Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 19 maja 2022

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 05-02-2022 - 11:23
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384

Status: Offline
Dzień dobry,

szukam namiarów (miejscowości, parafii, okolicy) w jakiej mógł żyć i umrzeć Karol Karabanowicz, syn nieznanych mi rodziców.
Wiem o nim tylko tyle iz był żonaty z Katarzyną z Żarynów i mieli co najmniej jednego syna Franciszka urodzonego ok. 1797.

Kataarzyna z Żarynów miała co najmniej jedną siostrę, która urodziła się ok. 1779 podobno w Owsianiszkach (info z aktu zgonu) czyli Katarzyna zapewne też w tych okolicach czasowych.
Karol zapewne (choć nie koniecznie) urodził sie ciut wcześniej, ale nigdzie nie znalazłam nawet przybliżonego wieku.

Karol zmarł na pewno przed rokiem 1808 i jego żona zapewne też. Wynika to z bardzo zdawkowych informacji z prasy.
Jedyna pełniejsza informacja geograficzna dotycząca jego "ogólnie pojętej rodziny", to miejsce urodzenia siostry jego żony.
Są to Owsianiszki (domniemam iż te w parafii Jewie). Niestety akt urodzin ani ślubów z lat pasujących do Katarzyny Żaryn nie znalazłam on line.
Na wszelki wypadek popatrzyłam trochę na metryki z lat wcześniejszych, które są w sieci, ale nie znalazłam nazwiska Żaryn ani Karabanowicz. Ale nie są one specjalnie czytelne, więc mogłam coś przegapić.

Zależałoby mi na odkryciu miejsca, w którym Karol żył, aktu urodzenia, może aktu zgonu czy ślubu z Katarzyną.

Może ktoś ma go w swoim drzewie, może wesprze mnie swoją wiedzą. Będę bardzo wdzięczna.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 06-02-2022 - 02:22
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1129

Status: Offline
Małgorzato, dobry wieczór.

Może nie znasz wszystkich informacji, które zawarłem poniżej? Może niektóre z nich przydadzą Ci się w poszukiwaniach?

Napisałaś, że Karol Karabanowicz i Katarzyna Żaryn byli małżeństwem i mieli przynajmniej jednego syna, Franciszka urodzonego około roku 1797. Wspomniałaś też, że Katarzyna z Żarynów miała co najmniej jedną siostrę, która podobno urodziła się ok. 1779 w Owsianiszkach.

Wujem Franciszka Karabanowicza był Bonawentura Kulwieć. Wynika z tego, że Bonawentura Kulwieć ożenił się z siostrą matki Franciszka Karabanowicza. Matką Franciszka Karabanowicza była Katarzyna Żaryn. Żoną Bonawentury Kulwiecia była Rachela Żaryn. W takim razie Katarzyna Żaryn i Rachela Żaryn to rodzone siostry.
Bonawentura Kulwieć i Rachela Żaryn mieli córkę Wiktorię, która wyszła za mąż za Wincentego Klimontowicza.

