Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
żero_agataOffline
Temat postu: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 07-02-2021 - 01:36


Dołączył: 05-02-2021
Posty: 9

Status: Offline
Szukam informacji na temat moich prapradziadków: Jana Żero (ur. około 1863) i Franciszki Żero (z domu Żółkowskiej, ur. około 1870). Próbuję ustalić skąd mogli pochodzić. Jedyne co wiem od dziadka to że "zza Bugu" (wschodnia strona Bugu).
Przed 1898 rokiem przenieśli się do wsi Teofilówka (gm. Jabłonna Lacka, obecnie pow. sokołowski, woj. mazowieckie). Mój pradziadek Norbert i jego młodsza siostra Apolonia urodzili się już po przeprowadzce (w 1898 i 1904 roku). Dziadek pamięta również, że Jan i Franciszka mieli jeszcze dwóch synów bliźniaków: Pawła i Piotra (ur. przed 1898 r.), którzy prawdopodobnie urodzili się jeszcze przed przeprowadzką, po wschodniej stronie Bugu.
Dopiero zaczynam moje poszukiwania, więc będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2021 - 07:25
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3306

Status: Offline
Agato,
z Aktu Ślubu ,otrzymasz odpowiedz na twoje pytania.

par. Pniewnik ,19.02.1889r.wieś Dąbrowa
Jan Żero ur.Żery-Czubiki par.Perlejewo rodz.Franciszek, Marianna Wojtkowska
Franciszka Żółkowska ur.folwark Felicjanów par.Nieciecz rodz.Wawrzyniec, Waleria Zalewska
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... m=S&w=07mz
skan 8
https://szukajwarchiwach.pl/62/1372/0/- ... ry13sjTsQQ
bliznięta Piotr i Paweł Żero,urodz.28.11.1890r.par.Winna Poświętna wieś Kocie Basie
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1
Żery-Czubiki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Grodzisk (dawniej w guberni grodzienskiej)

Są 2 par.Nieciecz ,myslę ,iż chodzi ,o tę pierwszą
1.par.par.Nieciecz- gmina Sabnie pow.Sokołów diecezja Podlaska
1875 roku zlikwidowano parafię w Niecieczy w ramach represji za pomoc unitom. Wiernych przyłączono do trzech parafii: Jabłonna Lacka, Sokołów Podlaski, Zembrów.Po 1910 r.parafia ponownie powstaje.

2.par.Nieciecz (Lida)-po zalogowaniu
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 07-02-2021 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Dobry wieczór.

Agato, Ela w swoim poście między innymi napisała:
„Jan Żero ur. Żery-Czubiki par. Perlejewo rodz. Franciszek, Marianna Wojtkowska
Franciszka Żółkowska ur. folwark Felicjanów par. Nieciecz rodz. Wawrzyniec, Waleria Zalewska”.

