Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 29 marca 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Anna22Offline
Temat postu: Projekt analizy Metryki Józefińskiej 1785-1789  PostWysłany: 28-04-2018 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2018
Posty: 27

Status: Offline
Dzień Dobry,

Archiwum we Lwowie, w którym znajduje się Metryka Józefińska, wczoraj ogłosiło na swojej stronie http://tsdial.archives.gov.ua/ :

27 квітня 2018 року
Центральний державний історичний архів України, м. Львів разом з Інститутом історії Ягеллонського університету та Видавничим товариством "Historia Iagellonica" організовують ІІ міжнародну наукову конференцію ŤГалицькі міста в епоху суспільно-політичних реформ 1772-1867 рр. Зміни в міському просторіť. Цей симпозіум відбувається в рамках проекту "На зламі культур і народів. Галицькі міста і містечка в йосифінському ґрунтовому кадастрі", який виконується протягом 2017–2020 рр. в Кракові спільно з ЦДІА України, м. Львів. Організатори пропонують зосередитися на проблематиці міського простору та змін в його географічній та соціотопографічній структурі, подивитись на просторовий розвиток міст в епоху йосифінських реформ.

Czyli

27 kwietnia 2018 rok
Centralne Państwowe Historyczne Archiwum Ukrainy, miasto Lwów razem z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydawnictwem „Historia Iagellonica” organizuje drugą międzynarodową konferencję naukową „Galicyjskie miasta w dobie reform społecznych i politycznych w latach 1772-1867. Zmiany w przestrzeni miejskiej”. Sympozjum odbywa się w ramach projektu "Na styku kultur i ludów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym, który jest realizowany w latach 2017-2020 w Krakowie wspólnie z Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy, miasto Lwów. Organizatorzy proponują skoncentrowanie się na problemach przestrzeni miejskiej oraz zmian w jego strukturze geograficznej i socjalno-topograficznej, spojrzeć na rozwój przestrzenny miast w dobie reform cesarza Józefa.

Chciałabym jeszcze dodać, że projekt ten „Na styku kultur i narodów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym” jest wspomniany po polsku tutaj: https://projekty.ncn.gov.pl/index.php?s=13094

W jego opisie (dostępnym tutaj: https://projekty.ncn.gov.pl/opisy/342262-pl.pdf ) jest informacja, że:

„Projekt zakłada osiągnięcie dwóch podstawowych celów: opracowanie unikatowej, dostępnej on-line bazy danych o miastach i ich mieszkańcach oraz zdefiniowanie komponentów przestrzeni społecznej miast i miasteczek Galicji w końcu XVIII w. Cele te zrealizowane zostaną poprzez wykorzystanie masowych, wzajemnie uzupełniających się źródeł historycznych z lat 80. XVIII w., wytworzonych w okresie intensywnych reform ustrojowych w Galicji i całej monarchii austriackiej, tj. józefińskiego katastru gruntowego oraz tzw. opisań urbarialnych. Pomiary, będące podstawą do opracowania katastru józefińskiego, przeprowadzono w latach 1785-1788. Swoim zasięgiem objęły one całą Galicję. Do naszych czasów dochowała się większość pozostałych po tej operacji materiałów, w tym m.in. następujące dokumenty dotyczące miast: opisania granic miast, prawidła fasjonowania – opisujące wszystkie niwy i place, księgi pomiarów i sumariusze podające ilość ziemi będącej w posiadaniu mieszkańców, dziedzica miasta i plebanii. Najważniejszą i najcenniejszą częścią operatów katastralnych są jednak księgi pomiarów, które idąc niwa za niwą, wyszczególniają wszystkie parcele w obrębie miasta. W kolejności podawano w nich: numer topograficzny parceli, imię i nazwisko jej posiadacza, rodzaj kultury rolnej (pola orne, łąki, ogrody, pastwiska i lasy), powierzchnię parceli oraz zbiory, jakie z niej można było uzyskać. Znakomitym uzupełnieniem katastru józefińskiego są tzw. opisania urbarialne, sporządzane na dużą skalę po słynnym patencie regulacyjnym Józefa II z 10 lutego 1789 r. Składały się z one dwóch zasadniczych części: opisań gromady miejskiej i dołączonych do nich alegatów oraz sumariuszy końcowych. Opisania gromady miejskiej podawały ogólne wiadomości dotyczące miasta oraz przedstawiały wykaz obowiązków feudalnych ciążących na mieszkańcach. Na wstępie określano, do ilu właścicieli dane miasto należało, następnie wymieniano poszczególne kategorie mieszkańców i określano ich powinności względem właściciela. W alegatach zamieszczano spis wszystkich mieszkańców, zawierający m.in. następujące informacje: imię i nazwisko, numer konskrypcyjny i topograficzny jego domu i gruntu, wysokość przychodów, liczbę dni pańszczyzny i wysokość danin w skali roku oraz sumę opłacanych czynszów.
Opracowana na podstawie wyższej wymienionych źródeł baza danych o miastach składać się będzie z dwóch części. W pierwszej z nich znajdą się odpisy z oryginalnych dokumentów charakteryzujących przestrzeń fizyczną miast, w tym m.in. rozmieszczenie niw i placów, powierzchnia i rodzaj gruntów, liczba domów i typ zabudowy, występowanie obiektów gospodarczych; w drugiej – szczegółowy opis przestrzeni społecznej, w tym m.in. imienne wykazy mieszkańców"

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Piotrowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Projekt analizy Metryki Józefińskiej 1785-1789  PostWysłany: 28-04-2018 - 14:08
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 362

Status: Offline
Witam,

to chyba będzie kilkutomowa księga.
Ogrom pracy, za co podziwiam pana dr hab. Krzysztofa A. Ślusarka.
Chętnie poczekam do 2020 roku. Sama mam kilka ksiąg józefińskich, które były pomocne przy moim drzewie genealogicznym.

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt: Zarzad PTG :: Administrator
Strona wygenerowana w czasie 0.332953 sekund(y)