Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
domislawOffline
Temat postu: Dwie historie nazwisk - Jatczakowie i Jasińscy  PostWysłany: 04-03-2021 - 22:03
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Historia pierwsza...

Mój 3xpra Jan Jadczak przyszedł na świat w Chodowie (woj. wielkopolskie) w 1837 r. W różnych dokumentach zapisywany był m.in. jako "Jacczak" i "Jaczczak" - podobnie jak jego ojciec - Kajetan. Tenże żeni się w 1817 (par. Chodów) z Rozalią Ławnikówną (zwaną też Antkówną). Z aktu ślubu wynika, że "młody" rodził się w 1794 w par. Chodów. Wówczas jedyny Kajetan jaki przyszedł na świat to...Kajetan Marciniak...syn Jacentego. Matką kawalera wymienioną w dokumencie jest z kolei Marianna Jackowa.

Pełną wiedzę w kwestii powstania nazwiska przynosi znaleziony akt ślubu z Chodowa z 1787 r. gdzie młodzi to Jacek Marciniak i Marianna Balcerzówna. Podsumowując: od Jacka do Jad(t)czaka (sam Jacek był zapewne synem Marcina).

Historia druga...

Mój 4xpra Franciszek Jasiński (wg. danych z aktu zgonu) urodził się ok. 1768 r. we wsi Sucha par. Kopcie. Jego żoną Była Ewa Madziara pochodząca z pobliskiej par. Grębków. Franciszek był owczarzem.

W znalezionym akcie zgonu (par. Czerwonka Liwska obok Grębkowa) w 1850 r. umiera Katarzyna Sienkowska z Jasińskich córka Franciszka i Ewy Madziara, żona Andrzeja Sienkowskiego. A więc bingo! To z pewnością "moja". Postanowiłem więc odnaleźć jej akt ślubu z Andrzejem. I tu znowu dopisało mi szczęście. W parafii Czerwonka Liwska w 1819 r. miał miejsce ślub Andrzeja Sienkowskiego z Katarzyną, córką Franciszka i Ewy Madziarów. Z tym, że nazwisko młodej (panny, wdową nie była) to: Chruściel (nie Jasińska). Teoretycznie zbieżność imion jest możliwa, tyle, że ojciec młodej - Franciszek wymieniony jest jako owczarz, więc o przypadku nie może być mowy. Potwierdza to również geografia gdyż w Suchej par. Kopcie zamieszkiwali Chruścielowie. Mało tego, w akcie małżeństwa córki Karola Chruściela z Suchej z 1811 r. wymieniony jest jako świadek Franciszek Chruściel - owczarz - stryj panny młodej (czyli brat rodzony Karola).

Mówiąc krótko: moi Jasińscy to niegdysiejsi Chruścielowie - i jest to bezsprzeczne. Skąd się wzięło samo nazwisko Jasiński? To wymaga dalszego śledztwa. Być może ojciec Franciszka i Karola miał na imię Jan. Ponadto ustaliłem, że jeden z synów Karola, Fabian Chruściel przeniósł się do miejscowości Ziomaki w par. Niwiski, a jego potomkowie żyją tam po dziś dzień. Aby potwierdzić historię papierową będę chciał przebadać Y Dna "moich" Jasińskich i Chruścielów z Ziomaków. Jeśli dojdzie do badania
poinformuję o wynikach na forum.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.376959 sekund(y)