Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SzczepanskyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 21:56
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2019
Posty: 89
Skąd: Śląsk
Status: Offline
Chciałbym opisać swoją relację odnośnie Pilicy.
W internecie znajdują się urodzenia, zgony, śluby od 1809 - 1903, potrzebne mi były akty po 1903, więc pojechałem do archiwum w Katowicach bo myślałem, że są one nie doskanowane do roku 1918. Jednak powiedzieli mi tam, że nie otrzymali kolejnych ksiąg i polecili abym skontaktował się z urzędem stanu cywilnego, żeby mi pokazali księgi do 100 lat wstecz bo mam do tego prawo.

Zadzwoniłem do urzędu jednak mieli akurat urlopy, więc jeszcze skontaktowałem się z parafią.

Jak powyżej w temacie było napisane, wgląd w księgi graniczy z cudem. Jest tam nieprzyjemny ksiądz, który zasłania się RODO (nawet jeśli chodzi o księgi z XVIII w.) Mówił, że ktoś tam kiedyś wyszarpał strony, że nikt nie będzie na moje genealogie ich udostępniał. Jedyne kto może mieć wgląd to konserwator, bo są w kiepskim stanie. Więc dzwonienie do parafii mija się z celem.

Dodzwoniłem się w końcu do USC po akty +1903. Dało się je załatwić jeśli chodzi o zgony do 80 lat wstecz. Robią skany i wysyłają listownie kserokopie po wysłaniu im listu z prośbą i potwierdzeniem opłaty za ksero.
Tylko jest jedno ale, Potrzebują kserokopie aktów pokrewieństwa nawet do 100 /80 lat przed.
Nie udostępniają urodzin nawet po 110 latach jeśli nie jestem przodkiem bezpośrednim. Ponieważ ojciec babci urodził się 110 lat temu, a potrzebowałem akty jego i jego rodzeństwa do 1918, nie chcieli mi ich udostępnić. Wiadomo, że w internecie każdy może sprawdzić sobie każdego siostry braci i nieznane osoby, tak tutaj z dziwnego powodu niestety ich nie dostałem.

Zaproponowałem nawet, że osobiście sobie tam pojadę przepisze co mi potrzebne, jednak odmówili bo nie ma miejsca na przyjmowanie w pokoju nikogo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzczepanskyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2022 - 17:24
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2019
Posty: 89
Skąd: Śląsk
Status: Offline
Rozmawiałem w dniu wczorajszym z USC Pilica i zostałem poinformowany iż około 72 ksiąg w przyszłym miesiącu w końcu zostanie przekazanych do Archiwum Katowickiego. W tym akta z Pilicy 1904-1921 oraz reszta ksiąg z Kidowa. Myślę więc, że skany ksiąg powinny się pojawić w przyszłym roku na SBC.ORG.pl

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GośkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2022 - 22:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 1280

