Cytat:
Kazimiera Dąbrowska urodziła się w 1890 r. i od wczesnych lat przejawiała zamiłowanie do rysowania. W latach 1904-5 kształciła się w Warszawie w żeńskiej szkole artystycznej Aurelii Conti
Wypisy z prasy - lata 1904-05
Cytat:
Szkoła rysunkowa dla kobiet pani A. Conti rozszerzyła znacznie zakres swego działania i pod kierunkiem wytrawnych artystów, wprowadziła wszystkie działy wymagane przez należycie rozwiniętą szkołę. Szkoła obejmuje: Rysunki i malarstwo, rzeźbę, sztukę zdobniczą i kompozycję ornamentacyjną, rysunki techniczne i konstrukcyjne, rysunki ręczne wieczorne (model żywy), rysunki ręczne wieczorne (bryły, martwa natura, odlewy gipsowe z natury), wreszcie kursy dla dzieci (rysunek elementarny ręczny i modelowanie).
Kierownikami Szkoły są: Antoni Austin, Marya Gerson-Dąbrowska, Karol Jankowski, Arkadyusz Jasiński, Leokadya Łempicka, Bronisław Maruszewski, Maryan Trzebiński i Władysław de Turquier.
Specyalny kurs dla dzieci prowadzić będą panie: Marya Gerson-Dąbrowska i Leokadya Łempicka, obie znane nie tylko jako artystki, ale i jako pedagogowie na polu sztuki. P. Marya Gerson-Dąbrowska obejmuje kurs modelowania, a jest to zajęcie, które dzieci niezmiernie lubią, zaś p. Leokadya Łempicka, znana jako kierowniczka szkoły ś. p. Bronisławy Poświkowej, obejmuje kurs elementarny rysunków ręcznych.
Kronika działalności kobiecej, w: „Bluszcz”, 1904
Szkoła Artystyczna dla Kobiet „A. Conti” w Warszawie zamknęła rok szkolny w d. 15 czerwca. "W roku tym uczęszczało do szkoły 96 uczennic, a w nauczaniu brało udział piętnastu nauczycieli. Radę Pedagogiczną szkoły tworzy dziewięciu nauczycieli.
Szkoła obejmuje następujące kursy równoległe: sztuce czystej poświęcone są dwa kursy: - 1-szy rysunkom ręcznym i malarstwu i II-gi rzeźbie. Kurs III-ci obejmuje sztuką zdobniczą i kompozycją ornamentacyjną; kurs IV -ty – rysunki techniczne i konstrukcyjnej kurs V - ty rysunki ręczne wieczorne i kurs VI -ty z rysunkami ręcznemi i modelowaniem w glinie, przeznaczony jest specjalnie dla dzieci. Na kurs ten przyjmowani są zarówno chłopcy jak i dziewczynki.
Uczennice kursów malarstwa z nastaniem dni ciepłych studjowały pejzaż na otwartem powietrzu, obok prowadzonych przez cały rok studjów podług żywych modelów.
Uczennice kursu sztuki stosowanej brały udział w konkursie ogłoszonym na wzory posadzek ceramicznych przez firmę „Dziewulski i Lange” i na 306 prac nadesłanych przez różnych autorów i przy sześciu nagrodach przyznanych – czwartą nagrodę w wysokości rb. 100 otrzymała uczennica szkoły naszej, p. Stanisława Jopkiewiczówna, zaś autorką jednej z trzech prac, które jednocześnie otrzymały wzmiankę zaszczytną i zostały zakupione przez firmę – była również uczennica nasza, panna Zofja Plewińska.
Tomasz |