Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ROMAN_BOffline
Temat postu: Smelkowski - rozważania o etymologii nazwiska.  PostWysłany: 18-02-2021 - 18:09
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Magdo, dzień dobry.

Pytasz o etymologię nazwiska Smelkowski. Pan Władysław Moskal zaproponował Ci swoje spojrzenie na genezę wspomnianej nazwy osobowej. Ja, przedstawię Ci moje subiektywne rozważania na temat pochodzenia i znaczenia miana Smelkowski.

Rozważania o etymologii nazwiska Smelkowski.

W Polsce w roku 2002 osób o nazwisku Smelkowski było 114 a osób o nazwisku Smelkowska było 118. Szczegółowy rozkład występowania nazwiska Smelkowski zobaczysz na mapie znajdującej się pod linkiem http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Smelkowski
Natomiast pod linkiem http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Smelkowska znajdziesz mapę z rozkładem obecności nazwy osobowej Smelkowska na obszarze obecnej Polski w powiatach i województwach. Z danych wynika, że nazwisko Smelkowski i Smelkowska jest dość rzadkim mianem w Polsce. Najczęściej występuje w Wielkopolsce, nieco mniejszą liczebność tego nazwiska można zaobserwować na szeroko rozumianym Pomorzu.

Hipoteza 1.

Z uwagi na przyrostek -ski, który występuje w nazwisku Smelkowski, można domniemywać, że jest to odmiejscowa nazwa osobowa. Zatem, nazwisko Smelkowski:
• może być szlachecką nazwą osobową. Mówi to nam, że pierwsza osoba nosząca miano Smelkowski była właścicielem [ częściowym właścicielem ] jakieś wsi, osady, miasta i od niej przyjęła nazwisko,
• może być nieszlachecką nazwą osobową. Mówi nam to, iż pierwsza osoba nosząca nazwisko Smelkowski nie była właścicielem lub nie była częściowym właścicielem miejscowości, od której przyjęła albo zostało jej nadane miano Smelkowski. Takie nazwisko mówi nam tylko, iż osoba taka urodziła się, pochodziła albo mieszkała w danej miejscowości, od której pochodzi nazwa osobowa Smelkowski.
Tu powstaje pytanie jak nazywała się wieś, osada, miasto albo inne miejsce, od którego utworzono nazwisko Smelkowski? Takimi miejscowościami mogą być miejsca o nazwie typu Smelków, Smelkowo albo Smelki. Tylko czy takie miejscowości istniały na obszarze dawnej Rzeczypospolitej.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydany w latach 1880 – 1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego, który rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych [ m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych ] nie wymienia miejscowości, o których wspomniałem. Nie oznacza to, że takich miejsc nie było. Mogły one zmienić nazwę na inną lub przestać istnieć z jakiś powodów i słuch po nich zaginął.
Znalazłem litewską wieś o nazwie Smelki, która w roku 1898 położona była w guberni wileńskiej, w powiecie wileńskim, w gminie Wielki Dwór. O tej miejscowości wspomniano tekście pt. Obszar języka litewskiego w gub. Wileńskiej, którego autorem był Anonim. Ukazał on się w części o nazwie II. Dział etnograficzny na stronie 20 w tomie 3 opracowania pt. Materyały antropologiczno – archeologiczne i etnograficzne, które ukazały się staraniem Komisyi Umiejętności w Krakowie w roku 1898.
Przyjmując, że nazwisko Smelkowski jest odmiejscową nazwą osobową, która powstała od nazwy wsi Smelki, która położona była w dawnej gminie Wielki Dwór, w dawnym powiecie wileńskim, w dawnej guberni wileńskiej, to zostało one utworzone za pomocą złożonego przyrostka -owski.

Hipoteza 2.