Status: Offline
Kiedyś jeden z forumowiczów opisał jak można uzyskać skan aktu, którego nie ma jeszcze w archiwum a jest w USC, a był wystawiony w latach, które powinny być już w AP. Kto to napisał nie pamiętam (za co przepraszam tę osobę) ale tekst skopiowałam, żeby mieć na wszelki wypadek, więc może przyda się teraz. I pozwolę sobie tutaj wstawić:
"USC - Archiwum
Każdy, kto zajmuje się genealogią spotkał się z sytuacją braku dostępności do pewnych dokumentów. W tym przypadku mam na myśli dokumenty, które przechowywane są przez Urzędy Stanu Cywilnego i nie mogą być udostępnione dla ogółu, a jedynie dla osób z rodziny.
Najogólniej rzecz biorąc chodzi tu o akty urodzeń, małżeństw i zgonów, które ustawowo nie zostały jeszcze przekazane do archiwów. W przypadku aktów urodzeń powinno tak się stać po upływie 100 lat od wytworzenia dokumentu, a w przypadku aktów małżeństw i zgonów – po upływie 80 lat. A co, jeśli tak się nie stało? To znaczy, co jeśli po upływie tychże okresów, akty nie trafiły jeszcze do archiwum, a znajdują się nadal w USC? Wtedy, jeśli nie jesteśmy spokrewnieni z osobą, której akt chcemy pozyskać, możemy mieć pewien problem, który teoretycznie regulują odpowiednie ustawy. Ale – jak się często okazuje – tylko teoretycznie. Zaś sama ustawa jest różnie interpretowana przez kierowników Urzędów Stanu Cywilnego. I z taka sytuacja spotkała mnie w kwietniu tego roku. O tym jak udało mi się ją rozwiązać będzie dalsza część wpisu.
Znajoma poprosiła mnie o pozyskanie aktu małżeństwa z 1935 roku, który przechowywany jest w jednym z polskich USC. Po pierwszej rozmowie telefonicznej poinformowano mnie, że akt ten może uzyskać tylko ktoś z rodziny – za opłatą. Zaś ja mogę go pozyskać tylko i wyłącznie w przypadku posiadania odpowiedniego upoważnienia, co wiązało się z dodatkową opłatą kilkunastu złotych na rzecz urzędu. Trochę mi to wszystko nie pasowało, gdyż dokument z 1935 był już „starszy” niż wymagane ustawą 80 lat. Dlatego też postanowiłem wczytać się we fragmenty dwóch ustaw:
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego,
2. Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Po wczytaniu się w odpowiednie fragmenty ustaw, zasięgnięciu opinii innych osób zajmujących się genealogią oraz rozmowy z kierowniczką USC w moich rodzinnych stronach, zwróciłem się mailowo do USC, pisząc tak:
Z tej strony Robert Hellfeier. Przed godziną rozmawiałem z panią telefonicznie w sprawie pozyskania aktu zawarcia małżeństwa z 1935 roku, który znajduje się w USC… pod numerem …/1935. Trochę mnie zaskoczyła wiadomość, iż akt ten może pozyskać tylko ktoś z rodziny, albo ja – mając odpowiednie upoważnienie. Dlatego też chciałbym się dokładnej zorientować w sprawie.
Według ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. „Prawo o aktach stanu cywilnego”, artykuł 28, akty stanu cywilnego oraz akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego przechowuje przez okres: 100 lat – jeśli chodzi o akty urodzeń oraz okres 80 lat – jeśli chodzi o akty małżeństw i zgonów. W przypadku poszukiwanego aktu okres 80 lat już minął. Dlatego też, wedle mojej wiedzy, może on zostać udostępniony również osobom niespokrewnionym, na takich zasadach, na jakich udostępnia się tego typu dokumenty w archiwach państwowych.
Zaś jeśli tego typu akty nie zostały przekazane przez USC do właściwego archiwum po upływie 80 lub 100 lat – w zależności od rodzaju aktu, to chcąc takowy akt pozyskać, zastosowanie znajduje tu punkt 4 artykułu 28 ustawy „Prawo o aktach stanu cywilnego”, który brzmi: Po upływie okresów, o których mowa w ust. 1, a przed przekazaniem aktów stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego do właściwego archiwum państwowego ich udostępnianie przez kierownika urzędu stanu cywilnego następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2014 r. poz. 822). Zaś formy udostępniania materiałów archiwalnych reguluje artykuł 16 tejże ustawy.
Prosiłbym o odniesienie się do przytoczonych wyżej treści i podanie informacji, czy na takich zasadach można pozyskać kopię (w formie skanu) poszukiwanego aktu zawarcia małżeństwa numer… /1935 dotyczącego osób: … i jego żony …, którzy związek małżeński zawarli dnia …1935 roku.
Po kilku dniach otrzymałem mailową odpowiedź o treści: “Odpowiadając na Pana pismo z dnia 15 kwietnia 2021 r. Urząd Stanu Cywilnego w… przesyła skan aktu małżeństwa Nr …/1935, będący materiałem archiwalnym, przechowywanym w tut. USC“.
W taki sposób, jako osoba niespokrewniona, udało mi się pozyskać akt, o którym tu mowa."

_________________
Pozdrawiam - Gośka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.678920 sekund(y)