Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 07:15 środa, 20 lutego 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Milewski_KonradOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 28-03-2018 - 15:23
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Witam i proszę o podpowiedź w kwestii odtworzenia migracji rodziny Milewskich. Po przebrnięciu przez metryki XIX w. natrafiłem na ścianę której nie umiem pokonać.
Rodziny Milewskich mieszkają do dnia obecnego w Chmielówce gm, Suchowola (parafia Dąbrowa przed II WS). Teraz mogę powiedzieć że to moi krewni. Wszystkie cztery rodziny pochodzą od jednego przodka:
- Krzysztofa Milewskiego
jego synowie:
- Marcin( zmarł w 1828 roku w Chmielówce żył 86 lat nr 42) żona Eufrozyna z domu Grabińska
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 6_0002.jpg
- Stanisław
- Antoni
- Mikołaj
Dzieci Marcina:
- Jan (ur 1790)
świadek na ślubie? nr 60
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 1_0149.jpg
- Mateusz (ur 1792)
- Andrzej (ur 1794)
- Rozalia (ur 1797)
- Franciszek (ur 1799)
- Bartłomiej (ur 1803 lub 1806)
- Franciszka (ur 1806?)
Daty urodzin dzieci mam niepotwierdzone. Na KUL-u są mikrofilmy z lat 1643-1824 ale nie mam do nich dostępu.
Trochę o historii Chmielówki:
https://www.facebook.com/grzegorz.ryzew ... 0854657620
Naturalnym by było zająć się metrykami do końca by sprawdzić kiedy pojawili się moi przodkowie w Chmielówce, ale na razie nie mam jak tego dokonać. Stąd prośba o pomoc. W jaki sposób mógł bym dowiedzieć się czegoś więcej. Skąd Milewscy pojawili się w Chmielówce. Z artykułu wynika że w 1780 roku jeszcze ich tam nie było.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 28-03-2018 - 18:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 1666

Status: Offline
Można próbować choć szukanie będzie czasochłonne z bardzo małymi szansami na powodzenie. Kierunki migracji mogły być bardzo różne. Zapewne najbardziej nobilitujący (i bardzo prawdopodobny) to ten , ze pierwszy przodek przybył ze szlacheckiego Milewa w parafii Trzcianne. Kompletne księgi metrykalne są (chyba jeszcze, bo może trafiły do AA ) w parafii. Ale osobiście uważam za mało prawdopodobne aby ten hipotetyczny migrujący przodek trafił bezpośrednio do Chmielowki. Jeśli już to raczej zamieszkiwał (był na jakiejś dworskiej słuzbie) w którejś wsi „dworu w Chodorowce” leżących na szlaku z Milewa.. Byłaby to zatem parafia w Chodorowce a z tej metryki się nie zachowały , podobnie jak parafii w Suchowoli (parafia chodorowsko suchowolska)
Ale że nazwisko Milewski należy do najbardziej popularnych hipotetyczny przodek mógł przybyć z wielu innych parafii, przede wszystkim Jaminy, Janówka, Krasnybór. Radzę skontaktować się z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym który te parafie indeksuje. Sporo jeśli nie cały urobek jest w genetece. Nic nie pasuje?
Koło Grajewa jest także sporo Milewskich, nic dziwnego tam tez jest Milewo ale to strony na których prawie się nie wyznaje . Nie wiem jakiego charakteru stanowego była ta wieś. Szlachecką okolice Milewo z parafii kobylińskiej z tej hipotetycznej migracji raczej bym wykluczył.
No i jest wreszcie ta nieszczęsna Dąbrowa Białostocka. Proboszcz Lewkowicz którego znam sprzed lat, (z Białegostoku z czasów stanu wojennego) chyba już wkracza w wiek emerytalny (75 lat).
Reasumując - kierunków poszukiwań mnóstwo, szansa znalezienia swoich rzeczywistych przodków bardzo mała. Większa tylko wtedy kiedy poświeci się mnóstwo czasu na solidne szukanie. Jeśli nie ma Pan na to mozliwości to pozostaje przegladać indeksacje okolicznych parafii i czekać . Moze coś się objawi.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VILLA_POPŁAWYOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 28-03-2018 - 19:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2016
Posty: 13

