [ Rogoz ] i jej krótki biogram: „628. Piotr Rogoża („Rogoz"), św. na dok. Henryka IV we Wr. 11 XI 1274 r. (R. 1480).”.
Z tego zapisu wynika, że w dokumencie wystawionym we Wrocławiu z dniu 11.11.1274 roku przez Henryka IV świadkiem jego wystawienia był rycerz o nazwisku Piotr Rogoża [ Rogoz ].
[ wspomniany Henryk IV to Henryk IV Prawy lub z łaciny Probus [ niem. Heinrich IV. von Breslau lub Heinrich der Gerechte, cz. Jindřich IV. Probus) (ur. 1257 lub 1258, zm. 23 czerwca 1290) – książę wrocławski w latach 1270–1290, książę krakowski w latach 1288–1290, książę ścinawski w latach 1289–1290 ]

Profesor Kazimierz Rymut mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”.

Jacku, może moje rozważania o etymologii nazwiska Rogórz pomogą Ci w dalszych badaniach nad pochodzeniem i znaczeniem przedmiotowego miana i osób je noszących.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
avinecaOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Rogórz.  PostWysłany: 01-02-2023 - 18:07
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2019
Posty: 16

Status: Offline
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia poniższych nazwisk:

- Rdesiński
- Tylnikowski
- Morta

Pozdrawiam,
Julita
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Rdesinski oraz Morta.  PostWysłany: 01-02-2023 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1530

Status: Offline
avineca napisał:
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia poniższych nazwisk:

- Rdesiński
- Tylnikowski
- Morta

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito.

Nazwisko Rdesiński pochodzi od slow "rdes, rdest";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=rdes
Skoro ta roslina byla wykorzystywana w celach leczniczych lub do wytwarzania niebieskiego barwnika , to kogos, kto stosowal ta rosline do leczenia lub produkcji barwnika typu indygo, nazywano tak samo.

Nazwisko Tylnikowski nie istnieje w Polsce wedlug PESEL.
Moze jest blad w zapisie ?

Nazwisko Morta pochodzi od starozytnego slowa "mort" ktore w j.polskim znaczy dzis - "śmierć, umarły, martwy".
Ale oprocz nazwiska Morta mamy w Polsce nazwiska Mortas, Mortek i Mortka, ktore jako zdrobnienia chyba dotyczyly dzieci.
W dyskusji zachodnich genealogow podobne prawidlowosci w powiazanich wskazywaly na kogos ... kto zniósł, przekreslił prawo śmiertelności, stał sie uzdrowiencem [..the one who lifted the right of "mortaille"].
Mapa;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Mort
wskazuje rozmieszczenie w Polsce nazwan/nazwisk .. uzdrowiencow.

Zespol prof. K. Rymuta twierdzi, ze nazwisko Morta jest w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.


Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
avinecaOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Rdesinski oraz Morta.  PostWysłany: 02-02-2023 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2019
Posty: 16

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
avineca napisał:
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia poniższych nazwisk:

- Rdesiński
- Tylnikowski
- Morta

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito.

Nazwisko Rdesiński pochodzi od slow "rdes, rdest";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=rdes
Skoro ta roslina byla wykorzystywana w celach leczniczych lub do wytwarzania niebieskiego barwnika , to kogos, kto stosowal ta rosline do leczenia lub produkcji barwnika typu indygo, nazywano tak samo.

Nazwisko Tylnikowski nie istnieje w Polsce wedlug PESEL.
Moze jest blad w zapisie ?

Nazwisko Morta pochodzi od starozytnego slowa "mort" ktore w j.polskim znaczy dzis - "śmierć, umarły, martwy".
Ale oprocz nazwiska Morta mamy w Polsce nazwiska Mortas, Mortek i Mortka, ktore jako zdrobnienia chyba dotyczyly dzieci.
W dyskusji zachodnich genealogow podobne prawidlowosci w powiazanich wskazywaly na kogos ... kto zniósł, przekreslił prawo śmiertelności, stał sie uzdrowiencem [..the one who lifted the right of "mortaille"].
Mapa;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Mort
wskazuje rozmieszczenie w Polsce nazwan/nazwisk .. uzdrowiencow.