Wincenty Klimontowicz [ 1800 – 1846 ].
Wincenty Klimontowicz [ 1800 – 1846 ] studiował [ od 26.09.1822 ] na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji (sekcja Prawa). Po ukończeniu studiów pracował jako regent w Kancelarii Ziemiańskiej Guberni Augustowskiej w Łomży [ odnot. w latach 1830 – 1842 ]. Działał również społecznie jako członek Rady Szczegółowej Opiekuńczej przy Szpitalu Obwodowym Św. Ducha w Łomży [ po 1840 r. ]. Przed 1832 r. poślubił Wiktorię Kulwieć [ *1806 ] ur. w majątku Pograuże par. Lubowo, c. Bonawentury Kulwieć i Racheli z d. Żaryn, c. Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?. W księgach urodzeń parafii łomżyńskiej już w 1835 r. odnotowany został jako Dziedzic Dóbr Bęćkowo. Wincentemu i Wiktorii Klimontowiczom urodziła się co najmniej trójka dzieci: Władysław [ 1832-1836 ], Wiktoria [ 1842 – ? ], Wanda [ 1844 – 1920 ].
Po śmierci Wincentego w 1846 r. na Wołyniu, Wiktoria poślubiła w 1851 r. w Wąsoszu wdowca po Katarzynie ze Szczuków, Kajetana Dąbrowskiego [ *1783 ] s. Andrzeja i Barbary z Łukowskich.
Wg opracowania ks. Witolda Jemielity „Budownictwo kościelne w Królestwie Polskim”:
W 1850 r. dziedziczka Klimontowicz zwróciła się do konsystorza o poświęcenie grobowca – kaplicy w jej folwarku Bęćkowo. Konsystorz odniósł się do komisji rządowej, ta wskazała na uczynienie zapisu, dziedziczka spełniła wymaganie i otrzymała zezwolenie.”.
W Królestwie Polskim, za zezwoleniem rządu i biskupa w dobrach prywatnych budowano niekiedy grobowce – kaplice. Wspomniana dziedziczka Klimontowicz [ Wiktoria z Kulwieciów ], w 1854 r. dokonała zapisu 75 rubli w srebrze na rzecz Karmelitów w Wąsoszu. Jak można się domyślać kaplica grobowiec w majątku Bęćkowo była już zbudowana, a należało ją tylko poświęcić, czy odbyły się tu pochówki, tego nie wiemy. W 1856 r. zmarła w Bęćkowie teściowa Wiktorii, Domicella Klimontowicz, ale została pochowano obok męża Jakuba na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu. Wiktoria zm. w 1862 r. w Bęćkowie, gdzie dwa lata wcześniej zmarła jej rodzona siostra Konstancja [ 1804 -1860 ] wdowa po Naczelniku Żandarmerii w Łomży Tomaszu Grudzińskim. W Królestwie Polskim w latach 1816 – 1837 Łomża była siedzibą obwodu łomżyńskiego wchodzącego w skład województwa augustowskiego z siedzibą w Suwałkach. W każdym mieście obwodowym w 1816 r. władze carskie powołały korpus żandarmów, który składał się z jednego porucznika lub podporucznika, jednego podoficera i 6 żandarmów. Żandarmeria była korpusem policyjno – wojskowy Królestwa Polskiego oddanym do pomocy władzom cywilnym. Stanowiła oddzielny korpus broni w ramach korpusu kawalerii. W myśl regulaminu żandarmi byli zobowiązani powiadamiać władze administracyjne o wszelkich nadużyciach i wykroczeniach, wykrytych w czasie pełnienia służby. Cechą wyróżniającą żandarmerię był mundur w kolorze błękitnym z karmazynowymi wypustkami. W wyposażeniu żandarma był również karabinek, pistolet i szabla. Ppor. Tomasz Grudziński jako oficer Wojska Polskiego, do Korpusu Oficerów Żandarmerii został przeniesiony w 1820 r. W latach 1820 – 1821 pełnił funkcję adiutanta dowódcy żandarmerii. Być może po tym okresie został przeniesiony do Łomży. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. korpus żandarmerii został rozwiązany.
W Bęćkowie ostatnie lata życia spędziła i tu zmarła matka Wiktorii i Konstancji, Rachela Kulwieć z d. Żaryn [ 1782 – 1869 ] c. Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?. Gdzie pochowano wspomniane osoby w księgach zgonów parafii Wąsosz nie odnotowano. Po kaplicy grobowcu w folwarku w Bęćkowie nie pozostał żaden ślad. Majątkiem Bęćkowo od 1861 r. zarządzał zięć Wiktorii, Feliks Kozłowski, który jak sądzę jest fundatorem kaplicy grobowca rodziny Kozłowskich na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu. Zmarła w Bęćkowie Rachela Kulwieć, urodziła się w Owsianiszkach [ Ausieniškes ], dawniej zwanych także Dowcielanami [ niewielka miejscowość położona na Litwie między Wilnem a Kownem, o 3 km na północny zachód od miasteczka Jewie czyli Vevis ]. Była wdową po Bonawenturze Kulwieć [ 1752 – 1844 ], dziedzicu folwarku Pograuże [ ok. 1000 ha ] w pow. kalwaryjskim, w gminie i parafii Lubowo, odległego ok. 15 km od Kalwarii.”.
Za: Historia rodu Klimontowiczów:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =0&vwsrc=0


