|
|
|
Autor |
Wiadomość |
Małgorzata_Kulwieć |
|
Temat postu: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 05-02-2022 - 11:23
|
|


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384
Status: Offline
|
|
Dzień dobry,
szukam namiarów (miejscowości, parafii, okolicy) w jakiej mógł żyć i umrzeć Karol Karabanowicz, syn nieznanych mi rodziców.
Wiem o nim tylko tyle iz był żonaty z Katarzyną z Żarynów i mieli co najmniej jednego syna Franciszka urodzonego ok. 1797.
Kataarzyna z Żarynów miała co najmniej jedną siostrę, która urodziła się ok. 1779 podobno w Owsianiszkach (info z aktu zgonu) czyli Katarzyna zapewne też w tych okolicach czasowych.
Karol zapewne (choć nie koniecznie) urodził sie ciut wcześniej, ale nigdzie nie znalazłam nawet przybliżonego wieku.
Karol zmarł na pewno przed rokiem 1808 i jego żona zapewne też. Wynika to z bardzo zdawkowych informacji z prasy.
Jedyna pełniejsza informacja geograficzna dotycząca jego "ogólnie pojętej rodziny", to miejsce urodzenia siostry jego żony.
Są to Owsianiszki (domniemam iż te w parafii Jewie). Niestety akt urodzin ani ślubów z lat pasujących do Katarzyny Żaryn nie znalazłam on line.
Na wszelki wypadek popatrzyłam trochę na metryki z lat wcześniejszych, które są w sieci, ale nie znalazłam nazwiska Żaryn ani Karabanowicz. Ale nie są one specjalnie czytelne, więc mogłam coś przegapić.
Zależałoby mi na odkryciu miejsca, w którym Karol żył, aktu urodzenia, może aktu zgonu czy ślubu z Katarzyną.
Może ktoś ma go w swoim drzewie, może wesprze mnie swoją wiedzą. Będę bardzo wdzięczna. |
_________________ pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć
Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
|
|
|
|
 |
ROMAN_B |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 06-02-2022 - 02:22
|
|


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1129
Status: Offline
|
|
Małgorzato, dobry wieczór.
Może nie znasz wszystkich informacji, które zawarłem poniżej? Może niektóre z nich przydadzą Ci się w poszukiwaniach?
Napisałaś, że Karol Karabanowicz i Katarzyna Żaryn byli małżeństwem i mieli przynajmniej jednego syna, Franciszka urodzonego około roku 1797. Wspomniałaś też, że Katarzyna z Żarynów miała co najmniej jedną siostrę, która podobno urodziła się ok. 1779 w Owsianiszkach.
Wujem Franciszka Karabanowicza był Bonawentura Kulwieć. Wynika z tego, że Bonawentura Kulwieć ożenił się z siostrą matki Franciszka Karabanowicza. Matką Franciszka Karabanowicza była Katarzyna Żaryn. Żoną Bonawentury Kulwiecia była Rachela Żaryn. W takim razie Katarzyna Żaryn i Rachela Żaryn to rodzone siostry.
Bonawentura Kulwieć i Rachela Żaryn mieli córkę Wiktorię, która wyszła za mąż za Wincentego Klimontowicza.
Wincenty Klimontowicz [ 1800 – 1846 ].
Wincenty Klimontowicz [ 1800 – 1846 ] studiował [ od 26.09.1822 ] na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji (sekcja Prawa). Po ukończeniu studiów pracował jako regent w Kancelarii Ziemiańskiej Guberni Augustowskiej w Łomży [ odnot. w latach 1830 – 1842 ]. Działał również społecznie jako członek Rady Szczegółowej Opiekuńczej przy Szpitalu Obwodowym Św. Ducha w Łomży [ po 1840 r. ]. Przed 1832 r. poślubił Wiktorię Kulwieć [ *1806 ] ur. w majątku Pograuże par. Lubowo, c. Bonawentury Kulwieć i Racheli z d. Żaryn, c. Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?. W księgach urodzeń parafii łomżyńskiej już w 1835 r. odnotowany został jako Dziedzic Dóbr Bęćkowo. Wincentemu i Wiktorii Klimontowiczom urodziła się co najmniej trójka dzieci: Władysław [ 1832-1836 ], Wiktoria [ 1842 – ? ], Wanda [ 1844 – 1920 ].
