Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 22 września 2021

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stevebrOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 16:00
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Witam koleżanki i kolegów,

Poszukują przodków o nazwisku Masternak. Chodzi mi o rodzeństwo, rodziców/dziadków itd. dla mojej prababci Anny Masternak (i jej samej wiarygodnych danych także). Prababcia Anna wyszła za mąż za mojego pradziadka Jana Kurcipę/Korcipę. Co o tym wiem, co mam za dokumenty?
Jan Kurcipa i jego rodzice, może też inni przodkowie (jeszcze nie zbadałem tego tak daleko wstecz) pochodzili ze wsi Młynki/Józefów/Jastrzębska Wola w parafii Iwaniska, powiat opatowski. W genetece/w AP są asc po 1890 r. dla tej parafii. Jan Kurcipa syn Tomasza Korcipy i Józefy z Majów urodził się 12.05.1894 roku, tu jego AU:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

Na marginesie aktu jest przypisek, częściowo zaklejony jakąś taśmą, zabezpieczającą pewnie brzeg karty. Pomimo to z przypisku tego doczytamy się, że w dniu 25.07/7.08. - chyba 1912 roku, zawarł on związek małżeński z Anną Masternak w kościele w Łagowie. Jak więc mniemam, Anna Masternak, musiała pochodzić z Łagowa lub jakiejś wsi podlegającej parafii w Łagowie (pow. kielecki). Niestety na dziś mam info, że ksiąg przedwojennych z tej parafii, ani oryginalnych pierwopisów, ani duplikatów nie ma nigdzie - na parafii, w AD, AP. Podobno zostały zniszczone w czasie II wojny jak przez Łagów przechodził front wyzwoleńczy. Ten przypisek to dla mnie pierwsza udokumentowana informacja/wzmianka o prababci Annie z Masternaków. Z małżeństwa tego narodził się syn, też Jan dnia podobno 29.12.1913 roku we wsi Wszachów par. Łagów. Nie mam oczywiście tego AU lecz mam akt zgonu Jana (mojego dziadka) z 1976 roku, w którym takie dane są. Mając informację, że dziadek Jan urodził się we Wszachowie jako syn Jana i Anny z Masternaków, małżonków Korcipów, domyślam się, że prababcia Anna właśnie z tej wsi pochodziła i tam mieszkała ze swoimi rodzicami kiedy się pobierali z Janem w sierpniu 1912 i kiedy w 1913 urodził im się syn, też Jan. Nie wiem dokładnie ile rodzeństwa miał dziadek Jan ale z rodzinnych przekazów dowiaduję się, że co najmniej czworo - siostrę Kazimierę (nie mam AU, może było to też w par. Łagów), która później w czasie wojny zginęła na Wołyniu; brata Stanisława, który zmarł jako kilkumiesięczne dziecko. Tu też nie mam AU (możliwe, że byłby z parafii Łagów) ale mam już AZ z parafii w Iwaniskach, z którego wynika, że zmarł w dniu 27.01.1921 roku we wsi Wola Jastrzębska jako 4 miesięczne dziecko - musiałby się więc urodzić ok. września/października 1920. To już drugi dokument mówiący o Annie z Masternaków. Tu zindeksowane dane z geneteki:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=

jest też akt w genbazie nr 14/1921 (trzeba być jednak zarejestrowanym/zalogowanym aby go obejrzeć):
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,306144,103

Możliwe więc, że na przełomie lat 1920/21 Anna i Jan Korcipa przemieścili się z parafii Łagów na teren parafii Iwaniska. Potwierdza to także urodzenie kolejnego dziecka Janiny Korcipa ur. 20.08.1922 we wsi Józefin par. Iwaniska. Podobno był jeszcze jeden brat Marian ale nie wiem z jakiego roku, podobnie jak i u Kazimiery. Nie mam o nim nic gdyż po wojnie wyjechał gdzieś na ziemie odzyskane i zerwał całkowicie kontakty z rodziną. Po 1923-1927 roku rodzina Korcipy Jana i Anny z Masternaków, wraz ze swoimi dziećmi wyjechała szukać lepszego życia na Wołyniu gdzie osiedlili się we wsi Konińsk lecz tam dość młodo Anna zmarła. Niestety aktów z Wołynia, par. Maniewicze, do której należał Konińsk, nie ma żadnych. Dalsza historia to wiadomo - wojna, Rzeź Wołyńska, repatriacja zza Buga itd. Zresztą nie chodzi tu o dalszą historię rodziny lecz wcześniejszych przodków Anny, których chciałbym ustalić. Tę historię przedstawiłem po to żeby mieć jakiś kontekst.