Magdo, w swoim poście wspominasz, że znalazłaś przodków w Wielkopolsce, to jest w Poznaniu, w Gnieźnie, we Wrześni, w Kościanie i w Śremie oraz na Pomorzu [ Gniew, Puck ] i ostatnio jedną osobę w Tarnowie. Twoje odkrycie w znacznym stopniu pokrywa się z rozmieszczeniem nazwiska Smelkowski, które uwidocznione zostało na mapach, do którym zamieściłem linki na wstępie mojego postu. W zasadzie można powiedzieć, że historyczna Wielkopolska to matecznik nazwy osobowej Smelkowski. Miano Smelkowski może być tak zwanym nazwiskiem sztucznym, które powstało na wzór i podobieństwo polskich nazwisk odmiejscowych, szlacheckich. Nazwiska typu szlacheckiego były uznawane za lepsze, które przydawały osobie je noszącej godności, szacunku. Czy tak było? Istnieje taka możliwość. W takim razie do utworzenia nazwiska Smelkowski użyto złożonego odmiejscowego formatu -owski. Tylko jaka była ewentualna nazwa osobowa, od której utworzona miano Smelkowski? Moim zdaniem może chodzić o miano Smelka.
Nazwa osobowa Smelka w największym natężeniu występuje w Wielkopolsce. Najwięcej osób o tym nazwisku obecnie zamieszkuje Wielkopolskę, to jest powiat poznański i miasto Poznań. Nieco mniej osób o tym mianie mieszka w powiecie międzychodzkim i szamotulskim. Drugim obszarem gdzie dość licznie występuje nazwisko Smelka jest powiat zgierski w województwie łódzkim. W sumie na obszarze dzisiejszej Polski osób o nazwisku Smelka mieszka 76 [ kobiet: 41, mężczyzn: 35 ] – dane dotyczą roku 2002. Rozkład nazwiska Smelka zobaczysz na mapie pod linkiem, który zamieszczam:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... sko=Smelka
W gwarze poznańskiej istnieje słowo smelka. Gwara poznańska, czyli mowa mieszkańców Poznania, to zespół dialektu regionalnego oraz słów pochodzących bezpośrednio z języka niemieckiego. Do języka niemieckiego gwara nawiązuje nie tylko poprzez germanizmy, ale i składnię. Gwara tą cechuje też stosowanie sufiksów zdrabniających. Jej historia sięga XVIII wieku. Był to czas zaboru pruskiego i w tym czasie zaborcy starali się zgermanizować mowę poznaniaków i Wielkopolan. Język niemiecki był językiem urzędowym i stosowano go w urzędach, instytucjach oraz w szkołach. W roku 1887 język polski całkowicie usunięto z programów szkolnych Wielkiego Księstwa Poznańskiego jak i w szkołach ludowych Prus Zachodnich. Tak więc ludność polska stała się dwujęzyczna, używała języka niemieckiego i języka polskiego.
Jak wspomniałem w gwarze poznańskiej istnieje słowo smelka. Bogdan Walczak w artykule pt. Warstwy chronologiczne germanizmów w gwarze miejskiej Poznania, który opublikowany został w periodyku Gwary Dziś 8/2016, str. 87 – 95, pisał, że słowo smelka należy do germanizmów – smelka ‘zupa z chleba lub z bułki’ [ strona 92 ].
Andrzej Brencz w swojej książce pt. Wielkopolska jako region etnograficzny, która została wydana w Poznaniu w roku 1996 przez Wydawnictwo Poznańskie między innymi pisał: „Nazwa „smelka” // „snelka” występuje w szerokim zasięgu na obszarze Wielkopolski ( z wyjątkiem części zachodniej i północnej ) posiada dwa znaczenia. W pasie wschodnim, ciągnącym się przez Kujawy, aż po Koło, Turek, Poddębice, oznacza zupę z mąki na wodzie lub mleku i często występuje obocznie z nazwą typu „naworka” ( worka ). Na pozostałym obszarze oznacza zupę z chleba na wodzie lub mleku” [ strona 138 ]. Smelka / snelka to też zupa z czerstwych kawałków chleba, zalanych gorącą z odrobiną tłuszczu albo zupa mleczna z pokruszoną bułką.
Zatem, snelka [ smelka ] to rozdrobnione pieczywo rozmoczone w wodzie lub mleku i podawane jako zupa. Inna nazwa tej zupy to wodzianka. Nazwa tej zupy występuje w gwarze poznańskiej oraz w gwarze Górnego Śląska. Nazwa tej zupy pochodzi od niemieckiego słowa schnell ‘szybki, wartki, szybko’.
[ za: Lidia Przymuszała: Motywacja gwarowych nazw zup (na materiale śląskim), w: Historia języka, dialektologia, onomastyka w nowych kontekstach interpretacyjnych pod red. Renaty Przybylskiej, Macieja Raka, Agaty Kwaśnickiej-Janowicz; Wydawnictwo UJ, Kraków 2018, strona 357.
Anna Piotrowicz, Małgorzata Witaszek – Samborska: O żywotności zapożyczeń niemieckich w gwarze miejskiej Poznania, w: Gwary dziś. 7. Rocznik poświęcony dialektologii słowiańskiej, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań 2015, strona 212. ]
Niemiecki wyraz schnell wywodzi się od pragermańskiego słowa snel ‘szybki’. Słowo snel występuje w języku holenderskim [ niderlndzkim ], który wyodrębnił się z dialektów dolnofrankońskich języka dolnoniemieckiego około VII / VIII wieku. Jego najstarsze pisemne zabytki pochodzą z IX wieku. Pierwszy tekst pisany w języku niderlandzkim pochodzi z 1100 roku.
Zatem, wyraz smelka / snelka to germanizm. Germanizm to wyraz, zwrot lub konstrukcja składniowa przejęte z języka niemieckiego albo na nim wzorowane. Smelka / snelka pochodzi od niemieckiego wyrazu schnell ‘szybko, szybki’. Tak więc smelka / snelka / sznelka to wyraz wzorowany [ podstawa zapożyczona ] na niemieckim słowie schnell ‘szybko, szybki’. Można powiedzieć, że smelka / snelka / sznelka to „szybka” zupa.
Z jakimś prawdopodobieństwem nazwisko Smelka może też oznaczać kogoś szybkiego, kogoś kto robi coś szybko itd.