Status: Offline
W inwentarzu z 1786r z którego Konradzie zapewne wnioskujesz, że w 1780 roku Milewskich nie ma, nie wymienia się nowiaków/kątników/ogrodników jak wynika z moich doświadczeń.
Napotkałem takie sytuacje, że np. w pewnej wsi wymienia się gospodarzy ciągłych i wśród nich nie ma xyz , a w podpunkcie 2 mówiącym kto używa jeszcze ziemię w tej wsi jest on wymieniony i opisany jako z tejże wsi.
A w inwentarzu z 1789 r xyz już występuje wśród gospodarzy.
Także mogli w 1780 r być w Chmielówce. Wiadomo zalecana kwerenda ksiąg metrykalnych.
więcej info na pw

pozdrawiam Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 28-03-2018 - 21:01
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Dopiero zaczynam z genealogią i za każdą radę dziękuję.
Gniazd Milewskich jest co najmniej trzy w okolicach Łomży i jedno w parafii Kobylin-Borzymy. Nie licząc niezliczonych innych miejsc. Sporo.
Po 1800 roku w Chmielówce są już dwaj (możliwe że trzej) bracia z rodzinami. Czy migracja całymi rodzinami jest prawdopodobna?
Może warto zająć się Eufrozyną. W końcu to nie Marianna powinno być łatwiej ją odszukać, chyba.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewskiOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 28-03-2018 - 21:03
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 113
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witaj Konradzie,
W prowadzonym przeze mnie projekcie genetycznym mam przetestowanych przedstawicieli trzech niezależnych rodów Milewskich, a jedna z tych linii wywodzi się z Rogożyna koło Lipska, a więc o rzut beretem od Twojej Chmielówki. Ponadto wiem jeszcze o czwartej niezależnej linii genetycznej Milewskich, która wywodzi się z miejscowości Milewo-Zabielne na Podlasiu i której przetestowany już wstępnie przedstawiciel obiecał niedługo dołączyć do mojego projektu. Gorąco polecam rozważenie poddania się podobnemu testowi - być może uda nam się w ten sposób połączyć Twoich Milewskich z jedną ze zbadanych już czterech linii. Oto link do strony projektu:
https://www.familytreedna.com/public/Mi ... n=yresults

W okolicach świąt wielkanocnych firma FTDNA (FamilyTreeDNA) oferuje zwykle ceny promocyjne na niektóre testy genetyczne, więc jeśli byłbyś zainteresowany takim badaniem to warto byłoby oczywiście skorzystać z okazji.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 30-03-2018 - 13:48
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Pierwsza wzmianka o Milewskich konkretniej Milewskim Marcinie jako dzierżawcy w Chmielówce pojawia się w 1801 roku. W spisie z 1780 jeszcze go nie ma. Nazwisko żony pojawia się w spisach mieszkańców Chmielówki. Pierwsze dziecko rodzi się ok. 1790 roku. Czyli mogę sprawdzić metryki ślubów z tego okresu. Tyle że nie mam do nich dostępu.
Mam jeszcze prośbę. Szukam maksymalnie dokładnej mapy z granicą między Prusami a Rosją po III zaborze z widoczną okolicą Chmielówki, Grodziska, Dąbrowy, Grodna. Może przenosiny były związane ze zmianą państwa?

P.S.
Test DNA na pewno sobie też zrobię.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Migracja rodziny - Milewscy  PostWysłany: 30-03-2018 - 14:35
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 17368
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@ P.S.
To mnie cieszy, bo być może zwiększa szansę na podobne decyzje męskich potomków Milewskich z innych okolic. Ja czekam na informację o "kałuszyńskich" Jastrzębcach Milewskich z Milewa. Czytelniku, któryś jest potomkiem osiadłych i żyjących tam właśnie- zrób sobie prezent jak Konrad i Michał Milewscy oraz przywołani linkiem przez Michała pozostali
Wink

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
http://genealodzy.pl/index.php?module=M ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2018 - 20:56
Zarząd PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 220

