Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 22 września 2020

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Krysiak  PostWysłany: 31-07-2020 - 08:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3839
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Podaję etymologię za Rymutem:

Musuła - w grupie nazwisk pochodzących od podstaw mus-, musz-, por. musieć, muszka, też od niemieckich nazw osobowych Mus, Musch, te od Moyses.

Zbrożek - od imienia Ambroży, z łacińskiego Zmbrosius, a to z greckiego Ambrósios, od przymiotnika ambrósios ‘nieśmiertelny’. W Polsce imię notowane od XII wieku jako Ambroż, Ambroży, Jambroży.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AdalbertuSobierayOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Krysiak  PostWysłany: 31-07-2020 - 10:07
Sympatyk


Dołączył: 01-05-2019
Posty: 33

Status: Offline
Dzień dobry,
chciałbym zapytać o pochodzenie nazwiska Żmiklas.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Krysiak  PostWysłany: 31-07-2020 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 54

Status: Offline
A czy ktoś poda mi znaczenie nazwiska Goc? To dla mnie bardzo ważne nazwisko

PiotrchPiotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Warta i Goc.  PostWysłany: 01-08-2020 - 01:28
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1274

Status: Offline
Pietrek83 napisał:
A czy ktoś poda mi znaczenie nazwiska Goc? To dla mnie bardzo ważne nazwisko

PiotrchPiotrek


Podalem - Pochodzenie nazwiska (cz.10), str. 44, jesli sie nie zgadzasz z moja hipoteza, napisz dlaczego.
_________________________________________________________

Wladyslaw_Moskal
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Watra oraz Goc i Goch. PostWysłany: 21-07-2020 - 05:11

Pietrek83 napisał:

Poproszę o etymologię nazwiska Goc i Warta oby dwa z okolic Częstochowy oraz Myszkowa.
Piotrek
--------------------------------------------------------------------------------
Witam,

pisze powaznie, bez Twojego .. haha i przywolywania plemion iranskich.

1. Pochodzenie nazwy rzeki Warta i nazwiska Warta.
Przyznaje Tobie racje, bo sa polskie nazwiska zwiazane z rzeka San; np Sandomierz, Sandomierski, Sanocki, z rzeka Wisła; np Wisła, Wisłocki, z rzeka Dunajec; Dunajczan, Dunajczyk, wiec nazwanie/nazwisko Warta mozna powiazac z rzeka Warta.
Kiedy moglo powstac starozytne, polsko-czeskie nazwanie/nazwisko Warta/Varta ? - strona MyHeritage Przodkowie/Forebears wskazuje, ze oba nazwania powedrowaly przez Turcje, Iran jako slowianskie, ponad 3 tysiace lat temu do Indii;
https://forebears.io/surnames/warta
https://forebears.io/surnames/varta
Co oznaczlo kiedys slowo "warta, varta", podaje nam jezyk Galow/Celtow [zwany przez Wikipedie "Galician language"] i jezyk angielski; slowo "warta"sklada sie z dwoch czlonow, celtycko/galijskiego - "war" i slowianskiego - "ta"; "war" to stare i bardzo wieloznaczne okreslenie - wojny, walki, czegos groznego, natomiast "ta", to obecne .. ta, np rzeka.
Zatem nazwanie "War-ta" oznaczlo "grozna ta" rzeka.
Czy to ma sens ? Jest opis przełomu pra-Warty koło Mstowa;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%8 ... 82o_Mstowa
ktory kiedys przy wiekszym zalesieniu i opadach deszczu mogl byc miejscem lodowych zatorow na wiosne oraz zatorow podmytych drzew w jesieni.
Nieoczekieane spietrzone wody rzeki byly niezwykle grozne, stad nazwa Warta, chociaz wspolczesnie nie wyglada na taka.
Mieszkajacy nad rzeka Warta, mogl byc nazywany Warta.