Po śmierci Wincentego w 1846 r. na Wołyniu, Wiktoria poślubiła w 1851 r. w Wąsoszu wdowca po Katarzynie ze Szczuków, Kajetana Dąbrowskiego [ *1783 ] s. Andrzeja i Barbary z Łukowskich.
Wg opracowania ks. Witolda Jemielity „Budownictwo kościelne w Królestwie Polskim”:
W 1850 r. dziedziczka Klimontowicz zwróciła się do konsystorza o poświęcenie grobowca – kaplicy w jej folwarku Bęćkowo. Konsystorz odniósł się do komisji rządowej, ta wskazała na uczynienie zapisu, dziedziczka spełniła wymaganie i otrzymała zezwolenie.”.
W Królestwie Polskim, za zezwoleniem rządu i biskupa w dobrach prywatnych budowano niekiedy grobowce – kaplice. Wspomniana dziedziczka Klimontowicz [ Wiktoria z Kulwieciów ], w 1854 r. dokonała zapisu 75 rubli w srebrze na rzecz Karmelitów w Wąsoszu. Jak można się domyślać kaplica grobowiec w majątku Bęćkowo była już zbudowana, a należało ją tylko poświęcić, czy odbyły się tu pochówki, tego nie wiemy. W 1856 r. zmarła w Bęćkowie teściowa Wiktorii, Domicella Klimontowicz, ale została pochowano obok męża Jakuba na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu. Wiktoria zm. w 1862 r. w Bęćkowie, gdzie dwa lata wcześniej zmarła jej rodzona siostra Konstancja [ 1804 -1860 ] wdowa po Naczelniku Żandarmerii w Łomży Tomaszu Grudzińskim. W Królestwie Polskim w latach 1816 – 1837 Łomża była siedzibą obwodu łomżyńskiego wchodzącego w skład województwa augustowskiego z siedzibą w Suwałkach. W każdym mieście obwodowym w 1816 r. władze carskie powołały korpus żandarmów, który składał się z jednego porucznika lub podporucznika, jednego podoficera i 6 żandarmów. Żandarmeria była korpusem policyjno – wojskowy Królestwa Polskiego oddanym do pomocy władzom cywilnym. Stanowiła oddzielny korpus broni w ramach korpusu kawalerii. W myśl regulaminu żandarmi byli zobowiązani powiadamiać władze administracyjne o wszelkich nadużyciach i wykroczeniach, wykrytych w czasie pełnienia służby. Cechą wyróżniającą żandarmerię był mundur w kolorze błękitnym z karmazynowymi wypustkami. W wyposażeniu żandarma był również karabinek, pistolet i szabla. Ppor. Tomasz Grudziński jako oficer Wojska Polskiego, do Korpusu Oficerów Żandarmerii został przeniesiony w 1820 r. W latach 1820 – 1821 pełnił funkcję adiutanta dowódcy żandarmerii. Być może po tym okresie został przeniesiony do Łomży. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. korpus żandarmerii został rozwiązany.
W Bęćkowie ostatnie lata życia spędziła i tu zmarła matka Wiktorii i Konstancji, Rachela Kulwieć z d. Żaryn [ 1782 – 1869 ] c. Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?. Gdzie pochowano wspomniane osoby w księgach zgonów parafii Wąsosz nie odnotowano. Po kaplicy grobowcu w folwarku w Bęćkowie nie pozostał żaden ślad. Majątkiem Bęćkowo od 1861 r. zarządzał zięć Wiktorii, Feliks Kozłowski, który jak sądzę jest fundatorem kaplicy grobowca rodziny Kozłowskich na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu. Zmarła w Bęćkowie Rachela Kulwieć, urodziła się w Owsianiszkach [ Ausieniškes ], dawniej zwanych także Dowcielanami [ niewielka miejscowość położona na Litwie między Wilnem a Kownem, o 3 km na północny zachód od miasteczka Jewie czyli Vevis ]. Była wdową po Bonawenturze Kulwieć [ 1752 – 1844 ], dziedzicu folwarku Pograuże [ ok. 1000 ha ] w pow. kalwaryjskim, w gminie i parafii Lubowo, odległego ok. 15 km od Kalwarii.”.
