Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Du_Das
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2018 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2017
Posty: 184

Art. 28 ust. 4 mówi, że po upływie określonego okresu (tu: 80 lat) kierownik USC do chwili przekazania do archiwum udostępnia on na zasadach określonych w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Nie możesz przeglądać księgi małżeństw, jeżeli nie minęło 80 lat od zamknięcia księgi.
Natomiast akt małżeństwa może być udostępniony do wglądu osobistego lub w postaci fotokopii.
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2018 - 20:23
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1364
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Chyba nie tak do końca:

http://www.moremaiorum.pl/udostepnianie ... howywania/


"Zakres dostępu strony do aktów stanu cywilnego

Na podstawie art. 73 § 1 KPA strona ma prawo przeglądania ksiąg stanu cywilnego oraz utrwalania na własny użytek informacji w nich zawartych poprzez sporządzanie notatek, odpisów a także kopii „akt sprawy”, a więc nie tylko aktów stanu cywilnego, ale także dokumentów znajdujących się w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego. Tym samym USC jest prawnie zobowiązany umożliwić stronie sporządzanie takich notatek i odpisów.

Odpisem jest wszystko to, co w sposób wierny odzwierciedla treść i układ dokumentu. Będzie to więc kserokopia, jak i zdjęcie cyfrowe, czy też skan dokumentu jak również odpis dokumentu sporządzony ręcznie przez stronę opisujący wygląd tego dokumentu i jego treść. Zatem także technika sporządzania odpisów lub kopii jest dowolna. Może to być zarówno kserowanie, fotografowanie zawartości akt, jak również zeskanowanie ich do postaci elektronicznej przy użyciu skanera bądź pen scannera[4].

Z przepisu art. 73 § 1 KPA nie można jednakże w żadnym wypadku wywieść argumentu, że strona może domagać się od USC udostępnienia jej „akt sprawy” poprzez sporządzenie przez USC nieuwierzytelnionej kserokopii aktu stanu cywilnego czy też poprzez sporządzenie kserokopii całości akt np. aktu małżeństwa oraz dokumentów znajdujących się w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego dot. aktu małżeństwa[5]. Albowiem wykonywanie tych czynności art. 73 KPA jednoznacznie powierzył tylko stronie. Pomimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby USC na prośbę strony sporządził takie nieuwierzytelnione kserokopie. Jednakże nie jest do tego prawnie zobowiązany.

Przykład 10

Jan Kowalski może udać się do USC i zażądać od niego udostępnienia mu aktów zgonu, o ile zostały sporządzone w roku 1934 lub wcześniej. Wystarczającym powodem do udostępnienia mu takich aktów będzie informacja, że jest to w celach poszukiwań genealogicznych. Nie musi w żadnym wypadku informować czy akty te dot. jego przodków ani tym bardziej tego uprawdopodobnić.

Przykład 11

Jan Kowalski, któremu USC udostępnił akty stanu cywilnego ma prawo je zeskanować, sfotografować lub zrobić z nich ręczne odpisy. Nie może jednak żądać od USC, żeby zrobił mu ich kserokopie ani żądać umożliwienia mu zrobienia kserokopii aktów na kserokopiarce znajdującej się w USC.

W sprawie o udostępnienie aktów stanu cywilnego nie ma zastosowania art. 73 § 2 KPA, który stanowi, że strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony. W tym wypadku ma bowiem zastosowanie omawiany wyżej art. 130 pr.a.s.c.

Przykład 12

Jan Kowalski, który sporządził sam odpisy aktów małżeństw nie ma prawa żądać, aby USC potwierdził mu za zgodność z oryginałem sporządzone przez niego odpisy.

Naruszeniem art. 28 ust. 4 pr.a.s.c. będzie sytuacja, w której USC udostępnia stronie wyłącznie kserokopie skorowidzów jawnych aktów stanu cywilnego i domaga się wskazania konkretnych aktów, z którymi strona chce się zapoznać względnie zrobić z nich odpisy lub notatki.

Zakres dostępu strony do ksiąg stanu cywilnego prowadzonych dla wielu lat lub dla różnego
rodzaju aktów stanu cywilnego

Przepisy pr.a.s.c. zobowiązując kierownika USC do udostępniania aktów stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego po upływie okresu ich przechowywania nie czynią przy tym różnicy czy w księgach stanu cywilnego znajdują się akty stanu cywilnego jednego rodzaju i tylko za jeden rok kalendarzowy, czy też są akty stanu cywilnego sporządzone w okresie wielu lat lub akty różnego rodzaju.
Tak więc nawet w takich wypadkach USC jest zobowiązany do udostępnienia jawnych dokumentów. Nie może jednak udostępnić stronie całych ksiąg stanu cywilnego, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że oprócz aktów stanu cywilnego, które prawnie można przeglądać i robić z nich odpisy będzie przeglądała nieprawnie także akty urodzenia objęte ochroną lub akty z lat objętych ochroną.

