Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 22 maja 2022

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Dobkowski_AdamOffline
Temat postu: Szlachta północnego Mazowsza  PostWysłany: 06-09-2021 - 19:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2015
Posty: 96

Status: Offline
SPORY W (PRZYSZŁEJ) RODZINIE?

Poszukiwania genealogiczne to ciągłe niespodzianki. Ktoś otrzymał na chrzcie rzadko spotykane imię, ktoś inny miał trzy żony. Niektórzy lubili procesy, a innych to one spotykały częściej, niż by o tym marzyli. Zapraszam do lektury pozwu, po którego obu stronach stoją osoby, których potomkowie po około 200 latach stali się jedną rodziną...

_________________
Pozdrawiam,

Adam Dobkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobkowski_AdamOffline
Temat postu: Szlachta północnego Mazowsza  PostWysłany: 14-09-2021 - 12:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2015
Posty: 96

Status: Offline
OD DROBNEJ KRADZIEŻY DO OKRUTNEJ ŚMIERCI?

Łukasz Godlewski był synem Jana i Marianny z Zarembów. Urodził się w Godlewie-Warszach, a 10. października 1717 r. ochrzczony został w kościele parafialnym w Zuzeli. Ich szlachecka fortunka z pewnością nie była znaczna, bo Łukasz już od młodości służył u innych ludzi. Zakończył żywot doczesny mając około 25 lat. Jak mogło się to stać?

_________________
Pozdrawiam,

Adam Dobkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobkowski_AdamOffline
Temat postu: Szlachta północnego Mazowsza  PostWysłany: 17-09-2021 - 15:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2015
Posty: 96

Status: Offline
Przestroga przed topieniem smutków w alkoholu - prosto z życia szlachcica, Tomasza Murawskiego z Przeździecka-Dworaków
Jego mocne wyznanie odnalazł w księgach nurskich Pan Marcin Radziszewski:
Zeznanie Tomasza Murawskiego z Przeździecka-Dworaków oskarżonego o kradzież rzeczy Imci Panom Stanisławowi Zarembie i Antoniemu Pieńkowskiemu, złożone i przyjęte do akt grodzkich nurskich 25 maja, w środę najbliższą po uroczystości Zesłania Ducha Świętego 1774 roku.
"Ja, Tomasz niegdy szlachetnego Władysława Murawskiego syn, części na dobrach Przeździecku-Dworakach leżącej dziedzic, lat mam około czterdziestu. Z młodszych lat moich służyłem u różnych sąsiadów, ale przez tamte czasy żadnej krzywdy nie czyniłem i kradzieży nie popełniałem. Lat jedynaście, jak ożeniłem się. Miałem inwentarz i gospodarstwo – i z tego żyłem, a zacząłem…"

Całość można znaleźć pod tym linkiem: ... *

* Moderacja - przypominam Regulamin > Rozdział I, pkt 3, lit. p .. na forum zabrania się reklamowania czegokolwiek, składania ofert,... nakłaniania Użytkowników do dokonania jakichkolwiek zakupów, ... umieszczania linków referencyjnych (przynoszących profity Użytkownikowi lub osobom trzecim) w jakiejkolwiek formie, za wyjątkiem uzgodnionych z Zarządem PTG, Administratorem Portalu.
Pozdrawiam, Maria - Administrator

_________________
Pozdrawiam,

Adam Dobkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobkowski_AdamOffline
Temat postu: Szlachta północnego Mazowsza  PostWysłany: 16-01-2022 - 10:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2015
Posty: 96