Za: Historia rodu Klimontowiczów:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =0&vwsrc=0
1.
Owsianiszki [ po litewsku Ausieniškes ], w XVII i XVIII wieku zwane także Dowcielanami [ Dowcielany ], to obecnie niewielka miejscowość położona w Litwie nad jeziorem Olosa w pobliżu autostrady z Wilna do Kowna, o 3 km na północny zachód od miasteczka Jewie [ po litewsku Vevis ]. W roku 1888 Owsianiszki należały do parafii Jewie. Dawniej Owsianiszki należały też do parafii Kietowiszki.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_VII/782
W latach 30 XIX wieku zaścianek Owsianiszki przynależał też do parafii podbrzeskiej [ Podbrzezie ].
Strona 563 i strona 593 – zaścianek Owsianiszki:
https://rcin.org.pl/Content/61441/WA303 ... lewski.pdf
Jewie [ po litewsku Vevis ], na Litwie, położone w okręgu wileńskim. Pierwsza znana wzmianka o wsi pochodzi z 1539. Właścicielami Jevie byli od XVI –XIX w Ogińscy. Oni ufundowali tu zbór kalwiński, zbór socyniański a w 1610 r monastyr prawosławny. Obecna cerkiew prawosławna p.w. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej zbudowana została w 1842 roku. Wcześniejsze kościoły katolickie uległy zniszczeniu w czasie pożarów. Obecny kościół p.w. Św. Anny, wybudowano w latach 1908-1931 . Przed II wojną światową Jewie były jedną z gmin, które miały najwyższy współczynnik ludności polskiej na terenie Litwy.
Kietowiszki [ też Kietawiszki, po litewsku Kietaviškės, Naujosios Kietaviškės, Nowe Kietowiszki ] – obecnie wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie elektreńskim, w gminie Kietowiszki. Parafia w Kietowiszkach powstała w roku 1676 z fundacji Leonarda Gabriela Pocieja
Podbrzezie [ także Podbrzeź, Podberezie; po litewsku Paberžė ] – wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, nad potokiem Dawle; siedziba gminy Podbrzezie.
2.
Owsianiszki. Zaścianek szlachecki Owsianiszki, który w roku 1902 był położony w gminie Bachmaty, w powiecie nowoaleksandrowskim.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/426
Powiat nowoaleksandrowski to dawny powiat [ ujezd ] guberni kowieńskiej z siedzibą w Nowoaleksandrowsku. Powiat nowoaleksandrowski istniał w latach 1836 – 1918. W roku 1835 władze carskie zmieniły nazwę powiatu brasławskiego na nowoaleksandrowski i tak powstał powiat nowoaleksandrowski. W roku 1836 władze carskie przemianowały Jeziorasy na Nowoaleksandrowsk. I tym sposobem z miasteczka Jeziorasy powstało miasteczko Nowoaleksandrowsk. W roku 1842 powiat nowoaleksadrowski wszedł w skład guberni kowieńskiej. Pod względem etnograficznym dzielił się na dwie części: zachodnią [ dawny powiat wiłkomierski ], zdominowany przez ludność pochodzenia litewskiego i wschodnią [ dawny powiat brasławski ], ze znaczącą ilością ludności pochodzenia polskiego, łotewskiego oraz białoruskiego.
Jeziorosy [ po litewsku Zarasai ] to obecnie miasto na Litwie, na Auksztocie, w okręgu uciańskim, siedziba rejonu jezioroskiego, 49 km od Uciany.
Bachmaty. W roku 1900 Bachmaty były wsią skarbową, która położona była w powiecie nowoaleksandrowskim, w 1 okręgu polskim, w gminie Bachmaty.
