Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Gazeta Świąteczna jako śródło  PostWysłany: 03-07-2019 - 12:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dzięki życzliwej pamięci P. Daniela Paczkowskiego mój genealogiczny obszar poznawczy uległ znacznemu poszerzeniu. Pan Daniel Poinformował mnie o tekście w Gazecie Świątecznej nr 31 z 1890 roku (str.4). W ramach stałej w tej gazecie pozycji Listy do Gazety Świątecznej jest list „z miasteczka Sokołów w guberńji Łomżyńskiej” . Jego treść najogólniej oddaje umiejscowiona we wstępie treść: Kto mieszka w Sokołach i co tam można znaleźć.- Kościółek.- Czem się trudnią mieszkańcy.- Targi.- Jaki tam zły zwyczaj panuje . – Pieniactwo i bijatyki.-Jak idzie gospodarka. - Jak stoji czytelnictwo. –Rozumny człowiek i co może jego przykład .
Zainteresowanych odsyłam do całego tekstu , który można znaleźć w internecie
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 968&tab=3.
Tu tylko kilka „ciekawostek”. W Sokołach (w samym miasteczku czy parafii nie wiadomo) było 17 szynków. List zawiera opisy powszechnie znanych plag: pijaństwa, awanturnictwa i pieniactwa sądowego. Ciekawsze –przynajmniej dla mnie –są informacje o sposobie gospodarowania. Ciągle prymitywnym. Cytuję:
Gospodarki leżą w szachownicach, to jest, że grunta różnych właścicieli są pomieszane i poplątane, a to dla wszystkich gospodarzy jest bardzo niedogodna rzecz. Niektórzy też bardzo by chcieli z sąsiadami ułożyć się, grunta pomierzyć i rozdzielić je porządnie ;ale do zgody jedni z drugimi nie mogą dojść i sprawa się wciąż odwleka. Wiele gruntu leży odłogiem. Są takie miejsca, po 50 i więcej morgów, gdzie po wykarczowaniu i wyrównaniu gruntu możnaby mieć piękne łąki , a z nich niezgorszy dochód….Miejscowości takie, całe krzakami jałowcowymi porosłe, służą dziś za pastwiska ale jakie to pastwiska.
Z perspektywy genealogii Jamiołkowskich bardzo ciekawy jest fragment dotyczący czytelnictwa Gazety Świątecznej.
Okoliczni szlachcice czytają bardzo mało. Gazety Świątecznej dotąd wcale nie otrzymywali . Od dwóch miesięcy sprowadza ją do Sokołów doktór, od którego pożycza Jan Jamiołkowski z Jamiołk i co niedziela głośno w towarzystwie innych czytuje. Bardzo się to podobało innym, a nawet się we czterech umówili i sami sobie mają sprowadzać Gazetę.
Hipotetycznych Janów Jamiołkowskich ,w różnych Jamiołkach, żyło wtedy przynajmniej trzech ale prawie na pewno chodzi tu o Jana Jamiołkowskiego z krza Strzelców z Jamiołk Piotrowiąt.
Tyle tytułem wprowadzenia. .Nie pisałbym tego aby podzielić się tylko tym (kolejnym dla mojej genealogii)i znaleziskiem. Uznałem, że warto podzielić się bardziej generalną refleksją- Gazeta Świąteczna może być źródłem kwerendy genealogicznej. Na pewno nie jako źródło konkretnych informacji osobowych (jak choćby Kurier Warszawski) ale około genealogicznych i owszem. Przede wszystkim jest w internecie. Jestem dopiero w trakcie rozpoznawania możliwości nazwijmy to poznawczych (nie jestem żadnym ekspertem tym bardziej, żem komputerowy laik) ale zwracam uwagę na to że Gazeta Świąteczna ma ciekawe rozwiązanie , coroczny spisy rzeczy (zawsze w pierwszym numerze roku).
Dla 1890 wygląda to tak
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publication/161968?tab=1
Wystarczy poszukać swoich miejscowości i a nuż, przy odrobinie szczęścia coś ciekawego wypłynie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.673072 sekund(y)