Status: Offline
Wielu z nas pamięta sytuację, w której byli współtwórcy i odbiorcy indexów ksiąg metrykalnych jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu. Punktem sporu była kwestia: czy indexować dokładnie, ale mniej, czy też więcej, ale wypisując tylko najważniejsze dane (np. z sumariusza).
Nie muszę przypominać, iż projekt szlachta północnego Mazowsza księgami sądowymi stoi. Od nich się zaczęło. Trzeba było, aby ktoś zabrał się za koordynację związanych z ich opracowywaniem działań. Chciałbym kiedyś móc spojrzeć na regał na książki i zobaczyć tam wszystkie tomy indexów i tłumaczeń ksiąg ze wszystkich kancelarii z północnego Mazowsza.
Mam przyjemność zaprezentować nową wyszukiwarkę danych z ksiąg sądowych. Jest to profesjonalne narzędzie, które daje ogromne możliwości. Nie jest to prowizorka, którą, z konieczności, posługiwaliśmy się dotychczas. Pozwala przeszukiwać zarazem indexy (oparte na nazwiskach i miejscach) oraz regesty (czyli tłumaczenia wpisów). Takie rozwiązanie wydaje się optymalne w przypadku ksiąg sądowych.
Za stworzenie tej wyszukiwarki odpowiada Pan Prezes Sebastian Gąsiorek-Kowalewicz . Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Świetnie zrealizował to, co chodziło mi po głowie od wielu miesięcy, a na dodatek podsunął mi znaczną liczbę cennych pomysłów i ulepszeń. Sebastianie, jestem Twoim dłużnikiem.
Jeśli chodzi o przyjętą formułę indexacji, to pozwalam sobie przypomnieć, że została oparta na wyglądzie sumariuszy dołączanych do niektórych ksiąg sądowych przy okazji ich zakończenia. To, co było pomocą dla osób korzystających z akt na bieżąco, jest dla nas niezwykle cenną wskazówką. Nazwiska jednej i drugiej strony wpisu (tj. np. kto komu sprzedał jeden zagon roli), rodzaj wpisu oraz wsie, których dotyczy akt, pozwalają (przy użyciu minimum wysiłku do stworzenia indexu) z dużym prawdopodobieństwem określić, czy dany dokument dotyczy interesujących nas osób. Ta forma indexacji nie będzie podlegać zmianom, lecz będzie wykorzystywana aż do ostatniej księgi.
Na dobry, nowy początek do wyszukiwarki trafiły indexy kolejnej księgi z serii płockie grodzkie wieczyste (sygnatura 185), autorstwa Pani Grażyny Nowak. Pani Grażyna bez znudzenia zajmuje się kolejnymi setkami kart trudnych ksiąg płockich w bardzo dobrym tempie. Mi idzie to znacznie wolniej 🙂 Osoby, które są prekursorami kładą podwaliny, ale żeby gmach był piękny - potrzeba pomocy innych. Zapraszam do indexacji! Oferuję pełne przeszkolenie i wsparcie. Proszę pisać w tej sprawie na kontakt(at)szlachtapolnocnegomazowsza.pl *
Można powiedzieć, że wyszukiwarka to prezent Sebastiana na 4 urodziny projektu (które już za chwilę). Pani Grażyna "dorzuciła" od siebie kolejny index. Dziękuję także wszystkim testującym wyszukiwarkę, a szczególnie Marcin Radziszewski. Ja z kolei zapewniam, że trwają prace nad tłumaczeniami całych kolejnych ksiąg sądowych. Będą wydawane w formie drukowanej (żeby stanowić zabezpieczenie materiału w różnych częściach świata) i dodawane do wyszukiwarki po wyczerpaniu pewnej części niedużego nakładu. Już teraz można odkładać fundusze na ten cel. 🙂
Zajmowanie się tematem szlachty północnego Mazowsza nie jest już realizowane "po godzinach". Dzięki wielu osobom jest to moja pełnoprawna praca. Epoka zajmowania się przeze mnie księgami sądowymi od czasu do czasu słusznie minęła i mam nadzieję pokazać Państwu (nie bez Waszego wsparcia!) kolejne skarby, które są zakryte łaciną w tych aktach.

Aby przejść do wyszukiwarki należy kliknąć w link: ... *
* Moderacja, Przypominam Regulamin > Rozdział I, pkt 3, lit. p .. na forum zabrania się reklamowania czegokolwiek, składania ofert,... nakłaniania Użytkowników do dokonania jakichkolwiek zakupów, ... umieszczania linków referencyjnych (przynoszących profity Użytkownikowi lub osobom trzecim) w jakiejkolwiek formie, za wyjątkiem uzgodnionych z Zarządem PTG, Administratorem Portalu.
Pozdrawiam, Maria - Administrator

_________________
Pozdrawiam,

Adam Dobkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobkowski_AdamOffline
Temat postu: Szlachta północnego Mazowsza  PostWysłany: 28-01-2022 - 20:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2015
Posty: 96

Status: Offline
W tym zbiorze jest ogromny nieporządek, żeby nie powiedzieć - bajzel. Przedstawię parę przykładów: księga przyporządkowana do serii "ostrołęckie ziemskie relacje oblaty" sygn. 1104 (1) to w rzeczywistości księga ostrołęcka grodzka wieczysta. Księga przyporządkowana do tej samej serii o sygn. 1102 (3) to nie żadne relacje i oblaty, tylko wyroki sądu ziemskiego ostrołęckiego. Co więcej - inna księga, opisana jako "ostrołęckie ziemskie (dudki)" sygn. 1094 (30) /12/ wcale nie ma formatu dudki! Mam styczność z księgami sądowymi od 2015 r., ale w żadnym innym zespole nie widziałem takich kwiatków, jak w niniejszym.

