Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 06 sierpnia 2021

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2020 - 18:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 647
Skąd: Płock
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
2020 a 2011 jest różnica, niestety
ale nie zmieniło się jedno - krąg uprawnionych
Zstępny jako uprawniony do odpisu, moim zdaniem, dostanie dostęp a nawet potwierdzoną kopie karty zgonu.
Także na podstawie ww przytoczonego. Ale "bezpotomnie zmarła krewna" nie była Twą wstępną i ww orzecznictwo nie obejmuje, co nawet z przytoczonej treści wynika, tj widać.


Włodku, Aneto rozmiem, że wasza rozmowa dotyczyła akt zbiorowych stanu cywilnego. Też się zastanawiam czy dostanę wgląd lub kopię lub mozliwość sfotografowania takich dokumentów, które sporzadzono przy okazji rejestracji zgonu np dziadka/pradziadka zmarłego w 1946 roku czy w 1972?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2020 - 20:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 25077
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tu raczej chodziło o kartę zgonu - ten egzemplarz nie z dokumentów zbiorowych ASC

co do zasady -tj przytoczonej podstawy
"Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 09 lutego 2011 r., sygn. akt V CSK 256/10 prawo do kultywowania pamięci osoby zmarłej jest uznawane powszechnie za samoistne dobro osobiste. W konsekwencji przepis art. 23 kodeksu cywilnego regulujący kwestie dobra osobistego stanowi przepis prawa materialnego stanowiący podstawę do żądania udostępnienia dokumentów"
i ciągu: są dobra osobiste niematerialne, które się odziedzicza
uważam, że podstawy są
ale nie z automatu
raczej któryś z sądów administracyjnych, no może Najwyższy ale zdecydowanie nie ogólnie, a w konkretnej sprawie dotyczącej dostępu zstępnego do dokumentów zbiorowych ASC zmarłego przodka dobrze byłoby gdyby został zmuszony do wypowiedzenia się - to dopiero dałoby w praktyce szerszy dostęp
a może ogólniej - nie tylko ASC, ale WSZYSTKICH informacji przechowywanych gdziekolwiek, jakkolwiek przez instytucje (poza aktualnymi gryfami tajności i śledztwami)
ot po prostu - ja mam dostęp do informacji o sobie (i możliwość ew. korekty nieprawdziwych informacji), umieram - zstępni i spadkobiercy mają prawo dostępu do każdej informacji (łącznie z tym kto ją wprowadził, przechowywał, przetwarzał, jak została pozyskana, kto ją "podał" (tj bez anonimizacji źródeł osobowych)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.272417 sekund(y)