Tak naprawdę tylko domyślam się, że Anna pochodziła z Wszachowa. Tam mogła mieszkać kiedy wychodziła za mąż i kiedy urodziło się im pierwsze dziecko. Czy jednak sama także tam się urodziła? Sprawdzałem osoby o tych danych z okolicy z lat zbliżonych do rocznika jej męża Jana (1894) tj. ok. 1890-1897, (jak ślub w 1912 to Jan miał 18 lat, a Anna z tych roczników 15-22)
Jest kilka osób w wyszukiwarkach ale u żadnej z nich w AU nie ma przypisku o ślubie z Janem Korcipą, a nawet są AM z innymi mężczyznami, co od razu te niektóre wykluczało. Musiałem więc tą metodę porzucić, bo nic nie wniosła – nie natrafiłem na powiązania tych Ann Masternak z Janem Korcipą.

Niestety nie mam żadnego punktu zaczepienia, nie wiem jak mieli na imię rodzice Anny i gdzie ona się urodziła. Może jednak ktoś z koleżanek/kolegów genealogów ma opracowanych przodków o nazwisku Masternak pochodzących ze wspomnianego obszaru (właściwie to nazwisko w większej ilości tylko w tym rejonie występuje), może w jego drzewie jest gdzieś miejsce na "moją" Annę Masternak, która wyszła za mąż za Jana Korcipę. Wyjechali na Wołyń w latach 20-ch, nie wcześniej niż po urodzeniu córki Janiny (1922) a więc zakładam, że od ślubu w 1912 roku jeszcze ok. 10-15 lat mieszkali na terenie parafii Łagów i Iwaniska. Urodziło im się w tym rejonie co najmniej 5 dzieci.

Pomóżcie mi odnaleźć przodków Anny Masternak.

Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 17:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 4262

Status: Offline
Przypisów przy Annach nie ma. Ale np. nie widzę dalszych losów tej urodzonej w Zbelutce w 1888, córce Jana i Anny Bieniek, która po śmierci Jan wychodzi za Serwatę. W odniesieniu do tej Anny nie znalazłem jej aktu zgonu ani ślubu ale sam sprawdź. Może losy rodzeństwa do powiązania
Poza tym AU tego zmarłego dziecka to 1920 zapewne więc w zasięgu. Pewnie jeszcze USC
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stevebrOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 19:14
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Witam Arku,
Zacznę od tyłu. Otóż już pisałem do USC w okolicy czyli do Łagowa, Baćkowic i Iwanisk. Twierdzą, że nie maja AU Stanisława z 1920 roku (temat jeszcze do zgłębienia ale czy ten akt coś tu zmieni?)

Co do Anny tej z 1888 roku to nie mogę jej wykluczyć z grona potencjalnych kandydatek na prababcię ale też nie znajduję żadnego dowodu na to, że może nią być - tak więc "pat". Takich przypadków znajdowałem więcej.
Niestety Anna Masternak u mnie w wykresie drzewa występuje tylko i wyłącznie z imienia i nazwiska, nie znam jej rodziców, nie mam najmniejszego pojęcia o ewentualnym rodzeństwie. Jeżeli faktycznie w grę wchodzi parafia Łagów to już może tak pozostać.
Dlatego tu liczę, że może jakimś fartem trafię na kogoś z potomków Masternaków kto sam nadal mieszka w tamtym rejonie skąd wywodzą się jego dziadkowie/pradziadkowie (ja mieszkam ponad 200 km od) i może nawet bez ksiąg z Łagowa ma jakąś wiedzę o przodkach. Może ta moja Anna okaże się siostrą tego kogoś dziadka/pradziadka z Masternaków.

Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 20:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 4262

Status: Offline
Pytasz czy ten akt z 1920 coś zmieni ? A masz jakieś inne ślady ? Wiek matki, jacyś potencjalni świadkowie - może rodzeństwo Anny ? To sporo gdy nie ma się nic. Smile
Fartowi trzeba pomagać
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stevebrOffline
Temat postu: Re: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 20:16
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Pytasz czy ten akt z 1920 coś zmieni ? A masz jakieś inne ślady ? Wiek matki, jacyś potencjalni świadkowie - może rodzeństwo Anny ? To sporo gdy nie ma się nic. Smile
Fartowi trzeba pomagać


W sumie tak, masz rację Smile, wiek matki będzie podany, a może i wśród rodziców chrzestnych ktoś z Masternaków się pojawi. Zafiksowałem się żeby tych imion rodziców Anny szukać, a w takim akcie ich nie będzie Wink
Jeszcze w sprawie tego AU Stanisława i córki Janiny muszę podrążyć...

Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 20:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1339
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Oj Sławku , masz genealogicznego pecha. Czytam Twoje wątki i bardzo Ci kibicuję.
Zaczęłabym od metryki urodzenia Janiny , bo to Iwaniska. Tak jak Arek napisał, będzie podany wiek matki i świadkowie, chrzestni. Wzięłabym na tapet i prześledziła śluby Marsternaków w dostępnych okolicznych parafiach , może świadkiem był Twój Jan jako szwagier; dalej chrzty dzieci Masternaków.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 20:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 4262

Status: Offline
Moniko,
Przeglądam właśnie Masternaków przeze mnie wytypowanych w Zbelutce, czyli Jana i Annę Bieniek. Czuję podskórnie, że to może być tam. To blisko Łagowa, Sadkowa, Jastrzębskiej Woli i Wszachowa. Wystarczająco dużo, żeby sprawdzić czy na marginesie kogokolwiek z tej ekipy (zwłaszcza kobiet) jest zapisek, że brał ślub w Łagowie.
Przyznaję, że straszna "rzeźnia", Masterków (wybacz Sławku) jak mrówków. Samych Janów jest ze 3.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stevebrOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 20-04-2021 - 23:08
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Tak to jest z tymi Masternakami, praktycznie wszyscy w tym rejonie. Dobrze to i nie dobrze Wink
W innych województwach po kilka aktów zindeksowanych, a świętokrzyskie proszę: ok 650 U, 462 Z i 381 M Wink.

Arku, jednak ten Jan z Anną i kolejny jej mąż Józef Serwata związani są z Sadkowem, nie ma powiązań z Wszachowem. Jak ta Anna miałaby tam trafić.

Moniko, to straszna robota przerzucać urodzenia i małżeństwa wszystkich Masternaków i czytać każdy akt żeby natrafić w nim wśród świadków czy chrzestnych na mojego pradziadka Jana. Może w ostateczności, jak już nic nie wymyślę, wezmę się za to kiedyś. Póki co nie tylko Masternaki i Korcipy spędzają mi sen z powiek Wink

Co do urodzenia Stanisława, który zmarł w parafii Iwaniska jako 4 miesięczne dziecko, to nie wynika z tego aktu gdzie on się urodził. Sprawdzałem/pytałem więc "na czuja" w USC Łagów, Baćkowice i Iwaniska i wszędzie twierdzą, że nie mają takiego. Jak wiemy z Łagowa raczej nie ma ksiąg z przed 1945, więc pomyślałem, że pewnie tam się urodził i dlatego nie będzie tego aktu.

Co do Janiny to mam akt jej zgonu, w którym "jak byk" stoi, że urodzona 20.08.1922 r. Józefin (tylko czy ten Józefin? To byłby już straszny pech jakby gdzieś dalej wyjechali, więc zakładam, że jednak to ten w parafii Iwaniska). O nią też pytałem w USC w Iwaniskach w zeszłym roku i twierdzili, że nie mają takiej osoby. Nie wiem co o tym myśleć, księga z 1922 to pewnie za kilka lat trafi do archiwum, więc jak mam zweryfikować czy urzędnik w USC chciał sprawdzać?
Dziś jeszcze raz napisałem do USC w Iwaniskach o akty urodzenia tych dwóch osób. Zobaczymy, może na kogoś innego trafię, może się uda...

Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 22-04-2021 - 09:39
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 242
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Witam,
Masternakow w tym rejonie pełno. Ja tak napisze co wiem o swoich Masternakach z tego rejonu. Moj pradziadek Jan Masternak ur. 1886 parafia Backowice wies Janczyce, syn Franciszka i Ewy zd Kargul. Mial siostre Katarzyne. Potem mieszkali Lezycach, parafia Opatow, a pozniej w Waworkowie parafi Opatow.

Pozdrawiam,
Piotr D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 22-04-2021 - 11:12
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 25371
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wyjdź poza źródła metrykalne. Sprawdź co w ogóle jest z obu miejsc i gdzie. A coś jest:)
Warto po namierzeniu wstawić te informacje (co do badań tej konkretnej okolicy można wykorzystać i skąd czerpać wiedzę)
Czasem trzeba wręcz drogą eliminacji typować, przybliżać, tj na podstawie danych młodszych i starszych uzupełniać luki lub wykluczać.
To nie są jakieś bardzo ludne miejsca, pewnie po kilka tysięcy do brania po uwagę (np z grupy rzymskich katolików). I tak: często (choć rzadko dotyczy to XIX/XX) i tak się okazuje, że wszystkie (literalnie) osoby z grubsza trzeba opracować, każdego mieszkańca próbować połączyć, zbadać relacje.
Ten Józefin/Jastrzębska Wola/Skolankowska Wola to równoodległy od Iwanisk i Łagowa - tak? Mniej więcej w połowie?
otwarte linki do miejsc, kopii dokumentów, spisów, źródeł na pewno by nie zaszkodziły

