Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wojciechowska_martaOffline
Temat postu: Lista Kurpiów, którym udzielono pomocy w czasie głodu w 1881  PostWysłany: 04-12-2021 - 10:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2008
Posty: 12

Status: Offline
Ostatnie tygodnie ,,spędziłam” wśród mieszkańców Kurpiowszczyzny, którzy otrzymali wsparcie w trudnym czasie głodu w roku 1881. Oczywiście nie wybrałam się w podróż wehikułem czasu, ale zapoznałam się z nimi indeksując listy osób z parafii Myszyniec, Kadzidło, Lipniki, Nowogród i Turośl, którym przekazano pomoc za sprawą działającego wówczas w tym celu komitetu. Komitet ów powstał w Warszawie dzięki hrabiemu Ludwikowi Krasińskiemu, do którego dotarły informacje o tragicznej sytuacji mieszkańców kurpiowskich parafii spowodowanej m.in. klęską gradobicia i pożarów, które zniszczyły zasiewy w czerwcu 1880 roku.
W prace komitetu w terenie zaangażowani byli ks. Konstanty Rejchel, ówczesny proboszcz kadzidlański, administrator parafii myszynieckiej ks. Marian Grefkowicz, którego historię udało mi się już opowiedzieć oraz ks. Feliks Pomichowski z parafii Lipniki.
O konieczności pomocy Kurpiom pisano m.in. w „Gazecie Świątecznej”, „Kurierze Warszawskim’ „Korespondencie Płockim”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Przeglądzie Katolickim” czy „Gazecie Polskiej”. Ukazywały się też artykuły opowiadające o historii i specyfice ludności kurpiowskiej.
Komitet organizował koncerty, przedstawienia teatralne w Warszawie i Płocku , z których dochód przekazywano na pomoc dla pozostających w nędzy Kurpiów. Ofiary na ich rzecz przesyłane były do redakcji gazet, nawet z dalekiego Wołynia.
Udzielaniem pomocy na miejscu zajmowali się wspomniani księża z kurpiowskich parafii.
Niesamowite jest to, że w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie zachowały się sporządzone przez nich sprawozdania. Można w nich znaleźć nazwiska i imiona mieszkańców kurpiowskich miejscowości, którzy otrzymali wówczas wsparcie w postaci przekazanej mąki czy pieniędzy. Miejscowi księża weryfikowali w terenie, kto z parafian najbardziej potrzebuje pomocy i rozdzielali przekazane przez komitet środki z najwyższą starannością. Każda przekazana kopiejka czy miara mąki była udokumentowana.
Bardzo ciekawą relację autorstwa Wiktora Czajewskiego znalazłam w czasopiśmie „Wiek. Gazeta literacka, polityczna i spółeczna” z 11 maja 1881 roku.
,,Zanotowałem w przeszłej korespondencyi z Myszyńca, że na miejscu zastałem już całą komisyę wydelegowaną do niesienia pomocy głodnym Kurpiom. Był to właśnie dzień, w którym rozpoczęła ona swoją działalność. Straszny widok roztaczał się do koła jedynego murowanego domku w Myszyńcu - plebanii. Tłum biedaków otaczał mieszkanie księdza Gryfkowicza, błagając o wsparcie. Na ulicy jednak niepodobna było rozdawać pieniędzy, z których wyliczyć się było potrzeba ogółowi. Cała więc komisya postanowiła objechać sąsiednie wioski i rozpatrzyć się w nędzy.”
Ta sugestywna relacja pokazuje jak wyglądała ówczesna sytuacja w parafii myszynieckiej. Podobnie działo się w innych dotkniętych nędzą mieszkańców kurpiowskich parafiach.
Indeksując listy mieszkanek i mieszkańców Kurpiowszczyzny, którym udzielono pomocy w czasie wielkiego głodu z poszczególnych miejscowości mogłam poznać ich inaczej niż zwykle.
To niesamowite źródło dla osób poszukujących śladów swoich przodków mieszkających w tym regionie, szczególnie dla tych, których przodkowie mieszkali w parafii Kadzidło, której akta metrykalne przetrwały do naszych czasów jedynie od 1939 roku.
Listę dotkniętych głodem Kurpiów, którym udzielono wsparcia można już znaleźć w wyszukiwarce:
http://www.projektkurpie.pl/wyszukiwarka
Marta Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.765760 sekund(y)