Zespol prof. K. Rymuta twierdzi, ze nazwisko Morta jest w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.


Serdecznie pozdrawiam - WladyslawDziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo interesujące!

Nazwisko Tylnikowski (Tylnikoski) pojawia się między 1750-1840 r. w moim drzewie, najdalszy przodek pochodzi z Mogilna (woj. Kujawsko-Pomorskie). Podejrzewam że może to być nazwisko Rosyjskie, na przykład Tylnikov/Tilnikov, lecz tego nie jestem pewna.

Czy mogłabym prosić również o pochodzenie nazwiska Orianowski?

Pozdrawiam,
Julita
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DKUCHARSKAOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Rdesinski oraz Morta.  PostWysłany: 02-02-2023 - 23:17


Dołączył: 28-01-2023
Posty: 1

Status: Offline
Witam. Proszę o etymologię nazwiska Jarominek.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Rdesinski oraz Morta.  PostWysłany: 03-02-2023 - 03:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4057
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Jarominek 1628 - od imienia Hieronim, w staropolszczyźnie też Jeronim. Imię pochodzenia greckiego Hierónymos, od hierós ‘święty’ + ónyma ‘imię’, znane w Polsce od XII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Orianowski .  PostWysłany: 03-02-2023 - 04:28
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1530

Status: Offline
avineca napisał:
Wladyslaw_Moskal napisał:
avineca napisał:
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia poniższych nazwisk:

- Rdesiński
- Tylnikowski
- Morta

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito.

Nazwisko Rdesiński pochodzi od slow "rdes, rdest";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=rdes
Skoro ta roslina byla wykorzystywana w celach leczniczych lub do wytwarzania niebieskiego barwnika , to kogos, kto stosowal ta rosline do leczenia lub produkcji barwnika typu indygo, nazywano tak samo.

Nazwisko Tylnikowski nie istnieje w Polsce wedlug PESEL.
Moze jest blad w zapisie ?

Nazwisko Morta pochodzi od starozytnego slowa "mort" ktore w j.polskim znaczy dzis - "śmierć, umarły, martwy".
Ale oprocz nazwiska Morta mamy w Polsce nazwiska Mortas, Mortek i Mortka, ktore jako zdrobnienia chyba dotyczyly dzieci.
W dyskusji zachodnich genealogow podobne prawidlowosci w powiazanich wskazywaly na kogos ... kto zniósł, przekreslił prawo śmiertelności, stał sie uzdrowiencem [..the one who lifted the right of "mortaille"].
Mapa;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Mort
wskazuje rozmieszczenie w Polsce nazwan/nazwisk .. uzdrowiencow.

Zespol prof. K. Rymuta twierdzi, ze nazwisko Morta jest w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.


Serdecznie pozdrawiam - WladyslawDziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo interesujące!

Nazwisko Tylnikowski (Tylnikoski) pojawia się między 1750-1840 r. w moim drzewie, najdalszy przodek pochodzi z Mogilna (woj. Kujawsko-Pomorskie). Podejrzewam że może to być nazwisko Rosyjskie, na przykład Tylnikov/Tilnikov, lecz tego nie jestem pewna.

Czy mogłabym prosić również o pochodzenie nazwiska Orianowski?

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito,

zgadzam sie z Twoja sugestia , ze nazwisko Tylnikowski ma rosyjskie korzenie poniewaz w 2014 r , w Rosji odnotowano 1 pana o nazwisku Tylnikov i 2 panie o nazwisku Tylnikova.

Nazwisko Orianowski nie wystepuje obecnie w Polsce;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... orianowski
ale moglo kiedys powstac w Polsce od nazwisk Orian, Oriani, Oriano;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=Orian
ktore najliczniej wystepowalo w Rumunii - 184 osob, Iranie - 106 i Izraelu - 95, w 2014 r.

