Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WielebnowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 14:53
Członek PTG


Dołączył: 04-04-2007
Posty: 120
Skąd: Bielsko-Białą
Status: Offline
Witaj
Żarty z Ciebie robia ,a nikt nie odpowiedział na Twoje zasadnicze pytanie.
Niestety w Herbarzu Gajla Twoje nazwisko nie widnieje,natomiast jest Musiałowicz herbu Pielesz.
powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adrian747Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2019
Posty: 13

Status: Offline
A inne herbarze ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:22
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1822
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bodajże mnie pamięć nie myli był taki jegomość w Wiedniu, co się nazywał Siwik, co przepisał całą Polską Encyklopedie Szlachecką, aby wprowadzić do dzieła nowego swoje nazwisko jako szlacheckie i wydał to ładnie jako https://odk.pl/encyklopedia-nazwisk-i-p ... 13375.html Można i tak Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:25
Członek PTG


Dołączył: 05-06-2008
Posty: 190
Skąd: Saitama, Japonia
Status: Offline
Panie Adrianie,

Mam dla Pana dobrą i złą wiadomość.
Dobra jest taka, że ogromna większość najważniejszych i najobszerniejszych herbarzy jest dostępna za darmo w internecie, w większości na stronach bibliotek cyfrowych.
Na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych znajdzie Pan listę wszystkich większych bibliotek cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl/pro/zrodla/
Proszę posortować tę listę według ilości obiektów i odwiedzieć największe biblioteki cyfrowe, wyszukać słowa kluczowe: "herbarz", "heraldyka", "szlachta", "genealogia". Znajdzie Pan ogromną ilość materiału. Odradzam korzystanie z wyszukiwarki na stronach FBC, ponieważ zwraca niekompletne wyniki. Trzeba szukać w każdej z bibliotek z osobna.

Zła wiadomość dla Pana jest taka, że niestety w polskiej heraldyce w zasadzie nie ma czegoś takiego jak herb przypisany do nazwiska oraz nazwisko przypisane do herbu. Herb przypisany jest do konkretnej osoby, która tym herbem się kiedyś pieczętowała, co zostało uwiecznione w źródłach historycznych. Albo też sobie ten herb uzurpowała w procesie legitymacji przed właściwym urzędem zaborcy. Herbarz opisuje przodków, krewnych i potomków tej konkretnej osoby, pieczętującej się tym konkretnym herbem. Aby ułatwić wyszukiwanie, herbarze się posortowane alfabetycznie według nazwisk, ale nie oznacza to, iż nazwisko posiada przypisany herb.

Przykład z mojego własnego podwórka: żyli w Koronie i w WKL Rynkowscy pieczętujący się (lub legitymujący się) herbem Pilawa, ale byli i inni używający herbu Korczak. W samej tylko ziemi Michałowskiej żyli w tej samej parafii Rynkowscy zaliczani do szlachty, obok nich Rynkowscy zaliczani do patrycjatu (posiadaczy nieruchomości w mieście), obok nich pospolici mieszczanie, włościanie i koloniści. Pełny przekrój Rynkowskich z każdej klasy społecznej w jednej tylko parafii Lidzbark Welski. A to nie było jedyne gniazdo.

Wracając do tematu, jeżeli jest Pan zainteresowany herbem w jakiś sposób z Pana przodkami związanym, niezbędne jest przeprowadzenie wywodu przodków, aż do otrzymania udokumentowanej linii do osób herbowych. Herbarz jest pozycją przydatną na tym dość późnym etapie poszukiwań.

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Gajl jest najobszerniejszy, bo zawiera nazwiska z poprzednich herbarzy (np. Niesiecki, Boniecki) i te dodane na podstawie np. dokumentów legitymacyjnych. Nazwisko Musiał nie występuje, gdyż najprawdopodobniej jest nazwiskiem chłopskim. Nie wyklucza to oczywiście szlacheckiego pochodzenia danej rodziny, bo np. nazwisko Musiał mogło być przydomkiem, który wyparł wcześniejsze nazwisko. Szanse na to są jednak nieduże, zwłaszcza jeśli w rodzinie nie zachowała się pamięć o szlacheckim pochodzeniu lub herbie. Skoro dopytujesz u herb, to raczej u Ciebie tych tradycji nie ma.

Popełniasz też podstawowy genealogiczny błąd - szukasz szlachectwa i herbu w herbarzach i na forach, a nie w dokumentach dotyczących Twojej rodziny. Tymczasem chęć dopasowania herbu do nazwiska jest sprzeczna z jakimikolwiek regułami ustalania przynależności herbowej oraz zwyczajnie niepoważna. Żeby ustalić herb szlachecki, musisz przede wszystkim potwierdzić szlacheckie pochodzenie rodziny np. poprzez stworzenie wywodu przodków opartego na metrykach, w których Twoi przodkowie są tytułowani szlachetnymi czy też urodzonymi. W wielu przypadkach oznacza to konieczność dotarcia do dokumentów z końca XVIII w. Z tego co piszesz, obecnie znasz niepełne dane pradziadków urodzony na początku XX w. To zdecydowanie za mało, żeby cokolwiek powiedzieć.

Jeśli z tak przeprowadzonej kwerendy wyniknie, że faktycznie Twoi przodkowie należeli do stanu szlacheckiego, to dopiero wtedy można przystąpić do szukania dokumentów przodków, w których posłużyli się herbem (wywody legitymacyjne, akta sądowe, korespondencja opatrzona pieczęciami).

Obecnie "rzucasz się" na ustalanie herbu nie mając za sobą żadnej wykonanej pracy, przy jednoczesnych niewielkich szansach na przynależność do rodziny herbowej po mieczu. Zauważ, że do szlachty należało zaledwie 10% społeczeństwa. Oznacza to, że masz 90% szans na pochodzenie chłopskie/mieszczańskie, a w przypadku nazwiska nieznanego heraldykom (do których należy Musiał), masz niemal 100% szans na BRAK szlachectwa i tym samym herbu. Sam mam wśród przodków szlachtę, mieszczan i chłopów. Szlachectwo potwierdziłem wyłącznie w tej rodzinie, w której zachowała się pamięć o swoim pochodzeniu. W innych liniach nawet rodziny o nazwiskach tożsamych ze szlacheckimi, szlachtą nie były, a mam ich dzieje potwierdzone dokumentalnie od XVII w. Na poziomie 5xpradziadków w trzech przypadkach mam hipotezę o wywodzeniu się ze szlachty, ale to hipotezy mocno niepewne. Po prostu, co do zasady szlachta - nawet uboga, zachowywała pamięć o swoim pochodzeniu i kulturze stanowej.

Podstawowe informacje na temat ustalania przynależności herbowej, dowodów szlachectwa itd. masz tutaj: https://ornatowski.com/heraldyka/szlach ... lachectwa/

[Tak na marginesie - nawet niewątpliwe ustalenie szlachectwa nie musi oznaczać posiadania herbu. Jest wiele rodzin szlacheckich, które herbu nie posiadały. Po prostu nie każdy szlachcic miał herb].

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.908404 sekund(y)