Należy uznać, że w takich sytuacjach w „zasadach udostępnienia” mieści się obowiązek sporządzenia przez USC odpisów skorowidzów jawnych aktów stanu cywilnego i udostępnienie ich stronie. USC jest także zobowiązany umożliwić stronie sporządzenie przez nią odpisów z żądanych aktów stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego przy szczególnym nadzorze pracownika USC. Odmowa będzie uchybieniem art. 28 ust. 4 pr.a.s.c."

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Du_Das
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2018 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2017
Posty: 184

Chyba jednak do końca. Nie widzę uzasadnienia dla stosowania kpa w tym przypadku, gdyż dostęp do aktu stanu cywilnego nie jest ograniczony po upływie 80 lat, aby wykazywać interes prawny. Dlatego m.in. archiwa udostępniają po tym okresie skany lub umożliwiają dostęp do nich w czytelni naukowej.

Autorka chce stosować kpa, bo "ani pr.a.s.c., ani u.n.z.a. nie określają na czym polega udostępnianie akt stanu cywilnego należy zastosować przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (dalej KPA)."

Nie będę tego nawet komentować.

Art. 16d. 1. Podmioty zobowiązane udostępniają zainteresowanym lub ich upoważnionym przedstawicielom materiały archiwalne przez:
1) umożliwienie osobistego:
a) zapoznania się z tymi materiałami,
b) utrwalenia ich treści w postaci notatek, wyciągów, wypisów, odpisów albo odwzorowań wizualnych, dźwiękowych lub cyfrowych wraz z ich
metadanymi;
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2018 - 22:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31707
Skąd: Warszawa
Status: Offline
w przypadku, gdy USC nie oddał ksiąg i nie wprowadza danych z ASC "do systemu" winien uprawnionemu wydać potwierdzoną kopię - mającą moc dokumentu urzędowego - w miejsce odpisu (którego wydać "nie może" gdyż nie wprowadza danych do rejestru). Tak w skrócie, bo skomplikować można - USC może wprowadzić część jako cyfrowe odwzorowanie (skan) i wydać wtedy "z rejestru", ale to nie ma znaczenia w tym przypadku.
I skarżyć do wojewody odmowę (którą oczywiście należy brać w postaci decyzji - na piśmie) jeśli ktoś coś nie doczytał to ew. sąd podpowie..i po premii:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sylwia_paszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 08:32
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2017
Posty: 47

Status: Offline
Dziękuję Państwu za podpowiedzi. Jak widać, nic się nie załatwi "na buzię"... nawet grzecznie prosząc Wink Najpierw napiszę wniosek o kopię/fotokopię, a jak i tym razem "Pani nie będzie miała czasu" to złożę wniosek, bym mogła osobiście zrobić to zdjęcie Smile

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia

_________________
Pozdrawiam,
Sylwia P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 20:47
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2014
Posty: 56

Status: Offline
Witam, otrzymałem informację, iż akt metrykalny mojego przodka jest dostępny w "Bazie usług stanu cywilnego" pod określonym numerem (mam ten numer), czy mam podstawy otrzymać pełny odpis/fotokopię korzystając z przedstawionej procedury (https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu#scenariusz-przez-internet), odpis dotyczy mojego dziadka - czy cele genealogiczne są wystarczającym interesem prawnym, proszę o radę jak "najpewniej" i najszybciej uzyskać akt zgodnie z tą procedurą Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 20:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31707
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak, ta usługa działa
gorzej bywa z możliwością wykorzystania dokumentu elektronicznego, czyli jednej z form, którą możesz wybrać. Teoretycznie najlepszej, bo do wielokrotnego wykorzystania, np w sądach bywa z tym problem.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SebastianGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2015
Posty: 48

Status: Offline
Ja w ,,swoim” USC nie mam problemów z wykonaniem fotokopii danego aktu (UMZ). Wszystko załatwiam drogą mailową i bezpłatnie. Pierwszy raz gdy zwróciłem się do w/w Urzędu podparłem się oczywiście podstawą prawną (Podstawa prawna
Art. 130 ust. 5 ustawy z dnia 28.11.2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 1741 z późn. zm.) i nigdy nie miałem żadnych przeciwskazań. Z drugiej strony Urząd Urzędowi nie jest równy ale próbować w ten sposób nie zaszkodzi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sylwia_paszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2017
Posty: 47

Status: Offline
Dzisiaj napisałam kilka e-mail'i z prośbą o fotokopie. Jedna pani kierownik odpisała, że owszem, udostępni... czyli muszę sama się pofatygować do USC. W takim razie trzeba załatwić sobie urlop... myślałam, że jednak uda się inaczej Wink bo z tego co czytam, to w większości urzędów, nie robią problemów i przesyłają kopie.