Bachmaty[2]:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... XV_cz.1/63
Gmina Bachmaty zniesiona została w roku 1892, wsie wchodzące w skład tej gminy włączone zostały do gminy Smołwy i gminy Tyltyszki.
Bachmaty po litewsku noszą nazwę Bachmatai. Bachmatai to obecnie wieś na Litwie w rejonie
Zarasai, 7 km od Magučiai. Dziś w wiosce mieszka około 20 osób. W przeszłości wieś ta była dość dużą miejscowością, w której mieszkała ludność mówiąca po polsku. Wieś ta położona jest niedaleko granicy Litwy z Łotwą i Białorusią.
https://www.google.com/maps/dir/Bachmat ... 797489!1m0
Wieś Bachmatai [ Bachmaty ] leży około 7 km od miasteczka Jeziorosy [ Zarasai ].
W roku 1784 wieś Bachmaty należała do parafii Jeziorasy [ parafia jeziorska w dekanacie i powiecie brasławskim ].
Strona 110:
http://pbc.biaman.pl/Content/13702/PDF/ ... odczyk.pdf
Pozdrawiam – Roman. |
|
|
|
|
 |
Małgorzata_Kulwieć |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 06-02-2022 - 10:47
|
|


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384
Status: Offline
|
|
Dzięki Romanie, to o Klimontowiczach i Bęćkowie wiem, ale bardziej interesuje mnie tutaj rodzina Karabanowiczów, skad się wiodła, bo jakoś nic o nich nie mogę namierzyć.
Może masz i rację z tymi Owsianiszkami, że mogły to być te z pow. nowoaleksandrowskiego! Jakoś sie zafiksowałam na tę parafię Iwie, a może to te drugie Owsianiszki. Popatrzę i tam. Może coś znajdę. |
_________________ pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć
Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
|
|
|
|
 |
Arek_Bereza |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 06-02-2022 - 21:26
|
|


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 4683
Status: Offline
|
|
Karabanowiczów nie widzę w podymnym trockim, wileńskim, żmudzkim i nowogrodzkim (za rok 1690) |
|
|
|
|
 |
ROMAN_B |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 07-02-2022 - 00:42
|
|


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1129
Status: Offline
|
|
Małgorzato, dobry wieczór – witam ponownie.
Według informacji zawartych na stronie dr M. J. Minakowskiego Franciszek Karabanowicz, syn Karola i Katarzyny Żaryn, urodził się w roku 1796.
Wujem Franciszka Karabanowicza był Bonawentura Kulwieć. Wynika z tego, że Bonawentura Kulwieć ożenił się z siostrą matki Franciszka Karabanowicza. Matką Franciszka Karabanowicza była Katarzyna Żaryn. Żoną Bonawentury Kulwiecia była Rachela Żaryn. W takim razie Katarzyna Żaryn i Rachela Żaryn to rodzone siostry. Bonawentura Kulwieć i Rachela Żaryn mieli córkę Wiktorię, która wyszła za mąż za Wincentego Klimontowicza. Rachela Kulwieć z domu Żaryn, urodziła się w Owsianiszkach w roku 1782 i zmarła w roku 1869 była ona córką Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?.
================================================
Czesław Malewski: Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński; IH PAN, Fundacja Lanckorońska; Warszawa 2016.
https://rcin.org.pl/Content/61441/WA303 ... lewski.pdf
Strona 562:
Karabanowicz704 h. Przyjaciel
wieś Kiwiszki (1814), Skajstery (1800) – par. ławaryska;
Wilno 1795–1877. Karabiewicz
wieś Kozłowszczyzna (1829) – par. upicka;
Wilno 1821 r.
Przypis 704.
