Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Archiwa oczami użytkowników (komentarz)  PostWysłany: 10-05-2007 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pieniążek_StanisławOffline
Temat postu: Archiwa oczami użytkowników (komentarz)  PostWysłany: 11-05-2007 - 07:52
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 14-07-2006
Posty: 923
Skąd: Gdynia
Status: Offline
http://www.lublin.ap.gov.pl/ifar/ifarfo ... pic=549.15

Pozwoliłem sobie zabrać głos w dyskusji na forum IFAR.
Może jeszcze kilka głosów z naszej strony było by korzystnych dla środowiska genealogów.
Stanisław Pieniążek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BoguslawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2007 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2007
Posty: 44
Skąd: Kaszuby.
Status: Offline
Przed chwilą na forum iFAR zamieściłem poniższy wpis. Moim zdaniem może być zamieszczony na tym forum, więc wkleiłem kopię.....
Tutaj też jestem od dzisiaj.
-----------------------------------------
Witam forumowiczów.
Właśnie przed chwilą zarejestrowałem sie na tym forum. I już mam pytanie.....
Być może piszę je w niewłaściwym watku, ale forum jest dosyć duże i jeszcze nie zdążyłem sie w nim zorientować co jest gdzie....
Ale wracając do pytania:
oprócz genealogii zajmuję sie także zbieraniem informacji o niektórych obiektach historycznych, zabytkowych, znajdujących sie w obrębie Rejencji Koszalińskiej.
Korzystając z IZA sporządziłem sobie wykaz teczek, które powinienem przejrzeć.
Jak dotąd - ok. 300 w AP w Koszalinie. Zapewne będę chciał sporządzić sobie jakieś kserokopie, skany, zdjęcia cyfrowe, itp... do dalszego wykorzystania. Oczywiście - w tym przypadku najlepsze by były materiały opracowane cyfrowo, zamiast zwykłych kserokopii.
Sporządziłem więc sobie wydruk "wyciągu z cennika"....
i oto co tam zobaczyłem:
-obiekt cyfrowy ( skan, fotografia cyfrowa) z mat. archiwalnych do 1945 r - 60,00 PLN;

Tutaj pytanie : co to jest "obiekt cyfrowy"?

Dalej jest też:
- kserokopia monochromatyczna z oryginału A4 - 2 zł;
Jest informacja o innych dodatkowych opłatach, - kwoty w większości dwucyfrowe.
Byc może nie do końca rozumiem niektóre pojęcia fachowe, ale tak na pierwszy rzut oka ten cennich trochę pod znakiem zapytania postawił sens dalszych moich poszukiwań i wykorzystania zebranych juz materiałów.
Oczywiście - najlepiej omówić sprawę i uzyskać informacje w AP w Koszalinie. Mam zamiar to zrobić w najbliższych dniach - ostatnio była tam "przeprowadzka".
Mam jednak informację, że interesujące mnie akta są juz dostępne.
-----------------------------------------------

Tyle "kopia".
Interesujący mnie temat dotyczy unikatowego w skali Europy obiektu, stąd zacięcie i chęc doprowadzenia sprawy do końca...
Tym "końcem" będzie prawdopodobnie strona i9nternetowa, ale to juz zależne będzie własnie od ilości i rodzaju zdobytych dokumentów......
No i od kosztów.......
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pieniążek_StanisławOffline
Temat postu: Archiwa oczami użytkowników (komentarz)  PostWysłany: 16-05-2007 - 18:31
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 14-07-2006
Posty: 923
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Czy odległa jest przyszłość archiwów przyjaznych korzystającym?
(kopia na liście dyskusyjnej IFAR)

