Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
grzechOffline
Temat postu: Wspomnienia, opracowania zesłań do Kazachstanu  PostWysłany: 02-04-2021 - 21:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2015
Posty: 15
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Na prośbę pana Tadeusza Isańskiego umieszczam apel o przekazywanie mu wspomnień osób, które zostały zesłane do Kazachstanu. Pomoże również w napisaniu opracowań potomków zesłańców (czyli wspomnień zasłyszanych i zapamiętanych). Myślę, że to świetna inicjatywa, a wspomnienia mojej rodziny już zostały złożone, z czego jestem zadowolony.

Przy Uniwersytecie Pedagogicznym imienia Abaja w Ałmaty działa Naukowo-Badawcze Centrum Ustnej Historii Айтылған тарих (Ajtyłgan tarich). Centrum zostało powołane na podstawie uchwały rady uczelnianej uniwersytetu w Ałmaty w sierpniu 2012 roku i wnosi znaczący wkład w utrwalanie pamięci m. in. o osobach, które zostały zesłane do Kazachstanu. Historycy z tego państwa – także ci związani z tymże Centrum od lat działają na rzecz przedstawienia swoim rodakom prawdziwego i jakże tragicznego często osądu sowieckiej przeszłości Kazachstanu, w której przyszło przed laty żyć Kazachom i innym narodom Związku Sowieckiego, a także Polakom, którzy znaleźli się tam nie z własnej woli.
Działalność ta przyczynia się do budowania często od podstaw świadomości państwowej i narodowej Kazachów. Jest godne podkreślenia to, że Kazachstan jest wyjątkiem spośród państw powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego, bowiem w sposób otwarty próbuje dokonać rzetelnej oceny tamtego okresu. Wszystkie projekty naukowe Centrum tworzone są na podstawie zbieranych dokumentów, zdjęć a zwłaszcza wspomnień naocznych świadków oraz tych przekazanych przez darczyńców, najczęściej potomnych. Jest to bezcenne źródło wiedzy o minionych czasach.
od 2015 roku współpracownikiem wspomnianego Centrum jest mieszkający w Polsce Tadeusz Isański – potomek jednej z tysięcy polskich rodzin wołyniaków deportowanych do Związku Sowieckiego. Pan Tadeusz Isański przypadkiem trafił na wspomnienia mojej rodziny zamieszczone w internecie i uznał, że są na tyle interesujące by należało podzielić się nimi z historykami Kazachstanu. Miałem przyjemność z nim współpracować przy przekazywaniu do Kazachstanu tych wspomnień. Jego wkład w ustalenie dokładnego miejsca pobytu rodziny moich pradziadków na ziemi kazachstańskiej po opuszczeniu Republiki Komi oceniam jako bezcenny i trzeba przyznać, wiedza jego o Kazachstanie jest znacznie większa niż przeciętnego Polaka. Współpraca ta jest całkowicie bezinteresowna i wynika z szacunku dla tych Polaków, którzy w Kazachstanie cierpieli i umierali oraz dla Kazachów, którzy ten tragiczny polski ślad w dalekim Kazachstanie dzisiaj dostrzegają.
Dzisiaj w archiwum państwowym w Kazachstanie dzięki jego zaangażowaniu zdeponowano spory zbiór ze wspomnieniami Polaków – nie tylko tych, których fragmenty wspomnień już wykorzystano, ale i innych, które w każdej chwili są do wykorzystania przez wszystkie zainteresowane strony. Aktualnie w opracowaniu jest kolejna praca naukowa, w której zostaną wykorzystane inne, stosowne do miejsca, będącego przedmiotem opracowania wspomnienia Polaków.

Mając powyższe na uwadze, umieszczam za jego zgodą prośbę o przesyłanie mu wspomnień, lub własnych opracowań na podstawie zapamiętanych opowieści zesłanych członków rodziny. Posiada on bogatą wiedzę o miejscach zesłań. Pomoże je odnaleźć tym, którzy go nie znają.
Chętnie wesprze w pisaniu, bowiem jak sam pisze: „Historycy kazachscy nadal poszukują wspomnień Polaków, którzy w Kazachstanie znaleźli się w czasie wojny. Wspomnień dotyczących wyłącznie pobytu w Kazachstanie. Materiały te mają służyć historykom do pogłębiania wiedzy o deportacjach Polaków i tworzenia opracowań naukowych. Mile widziane są również kopie różnych pamiątek i dokumentów”. Pan Tadeusz Isański cieszy się ogromnym zaufaniem Naukowo-Badawczego Centrum Ustnej Historii i posiada stosowne upoważnienie do pośredniczenia, i pomocy w złożeniu wspomnień Polaków z czasów ich pobytu na ziemi kazachstańskiej. Wspomnienia te przesyłane są także do Ośrodka Warszawska Karta – poważnej organizacji pozarządowej zajmującej się historią Polski.

kontakt do pana Tadeusza Isańskiego: tadeoisak@gmail.com
więcej: https://doliniany.usermd.net/2021/04/02 ... achstanie/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kamiński_JanuszOffline
Temat postu: Wspomnienia, opracowania zesłań do Kazachstanu  PostWysłany: 06-04-2021 - 19:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 3384
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Status: Offline
Moja Stryjenka - Lubomira Kamińska (nauczycielka w Kosowie Poleskim) z córką Teresą i matką Aleksandrą Uljanow, zostały zesłane do Kazachstanu w kwietniu 1940 roku. Przebywały w okolicach Akmolińska (dokładnej lokalizacji nie znam). Brała udział w organizowaniu i została dyrektorką Domu Dziecka w m. Atbasar, skąd przywiozła dzieci do Polski, do Gostynina, a później do Kwidzyna. Stryj - Wawrzyniec Kamiński był inspektorem szkolnym w Kosowie Poleskim, tam w listopadzie 1939 został aresztowany przez NKWD, a następnie w maju 1940 wywieziony z miejscowego więzienia prawdopodobnie do Mińska, i ślad po nim zaginął.
Druga Stryjenka - Janina Kamińska (nauczycielka we wsi Kobyla koło Korca w powiecie Równe), też została wywieziona do Kazachstanu wraz z córką Krystyną i matką Barbarą. Przebywały we wsi Bogoduchowka w rejonie kellerowskim. Stryj Walenty, ppor. rez., Baon KOP "Hoszcza", zginął zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie, ofiara Zbrodni Katyńskiej.

_________________
Janusz

Szukam informacji o polskiej szkole i sierocińcu, zorganizowanych przez Związek Patriotów Polskich w mieście Atbasar w Kazachstanie w latach 1943-1946, oraz o powrocie sierot do Gostynina i Kwidzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.452958 sekund(y)