Status: Offline
Odnosząc się do tytułu wątku oraz naprawdę cennych uwag p. Jerzego Jamiołkowskiego wzięłabym pod lupę jako jedną z przyczyn migracji Milewskich - rudnictwo. Konstancja z Wodyńskich Butlerowa, która od 1661 r. posiadała w dozywotniej dzierżawie leśnictwa nowodworskie, perstuńskie i przełomskie. Oprócz intensywnej eksploatacji puszcz powstawały wówczas rudnie i kuźnice (niekóre powstały już przed tą datą), i tak:
koło Suchowoli - ruda Domuratów, w dobrach krasnobrodzkich na rzece Lebiedzin Ruda Lebiedziewska, Ruda Jaminy, rudnia w Woznej Wsi, Ruda na Szczebrze (Szczebra), Ruda Gorczyca (zachodnia częsc wsi miała nazwę Stara Ruda alias Milewszczyzna), Ruda Na Blizienkach (Danowskie), Ruda Mikaszewska (Mikaszówka), Ruda na Sajenku (Sajenek), Ruda na bliznach (Strękowizna), Ruda na Królewku (Wojciech), Ruda na Hrudzie (Gawrych-Ruda), Ruda na Hańczy (Kurzyniec), Ruda na Kaletach (Kalety), Ruda na Werśnionce (Frącki), Ruda na Płycie (Maćkowa Ruda), Rudka Pachuckich.
Jerzy Wiśniewski podaje, że "Mazowiecki ród Milewskich, osiadły w Rudzie Szczebrze, założył następnie w Puszczy Przełomskiej Rudę na Płycie, Rudę na Wierśnionce i Rudkę na rzece Czarnej (dziś Rudka Pachuckich)". Przed 1730 r. Milewscy założyli rudę Komaszówkę.
Znane rody rudników to Milewscy, Domuratowie, Strękowscy, Pachuccy, Danowscy, Suchoccy, Liwscy i jeszcze inni.
Z konkretów, czyli najstarszych metryk parafii Janówka, to:
11.10.1648 r. Slub Grzegorza Boguckiego (Moczydły) i Katarzyny Grodzickiej c. Macieja (Janówka), świadkami byli: Jan Milewski (Choćki), Maciej Choćko (Choćki), Grzegorz Olszewsczyk (Moczydły).
31.08.1698 r. Dwór Dowspuda, ślub ...inter Michaelem Wolodkowicz vicecapitanum de Aula Raczki cum Ewa Borzechowszczanka, świadkami byli (wszyscy nobilis) Jan Jundziłł, Stefan Czerkas, Jakub Milewski. W janówce w XVII w. występują równiez innne "rudnickie" nazwiska, np. Domurata.
W przeciwieństwie do Pana Jerzego nie wykluczyłabym z tej migracji "rudnickim tropem" szlacheckiej okolicy Milewo z parafii kobylińskiej, a to dlatego, że w niedalekim (ok. 15 km) sąsiedztwie Chmielówki i Domuratów widzę na mapie Zabiele, może nazwa powstała niezależnie, a może jednak została przeniesiona ze szlacheckiej okolicy Milewo w parafii Kobylin?
W tymże sąsiedztwie jest miejscowość Dwugły, o której w opisie parafii chodorowskiej dekanatu knyszyńskiego z 1784 r. czytamy: "Rzeka Bobra portowa do Gdańska, jeden ma przystępny grondzik w Litwie, parafii chodorowskiej, Dwugły nazwany, gdzie statki ładują i szpichlerze stoja JKMci portowe ekonomiczne.", a tekst po prawej stronie karty:
Rz. Brzozowa
ma mlynów 3, do Korony należ. i stoją na brzegach koronnych. Ta rz. wpada do rz. Bobry, najwięcej niedostępnymi bagnami płynie. Rz.Rzeka Bobra portowa do Gdańska, jeden ma przystępny grondzik w Litwie, parafii chodor. Dwugły nazwany, gdzie statki ładują i szpichlerze stoja JKMci portowe ekonomicznych. Rzeczek małych przy awulsie, Zuchowie, przy wsi Olszance, za Suchowolą, przy Zgirszczyźnie, za Horodnianką, na tych wszystkich rzekach mosty są. Błot znacznych nie ma oprócz nad rzekami, gdzie latem siano sprzątają, gdy suche lato.
Stawik pleb. chodorowskiej wraz z plebanią długość
Stawek Zuchowski na polud. przy grontach pleb., inne przy młynach:
w Zgierszczyźnie na wsch. let. 1/2
w Okopie 1/2
w Horodniance 1 1/2
prze dworze w Ostrowku
NB. Ruda w Domuratach Soszniki robią


Wymieniłam tu sporo miejscowości związanych z rudnictwem, prawdopodobnie w większości z nich zamieszkiwali lub jeszcze zamieszkują Milewscy, żeby jednak ustalić drogi ich migracji, trzeba dużo pracy i cierpliwości.
Ja sama z parafii Szczebra rodem (Ruda Szczebra założona przez Milewskich), a poza tym moja 6xprababka też Milewszczanka:)

"Mappa szczegulna województwa podlaskiego" 1795 r.
http://www.rokmapy.pl/upload/images/(10 ... K%2098.jpg
Jest Chmielówka, a przy Chmielówce węgielnia, a węgiel drzewny w dużych ilosciach był potrzebny rudnikom.
pozdrawiam wszystkich dyskutantów serdecznie i światecznie
GAFa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2018 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 929