Nie można dłużej zwlekać z uporządkowaniem i zdigitalizowaniem tego zbioru. Zacznijmy od dwóch ksiąg sądowych (znajdujących się rzekomo w złym stanie) obejmujących lata 1633-1722. Są to odpowiednio "ostrołęckie ziemskie sygn. 1088 (24) /6/", która składa się z 322 kart oraz "ostrołęckie ziemskie sygn. 1089 (25) /7/", która składa się z 646 kart, co łącznie daje 968 kart.

Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) pobiera za każdy skan 2 PLN. Wszystkie zebrane środki posłużą jako zapłata dla Archiwum za skany, a zatem łatwo policzyć, że 968 kart po 2 zł daje 1936 zł i właśnie taka kwota widnieje na zrzutce. Każda osoba, która dołoży się do zrzutki (w kwocie przynajmniej 2 zł) i pełna kwota zostanie uzbierana - otrzyma skany ksiąg drogą elektroniczną w najszybszym możliwym terminie. W przypadku niezebrania całej sumy środki zostaną zwrócone wpłacającym.

Wszystkich wpłacających proszę o wiadomość na maila: kontakt(at)szlachtapolnocnegomazowsza.pl *, abym wiedział na jaki adres wysłać link do skanów.

https: ... *

* Moderacja adresu e-mail. Proszę uprzejmie nie podawać w jawnej postaci adresów e-mail w wątkach na Forum > Regulamin . Ponadto - przypominam Regulamin > Rozdział I, pkt 3, lit. p .. na forum zabrania się reklamowania czegokolwiek, składania ofert,... nakłaniania Użytkowników do dokonania jakichkolwiek zakupów, ... umieszczania linków referencyjnych (przynoszących profity Użytkownikowi lub osobom trzecim) w jakiejkolwiek formie, za wyjątkiem uzgodnionych z Zarządem PTG, Administratorem Portalu.
Pozdrawiam, Maria - Administrator

_________________
Pozdrawiam,

Adam Dobkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2022 - 19:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 3247

Status: Offline
Wpłaciłam anonimowo, wiec nie zwrócisz Smile
Nie rozumiem dlaczego "W przypadku niezebrania całej sumy środki zostaną zwrócone wpłacającym".
Chyba lepiej zamówić choć część skanów niż za żaden.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2022 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 240

Status: Offline
Czy ktoś z forumowiczów korzystał ostatnio z wyszukiwarki indeksów na tej stronie: https://indexy.szlachtapolnocnegomazowsza.pl/ ?
Przetestowałem wyszukiwarkę wpisując miasto Nur i kolejno kilka znanych mi nazwisk, (m.in. Zawistowski), obecnych poprzednio w indeksach. Aktualnie wyszukiwarka podaje wyniki jedynie dla regestów, natomiast wcale nie podaje wyników dla indeksów. Czyli dotychczas zgromadzone na stronach tego portalu indeksy wpisów w nurskich grodzkich księgach wieczystych nie są dostępne dla uzytkowników.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2022 - 08:59
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1269

Status: Offline
Nie wiem, czy akurat w tym przypadku, ale już od pewnego czasu zauważam, że wiele witryn internetowych (nie tylko genealogicznych) do niedawna przystępnych poprzez zwykłe/proste wyszukiwanie (wyszukiwarkę) dla przeciętnego użytkownika, po modyfikacjach programistów staje się nie w pełni dostępnymi. Na swój rozum, to tłumaczę tego rodzaju utrudnienia w korzystaniu tym, że grupa wykształconych informatyków "udziwnia", chcą pochwalić się swoją nabytą wiedzą fachową.
Z bliższego nam poletka genealogicznego, to np. kolejne pokolenia wykształconych psychologów zachłystujących się swoimi przemyśleniami na bazie zdobytego wykształcenia, przy "kawie i herbacie" puszczają w świat swoje wydumane rewelacje, które następnie przez wyegzaltowane osoby są wcielane w obieg i bardzo często stają się obowiązującą normą. I rosną nam kolejne europejskie pokolenia, o których jakości mówi się, ale nie politycznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2022 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.309547 sekund(y)