Magdo, mam nadzieję, że moje rozważania o genezie nazwiska Smelkowski pomogą Ci choć trochę w Twoich badaniach nad jego etymologią oraz w badaniach genealogicznych.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
madziasgOffline
Temat postu: Re: Smelkowski - rozważania o etymologii nazwiska.  PostWysłany: 19-02-2021 - 01:57


Dołączył: 17-02-2021
Posty: 3

Status: Offline
Panie Romanie, jestem pod ogromnym wrażeniem. Bardzo dziękuję, za wszystkie wskazówki.

Jednak co do szczegółowego rozkładu nazwiska z 2002 roku mam spore wątpliwości. Nie pokazuje powiatu śremskiego w wlkp., a w nim w tym roku na 1000% zamieszkiwało trzech panów noszących to nazwisko: mój tata, mój wuja brat mojego ojca i jego syn. Na zestawieniu tego nie ma. Analizowałam wcześniej już to zestawienie. Nawet jak nazwisko zmieni się na Smelkowska, to też nie wykazuje pań noszących to nazwisko w tym okresie. Nie wiem z czego to wynika. Pewnie z rzadkości Smile

Smelką nazywana byłam przez cały okres liceum i studiów, i też kojarzyłam wtedy tę ksywkę z zupą mleczną. Na początku poszukiwań myślałam, że nazwisko pochodzi z niemieckiego. Dzisiaj czytając Pana odpowiedź, zastanawiam się, czy czasami nazwisko nie pochodzi od olendrów przybywających na ziemie wielkopolskie.

Drzewo genealogiczne dostałam w "spadku" od mojego Taty. Pracował nad nim od 1980 roku. Na tyle, na ile mu się udało nie korzystając z internetu, dotarł do 1800 roku, miał rozpisane trzy linie rodziny Smelkowskich (głównie zamieszkujących wielkopolskę). W latach 90-tych zorganizowano trzy zjazdy rodzinne, na które przybyli seniorzy rodu wraz z wszelkimi pamiątkami i historiami jakie w pamięci mieli. Jedną z nich była historia o zubożałej szlachcie i herbie. Szukałam i niczego nie znalazłam. Co ciekawe, że teraz analizując i szukając dalej, wszelkie powiązania kierują mnie na pomorze w okolice Gniewu. No i ta Litwa chodzi mi po głowie Smile

Dziękuję serdecznie, za wkład jaki Pan włożył w odpowiedź na moje zapytanie.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Smelkowska-Grzegorczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Smelkowski - rozważania o etymologii nazwiska.  PostWysłany: 19-02-2021 - 07:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam 😊

Biernacki 1404 - od nazw miejscowych Biernacice, Biernaty, Biernatki (kilka wsi).