2. Pochodzenie nazwisk Goc i Goch.
Czesc polskich etymologow omija te nazwiska, ale przypisuje sie prof. K. Rymutowi ze nazwisko Goc - odnotowane w Polsce w 1490 r., pochodzi od niemieckich nazw osobowych Gotz, Götz, Göz, Götsch, te od imion na Got-, zas nazwisko Goch - z 1431 r., pochodzi od imion na Go-, typu Godzimir, Gorzysław.
Wedlug strony MyHeritage Przodkowie/Forebears nazwania/nazwiska Goc i Goch;
https://forebears.io/surnames/goc
https://forebears.io/surnames/goch
sa starozytne [bo dotarly do Indii] slowiansko[scislej pra-Polskie !]-galijskie z kilkutysiecznymi korzeniami.
Slowiansko-galijskie nazwanie "goc/goch" dotyczylo .. leworękiego malucha.
Slynny etymolog niemiecki Hans Bachlow uwaza , ze nazwisko Goch pochodzi od nazwisk niemieckich Gooch/Gauch, w j. polskim to „kukułka, głupiec”.

Pozdrawiam - Wladyslaw

P.S
Przez wieki, nazwanie " warta" stalo sie nazwaniem wieloznacznym, np warta - to rodzaj sluzby, straż.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Goc.  PostWysłany: 01-08-2020 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 894

Status: Offline
Pietrek83 napisał:
A czy ktoś poda mi znaczenie nazwiska Goc? To dla mnie bardzo ważne nazwisko

PiotrchPiotrekDobry wieczór.

Piotrze, w dniu 19 lipca 2020 roku pytałeś o etymologię nazwiska Goc i Warta. Dodałeś, że wspomniane nazwy osobowe pochodzą z okolic Myszkowa i Częstochowy. O ewentualnym pochodzeniu nazwy Warta napisałem Ci w poście z dnia 19 lipca 2020 roku.
W dniu 20 lipca 2020 roku pytałeś o genezę nazwiska Goc pisząc: „Czy coś wiecie o etymologii nazwiska Goc też z okolic Myszkowa?”. Pan Władysław Moskal w dniu 21 lipca 2020 roku udzielił Ci odpowiedzi na Twoje pytanie i napisał o pochodzeniu miana Goc według profesora Kazimierza Rymuta. Tu jest link do informacji napisanej przez pana Władysława Moskala.:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -645.phtml
W dniu 31 lipca 2020 roku ponownie pytasz o genezę nazwiska Goc pisząc: „A czy ktoś poda mi znaczenie nazwiska Goc? To dla mnie bardzo ważne nazwisko.”. W dniu 01 sierpnia 2020 roku pan Władysław ponownie odpowiedział na Twoje zapytania odnoszące się do pochodzenia nazwy osobowej Goc i Warta.

Rozważania o etymologii nazwy osobowej Goc.

Pan Władysław Moskal przytoczył genezę miana Goc za profesorem Kazimierzem Rymutem [ Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny; Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 ]. Profesor uważa, że nazwisko Goc pochodzi od niemieckich nazw osobowych typu Gotz, Götz, Göz, Götsch, te od imion na Got-. Profesor napisał, iż przedmiotowe miano odnotowane zostało w Polsce w roku 1490.

W Alzacji i Lotaryngii popularne jest imię Goetz [ występuje też jako nazwisko ]. Według francuskich etymologów Goetz: Trčs courant en Alsace – Lorraine (variante Götz, Gotz), c'est un diminutif de noms de personne germaniques commençant par l'élément Gott (god = dieu), le plus souvent Gottfried (frid = paix). Po polsku brzmi to mniej więcej tak: Goetz: Bardzo powszechny w Alzacji i Lotaryngii ( wariant Götz, Gotz ), jest to zdrobnienie germańskich imion osobowych zaczynających się od elementu Gott ( bóg = bóg ), najczęściej Gottfried ( frid = pokój ).
Niemieccy etymolodzy o mianie Götz [ Goetz ] tak piszą o jego pochodzeniu: Götz ( seltener auch Goetz ) ist ein männlicher deutscher Vorname und Familienname. Götz ist eine Kurzform von Gottfried. Die Namen Götz(e), Goetz(e) sind Kurzformen zum Rufnamen im althochdeutschen „got-fridu“ = Gott + Friede, Schutz. Po polsku brzmi to mniej więcej tak: Götz [ rzadziej Goetz ] to męskie niemieckie imię i nazwisko. Götz to krótka forma Gottfrieda. Imiona Götz(e), Goetz(e) to krótkie formy pseudonimu w staro – wysoko – niemieckim „got – fridu” = Bóg + pokój, ochrona. Wariantami wspomnianej nazwy osobowej są następujące miana: Goez, Goeze, Göz, Goetze, Götze.

