Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 16 czerwca 2021

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ofskiOffline
Temat postu: Co to za miejscowość - rok 1922 - terytorium Niemiec  PostWysłany: 11-05-2021 - 01:31
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2011
Posty: 651

Status: Offline
Dzień dobry.
Pomagam znajomej w rozszyfrowaniu nazwy miejscowości położonej na terenie Niemiec w której prawdopodobnie przebywał mąż prababki mojej znajomej do którego udała się w roku 1920 wyjeżdżając z rodzinnego miasta Łodzi.
w tym LINKu przedstawiam fragment świadectwa urodzenia córki ww pary, która wg zapisu urodziła się w roku 1922 w miejscowości . . . . . no właśnie i to jest nasz problem, ponieważ nie możemy ustalić prawidłowej nazwy miejscowości albo może ta nazwę "ustaliliśmy", jednak nie udało się nam zlokalizować aktu urodzenia z roku 1922, w tych dotychczas ustalonych / wytypowanych miejscowościach. Świadectwo urodzenia prababki, którym dysponuje znajoma wystawione zostało przez ZAGS w latach 50-tych i nazwa miejscowości napisana została z błędem lub ktoś , kto wypełniał ten dokument nie wiedział jak ma prawidłowo tę nazwę miasta napisać.
Znajoma twierdzi, że jej babka komuś w rodzinie wspominała, iż urodziła się prawdopodobnie w Saksonii "tam, gdzie rodzą się same najpiękniejsze dziewczynki"
Dotychczas na pierwszy ogień przy pomocy wyszukiwarki ze strony
http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=91722
wytypowaliśmy miejscowość najbliżej od Łodzi tj. Meisenburg = Mystki w okolicach Środy Wlkp. , jednakże poszukiwania aktu urodzenia z roku 1922 w okolicznych parafiach ewangelickich (Mystki, Nekla, Środa) nie dały pozytywnego rezultatu.
Kiedy znajoma uzupełniła info o przodkach, że prawdopodobnie urodzenie nastąpiło w Saksonii to kolejnym miastem wytypowanym była Miśnia = Meißen. Nazwa tej miejscowości i jej pisownia z błędem w świadectwie, którego fragment jest w wyżej zapodanym LINKu, też wydawała się prawdopodobna, a dodatkowo z pomocą tłumacza Google (proszę nie śmiać się) końcówka -burg pasowała nam do informacji o tym mieście i jednym z kościołów parafialnych usytuowanym na wzgórzu. Ponadto w fabryce porcelany wytwarzano piękne małe figurki m.in. dziewcząt, więc biorąc pod uwagę to co o miejscu urodzenia wspominała prababcia mojej znajomej układało się niby w całość. Niestety i z tego miasta tamtejszym USC nie potwierdził istnienia poszukiwanego przez nas aktu urodzenia.
Znajoma próbowała uzyskać także informacje o tej miejscowości na forum genealogicznym Niemców nadwołżańskich (gdyż z tego terenu pochodził ów mąż prababki) i tam zasugerowano jej, że prawdopodobnie poszukiwana miejscowością może być Metzenburg tylko, że to miasto nie leży w Saksonii.

Z całą ta sprawą związany jest także drugi nasz problem tj. ustalenie miejsca pobytu męża ww prababki, który z informacji rodzinnych miał być w okresie 1915-23 więźniem obozu w miejscowości Kistrow / Germania prawdopodobnie blisko naszej granicy.
I ta nazwa miejscowości stanowi kolejną zagadkę, którą próbujemy rozszyfrować, jak na razie bezskutecznie. Jest idea, że może być to ówczesne miasto Quäsdow / Quästrow Pommern = dzisiaj Gwiazdowo (Sławno) na pomorzu zachodnim.

Bardzo proszę o podpowiedzi, szczególnie dotyczy nazwy i lokalizacji miejscowości, jak na zdjęciu w LINKu

_________________
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Co to za miejscowość - rok 1922 - terytorium Niemiec  PostWysłany: 11-05-2021 - 10:02
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 657
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Jak dla mnie zapisano "Mezenburg" czyli raczej Metzenburg a nie Meisenburg

Metzenburg, Nenndorf to obecna Dolna Saksonia Smile

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Co to za miejscowość - rok 1922 - terytorium Niemiec  PostWysłany: 11-05-2021 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 2904
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Chodzi o miasto i wedlug mnie to moze byc Meisburg.
https://de.wikipedia.org/wiki/Merseburg

Kistrow - moze Güstrow ?, byl tam oboz dla zolnierzy I WS.
Bylo tam 38.722 Russen
https://de.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCstrow
https://www.wilhelm-mastaler.de/MM-H3a.htm

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2021 - 07:13
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 189

Status: Offline
Miejscowość "Kistrow" leży w Vorpommern, tj na Pomorzu Przednim.
https://de.wikipedia.org/wiki/Kenz-K%C3%BCstrow
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bekelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-05-2021 - 16:30
Zasłużony


Dołączył: 14-07-2019
Posty: 1

Status: Offline
Prawdopodobnie obóz dla jeńców wojennych w Güstrow
Dużo zdjęć tego obozu na stronie: https://www.wilhelm-mastaler.de/MM-H3a.htm