Pozdrawiam,
Sylwia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2018 - 22:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31707
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może kwestia niewiedzy, tzn może od razu warto cytować fragment ustawy o tym, że udostępnienie może być w formie wydania kopii
tj że to forma wymieniona jako jedna z
bo skojarzenie wprost faktycznie nieoczywiste

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 07:22
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2014
Posty: 56

Status: Offline
Hmmm, a jeśli mam tylko numer, pod którym znajduje się akt urodzenia przodka i wskazane było, ze jest to właśnie ta Baza Usług.. to czy mogę kontaktować się z dowolnym usc mailowo czy najlepiej będzie przez stronę Obywatel.. ? Proszę zauważyć, ze poza numerem nie wiem jaki urząd jest właściwy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 08:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 770
Skąd: Płock
Status: Offline
Du_Das napisał:
Chyba jednak do końca. Nie widzę uzasadnienia dla stosowania kpa w tym przypadku, gdyż dostęp do aktu stanu cywilnego nie jest ograniczony po upływie 80 lat, aby wykazywać interes prawny. Dlatego m.in. archiwa udostępniają po tym okresie skany lub umożliwiają dostęp do nich w czytelni naukowej.

Autorka chce stosować kpa, bo "ani pr.a.s.c., ani u.n.z.a. nie określają na czym polega udostępnianie akt stanu cywilnego należy zastosować przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (dalej KPA)."

Nie będę tego nawet komentować.

Art. 16d. 1. Podmioty zobowiązane udostępniają zainteresowanym lub ich upoważnionym przedstawicielom materiały archiwalne przez:
1) umożliwienie osobistego:
a) zapoznania się z tymi materiałami,
b) utrwalenia ich treści w postaci notatek, wyciągów, wypisów, odpisów albo odwzorowań wizualnych, dźwiękowych lub cyfrowych wraz z ich
metadanymi;


Wszystko się zgadza tylko, że kierownicy USC różnie interpretują przepisy, które nie są spójne i konkretne. Wczoraj rozmawiałem z kierownikiem USC, który bez problemu udostępnia akty do fotografowania ale znam też takiego któremu trzeba za każdym razem udowadniać pokrewieństwo a i tak łatwo nie jest (nie mówiąc o przodkach z bocznych linii).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
potekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 10:49
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2014
Posty: 135

Status: Offline
z mojego doświadczenia, USC nie wydawały nawet kopii, jeśli nie byłem krewnym w prostej linii. Boczna gałąź to za mało, i decyzja zależała od ubłagania u kierownika.
Moim zdaniem Genealogia nie jest interesem prawnym, więc nie ma co tutaj powołowyć KPA czy innych przepisów prawnych. Mają zastosowanie przepisy ustawowe o obsłudze ludności czy jak to tam zwał.
Odnośnie cytuję "...Art. 16d. 1. Podmioty zobowiązane udostępniają zainteresowanym lub ich upoważnionym przedstawicielom materiały archiwalne przez: ...." warto się zastanowić, czy określenie ZAINTERESOWANYM powyżej, nie dotyczy STRON. A genealog "Stroną" prawną nie jest. Artykuł jest lapidarnie napisany i stąd róźnie można go rozumieć. Jak to w naszym prawie. Że więcej furtek niż te poletko z domkiem warte zachodu.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 11:22
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Jeżeli akt urodzenia jest dostępny w ‘’bazie usług stanu cywilnego" (skrót BUSC) pod określonym numerem to oznacza, że jego treść została przeniesiona z wersji papierowej (księgi) do wersji elektronicznej i można z niego uzyskać odpis zupełny lub skrócony. Wniosek o uzyskanie odpisu możesz złożyć w każdym USC lub elektronicznie- opłata odpowiednio wynosi 22 zł lub 33 zł.
Nie musisz udowadniać interesu prawnego, jeśli to był twój dziadek, bo jesteś w kręgu uprawnionych do otrzymania tego dokumentu (Art. 45 ustawy o ASC). Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem fotokopii aktu z księgi to fakt, że akt jest w już w BUSC nic nie daje bo fotokopie możesz wykonać jedynie w USC gdzie księga fizycznie się znajduje.
Pozdrawiam
Łukas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 12:31
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2014
Posty: 56

Status: Offline
lukas_07 napisał:
Jeżeli akt urodzenia jest dostępny w ‘’bazie usług stanu cywilnego" (skrót BUSC) pod określonym numerem to oznacza, że jego treść została przeniesiona z wersji papierowej (księgi) do wersji elektronicznej i można z niego uzyskać odpis zupełny lub skrócony. Wniosek o uzyskanie odpisu możesz złożyć w każdym USC lub elektronicznie- opłata odpowiednio wynosi 22 zł lub 33 zł.
Nie musisz udowadniać interesu prawnego, jeśli to był twój dziadek, bo jesteś w kręgu uprawnionych do otrzymania tego dokumentu (Art. 45 ustawy o ASC). Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem fotokopii aktu z księgi to fakt, że akt jest w już w BUSC nic nie daje bo fotokopie możesz wykonać jedynie w USC gdzie księga fizycznie się znajduje.
Pozdrawiam
Łukas


Dzięki wielkie ! Dodam, z tego co doczytałem, ze jeszcze istnieje możliwość korespondencyjnego załatwienia sprawy - tak będę się starać o odpis.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.802057 sekund(y)