Nazwiska Orian, Oriani, Oriano i Orianowski moga dotyczyc osob ktore handlowaly lub uzywaly żółto-pomarańczowy środek barwiący zwany "oriana", do barwienia wełny, jedwabiu, bawełny, a także do barwienia żywności.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Jary, Jaro, Jaromin, Jarominek.  PostWysłany: 03-02-2023 - 20:50
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1530

Status: Offline
DKUCHARSKA napisał:
Witam. Proszę o etymologię nazwiska Jarominek.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Witam.

Pani Ewa podala za prof. K. Rymutem; Jarominek 1628 - od imienia Hieronim, w staropolszczyźnie też Jeronim. Imię pochodzenia greckiego Hierónymos, od hierós ‘święty’ + ónyma ‘imię’, znane w Polsce od XII wieku.
Ale przy nazwisku Jaro, prof. K. Rymut stwierdza, ze "nazwisko Jaro pochodzi od imion złożonych typu Jarogniew, też od 'jary ' = wiosenny, młody, silny".

Mnie zdecydowanie odpowiada powiazanie nazwan/nazwisk Jary, Jaro, Jaromin, Jarominek ze starozytnym slowem "jary".
Wedlug strony genealogicznej Forebears =Przodkowie nazwanie/nazwisko Jary w 2014 r nosilo w ; England 495 osob, Poland 476 , France 441, Czechia 342, Germany 67 , Romania 42,...India 14;
https://forebears.io/surnames/jary
Nazwisko Jaro juz nie wystepuje w Polsce, poniewaz przeszlo w bardziej rozwiniete nazwiska ;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=jaro

Nazwaniem/nazwiskiem powstalym od Jary, Jaro jest Jaromin . Jest to dwuczlonowe nazwanie /nazwisko "Jaro + min", co mozna przetlumaczyc dzisiaj jako "jaro + means(= to j.angielski)", a wspolczesnie mowiac ; Jaromin =jak widzisz jest młody, silny .. albo Jaromin = a to znaczy na wiosne urodzony, bo "means /min", to dzisiaj "oznacza, znaczy".
Nazwanie/nazwisko Jaromin powstalo na obecnych ziemiach Polski i w 2014 r nosilo je w; Poland 2 233 osob, Germany 61 , England 16 , Sweden 15 , Scotland 11 , Norway 7, France 3 , Austria 2 , Ireland 2 ;
https://forebears.io/surnames/jaromin
Nazwisko Jarominek , jako nazwisko syna, ojcem byl Jaromin;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ko=Jaromin

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
avinecaOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Orianowski .  PostWysłany: 03-02-2023 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2019
Posty: 16

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
avineca napisał:
Wladyslaw_Moskal napisał:
avineca napisał:
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia poniższych nazwisk:

- Rdesiński
- Tylnikowski
- Morta

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito.

Nazwisko Rdesiński pochodzi od slow "rdes, rdest";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=rdes
Skoro ta roslina byla wykorzystywana w celach leczniczych lub do wytwarzania niebieskiego barwnika , to kogos, kto stosowal ta rosline do leczenia lub produkcji barwnika typu indygo, nazywano tak samo.

Nazwisko Tylnikowski nie istnieje w Polsce wedlug PESEL.
Moze jest blad w zapisie ?

Nazwisko Morta pochodzi od starozytnego slowa "mort" ktore w j.polskim znaczy dzis - "śmierć, umarły, martwy".
Ale oprocz nazwiska Morta mamy w Polsce nazwiska Mortas, Mortek i Mortka, ktore jako zdrobnienia chyba dotyczyly dzieci.
W dyskusji zachodnich genealogow podobne prawidlowosci w powiazanich wskazywaly na kogos ... kto zniósł, przekreslił prawo śmiertelności, stał sie uzdrowiencem [..the one who lifted the right of "mortaille"].
Mapa;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Mort
wskazuje rozmieszczenie w Polsce nazwan/nazwisk .. uzdrowiencow.

Zespol prof. K. Rymuta twierdzi, ze nazwisko Morta jest w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.