Fecowycz - od zgermanizowanej formy imienia Wincenty, niemieckiego Vizens lub od Fec od Fedor z Teodor.

Krygowski - od staropolskiego kryg, kryga ‘przyrząd do napinania kuszy’, też ‘dźwigania’ lub od niemieckiej nazwy osobowej Krieg; od niemieckich nazw osobowych Krieger, Krüger, te od średnio-wysoko-niemieckiego kruoc ‘dzban, dzbanek’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Lula 1404 - od lulać ‘kołysać, usypiać’; od gwarowego lula ‘kołyska’.

Smyka - od smyk ze staropolskiego ‘grajek’, smykać.

Szostkowicz - w grupie nazwisk pochodzących od szósty, też od szost ‘drąg’, szostać ‘szastać’.

Szustkowicz - od dawnego szust ‘trzepot, szelest, szum’, szustać, siustać ‘skoczyć; chlusnąć’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukaszlac1983Offline
Temat postu: Re: Smelkowski - rozważania o etymologii nazwiska.  PostWysłany: 21-02-2021 - 12:48
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2008
Posty: 732

Status: Offline
Dzień dobry
Proszę uprzejmie o pochodzenie nazwisk:
Wyżyński, Wyszyński
Pawłowski, Pawłoski
Masowski, Masłowski
Kiertyk, Kierłyk
Kindlarski, Kędlarski,
Stankowski
Działoszyński
Jezierski

Pozdrawiam
Łukasz Łacina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jędrzejewska_justynaOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 21-02-2021 - 15:43
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2012
Posty: 19

Status: Offline
Dzień dobry. Niestety w zasobach internetowych nie znalazłam wyjasnienia dot. nazwisk Belon i Trap. Czy nazwisko Trap może być związane z osadnictwem mennonickim, zaś Belon ma francuskie pochodznie? Gryl, Steckel czy Bejger nie sprawiły tyle problemu Wink

Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 22-02-2021 - 01:52
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Witaj Justyno,

* Nazwisko Belon,
zgadzam sie z Twoja opinia, ze nazwisko Belon nalezy wiazac z Francja, a dokladniej z francuskimi Galami, ktorych jezyk byl bardzo podobny do staroslowianskiego. Nazwanie/nazwisko Belon jest dwuczlonowe "bel + on", co znaczylo "piękny on" i chyba tak nazywaly matki Galijki i Slowianki swojego nowonarodzonego malucha;
https://forebears.io/surnames/belon
Z biegiem czasu jezyki sie zmienialy i zmienialo sie znaczenie nazwan/nazwisk. Wedlug nowych zasad w j. poceltyckich, 'belli' znaczy piękny, a 'bell" znaczy dzwon i powstawaly nowe nazwania/nazwiska Bellion i Bellon;
https://forebears.io/surnames/bellion
https://forebears.io/surnames/bellon
gdzie komplikuje sie juz znaczenie tych nowszych nazwan/nazwisk.
Tak tez stalo sie na wschodzie, gdzie na pierwotne praslowianskie nazwanie Belon, w Rosji nalozylo sie inne, nowe i liczne "Belonogow" czyli "bialo-nogi";
https://forebears.io/surnames/belonogov

* Nazwisko Trap,
lub nazwisko Trapp - sam zapis nazwiska jest juz problemem, a dolozenie spraw religii i migracji to za duzy problem dla mnie.
Przepraszam, ale trudno mi na te tematy dyskutowac. Jest duzo polskich i angielskich opracowan o Mennonitach w Polsce.

Czy moge prosic o Twoje zdanie [ale krotkie] o pochodzeniu nazwisk Gryl, Steckel i Bejger ?. Mam kuzynow o nazwisku Stec.


Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 22-02-2021 - 08:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam 😊

Działoszyński – w grupie nazwisk pochodzących od działać ‘robić, czynić’.

Jezierski 1400 - od nazw miejscowych typu Jeziory, Jezioro (częste).

Kędlarski - w grupie nazwisk pochodzących od prasłowiańskiego kąd-, por. kądek ‘kęs, kęsek’.

