Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 23:58 czwartek, 18 lipca 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Zatowski_JeanetteOffline
7 Temat postu: Pomoc w Zawistej Podleśnej szlachcie: Zawistowski  PostWysłany: 04-10-2018 - 20:33


Dołączył: 21-08-2018
Posty: 2

Status: Offline
Cześć,
Czy ktoś może mi pomóc z Zawistowską szlachtą Zawisty Podleśnego. Mam przodka, który ożenił się i zmarł w Zgłębiec Szlacheckim, synu szlachty z Zawisty Podleśnego. Powinien urodzić się około 1760 r. I zanotować go w archiwach parafii Zuzela. Był to Mateusz Zawistowski, rodzice Józef i Bogumiła Zawistowska oraz żona Rozalia Rostkowska. Nie mam nic o jej rodzicielstwie ani o tym, gdzie się urodziła, ale szacowany rok urodzenia to 1768 rok. Zapis śmierci Mateusza jest tam, gdzie roszczenie dotyczy jego rodziców i statusu szlachty.

Dzięki,
Jeanette
+++++
Hi,
Can anyone help me with the Zawistowski szlachta of Zawisty Podleśne. I have an ancestor who married and died in Zgleczewo Szlacheckie, the son of szlachta from Zawisty Podleśne. He should have been born about 1760 and recorded in the Zuzela parish records. He was Mateusz Zawistowski, parents Józef and Bogumiła Zawistowska, and wife Rozalia Rostkowska. I have nothing about her parentage at all, or where she was born, but an estimated birth year is 1768. The death record of Mateusz is where the claim is made for his parents and their szlachta status.

Thanks,
Jeanette
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Pomoc w Zawistej Podleśnej szlachcie: Zawistowski  PostWysłany: 05-10-2018 - 08:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 1807

Status: Offline
Zuzela to parafia która nie leży w moich zainteresowaniach ale że nikt nie odpowiada a mam dostęp do sumariusza metryk z lat 1657 – 1808 (są w nim niestety tylko bardzo skrótowe informacje) to zabieram głos. Wynika z nich że Mateusz urodził się w 1760 w Zgleczewie (należy szukać w księgach tego roku aktu nr 42),
Prawdopodobny ślub Mateusza i Rozalii był w 1783 (akt 20 zapisano Zgleczewo)
Niestety ale nie znalazłem w sumariuszu (sprawdziłem lata 1760 – 1769) żadnego zapisu urodzin Rozalii Rostkowskiej. Najprawdopodobniej zapisano ją pod innym imieniem albo urodziła się w innej, sąsiedniej parafii).
Jedyny sposób na rozwiązanie problemu to przejrzenie ksiąg metrykalnych. Akurat z Zuzeli zachowały się bodaj kompletne.
Może warto zwrócić się do https://indeksy.projektpodlasie.pl/ bo widzę że na tym portalu księgi sa indeksowane czyli ktoś zajmuje się to parafią, przegląda księgi,
Niestety nie znam angielskiego ale mam nadzieje ,ze mój przekaz po translacji google będzie zrozumiały i prawidłowy co do moich intencji. Niestety z tym może być problem bo np. w Twojej korespondencji w języku angielskim jest prawidłowo Zgleczewo Szlacheckie a po przetłumaczeniu wyszedł Zgłąbiec której to miejscowości nie ma.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zatowski_JeanetteOffline
Temat postu: Pomoc w Zawistej Podleśnej szlachcie: Zawistowski  PostWysłany: 17-10-2018 - 20:01


Dołączył: 21-08-2018
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję, znalazłem zapisy podczas przeglądania kart parafialnych Zuzela: Mateusz Zawistowski rzeczywiście urodził się w 1760 # 42, tak jak powiedziałeś. Znalazłem Rozalię Rostkowską w Zaręby Kościelnej w 1768 roku #47, datą, którą podał mi inny użytkownik.
Dalej szukałem i znalazłem potencjalnego Józefa Zawistowskiego, który urodził się w 1733 r. w Zawistach Podleśnych, co wydaje się zgodne z informacjami podanymi w zapisie śmierci Mateusza Zawistowskiego. Jednak nie mogę znaleźć Bogumiły Zawistowskiej. Ale znalazłem dwóch mężczyzn o nazwisku Józef Zawistowski, którzy poślubili w 1757 r., Jeden w Zglęskiewie do Agaty Kuleszanki (nr 5), a drugi w Zaręby Kościelnej parafii Teresy Zawistowskiej (# 6). Czas wydaje się pasować do narodzin Mateusza Zawistowskiego.
Może trzeba trochę zgadywać, aby ustalić, kto był potencjalnie rodzicem Rozalii Rostkowskiej, a następnie zawęzić ją dalej. Jest to trudne, ponieważ książki podsumowujące dla Zaręby Kościelne nie odnotowały wioski dla nikogo nagranego.
Może ktoś będzie dalej indeksował strony, więc lata 1700 do 1808 dla Zuzeli pojawią się na indeksie, który można przeszukiwać.
Co zaskakujące, "Tłumacz Google" znacznie lepiej tłumaczy na angielski niż tłumaczy z niego, z wyjątkiem nazw miejsc i nazw o przetłumaczalnych znaczeniach.
Dzięki jeszcze raz.
++++++++++++++++++++++++
Thank you, I found records while browsing the Zuzela parish records: Mateusz Zawistowski was indeed born in 1760 #42 as you stated. I found Rozalia Rostkowska in Zaręby Kościelne in 1768 #47, a date which another user stated to me.
I further looked and found a potential Jóżef Zawistowski that was born in 1733 in Zawisty Podleśne, which seems consistent with the information given in the death record of Mateusz Zawistowski. However, I cannot find Bogumiła Zawistowska. But I did find two men of the name Józef Zawistowski, both of who married in 1757, one in Zgleczewo to Agata Kuleszanka (#5) and the other in Zaręby Kościelne parish to Teresa Zawistowska (#6). The timing would seem to fit with the birth of Mateusz Zawistowski.
It might take some guessing to determine first who may have been potentially the parents of Rozalia Rostkowska and then to narrow it down further. It is hard since the summary books for Zaręby Kościelne did not record the village for anyone recorded.
Maybe someone will further index the pages so the years 1700 to 1808 for Zuzela show up on the searchable index.
Amazingly enough, Google Translate does much better translating to English than translating from it, except with names of places and names with translatable meanings.
Thanks again.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.085662 sekund(y)