Götz lub Goetz ( niemiecki wymowa: [ɡœts] ) to niemiecka nazwa, jest to hipokorystyk od Gottfried. Pozostaje w użyciu jako krótka forma Gottfried, ale jest to również nazwisko.
Niemiecki Gottfried po polsku to Gotfryd albo Godfryd. Godfryd, Gotfryd – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się ze złożenia słów god – bóg i frid – pokój. Staropolskim wariantem jest Godprzyd albo Gosprzyd.
Niemieckie miano zapisane pod postacią Gotz: niemieckie tz czytamy [ wymawiamy ] jak „c”. Tak więc nazwa osobowa zapisana pod postacią Gotz w wymowie brzmi Goc.
Niemiecka nazwa osobowa zapisana pod postacią Gotsch: niemieckie tsch czytamy [ wymawiamy ] jak „cz”. Zatem, miano zapisane pod postacią Gotsch w wymowie brzmi Gocz.
Wynika z tego, że nazwisko Goc, Gocz może być spolszczoną formą niemieckiego miana Gotz, Gotsch.

Piotrze, w swoim poście napisałeś: „Czy coś wiecie o etymologii nazwiska Goc też z okolic Myszkowa?”. Myszków powstał w 1924 roku w wyniku połączenia wielu mniejszych miejscowości, które w procesie urbanizacyjnym stały się nieformalnymi dzielnicami [ rejonami ] miasta. Te stare miejscowości, w przeszłości były odnotowywane przez historyków. Na przykład w latach 1470–1480 Jan Długosz, w swoim opracowaniu Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis [ Księga beneficjów diecezji krakowskiej ], zanotował dzielnicę Mrzygłód jako osobną miejscowość w formie Oppidum Mrziglod oraz Mrzyglod, a także Będusz jako Bandusch. 1 grudnia 1983 roku znacznie poszerzono obszarów miasta o obecne dzielnice: Potasznia, Mrzygłód, Mrzygłódka, Nierada, Kręciwilk (dawne sołectwa), Ręby (35 ha), Labry i Smudzówka.
Mrzygłód to dawne miasto, które istniało od roku 1412 do roku 1870. Prawa miejskie utracił w roku 1870 w następstwie carskich represji za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Miejscowość ma metrykę średniowieczną i istnieje co najmniej od XIV wieku. Wymieniona w 1373 w dokumencie zapisanym w języku łacińskim jako Mrziglod, 1402 Mrzyglod, 1403 Mrzyglodia, 1478 Mrzeglod – Cracovia artificum, 1552 Mrziklod, Mrzygłod oppidum. Bliskie położenie Mrzygłodu wobec rozwijającego się terytorialnie Myszkowa, w 1983 roku spowodowało decyzję o jego włączeniu do tego miasta.
01 grudnia 2014 roku Ryszard Maliszewski na swoim blogu Ryszard Maliszewski Olkusz… Z całego świata tamta strona zamieścił artykuł pt. Dawne rodziny 4. „Z zimnego zachodu” ( pochodzenie rodzin, losy w Olkuszu, koligacje ). W artykule między innymi czytamy: „Jak już wyżej wspomniałem, rodzina Gotzów występuje w okolicy Olkusza od XVII wieku. Wcześniej nazwiska tego w źródłach dotyczących wymienionego terenu nie spotykałem. Jest ono natomiast bardzo częste w Mrzygłodzie ( w formie Gotz i Goc ), może więc ta rodzina, nieznanego mi bliżej pochodzenia społecznego, z okolic Mrzygłodu, z samego miasteczka lub ogólnie z dóbr Warszyckich się wywodzi.”.
Więcej przeczytasz pod linkiem gdzie zamieściłem cały artykuł:
https://zcalegoswia2.blogspot.com/2014/ ... iny-4.html
Proponuję Ci zapoznać się z następującymi tekstami, które znajdziesz pod linkiem:
https://dziennikpolski24.pl/korzenie/ar/2176988
oraz
https://przeglad.olkuski.pl/dzi-tylko-cokolwiek-dalej/
Znajdziesz w całkiem ciekawe informacje o rodzinie Goc [ Gotz ], Gocz [ Gotsch ] jak i dane o pochodzeniu wymienionych przeze mnie nazw osobowych.