Status: Offline
Do tego o czym napisała Grażyna dodaję : Źródło ze zbiorów prof. K.O. Falka „Anno Domini 1699 Notata Rudnikow i Smolnikow”. Przedwojenna kwerenda w Archiwum Skarbowym – kopie dokumentów z XVI, XVII i XVIII w. pochodzących głównie z dawnego archiwum klasztoru Kamedułów Wigierskich
Wynotowałem z tego ok. 50 nazwisk rudników i smolarzy, w tym 4 Milewskich / Maciej, Józef, Frączek, Jakub/.
Wygląda na to że albo wszyscy, albo część tychże Milewskich to rodzina.
https://books.google.pl/books?hl=pl&id= ... ilewskiego

Ruda na Płycie gdzie Milewscy wytapiali żelazo z rudy darniowej to dzisiejsza Maćkowa Ruda, nazwa pochodzi właśnie od imienia rudnika Macieja Milewskiego, który przybył tu z Mazowsza.
http://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr22_mackowa.htm
http://www.szukajwarchiwach.pl/63/167/0 ... bJednostki

Jeżeli nie dzisiaj to może w przyszłości to Ci się przyda.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2018 - 19:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 1666

Status: Offline
Koncepcja rudnicza jako baza wyjściowa do poszukiwania przodów Milewskich którzy trafili do Chmielówki jest bardzo inspirująca (przynajmniej dla mnie na pewno, bo te tereny znam jedynie naskórkowo) i prawdopodobna. Ale, jak to w genealogii, wymaga metrykalnego potwierdzenia. Geografia tych wszystkich Rud sugeruje ze jeśli byli zwiazani z rudnictwem to przybyli z północnych – wobec Chmielówki - parafii. Rudnictwo to Wigry i okolice Augustowa Do już podanych w tym wątku informacji dodam link do opracowanie dotyczącego tematu tradycji hutniczych na Ziemi Suwalskiej
http://history-of-mining.pwr.wroc.pl/at ... lskiej.pdf
Jak z niego wynika, na skalę przemysłowa zaczęto rude darniowa przetwarzać chyba dopiero w drugie połowie XVII wieka (Konstancja Butlerowa) a po niej wigierscy kameduli. Ci Milewscy którzy trafili do Chmielówki mogli być rudnikami . Ale…
Mnie zastanawia ta mnogość Milewskich zamieszkujących okoliczne parafie. Mało prawdopodobne aby wszyscy wywodzili się (byli związani) z rudnictwa.
Podobnie – przynajmniej dla mnie – wątpliwe aby wszyscy mieli szlacheckie korzenie. Tacy którzy wyszli z rodowych gniazd i zamieszkali w innych parafiach z pewnością byli. Szczególnie po wojnach szwedzkich i północnych. Przykładowo ciekawa historia związana jest z Milewem podgrajewskim a właściwie bardziej podszczuczyńskim. Historyczna nazwa to Milewo-Skiejtowstok. W opracowaniu Jerzego Wiśniewskiego Dzieje osadnictwa powiatu grajewskiego
http://pbc.biaman.pl/Content/36870/Stud ... 1_1975.pdf
w jednym z przypisów (337)można znaleźć następująca informację MK 335, k. 82 v. Milewscy herbu Bujno (Ślepowron) byli już w XV-XVI bardzo rozrodzeni w wiekach następnych powoli wymierali. W 1676 r były 3 części Milewskich i 1 Danowskiego (BCzart. rkp 1100, s. 581). W 1784 r. tylko 1 część Milewa należała do Milewskiego, Świderscy z Niećkowa wykupili większość ziemi w Milewie i osiedlili chłopów. XIX wieku było tam 27 gospodarstw chłopskich.
To co pewne! - ubytek dwóch rodzin w tym Milewie z pewnością nie mógł spowodować masowego zasiedlenia wielu innych parafii Milewskimi.
I na koniec wyjaśniam .Pani Grażyno ja wcale nie wykluczam że z Milewa kobylińskiego Milewscy mogli trafić na Suwalszczyznę czy Augustowszczyznę . Lecz wydaje mi się że jeśli nawet tak było to mógł to być jedynie marginalny „wsad populacyjny”. A genezy nazwy Zabiele nie kojarzyłbym w tym przypadku z drugim członem Milewa kobylińskiego i szlacheckimi źródłami ale bielą mokradłem , bagniskiem . Zatem nazwa oznacza wedle mnie wieś za mokradłem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mokrad%C5%82o
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2018 - 14:20
Zarząd PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 220