Szkoda, że w ostatnią sobotę nikt z archiwistów nie był obecny w AD Pelplin na oficjalnym otwarciu Komputerowej Pracowni Naukowej. Komputery, powiedzmy średniej klasy, z dużymi monitorami zafundowało Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne, skupiające amatorów genealogii, ze swych składek członkowskich. Są one połączone w sieć. Komputer matka przy stole osoby obsługującej pracownię posiada bardzo duże dyski i dobrą nagrywarkę CD/DVD. Osoby przeglądające księgi metrykalne na stanowiskach klientów nie mają możliwości kopiowania. Przeglądają dane księgi na swoim monitorze i wypisują numery interesujących ich metryk. Następnie zgłaszają się do osoby przy serwerze i ta po chwili nagrywa im na CD/DVD żądane metryki w wysokiej rozdzielczości. Koszt takiego nagrania jeszcze nie jest sprecyzowany ale to co wiem będzie wynosił za 50 metryk 10 zł ( w cenie CD). Moi drodzy w AP ksero koszt ksera jednej metryki wynosi 50 % drożej !!
Ceny jak więc widzicie Państwo symboliczne. Ochrona dokumentów 100%. Obsługa 1 osobowa. Bez zatrudniania kilku urzędników i wykonujących ksera „reproduktorów”. (Brr! Nie wiem czy to obowiązujące określenie osoby wykonującej ksera. Słyszałem je w jednym z archiwów.) Genealog, klient zadowolony. Szybko, tanio, wygodnie.
Proszę Państwa. Zdygitalizowanie, przeniesienie ksiąg metrykalnych na CD/DVD w AD Pelplin wykonało dwóch (słownie dwóch!) genealogów, fotografów amatorów, czasami przy pomocy ( trzymanie ksiąg) kogoś z przyjaciół czy rodziny. Robili to ludzie pracujący zawodowo w innej dziedzinie. Własnym sprzętem, no może trochę lepszym od popularnych cyfrówek za kilkaset złotych. Statyw , dwie lampki jarzeniowe, stolnica żony przerobiona na podstawkę pod księgi i to wszystko. Przepraszam. Potrzebna jeszcze pasja i chęć do zrobienia czegoś dla innych. W weekendy i dni wolne od pracy. Sam pomagałem koledze fotografować.
Jedna sobota to kilkanaście ksiąg metrykalnych z kilku parafii na CD/DVD.
Jak widać z tego przykładu ( już zrealizowanego) nie ma tu wielkich kosztów ani sprzętu komputerowego ani digitalizacji ( wykorzystanie chęci amatorów) archiwaliów.
U nas na Pomorzu to już działa i my genealodzy cieszymy się z tego. Korzyść jest wszystkich. Archiwistów gdyż stare księgi są bardziej chronione przed fizycznym niszczeniem podczas wielokrotnego ich przeglądania i przewracania kartek poślinionym palcem. Genealogów gdyż metryki oglądamy wyraźne na komputerze z możliwością manewrowania wielkością i ostrością kopii. A co najważniejsze koszta tej genealogicznej zabawy.
Taki system pozwala w przyszłości przesyłać dane metryki emailem dla zamawiającego bezpośrednio z serwera w czytelni. By to mogło być robione potrzebne jest zindeksowanie wszystkich ksiąg metrykalnych we wszystkich archiwach. To mogą i robią genealodzy.
Na stronach www.genealodzy.pl , www.przodkowie.pl , www.ptg.gda.pl , http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/search.php i innych polskich i zagranicznych
jest już tysiące indeksów metrykalnych wykonanych przez środowiska genealogiczne.
A mogły by one być na stronach archiwów.
My, genealodzy wcale nie chcemy by wszystkie księgi z archiwów były dostępne w Internecie ( może w przyszłości). Wystarczy by były ich indeksy w internecie i wiadomość gdzie daną metrykę znaleźć, czy skąd otrzymać. I by cena nie była barierą jej zdobycia!
Tu widzę współpracę archiwistów z genealogami. Indeksacja, którą genealodzy amatorzy, zrzeszeni w istniejących czy nowo powstających ostatnio, regionalnych towarzystwach czy też w Polskim TG, mogą i na pewno będą chętnie wykonywali społecznie za ułatwienie im dostępu do archiwaliów. Potrzeba tylko wyjścia zza stosów biurokratycznych przepisów ograniczających dostęp do archiwaliów amatorom genealogii i zaproszenie ich do współpracy dla dobra obydwu stron.
Zapewne za kilka/ kilkanaście lat całe archiwa będą przeniesione na wersje elektroniczne i będzie możliwość przeglądania wszystkich ksiąg w domu bez kłopotliwych wyjazdów po archiwach. To nieuniknione. Tak robi już Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa i wiele innych podobnych bibliotek w kraju. Cenne księgi , trzymane dotąd w zakamarkach archiwów w bibliotekach są możliwe do ściągniecie z ich stron i przeglądania, czytania w domu. Spokojnie, przy kawce.
Przecież archiwalia są nasze, wszystkich i takie powinny być.

Stanisław Leszek Pieniążek

"Badacz genealogii swojej rodziny jest żeglarzem płynącym
po bezkresnym i burzliwym oceanie przeszłości na łodzi zbudowanej
z niezniszczalnego drzewa genealogicznego swoich przodków"
(własne)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.480884 sekund(y)