27 km zachód od Lipska jest Merseburg (Saksonia-Anhalt)

Moderacja
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Wojtek, moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ofskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-05-2021 - 16:18
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2011
Posty: 651

Status: Offline
Uprzejmie dziękuję wszystkim Wam za zainteresowanie tematem i za Wasze podpowiedzi.
Dwa dni temu znajoma uzyskała z moskiewskiego archiwum dokument w którym znalazła wydaje się dosyć istotne informacje, które potwierdzają jej dotychczasową wiedzę, ale również, w związku z podpowiedzią Grażyny odnośnie obozu w którym prawdopodobnie ów przodek znajomej mógł przebywać w okresie od 1915 do 1923 roku, "wyjaśniło się" chyba to, co wydawało się nie możliwe, tzn. prawdopodobieństwo urodzenia się w roku 1922 dziecka ww opisanej pary przodków, gdy ojciec dziecka do roku 1923 miał przebywać w obozie.
https://www.wilhelm-mastaler.de/MM-H3a.htm w treści z podlinkowanej przez Gabi strony wyczytałem, iż obóz istniał do 1919 roku,
" Porozumienie o zawieszeniu broni między mocarstwami alianckimi a Rzeszą Niemiecką zostało podpisane 11 listopada 1918 r. W lesie Compičgne przez marszałka Francji Ferdynanda Focha i członka Centrum Matthiasa Erzbergera.
19 grudnia 1918 r.
[...]
Wkrótce potem pierwsza grupa, licząca 500 Belgów, ostatecznie wyjechała do Warnemünde, by przez Kopenhagę dostać się do Brestu i Cherbourga (Francja), a na koniec do Belgii. Za nią poszła druga grupa z Leurquinem, a na końcu podporucznik Hanus z ostatnią grupą Belgów (13) .
Na rozkaz rządu niemieckiego 31 grudnia 1918 r. Rozpoczyna się powszechna demobilizacja. Traktat pokojowy wersalski między Rzeszą Niemiecką a aliantami został podpisany dopiero 28 czerwca 1919 r.
W wyniku rewolucji w Rosji repatriacja rosyjskich jeńców wojennych - na korzyść gospodarki krajowej - została jednak w niektórych przypadkach opóźniona do początku lat 20. XX wieku
14.
Traktat pokojowy w Brześciu Litewskim podpisany 3 marca 1918 r. Między Rzeszą Niemiecką a Rosją oraz art. 20 przepisów o wojnie lądowej w Hadze zabraniały dalszego więzienia rosyjskich jeńców wojennych i wymagały jak najszybszego ich uwolnienia (por. Przepisy dotyczące wojny lądowej w Hadze, s. Cool. Mimo to do listopada 1918 r. Niewiele zrobiono, aby to osiągnąć. Kiedy w styczniu 1919 r. Pod naciskiem aliantów zachodnich (zwłaszcza USA) wszedł w życie kolejny, praktykowany do tej pory, zakaz repatriacji 1: 1 do Rosji, sytuacja została całkowicie wstrzymana.
W rejonie IX. Korpus wojskowy uczynił 38 722 Rosjan zarejestrowanych w obozie w Güstrow w październiku 1918 r. - czyli 57,5% wszystkich więźniów - ogromną siłę roboczą w kraju.
Traktat pokojowy w Brześciu Litewskim nie zmienił faktu, że musieli tu dalej pracować, ale zaszły pewne zmiany w ich traktowaniu. Na polecenie Ministerstwa Wojny zarząd obozu Güstrow zarządził 17 lipca 1918 r., Że rosyjskich jeńców wojennych na służbie nie można już wieczorami zamykać, że odtąd mogą swobodnie poruszać się po miejscowościach i nie byliby poddawani żadnym przymusom fizycznym, gdyby odmówili pracy, mogą zostać zawieszeni przez strażników. "


Z powyższego fragmentu zrozumiałem, że rosyjscy byli więźniowie Güstrow nie mogli wrócić do Rosji, dlatego przez kolejnych kilka lat mieli więcej swobody i podejmowali różne prace w różnych okolicznych miejscowościach, więc można przyjąć, iż przodek mając więcej luzu w tym możliwość przemieszczania się mógł gdzieś w tamtej okolicy przy jakiejś okazji zapoznać swoją przyszłą żonę i w roku 1922 urodziła się im córka oraz co też nie wykluczone w okresie od września 1920 do maja 1922 roku mogli tam na miejscu (Meyenburg) zawrzeć związek małżeński.
Najbliżej położoną miejscowością o zbliżonej nazwie do tej ze zdjęcia https://pixs.ru/image/GY0lTg jest odległa o około 40 km od Güstrow miejscowość Meyenburg
Znajoma już poczyniła kroki, aby sprawdzić ten wątek, więc jeśli tylko będzie nowa informacja to chętnie podzielę się z Wami.
Jeszcze raz uprzejmie dziękuję za wsparcie.

_________________
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.307733 sekund(y)