Aleksander Karabanowicz z gimnazjum wileńskiego, powstaniec 1863 r., maj. skonfiskowany (LVIA, zesp. 381, inw. 16, vol. 128, s. 477; vol. 918, s. 179, nr 3); Aleksander Karabanowicz s. Józefa – sekr. kol. z Wilna, † 2 III 1872 r. (LVIA, zesp. 604, inw. 20, vol. 177, s. 57); Ignacy Karabanowicz s. Wacława – asesor wileńskiej Izby Skarbowej w 1837– 1842, radca stanu w 1859 r. (LVIA, zesp. 604, inw. 34, vol. 36, s. 2, nr 5; zesp. 604, inw. 20, vol. 50, s. 30v, nr 175; vol. 85a, s. 160, nr 143).
Strona 882:
Żaryn
wieś Kirneły (1860) – par. malacka;
Wilno 1887–1916.
================================================
Z informacji jakie podał Czesław Malewski w swojej książce wynika, że przynajmniej od roku 1795 w Wilnie mieszkali przedstawiciele szlacheckiego rodu Karabanowicz herbu Przyjaciel.
Na stronie Kresowe Potyczki z Genealogią, której autorem jest Waldemar Stankiewicz, znajduje się Wykaz osób noszących nazwisko Stankiewicz ochrzczonych w kościele rzymsko katolickim św. Jana w Wilnie w latach 1792 – 1905. ( W oparciu o akta metrykalne parafii św. Jana w Wilnie, opracowanie własne).
W wykazie tym występuje 2 razy Katarzyna Karabanowicz jako chrzestna:
1. rok 1798, akt nr 15, dotyczy aktu urodzenia Anny Stankiewicz,
2. rok 1800, akt nr 49, dotyczy aktu urodzenia Rozalii Stankiewicz.
http://www.mm.pl/~wms/swjana_stankiewicze.htm
Z jakimś prawdopodobieństwem wspomniana wyżej Katarzyna Karabanowicz może być poszukiwaną przez Cienie Katarzyną z Żarynów Karabanowicz.
================================================
Ps.
Przypomnę, że pierwsze Owsainiszki, które wymieniłem w moim poprzednim poście należały do parafii Kietowiszki, parafii Jewie, parafii podbrzeskiej.
Jest kilka etymologii nazwiska Karaban i Karabanowicz. Każda z tych genez trochę inaczej tłumaczy pochodzenie wspomnianego miana, to znaczy z jakiego języka może ono pochodzić i co w tym języku znaczy. W grę wchodzi język polski, język ruski, język turecki [ tatarski ]. Tym samym może, choć nie musi wskazywać na narodowość osoby noszącej to nazwisko. To już na inny temat.
Pozdrawiam – Roman. |
|
|
|
|
 |
Żaryn_Marta |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 14-05-2022 - 09:15
|
|

Dołączył: 08-09-2011
Posty: 19
Status: Offline
|
|
Dzień dobry Panie Romanie! Zajmuję się genealogią rodziny Żarynów. Czy ma Pan może informacje o rodzicach Katarzyny i Racheli Żaryn? Czy informacja Stanisławie i Franciszce z d. Kopiel jest potwierdzona? Pozdrawiam serdecznie! |
|
|
|
|
 |
Małgorzata_Kulwieć |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 14-05-2022 - 10:07
|
|


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384
Status: Offline
|
|
Marto, dane o rodzicach Racheli i Katarzyny (tej drugiej, to pośrednio, bo de facto nie mam żadnej potwierdzającej informacji, że panie były rodzonymi siostrami) wynikają z aktu zgonu Racheli w Bęćkowie w parafii Wąsosz w 1869r.
Z tym, że pewności co do panieńskiego nazwiska nie mam - raczej będzie chyba Kop, bo po rosyjsku zapisano iż była córką Franciszki urodzonej Kopiowny, więc może być i Kop i Kopia, i co tylko da się podobnego wymyślić. |
_________________ pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć
Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
|
|
|
|
 |
Żaryn_Marta |
|
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.
Wysłany: 14-05-2022 - 10:16
|
|

Dołączył: 08-09-2011
Posty: 19
Status: Offline
|
|
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Mam nadzieję, że za jakiś (niedługi) czas uda się to wszystko połączyć w całość 🙂 |
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|