1.
Owsianiszki [ po litewsku Ausieniškes ], w XVII i XVIII wieku zwane także Dowcielanami [ Dowcielany ], to obecnie niewielka miejscowość położona w Litwie nad jeziorem Olosa w pobliżu autostrady z Wilna do Kowna, o 3 km na północny zachód od miasteczka Jewie [ po litewsku Vevis ]. W roku 1888 Owsianiszki należały do parafii Jewie. Dawniej Owsianiszki należały też do parafii Kietowiszki.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_VII/782
W latach 30 XIX wieku zaścianek Owsianiszki przynależał też do parafii podbrzeskiej [ Podbrzezie ].
Strona 563 i strona 593 – zaścianek Owsianiszki:
https://rcin.org.pl/Content/61441/WA303 ... lewski.pdf
Jewie [ po litewsku Vevis ], na Litwie, położone w okręgu wileńskim. Pierwsza znana wzmianka o wsi pochodzi z 1539. Właścicielami Jevie byli od XVI –XIX w Ogińscy. Oni ufundowali tu zbór kalwiński, zbór socyniański a w 1610 r monastyr prawosławny. Obecna cerkiew prawosławna p.w. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej zbudowana została w 1842 roku. Wcześniejsze kościoły katolickie uległy zniszczeniu w czasie pożarów. Obecny kościół p.w. Św. Anny, wybudowano w latach 1908-1931 . Przed II wojną światową Jewie były jedną z gmin, które miały najwyższy współczynnik ludności polskiej na terenie Litwy.
Kietowiszki [ też Kietawiszki, po litewsku Kietaviškės, Naujosios Kietaviškės, Nowe Kietowiszki ] – obecnie wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie elektreńskim, w gminie Kietowiszki. Parafia w Kietowiszkach powstała w roku 1676 z fundacji Leonarda Gabriela Pocieja
Podbrzezie [ także Podbrzeź, Podberezie; po litewsku Paberžė ] – wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, nad potokiem Dawle; siedziba gminy Podbrzezie.