Kierłyk - od kierla ‘chłop, drab’.

Kiertyk - od niemieckiej nazwy osobowej Kert, ta od średnioniemieckiego kerze, kirze ‘światło, świeca’.

Kindlarski - w grupie nazwisk pochodzącychod niemieckiej nazwy osobowej Kinder, ta od imienia Gundher.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
Malicki

Masłowski 1398 - od nazwy miejscowej Masłowo (poznańskie, gmina Dolsk), Masłów (kieleckie, gmina Masłów).

Masowski - w grupie nazwisk pochodzących od podstawy mas-, por. masa, wschodniosłowiańskie, gmina Mosiej (= Mojżesz).

Pawłoski – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Paweł, notowanego w Polsce od XII wieku. Obok formy Paweł występował Pawał, a także formy łacińskie i germańskie: Paulus, Paul oraz zgermanizowane Pauwel, Pauwil, Pawil, Pawol. Imię pochodzenia łacińskiego, od Paulus ‘mały’.

Pawłowski - od nazw miejscowych Pawłowice, Pawłów (kilka wsi).

Stankowski - od nazwy miejscowej Stankowo (kilka wsi).

Wyszyński 1428 - od nazw miejscowych Wyszyna, Wyszyny (kilka wsi).

Wyżyński - od gwarowego wyż, wyża ‘wysokość’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jędrzejewska_justynaOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 22-02-2021 - 17:46
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2012
Posty: 19

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
Witaj Justyno,
* Nazwisko Belon,
Czy moge prosic o Twoje zdanie [ale krotkie] o pochodzeniu nazwisk Gryl, Steckel i Bejger ?. Mam kuzynow o nazwisku Stec.
Pozdrawiam - Wladyslaw


Witaj Władysławie,
bardzo dziękuję za tak obszerną i pomocną odpowiedź. Jeśli chodzi o nazwisko Steckel - albo byli to przybysze na tereny Mazur ze środkowych lub dolnych Niemiec i wtedy nazwisko oznaczało „łatwo obrażać”, albo nazwisko pochodziło z języka jidysz - shtekl „mały patyk”, stąd być może przydomek szczupłej osoby, albo żydowski (aszkenazyjski): z niemieckiego „wychodka” Stöckel.
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukaszlac1983Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 22-02-2021 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2008
Posty: 732

Status: Offline
Dzień dobry
Dziękuje za cenne informację Pani Ewo.
Jeszcze proszę o pochodzenie nazwiska
Kierlyk, Kierlik
Dułak, Dullak, Dulak Więsierski
Pozdrawiam
Łukasz Łacina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 23-02-2021 - 11:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Witam 😊

Dulak 1497 - od prasłowiańskiego dulěti ‘stawać się tłustym’ lub od dula ‘rodzaj gruszki’.

Dullak - od prasłowiańskiego dulěti ‘stawać się tłustym’ lub od dula ‘rodzaj gruszki’.

Dułak - od prasłowiańskiego dulěti ‘stawać się tłustym’ lub od dula ‘rodzaj gruszki’.

Kierlik - od kierla ‘chłop, drab’.

Kierlyk - od kierla ‘chłop, drab’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Więsierski - od wąs ‘zarost nad górną wargą u mężczyzn’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Olszewski_ŁukaszOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 28-02-2021 - 12:12
Sympatyk


Dołączył: 12-05-2020
Posty: 52

Status: Offline
Dzień dobry,

Proszę o sprawdzenie nazwisk:
Syjud, Faron, Kozyra, Gierczyk, Zasadni

Dziękuję i pozdrawiam. Smile

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk: Belon i Trap  PostWysłany: 28-02-2021 - 17:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam 😊
Faron 1602 - od gwarowego faron ‘piorun; przekleństwo na Śląsku’.

Gierczyk - od niemieckich nazw osobowych Gerz, Gertz, te od imion na Ger-.

Kozyra 1375 - od kozera ‘powód, przyczyna’, dawniej też ‘atut w kartach; karciarz’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Syjud - w grupie nazwisk pochodzących od od szyja ‘część ciała zwierzęcia łącząca głowę z tułowiem; wąski korytarz’; też od szyć, szyję.