Z informacji podanych przez Elę wynika, że Jan Żero urodził się we wsi Żery – Czubiki w parafii Perlejewo.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w tomie XIV z roku 1895 na stronie 788 wymienia kilka wsi o nazwie Żery.
Żery:
1. Dwór, pow. szawelski,
2. Ż. Bystre albo Zagajne, okolica szlachecka, powiat bielski, gububernia grodzieńska, gmina Grodzisk, parafia Pierlejewo, (…),
3. Ż. Czubiki, okolica, tamże, (…),
4. Ż. Pilaki albo Strumiany, okolica, tamże, (…). Przy wsi cmentarzysko Jadźwingowskie.
Link do słownika:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XIV/788
Zatem, w roku 1895 w parafii Pierlejewo, w gminie Grodzisk, w powiecie bielskim, w guberni grodzieńskiej były 3 wsie o nazwie: Żery Bystre albo Zagajne, Żery Czybiki, Żery Pilaki albo Strumiany. Te 3 wsie stanowiły okolicę szlachecką [ skoro była to okolica szlachecka, to wcześniej zapewne była to jedna wieś o nazwie Żery ]. W jednej z nich, to jest we wsi Żery Czubiki urodził się Jan Żero, który wydaje się być Twoim krewnym.
Anna Laszuk w Warszawie, w roku 1998, w Wydawnictwie Instytutu Historycznego PAN wydała opracowanie noszące tytuł „Zaścianki i królewszczyzny. Struktura własności ziemskiej w województwie podlaskim w drugiej połowie XVII wieku”.
Na stronie 93 autorka w dziale „Własność szlachecka” pisała: „W ziemi drohickiej w drugiej połowie XVII w. były w sumie 34 okolice zaściankowe: (…); (…); Żery: Bystre, Czubiki, Nadbłotne i Pilaki; (…).”.
Natomiast na stronie 103 Anna Laszuk w załączniku pt. „Skład parafii w województwie podlaskim w 1673 r.” wymienia parafie katolickie, w tym parafię Perlejewo, a w niej Żery Bystre, Żery Czubiki, Żery Nadbłotne, Żery Pilaki.
Te informacje mówią, że w roku 1673 w parafii Perlejewo była okolica szlachecka, która składała się z 4 wsi o nazwie Żery: Bystre, Czubiki, Nadbłotne, Pilaki, i które były własnością szlachecką.
Link do wspomnianej przeze mnie publikacji:
http://pbc.biaman.pl/Content/8027/Laszu ... czyzny.pdf
Tomasz Jaszczołt jest autorem tekstu noszącego tytuł „Lista dobrodziejów klasztoru franciszkańskiego w Drohiczynie z lat 1678 – 1783”, który ukazał się w publikacji noszącej tytuł „Małe miasta. Zabytki” pod redakcją Mariusza Zemło i Radosława Dobrowolskiego. Książka została wydana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w roku 2009.
Tomasz Jaszczołt na stronie 138 pisał: „Ojciec Karol Gaudenty Żera urodził się w 1743 r. we wsi Żery Czubiki w parafii Perlejewo, w rodzinie drobnoszlacheckiej od co najmniej trzech stuleci osiadłej w tej wsi, jako syn Antoniego Żery i Franciszki Czarkowskiej. Kształcił się w kolegium jezuickim w Drohiczynie. Tu też wstąpił do zakonu franciszkańskiego w 1764 r. Śluby zakonne złożył w Pińsku w 1768 r. Tam też jeszcze w tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przez wiele lat przebywał w konwencie w Drohiczynie. W latach 1795 – 1796 był gwardianem konwentu w Świsłoczy. W latach 1797 – 1802 był gwardianem w Drohiczynie. Tutaj też zmarł 24 maja 1802 r. i został pochowany w podziemiach kościoła franciszkańskiego obok swych współbraci.”.
Tekst Tomasza Jaszczołta pt. „Lista dobrodziejów klasztoru franciszkańskiego w Drohiczynie z lat 1678 – 1783” znajdziesz pod linkiem:
http://www.drohiczyn.info/strona/pobier ... /file/730/
Tadeusz Gail w Herbarzu Polskim podaje, że rody Żera, Żero pieczętowały się herbem Ślepowron.

Wiedząc, że Jan Żero urodził się we wsi Żery Czubiki, które stanowiły część okolicy szlacheckiej Żery, to z jakimś prawdopodobieństwem ten Jan Żero może pochodzić ze stanu szlacheckiego [ moja hipoteza ].
Jak wiesz każda hipoteza wymaga weryfikacji – to już pozostawiam Tobie.

Mam nadzieję, że moje informacje pomogą Ci choć trochę w poszukiwaniach.
Pozdrawiam – Roman.


Ps.
Na forum pytałaś też o etymologię nazwiska Żero. Odpowiedziałem Ci na Twoją prośbę. Niemniej jednak powtórzę w tym miejscu mój post z tematu Pochodzenie nazwiska (cz. 10 ).

Dzień dobry.

Rozważania o etymologii nazwiska Żero.

Agato, pytasz o etymologię nazwiska Żero. Pani Ewa Szczodruch w swoim poście przytoczyła genezę wspomnianego nazwiska za profesorem Kazimierzem Rymutem pisząc:
„Żero – w grupie nazwisk pochodzących od żer, ze staropolskiego żyr ‘pokarm zwierzęcy’; też może od imion złożonych typu Żyrosław, Żyromir.”.