Serdecznie pozdrawiam - WladyslawDziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo interesujące!

Nazwisko Tylnikowski (Tylnikoski) pojawia się między 1750-1840 r. w moim drzewie, najdalszy przodek pochodzi z Mogilna (woj. Kujawsko-Pomorskie). Podejrzewam że może to być nazwisko Rosyjskie, na przykład Tylnikov/Tilnikov, lecz tego nie jestem pewna.

Czy mogłabym prosić również o pochodzenie nazwiska Orianowski?

Pozdrawiam,
Julita

Witaj Julito,

zgadzam sie z Twoja sugestia , ze nazwisko Tylnikowski ma rosyjskie korzenie poniewaz w 2014 r , w Rosji odnotowano 1 pana o nazwisku Tylnikov i 2 panie o nazwisku Tylnikova.

Nazwisko Orianowski nie wystepuje obecnie w Polsce;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... orianowski
ale moglo kiedys powstac w Polsce od nazwisk Orian, Oriani, Oriano;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=Orian
ktore najliczniej wystepowalo w Rumunii - 184 osob, Iranie - 106 i Izraelu - 95, w 2014 r.

Nazwiska Orian, Oriani, Oriano i Orianowski moga dotyczyc osob ktore handlowaly lub uzywaly żółto-pomarańczowy środek barwiący zwany "oriana", do barwienia wełny, jedwabiu, bawełny, a także do barwienia żywności.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw


Dziękuję za informacje!

Czy nazwisko Orianowski może również pochodzić od zawodu organisty, zapisane z pomyłką jako Oryanowski zamiast Organowski? Przodkowie tym się zajmowali.

Mój przodek (Tylnikowski) ożenił się z osobą o nazwisku Dalewski - czy to również może być nazwisko pochodzenia Rosyjskiego?

Pozdrawiam,
Julita
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Porębski_MirosławOffline
Temat postu: Nazwisko Paremski (Porębski)  PostWysłany: 06-02-2023 - 15:23
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2023
Posty: 15

Status: Offline
Dzień dobry,

proszę o etymologię nazwiska:

Paremski

występujące także jako:

Parębski, Parembski, Poremski, Porębski, Porembski

W Archiwum Radziwiłłów - Inwentarz majętności Gródka z folwarkami Mieleszki i Nowa Wola z 1677 r. występuje jako:

Poremskiy

Pozdrawiam serdecznie
Mirek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Paremski (Porębski)  PostWysłany: 06-02-2023 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1530

Status: Offline
Porębski_Mirosław napisał:
Dzień dobry,

proszę o etymologię nazwiska:

Paremski

występujące także jako:

Parębski, Parembski, Poremski, Porębski, Porembski

W Archiwum Radziwiłłów - Inwentarz majętności Gródka z folwarkami Mieleszki i Nowa Wola z 1677 r. występuje jako:

Poremskiy

Pozdrawiam serdecznie
Mirek

Witaj Miroslawie,

Twoje nazwisko Porębski jest jednoznacznie polskim, licznym nazwiskiem;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ki&join=on
zwiazanym ze staropolskim slowem - poręba = miejsce, gdzie wyrąbano las, Sstp;
https://nazwiska.ijp.pan.pl/
zatem, ktos noszacy nazwisko Poręba lub Porębski mial siedzibe na porębie lub obok poręby.

Pytasz o etymologie bardzo rzadkiego w Polsce nazwiska Paremski;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ki&join=on
ktore wystepuje w pow. białostockim, gdzie tez wystepuje liczniejsze nazwisko Porębski.
Zatem zapis nazwiska Paremski mogl powstac w zaborze rosyjskim z nazwiska Porębski.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Porębski_MirosławOffline
Temat postu: Nazwisko Czyhajuk  PostWysłany: 07-02-2023 - 01:16
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2023
Posty: 15

Status: Offline
Witam,

bardzo bym prosił o etymologię tego nazwiska:

Czyhajuk

lub być może podobnie brzmiącego

Pozdrawiam serdecznie
Mirosław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2023 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585793 sekund(y)