Zasadni 1698 - od zasada ‘reguła, sposób postępowania’, dawniej ‘podstawa, fundament; przyczyna’.
Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eifelerOffline
Temat postu: Znaczenie nazwiska Skalbaniak/Skalbania  PostWysłany: 28-02-2021 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2021
Posty: 22

Status: Offline
Dobry wieczór pani poseł Ewa Szczodruch,

Jako Niemiec jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o polskie nazwiska.
Moje pytanie skąd pochodzi nazwisko Skalbaniak i jakie jest jego znaczenie. Co odróżnia pisownię Skalbaniak od Skalbania?
Jedna z gałęzi rodziny pochodzi z Polski i nazywa się Skalbaniak.

Dziękuję za odpowiedź i
pozdrawiam serdecznie
Dietmar Blum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Fecowycz, Ficowicz, Dulak, Dul.  PostWysłany: 01-03-2021 - 02:07
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Pare uwag dotyczacych pochodzenia niektorych polskich nazwisk wymienionych ostatnio w tym watku.

* Nazwiska Fecowycz i Ficowicz.

Fecowycz - jest to bardzo rzadkie w swiecie nazwisko;
https://forebears.io/surnames/fecowycz
i Pani Ewa Szczodruch za prof. K. Rymutem podala, ze nazwisko Fecowycz pochodzi od zgermanizowanej formy imienia Wincenty, niemieckiego Vizens lub od Fec od Fedor z Teodor.
Pan Roman B. na stronie 64 Pochodzenie Nazwisk w szerokim wpisie z 17-02-2021 omowil pochodzenie nazwiska Fecowycz.

Ponizej przedstawiam moja hipoteza pochodzenia nazwiska Fecowycz i Ficowicz.
Mamy w Polsce takze rzadkie, ale stare nazwisko Ficowicz, od ktorego powstaly zapisy nazwisk Fecowicz, Fecowycz i .. Ficowski, a wszystkie te nazwiska, powstaly od europejskiego, starego nazwania/nazwiska Fico;
https://forebears.io/surnames/fico
Nazwanie "fico" wedlug francuskich Galow i Slowian dotyczy 'figi', slodkiego owocu drzewa figowego i nazwanie to przejeli Rzymianie do laciny jako "ficus";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec_pospolity
Zatem polskie nazwiska Fico-wicz, Fico-wski, Feco-wicz i Feco-wycz pochodza od pieszczotliwego nazwania 'moj slodki fico'= moja slodka figo, ktore kiedys matki nadawaly nowonarodzonemu maluchowi.

* Nazwisko Dul i pochodne.

Pani Ewa podala dla nazwisk Dułak, Dullak, Dulak pochodzenie wedlug zespolu prof. K.Rymuta - od prasłowiańskiego dulěti ‘stawać się tłustym’ lub od dula ‘rodzaj gruszki’.
Mozna sie zgodzic, ze maluchom nadawano nazwanie "mój tłusciutki", ale bardziej przekonywujace, jest nazwanie "mój slodziutki (jak gruszka)" jesli bierzemy pod uwage starozytne nazwanie/nazwisko Dul;
https://forebears.io/surnames/dul
Nazwanie "dul' w jezyku francuskich Galow i Slowian oznaczalo "słodki " i zachowane zostalo w hiszpanskim nazwaniu 'mirada dulce'= słodki wygląd i lacinie 'dulci' = słodki.
Zatem nazwania/nazwiska Dul i pochodne pochodza od starozytnego nazwania "dul" czyli słodki.
Z moich porownan wynika, ze juz w starozytnosci byla moda na popularnosc nazwan maluchow.

Pozniej podam hipotezy pochodzenia innych nazwisk.

Wladyslaw


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 01-03-2021 - 17:25, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Fecowycz, Ficowicz, Dulak, Dul.  PostWysłany: 01-03-2021 - 08:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam 😊

Skalbania i Skalbaniak są to dwa odrębne nazwiska o tej samej etymologii.

Pierwotnie nazwisko Skalbaniak mógł nosić syn człowieka o nazwisku Skalbania.

Skalbania - od staropolskiego skałuba, skalba ‘szpara, szczelina’.

Skalbaniak - od staropolskiego skałuba, skalba ‘szpara, szczelina’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.649678 sekund(y)