Na koniec wspomnę, że nazwisko Goc może:
• być zamazurzoną postacią miana Gocz. Może ono pochodzić od apelatywu goca [ gocza ] ‘kij, pałka’ – [ za: Jan Karłowicz, Adam Kryński, Władysław Niedźwiedzki ( red. ): Słownik języka polskiego; Zeszyt 1; Warszawa 1898, strona 862 ],
• być zamazurzoną albo oboczną formą skróconego imienia Gocz, które pochodzi od imion typu Goczałek, Gotard, Gotprzyd,

Piotrze, moim zdaniem tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych, genealogicznych, słownikowych, etnograficznych, czy językoznawczych może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób i kiedy powstała konkretna nazwa osobowa oraz rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego albo etnicznego osób noszących miano Goc. Bo jak mówił profesor Kazimierz Rymut: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”.

Życzę owocnych poszukiwań oraz sukcesów w dalszych badaniach nad genezą nazwy osobowej Goc – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Zbroja i Zbrożek.  PostWysłany: 02-08-2020 - 05:49
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1274

Status: Offline
Wiśniewski_Adam napisał:
Witam,
chciałbym prosić o informację o pochodzenie nazwisk
-Zbrożek
-Musuła
Adam
Witam,

Pani Ewa podala etymologie za prof. K.Rymutem;
nazwisko Zbrożek - od imienia Ambroży, z łacińskiego Zmbrosius, a to z greckiego Ambrósios, od przymiotnika ambrósios ‘nieśmiertelny’. W Polsce imię notowane od XII wieku jako Ambroż, Ambroży, Jambroży.

Majac do dyspozycji strone Forebears=Przodkowie moge przedstawic calkiem inne pochodzenie nazwania/nazwiska Zbrożek, powstalego na terenie obecnych ziem Polski.

Wedlug strony Przodkowie=Forebears nazwisko Zbrożek w 2014 r. Europie posiadalo;
https://forebears.io/surnames/zbrożek
- w Polsce 856 osob i mozna z tego powodu przyjac, ze powstalo na ziemiach obecnej Polski,
- jako Zbrožek w Czechach, 25 oob,
- jako Zbrozek, w Austrii 25, Polce 8 i Anglii 7 osob,
- jako Zbrozhek, na Ukrainie 217, Rosji 64, Moldawii 14 osob,
- jako Zbrozhik, na Ukrainie 119 , Rosji 21,
i kilka podbocznych, juz nielicznych nazwan.

Prawie ten sam zapis nazwiska w kilku krajach nie tylko slowianskich, wyjasnia slowo "zbrož" w j. czeskim, ktore w j. polskim znaczy "zbroja".

W Polsce istnieja nazwiska Zbros, Zbroś i najbardziej wspierajace moja hipoteze starozytne nazwisko Zbroja, macierzyste do wymienionych nazwan/nazwisk, takze powstale na terenie Polski;
https://forebears.io/surnames/zbroja

Mezow/wojow posiadajacych uzbrojenie, wyrozniajce ich od innych wojow, zwano Zbroja, Zbros lub Zbroś, a synowie, byli zwani Zbrozek, Zbrożek i podobnie.