2.
Owsianiszki. Zaścianek szlachecki Owsianiszki, który w roku 1902 był położony w gminie Bachmaty, w powiecie nowoaleksandrowskim.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/426
Powiat nowoaleksandrowski to dawny powiat [ ujezd ] guberni kowieńskiej z siedzibą w Nowoaleksandrowsku. Powiat nowoaleksandrowski istniał w latach 1836 – 1918. W roku 1835 władze carskie zmieniły nazwę powiatu brasławskiego na nowoaleksandrowski i tak powstał powiat nowoaleksandrowski. W roku 1836 władze carskie przemianowały Jeziorasy na Nowoaleksandrowsk. I tym sposobem z miasteczka Jeziorasy powstało miasteczko Nowoaleksandrowsk. W roku 1842 powiat nowoaleksadrowski wszedł w skład guberni kowieńskiej. Pod względem etnograficznym dzielił się na dwie części: zachodnią [ dawny powiat wiłkomierski ], zdominowany przez ludność pochodzenia litewskiego i wschodnią [ dawny powiat brasławski ], ze znaczącą ilością ludności pochodzenia polskiego, łotewskiego oraz białoruskiego.
Jeziorosy [ po litewsku Zarasai ] to obecnie miasto na Litwie, na Auksztocie, w okręgu uciańskim, siedziba rejonu jezioroskiego, 49 km od Uciany.
Bachmaty. W roku 1900 Bachmaty były wsią skarbową, która położona była w powiecie nowoaleksandrowskim, w 1 okręgu polskim, w gminie Bachmaty.
Bachmaty[2]:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... XV_cz.1/63
Gmina Bachmaty zniesiona została w roku 1892, wsie wchodzące w skład tej gminy włączone zostały do gminy Smołwy i gminy Tyltyszki.
Bachmaty po litewsku noszą nazwę Bachmatai. Bachmatai to obecnie wieś na Litwie w rejonie
Zarasai, 7 km od Magučiai. Dziś w wiosce mieszka około 20 osób. W przeszłości wieś ta była dość dużą miejscowością, w której mieszkała ludność mówiąca po polsku. Wieś ta położona jest niedaleko granicy Litwy z Łotwą i Białorusią.
https://www.google.com/maps/dir/Bachmat ... 797489!1m0
Wieś Bachmatai [ Bachmaty ] leży około 7 km od miasteczka Jeziorosy [ Zarasai ].
W roku 1784 wieś Bachmaty należała do parafii Jeziorasy [ parafia jeziorska w dekanacie i powiecie brasławskim ].
Strona 110:
http://pbc.biaman.pl/Content/13702/PDF/ ... odczyk.pdf


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 06-02-2022 - 10:47
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384

Status: Offline
Dzięki Romanie, to o Klimontowiczach i Bęćkowie wiem, ale bardziej interesuje mnie tutaj rodzina Karabanowiczów, skad się wiodła, bo jakoś nic o nich nie mogę namierzyć.
Może masz i rację z tymi Owsianiszkami, że mogły to być te z pow. nowoaleksandrowskiego! Jakoś sie zafiksowałam na tę parafię Iwie, a może to te drugie Owsianiszki. Popatrzę i tam. Może coś znajdę.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 06-02-2022 - 21:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 4683

Status: Offline
Karabanowiczów nie widzę w podymnym trockim, wileńskim, żmudzkim i nowogrodzkim (za rok 1690)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 07-02-2022 - 00:42
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1129

Status: Offline
Małgorzato, dobry wieczór – witam ponownie.

Według informacji zawartych na stronie dr M. J. Minakowskiego Franciszek Karabanowicz, syn Karola i Katarzyny Żaryn, urodził się w roku 1796.

Wujem Franciszka Karabanowicza był Bonawentura Kulwieć. Wynika z tego, że Bonawentura Kulwieć ożenił się z siostrą matki Franciszka Karabanowicza. Matką Franciszka Karabanowicza była Katarzyna Żaryn. Żoną Bonawentury Kulwiecia była Rachela Żaryn. W takim razie Katarzyna Żaryn i Rachela Żaryn to rodzone siostry. Bonawentura Kulwieć i Rachela Żaryn mieli córkę Wiktorię, która wyszła za mąż za Wincentego Klimontowicza. Rachela Kulwieć z domu Żaryn, urodziła się w Owsianiszkach w roku 1782 i zmarła w roku 1869 była ona córką Stanisława i Franciszki z d. Kopiel?.

================================================

Czesław Malewski: Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński; IH PAN, Fundacja Lanckorońska; Warszawa 2016.
https://rcin.org.pl/Content/61441/WA303 ... lewski.pdf

Strona 562:
Karabanowicz704 h. Przyjaciel
wieś Kiwiszki (1814), Skajstery (1800) – par. ławaryska;
Wilno 1795–1877. Karabiewicz
wieś Kozłowszczyzna (1829) – par. upicka;
Wilno 1821 r.