W zasadzie, nic dodać, nic ująć. Niemniej jednak zniuansuje trochę etymologię profesora Kazimierza Rymuta. W roku 1929 ukazał się XIV rocznik czasopisma Język Polski. W 4 numerze [ lipiec – sierpień ] na stronach 97 – 99 opublikowano artykuł Witolda Taszyckiego noszący tytuł „Pochodzenie nazwiska Żeromski”. Profesor Witold Taszycki twierdzi, że nazwisko Żeromski jest odmiejscową nazwą osobową, która pochodzi od miejscowości, od której tworzono przymiotniki Żeromski, później Żeromiński. Taszycki pisał, że Stanisław Noyszewski wywodzi dom Żeromskich z wioski Żeromin, która w roku 1929 znajdowała się powiecie pułtuskim – ród pisarza Stefana Żeromskiego. Profesor W. Taszycki podaje, że „W r. 1237 czytamy o niej w dokumencie, który wystawia >>Pacozlaus, heres de Siromino<< [ = Żyromino ], w r. 1247 odnajdujemy ją w innym dokumencie w postaci Żyromino. Wiek XVI zna już formę Żeromino. Stoi to w związku ze znanym z historycznej głosowni języka polskiego faktem wymiany i, y przed r w e.”. Profesor Taszycki wyjaśnia w swoim opracowaniu pochodzenie nazwy Żyromino i późniejszą jej odmianę Żeromin. Uważa on, że jest to twór odimienny, który uformowany został od imienia Żyroma, który pochodzi od dwuczłonowego imienia Żyrosław. Pisał on: „W członie pierwszym imienia złożonego mamy do czynienia z tematem rzeczownika żyr ( później żer ), który pierwotnie mógł znaczyć ‘życie’, pierwiastek w nim bowiem ten sam, co w czasowniku żyć, por. dar : dać. Z czasem dopiero począł oznaczać ‘to, co się przyczynia do podtrzymania życia, z czego się żyje, żarcie, pokarm’, a w dalszym ciągu ‘paszę’ ( w języku serbskim žir ‘żołądź’ ). Całość imienia jest więc pod względem i formalnym i znaczeniowym poprawna, zupełnie przejrzysta. Rzeczownik, o którym mówimy, trafia się częściej w członie drugim imienia, aniżeli w jego pierwszej części. Świadczą o tym imiona: Domażyr, Sobieżyr, Wirciżyr. W stosunku do pełnego imienia Żyrosław jest Żyroma formą skróconą, spieszczotliwioną i, jeśli o budowę chodzi, łączy się z tworami, jak Witoma : Wiłosław, Tolima : Tolislaw itp. Z wywodów moich wynika samo przez się, że nazwisko Żeromski miało ongiś formę Żyromski i dzisiaj jeszcze spotykaną. Szczegółowe badania nad rodziną pisarza wykazałyby ją niewątpliwie, chyba, że dopiero w w. XVI przyszła w posiadanie już Żeromina i od niego wzięła nazwisko. W takim razie od samego początku używałaby formy Żeromski. Takie są dzieje nazwiska, którego etymologia sięga coprawda dawnych – jak się wyraża Noyszewski – , ale bynajmniej niezapomnianych jeszcze źródeł polszczyzny.”.

