Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mora73Offline
Temat postu: Problem z prapradziadkiem i nie tylko...  PostWysłany: 29-09-2018 - 06:48


Dołączył: 16-06-2016
Posty: 8

Status: Offline
Witam serdecznie

Obecnie zająłem się wywodem przodków mojej Mamy. Na początku po uzyskaniu powiązań rodzinnych z relacji ustnych zacząłem weryfikować te dane w oparciu o metryki. I tu powstał problem z nazwiskiem. Otóż mój 3xpradziadek urodził się w 1820 r. w Górkach k/Wyśmierzyc jako Kazimierz Roykowski, ożenił się w 1838 r. w Głowaczowie jako Kazimierz Royski(kolonista) a zmarł w 1904 r. w Dobieszynie (par.Głowaczów) jako Kazimierz Rolski.

Moje pytanie w związku z tym jest następujące. Jak ustalić właściwe nazwisko rodowe przodka. Czy w przypadku aktów notarialnych dla XIX w. posługiwali się oni wypisami z metryk to po pierwsze. Pod drugie gdzie szukać notariuszy dla tych obszarów (gdzie mieli najbliżej) - Białobrzegi, Kozienice czy jechało się specjalnie do Radomia? Interesują mnie również księgi ziemskie dla tych obszarów dla XVIII w.

Dodam, że zatrzymałem się na na jego rodzicach Wojciechu i Rozalii Stępniewskiej/ zmarłych w Dobieszynie (brak informacji o ich rodzicach i miejscu pochodzenia w aktach zgonu). W metrykach w Wyśmierzycach nie znalazłem też aktu ślubu.

Inna kwestia jak wpisywać w takim przypadku nazwiska do programu genealogicznego oraz innych krewnych występujących jako Royski, Rojski, Rajski

Czy byłby Ktoś z Was w stanie pomóc
Pozdrawiam Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2018 - 12:36
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1193

Status: Offline
Witam !
Wprawdzie to nie mój region, ale parę uwag.
Nazwisko proponuję przyjąć w formie obecnej, zaś wcześniej zapisywać w takiej formie w jakiej ono występowało. Mamy tu swego rodzaju jego ewolucję, a nie zmianę.
Co do ksiąg grodzkich, czy też ziemskich to będzie to zapewne teren ziem mazowieckich. A więc może księgi warszawskie ? Nie chcę się jednoznacznie tutaj wypowiadać.
Teraz sprawa aktów notarialnych. Przy ich spisywaniu nie potrzebna była żadna weryfikacja z metrykami. Wystarczyła zwykła znajomość z rejentem (notariuszem). Nazwiska w aktach notarialnych często są przekręcane, wtedy można je zweryfikować z podpisem (o ile dana osoba była piśmienna). Akta notarialne z reguły spisywało się u najbliższego notariusza. Musiałbyś ustalić dla danego okresu miasto powiatowe (czy też obwodowe) i tam szukać w pierwszej kolejności. Ale to nie reguła. Ja dla swojego rejonu (rejon Olkusza) mam akta spisywane w Pilicy, w Olkuszu, w Kielcach i w Krakowie głownie. Ponadto kilkadziesiąt aktów jest w Warszawie, a także pojedyncze w Częstochowie, Radomsku, Piotrkowie oraz później w Będzinie i w Sosnowcu. Ale wtedy osoba mieszkająca gdzieś indziej, musiała sobie dla danego aktu obierać miejsce na terenie jego działalności.
Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.602208 sekund(y)