Przypis 704.
Aleksander Karabanowicz z gimnazjum wileńskiego, powstaniec 1863 r., maj. skonfiskowany (LVIA, zesp. 381, inw. 16, vol. 128, s. 477; vol. 918, s. 179, nr 3); Aleksander Karabanowicz s. Józefa – sekr. kol. z Wilna, † 2 III 1872 r. (LVIA, zesp. 604, inw. 20, vol. 177, s. 57); Ignacy Karabanowicz s. Wacława – asesor wileńskiej Izby Skarbowej w 1837– 1842, radca stanu w 1859 r. (LVIA, zesp. 604, inw. 34, vol. 36, s. 2, nr 5; zesp. 604, inw. 20, vol. 50, s. 30v, nr 175; vol. 85a, s. 160, nr 143).

Strona 882:
Żaryn
wieś Kirneły (1860) – par. malacka;
Wilno 1887–1916.

================================================

Z informacji jakie podał Czesław Malewski w swojej książce wynika, że przynajmniej od roku 1795 w Wilnie mieszkali przedstawiciele szlacheckiego rodu Karabanowicz herbu Przyjaciel.

Na stronie Kresowe Potyczki z Genealogią, której autorem jest Waldemar Stankiewicz, znajduje się Wykaz osób noszących nazwisko Stankiewicz ochrzczonych w kościele rzymsko katolickim św. Jana w Wilnie w latach 1792 – 1905. ( W oparciu o akta metrykalne parafii św. Jana w Wilnie, opracowanie własne).
W wykazie tym występuje 2 razy Katarzyna Karabanowicz jako chrzestna:
1. rok 1798, akt nr 15, dotyczy aktu urodzenia Anny Stankiewicz,
2. rok 1800, akt nr 49, dotyczy aktu urodzenia Rozalii Stankiewicz.
http://www.mm.pl/~wms/swjana_stankiewicze.htm

Z jakimś prawdopodobieństwem wspomniana wyżej Katarzyna Karabanowicz może być poszukiwaną przez Cienie Katarzyną z Żarynów Karabanowicz.

================================================

Ps.

Przypomnę, że pierwsze Owsainiszki, które wymieniłem w moim poprzednim poście należały do parafii Kietowiszki, parafii Jewie, parafii podbrzeskiej.

Jest kilka etymologii nazwiska Karaban i Karabanowicz. Każda z tych genez trochę inaczej tłumaczy pochodzenie wspomnianego miana, to znaczy z jakiego języka może ono pochodzić i co w tym języku znaczy. W grę wchodzi język polski, język ruski, język turecki [ tatarski ]. Tym samym może, choć nie musi wskazywać na narodowość osoby noszącej to nazwisko. To już na inny temat.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żaryn_MartaOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 14-05-2022 - 09:15
Sympatyk


Dołączył: 08-09-2011
Posty: 19

Status: Offline
Dzień dobry Panie Romanie! Zajmuję się genealogią rodziny Żarynów. Czy ma Pan może informacje o rodzicach Katarzyny i Racheli Żaryn? Czy informacja Stanisławie i Franciszce z d. Kopiel jest potwierdzona? Pozdrawiam serdecznie!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 14-05-2022 - 10:07
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1384

Status: Offline
Marto, dane o rodzicach Racheli i Katarzyny (tej drugiej, to pośrednio, bo de facto nie mam żadnej potwierdzającej informacji, że panie były rodzonymi siostrami) wynikają z aktu zgonu Racheli w Bęćkowie w parafii Wąsosz w 1869r.
Z tym, że pewności co do panieńskiego nazwiska nie mam - raczej będzie chyba Kop, bo po rosyjsku zapisano iż była córką Franciszki urodzonej Kopiowny, więc może być i Kop i Kopia, i co tylko da się podobnego wymyślić.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żaryn_MartaOffline
Temat postu: Re: Karol Karabanowicz - Litwa, Podlasie XVIII w.  PostWysłany: 14-05-2022 - 10:16
Sympatyk


Dołączył: 08-09-2011
Posty: 19

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Mam nadzieję, że za jakiś (niedługi) czas uda się to wszystko połączyć w całość 🙂
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2022 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.372886 sekund(y)