PS
https://www.swietokrzyskie.pro/o-histor ... ch-lagowa/

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stevebrOffline
Temat postu: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 23-04-2021 - 09:25
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Piotrze,
czyli dla "mojej" Anny Korcipa z d. Masternak nie masz miejsca na razie w swoim wykresie drzewa genealogicznego Wink ? Może to jacyś kuzyni, jak nie rodzeństwo, rocznik mógłby być blisko. Janczyce od Wszachowa też po sąsiedzku, znaleźć tylko powiązania...

Włodku,
niestety ja nie mogę znaleźć żadnych istotnych źródeł pozametrykalnych (jakieś spisy mieszkańców interesujących mnie wsi, wykaz gospodarzy itp.), w których mógłbym poszukać moich przodków. Mało jest chyba tych źródeł dostępnych w sieci, bo poza Masternakami, szukałem już także dla wielu innych nazwisk i miejscowości i jeszcze nie miałem tego szczęścia żeby trafić na jakieś źródło, które przyniosłoby mi sukces...

Józefin to ten na starych mapach (dziś go nie ma?) przy samej Jastrzębskiej Woli, zaraz dalej jest Skolankowska Wola, a odrobinę niżej kiedyś były też Młynki (stare mapy), z których pochodził/urodził się mój pradziadek Jan Kurcipa/Korcipa (mąż Anny Masternek) oraz co najmniej zamieszkiwali jego rodzice Tomasz Korcipa (zmarł w Młynkach w 1920) i Józefa z Majów (zmarła w 1923 w Jastrzębskiej Woli).

Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stevebrOffline
Temat postu: Re: Poszukuję przodków - Masternak z Kielecczyzny  PostWysłany: 25-07-2021 - 11:08
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 84

Status: Offline
Witam Koleżanki i Kolegów,
wracam do wątku po 3 miesiącach, dla przypomnienia cytat:

stevebr napisał:
...Co do urodzenia Stanisława, który zmarł w parafii Iwaniska jako 4 miesięczne dziecko, to nie wynika z tego aktu gdzie on się urodził. Sprawdzałem/pytałem więc "na czuja" w USC Łagów, Baćkowice i Iwaniska i wszędzie twierdzą, że nie mają takiego...

...Co do Janiny to mam akt jej zgonu, w którym "jak byk" stoi, że urodzona 20.08.1922 r. Józefin....
...O nią też pytałem w USC w Iwaniskach w zeszłym roku i twierdzili, że nie mają takiej osoby. Nie wiem co o tym myśleć, księga z 1922 to pewnie za kilka lat trafi do archiwum, więc jak mam zweryfikować czy urzędnik w USC chciał sprawdzać?
Dziś jeszcze raz napisałem do USC w Iwaniskach o akty urodzenia tych dwóch osób. Zobaczymy, może na kogoś innego trafię, może się uda...


Wyobraźcie sobie, że czekałem od kwietnie 3 miesiące na odpowiedź z USC Iwaniska (dopiero po moim monicie sprzed 3 tygodni odpowiedzieli ale za to pozytywnie) W zeszłym roku aktów urodzenia Stanisława i Janiny nie było, a teraz jednak się znalazły. Mają co prawda obciętą treść po prawej stronie (wysłałem do nich prośbę o wykonanie prawidłowo, kompletnych fotokopii) ale coś już mam nowego, zobaczcie sami:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6a15697684875cdb
1. Stanisław Korcipa - ur. 27.08.1920 r. zgłosił dn. 29.08.1920 r. Jan Korcipa l. 27 (w obecności świadków, jednego na razie nie widać na skanie, podobnie jak matki chrzestnej) - zrodzony z Anny z Masternaków l. 30.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b9f5e2cb1612403b
2. Janina Korcipa - urodzona 20.08.1922 (zgłoszenie dopiero 13.05.1923 r.) przez Jana Korcipę l. 30, zrodzona z Anny Masternak l. 30.

Jak widzimy w obu aktach, Anny wiek podany jest jako 30 lat, a więc gdzieś nie jest prawidłowy albo nigdzie nie jest prawidłowy. Ciekawe czy zgłaszając córkę ur. w 1922 w roku 1923, wiek rodziców podawali na czas kiedy ona się rodziła czy kiedy zgłaszali ten fakt i chrzcili dziecko? Myślę jednak, że rok urodzenia Anny Masternak na podstawie tych aktów można szacować na ok. 1890 - 1894. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.290532 sekund(y)