Na stronie „Narodowe Centrum Kultury” pod kategorią: etymologia, fleksja, poprawność widnieje hasło Żer:
„Żer. Odmieniamy poprawnie: ŻER – ŻERU – ŻEROWI – ŻEREM – o ŻERZE – i oczywiście w wołaczu: mój ty ŻERZE upragniony! ŻER, czyli ‘pożywienie zwierzęcia, zwłaszcza to, które ono samo zdobywa’, zachował się przede wszystkim w wyrażeniu NA ŻER ‘w poszukiwaniu pożywienia’ (np. Zrobiło się wilgotno i hordy ślimaków ruszyły na żer, pustosząc grządki sałaty). ŻER jest słowem o rodowodzie prasłowiańskim, nie wiadomo jednak na pewno, od jakiego czasownika pochodzi. Są dwie teorie: albo bezpośrednim przodkiem wyrazu ŻER jest czasownik *žerti ‘żreć, pożerać, pochłaniać’, a prasłowiański *žirъ oznaczał ‘to, co się żre, pożera’, albo też ŻER pochodzi od czasownika *žiti ‘żyć’, zaś *žirъ oznaczał ‘karma; pokarm; tłuszcz’ (bo tłuszcz to najbardziej treściwy pokarm, jaki znali nasi przodkowie). Ostatnią hipotezę potwierdza obecność słowa [žir] w znaczeniu ‘tłuszcz’ w językach i dialektach wschodniosłowiańskich.”.

Słownik etymologiczny języka polskiego wyjaśnia pochodzenie i znaczenie słowa żer w następujący sposób:
„Żer. 1. ‘czynność jedzenia u zwierząt, żarcie, pożeranie’; 2. ‘pożywienie zwierząt, zwłaszcza zdobywane przez nie same’; od XV w.; ogsłow. < psłow. *žirъ ‘żarcie, pożeranie; to, co się żre, pożera’ – rzeczownik odczasownikowy odpsłow. *žerti ‘jeść (głównie o zwierzętach)’; w stpol. stosowano postać żyr.”.

Profesor Aleksander Brückner w swoim Słowniku etymologicznym języka polskiego pod hasłem żyr pisał:
„Żyr, albo żer, żyrować i żerować, żerowisko; y pierwotne; od ży- (w żyć, p.), jak dar od dać, rar, pir; nazwa ‘tłuszczu’; ogólnosłowiańskie (w cerk. żir, ‘pastwisko’, u Słowieńców i Serbów ‘żołędź’, ‘bukiew’; ruskie jak u nas).”.

Stanisław Tekieli, autor artykułu pt. Skąd się wzięło słowo mak? Opowieść na Boże Narodzenie, który ukazał się magazynie dla smakoszy Kuchnia, i który opublikowany został na stronie Wyborcza.pl w dniu 23.12.2019 roku, między innymi pisał:
„Z polskich gwarowych określeń maku wymieńmy: patrocha, patrzaka, żer, żyr i opicha – ten ostatni o wyraźnie „opilczym”, otępiającym sensie.”.

W mojej ocenie etymologia nazwiska Żero jest niejednoznaczna. Może ona być związana ze złożonym imieniem typu Żyrosław albo z apelatywem żyr [ żer ] w znaczeniu opisanym przeze mnie wcześniej. Niewątpliwym jest to, że pierwotnym nazwiskiem przed XVI wiekiem może być miano Żyro albo Żyra.

Życzę sukcesów i dalszych badaniach i poszukiwań.
Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
żero_agataOffline
Temat postu: Re: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 08-02-2021 - 19:26


Dołączył: 05-02-2021
Posty: 9

Status: Offline
Bardzo państwu dziękuję!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztof_lubieńskiOffline
Temat postu: Re: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 09-02-2021 - 01:39
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2011
Posty: 87

Status: Offline
W "projektpodlasie.pl " jest wyszukiwarka - może tam znajdziesz coś ciekawego
Szukaj Żero i Żera.
pozdrawiam - Krzysiek

_________________
Krzysztof Lubieński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
żero_agataOffline
Temat postu: Re: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 09-02-2021 - 02:19


Dołączył: 05-02-2021
Posty: 9

Status: Offline
Bardzo dziękuję!
Chciałabym jeszcze zapytać co oznacza "s.Walenty, c.Jan" wpisane w uwagach przy akcie urodzenia na projektpodlasie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztof_lubieńskiOffline
Temat postu: Re: Żero Jan i Franciszka (z d. Żółkowska)  PostWysłany: 09-02-2021 - 14:04
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2011
Posty: 87

Status: Offline
Podaj szczegóły aktu urodzenia o którym piszesz (rok , nr. aktu, osoba)

_________________
Krzysztof Lubieński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.602853 sekund(y)