Potwierdzaja moja hipoteze pozniejsze opisy pancernych druzyn Mieszka I i Boleslawa Chrobrego z podzialem na druzyny starsze [ojcowie ? i z duzym doswiadczeniem ?] i mlodsze [synowie];
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojsko_po ... ofeudalnym

Na tym Forum zadal mi pytanie i udzielil wskazowek "Henryk 22": "Więc gdzie się podziały te starożytne nazwiska ? [nawiazujac do czasow Mieszka I] "Zachęcam do lektury dzieł na poziomie ponadlicealnym ", bo wczesniej mnie ocenil; "... odpowiedź jest rzeczywiście na poziomie szkolnym ".
Moj dzisiejszy wpis tez jest odpowiedzia na pytanie "Henryka 22".

Wladyslaw Moskal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniewski_AdamOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Zbroja i Zbrożek.  PostWysłany: 02-08-2020 - 17:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 187

Status: Offline
Dziękuję Ewie i Władysławowi za podanie informacji o pochodzeniu interesujących mnie nazwisk.

Pozdrawiam Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bobik4000Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2017
Posty: 36

Status: Offline
Witam,
Proszę o informację o pochodzeniu następujących nazwisk:

Jekiełek
Luranc
Madeja
Zadora

Dziękuję
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CruellaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 17:04


Dołączył: 27-03-2016
Posty: 3

Status: Offline
Witam,
Czy moge prosić o informację o pochodzeniu nazwiska Wilkos.
Z tego co wiem cala rodzina pochodzi z woj. lubelksiego, a dokladniej, Bilgoraj, Sol, Puszcza Solska. Z informacji znalezionych przeze mnie moj pradzieadek Antoni Wilkos urodzil sie w 1883 w Soli. Niestety nie wiem czy byla to Sol prawoslawna czy katolicka poniewaz dane pradziadka wystepuja w obu sekcjach w wyszukiwarkach genow w woj lubelskim.

Pozdrawiam serdecznie,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 18:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3839
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam,
Jakiełek - w grupie nazwisk pochodzących od imion na Jak , typu Jakub, Jakim (=Joachim).

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Luranc - od niemieckiej nazwy osobowej Lorenz, ta od imienia Laurentius.

Madeja 1668 - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Amadeusz, przejmowanego w języku polskim jako Amadaj, Amadej, Hamadej, Hamadziej (imię pochodzenia łacińskiego, od amare ‘kochać’ + deus ‘Bóg’), też od Matej.

Wilkos 1136 - od wilk ‘ssak z rodziny psów’.

Zadora - od zadra, też zadzier, zadzior ‘drzazga; kolec’; lub od ukraińskiego zadora ‘kłótnica’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zagcomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 19:32


Dołączył: 28-05-2020
Posty: 6

Status: Offline
Dzień dobry,

czy mógłbym prosić o podanie pochodzenia nazwiska Zagrajek. Nazwisko to pochodzi z Jaktorowa (parafia Grodzisk). W latach 1778-1780 można spotkać się także z nazwiskiem Potrzebniczek.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Maciej Zagrajek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2020 - 04:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3839
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Potrzebniczek - od potrzeba ‘konieczność, brak czegoś’.

Zagrajek - od zagrać.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FedorciograzynaOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 04-08-2020 - 19:14


Dołączył: 05-05-2019
Posty: 5

Status: Offline
Witam bardzo proszę o pochodzenie nazwiska Fedorcio
Dziadkowie i ojciec mojego męża pochodzą z Felsztyn obecnie wieś ukraińska
Skieliwka .jesli ktoś może pomóc bardzo proszę
Pozdrawiam grazynafedorcio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 04-08-2020 - 20:21
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 156

Status: Offline
Ja bym dał taką hipotezę, że pochodzi od imienia Fedor. Zdziedzinniale wyszło by Fedorcio, tak jak Tomcio. Ale nie jestem 100% przekonany.

Co prawda ukraińskie nazwiska kończą się na -o, ale końców -cio jakoś nie pasuje mi z pochodzenia wschodniego. Wg mnie pojawienie sie nazwiska na ukrainie to z zewnatrz.

Może być też jakiejść prowienieńcji południowej, hiszpańskiej, łacińskiej.

_________________
Całe austriackie mapy z APrz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zagcomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2020 - 20:24


Dołączył: 28-05-2020
Posty: 6

Status: Offline
Ewa Szczodruch - Dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2020 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.263495 sekund(y)