Status: Offline
Dopisuję się jeszcze z uzupełnieniem, ponieważ skupiajać sie na rudnictwie pominęłam zupełnie pruskie Milewo w obecnej gminie Kalinowo, które lokowane było jako wieś czynszowa w 1562 r. jeszcze za Albrechta Hohenzollerna, kiedy kolonizował przygranicze osadzając tu głównie ludność pochodzącą z Mazowsza.
To pruskie Milewo również występuje w siedemnastowiecznych metrykach parafii Janówka, jak i sąsiednie wsie leżące po pruskiej stronie granicy. Taka to parafia, że zawierali tu w XVII wieku małżeństwa mieszkańcy Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Mocno pozakręcane mogą być kierunki migracji poszczególnych rodów.
"Wyskoczyłam" z tym rudnictwem nie dlatego, by namieszać w wątku Konrada, lecz zauważywszy rudnię i węgielnię oraz śpichlerze i port do Gdańska w bliskości Chmielówki, a ponadto w opisie parafii z 1784 r. wzmiankę o braku lasów - pomyślałam, że wczesniej (nie wiem, kiedy) lasy zostały wytrzebione, a rudnicy i smolarze mogli się przenosić na północ. Czy mogli być wśród nich Milewscy, tego nie wiem oczywiście.
Mimo wszystko najlepiej dotrzeć do tych mikrofilmów na KUL-u lub do ksiąg na parafii.
Co do nazwy Zabiele, to p. Jerzy ma rację, moje skojarzenie było na wyrost. Notabene w par. Janówka wymieniona jest "Cegielnia Biała Biel".

Pozdrawiam i życzę powodzenia
GAFa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2018 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Wow, wielce zajmująca lektura została przedstawiona. "Dzieje osadnictwa powiatu grajewskiego" zajęło mi dzisiejszy cały wieczór. A tylko pobieżnie się przyjrzałem.
Ciekawy temat rudnictwa. Popytam się w Chmielówce czy krążą jakieś przekazy na ten temat. Chociaż pamiętam rozmowę z jedną z rodzin Milewskich i mówione było że obok pracy na roli zajmowali się "od zawsze" stolarką. Chociaż to od zawsze może dotyczyć równie dobrze trzech pokoleń.
Święta nastrajają ludzi do wspominek przy stole. Dowiedziałem się że, dziadek jak wspominał w latach 50-60 -tych rodzinne pochodzenie to mówił o mazowszu i ślepowronie. Co niewiele wnosi. W latach 30 -tych utrzymywał korespondencję z Korwin-Milewskimi. Zostały dwa czy trzy listy, takie o niczym.
Tak czy inaczej pozostaje niezałatwiony KUL.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 12:42
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Mam tytanie do bogatszych w wiedzy.
Jak taka migracja się odbywała? Musieli być wolni? Czy ze wsi do wsi w ramach jednego majątku było łatwiej bez względu na stan. W metrykach z Dąbrowy Milewscy mają status "uczciwy". Z tego samego okresu (około roku 1820) z parafii Krasnybór występują jako "gospodarz". Co zmienia ożenek z panną ze wsi do której się sprowadził mąż z bratem. Co można powiedzieć na podstawie posagu. Wydzierżawionej ziemi?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 13:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 1666

Status: Offline
Aby móc odpowiedzieć trzeba znać status wsi. A ten mógł być różny.Chmielówka (głowy jednak nie dam) to zdaje sie tereny dawnych królewszczyzn Puszczy Nowodworskiej stąd wcale nie musiała tam być pańszczyźniana niewola. Nie znam żadnego gotowego opracowania na temat akurat tej okolicy ale inspiracja do własnych poszukiwań w archiwach mogą byc materiały kamery wojen i domen
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... ublication
Polecam przeszukiwanie po wpisaniu Chmielówka i Kiersnówka.Szczególnie intrygujaco wyglada
564.1801. Tabela włościan ze wsi Kiersnówka, Chmielniki, Chmielówka należące do
folwarku Kiersnówka oraz ich powinności; rkps; pol.; sygn. 1120; k. 66-69.
Niestety to tylko inwentarz . Do samych dokumentów trzeba dotrzeć chyba tylko osobiście(moja wiedza o zasobach internetowach jest akurat słaba) lub zamówić skany
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Milewski_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2018 - 21:07
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2018
Posty: 16

Status: Offline
Przeglądałem tą pozycję. I czeka mnie wizyta w archiwum. Stąd moje pytania. Martwi mnie że nie będę umiał zinterpretować otrzymanych danych. Przydała by się wiedza.
Chmielówka była wsią królewską ekonomii Grodzieńskiej klucza Grodzkiego.
Dziękuję Panie Jerzy za podpowiedzi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.075409 sekund(y)