Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 24 listopada 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pjaneczkoOffline
Temat postu: Jabłońscy z Jabłonii Uszyńskiej  PostWysłany: 18-04-2024 - 21:13
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 30

Status: Offline
Chcę dowiedzieć się więcej o moich przodkach z Jabłonii Uszyńskiej. Konkretnie szukam, kim byli rodzice Grzegorza Jabłońskiego (był on ojcem Tomasza Jabłońskiego, mojego przodka, który urodził się w 1763 r. w Jabłoniach Uszyńskich). Grzegorz zmarl w Uszyńskiej w 1783 r.
Też chciałbym znaleźć jakie było ich herb, jakie były ich przydomki, czy można w jakiś sposób dowiedzieć się o posiadanych przez nich gruntach, i inne ciekawe rzeczy.

Myślę, że ta linia Jablonskich pierwotnie pochodziła z Samsonach. Moim zdaniem używała herb Samson. Ale nie jestem pewien.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Jabłońscy z Jabłonii Uszyńskiej  PostWysłany: 19-04-2024 - 08:53
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1745

Status: Offline
Jabłoń-Uszyńskie – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie. Należy do parafii Jabłoń Kościelna. Do tej parafii należą następujące miejscowości: Jabłoń Wielka; Jabłoń-Markowięta; Jabłoń-Samsony; Jabłoń-Zambrowizna; Jabłoń-Uszyńskie; Jabłoń-Rykacze; Jabłoń-Dąbrowa; Jabłoń-Dobki. Czyli, jest to tzw. okolica szlachecka, a poszczególne przysiółki mogły być gniazdami dla różnych rodzin Jabłońskich, niezwiązanych ze sobą genetycznie, a więc i o innych herbach. Piszę "mogły", ponieważ mogli to być przedstawiciele jednej rodziny, rozsiani po okolicy. Dla odróżnienia nosili też różne przydomki, np.: Adamczyk, Ambrozik, Apteka, Chriniek, Chromiak, Chrząszcz, Ciąć (Ciącik), Czort (Czortak), Corzunt, Dudziak, Jóźwik (Jóźwiak), Kizieł (Kiżeł), Klimiak, Kopanka, Korzunik (Korzenik), Kosak (Kosacyk, Kosaczuk, Kossak), Kowalik, Łopata, Mikołajczyk, Mróz (Jamrozik), Pietrzyk, Pociej, Podsiej, Poświk, Poszwa (Powsa), Purgiel, Rykacz, Samson, Sknera, Sromotka, Wicher, Wilczuk, Żegunia.
Za herbarzem A. hr. Bonieckiego (t. VIII) - Jabłońscy z tej okolicy nosili herby: Dąbrowa, Jasieńczyk, Samson. Ci ostatni z Jabłoni-Samsony.

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Jabłońscy z Jabłonii Uszyńskiej  PostWysłany: 19-04-2024 - 09:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3167

Status: Offline
Najbardziej łatwa wydaje się odpowiedz na pytanie o przydomek . W akcie zgonu Grzegorza wyraźnie zapisany jest przydomek samson. Był on jednym z najczęściej zapisywanych wśród licznych ale i zróżnicowanych w swojej masie Jabłońskich w parafii Jabłoń . Okolica Jabłoni to kilkanaście wsi. Szczęśliwie ( bo niestety nie zawsze) w spisie podatkowym Jabłoni Uszyńskie z 1692 zapisano dwóch podatników Jabłońskich:
Jakub Jabłoński Samson z żona i Maciej Jabłoński z żoną
Żeby było ciekawie w Jabłoni Samsonach tamtejszym Jabłońskim żadnego przydomka nie wpisano
Ale przykładowo w taryfie pogłównego z 1673 zapisano ich i w Jabłoni Uszyńskie i w Jabłoni Samsonach. Czemu? Pierwsza hipoteza - taka była fantazja pisarza , bo nie było obligatoryjnego nakazu wpisywania przydomków). Druga hipteza – aby ich odróżnić że byli inni od Jabłońskich
W jabłoni Uszyńskie zapisano wtedy dwóch Jabłońskich Samsonów (innych Jabłońskich tam nie było)
Jaku ol (chyba Stanisław) z żona oraz Maciej ol Tomasz. Prawdopodobnie obaj to ci ami zapisani w 1692
Uwaga w w Jabłoni Samsonach co wedle mnie oczywiste (bo to na logikę gniazdo Samsonów ) w Jabłoni Samsonach jest czterech płatników Jabłońskich Samsonów.
Najpewniej przodkowie tych z Uszyńskich wywodzili się z jabłoni Samsonów, to pewnie łatwe jest do sprawdzenia poprzez marudną i czasochłonna kwerendę ksiąg sądowych.
Ustalenie herbu wydaje si ę niemożliwe a na pewno nie poprzez internet . Jabłońścy najpewniej byli różnych herbów . Jest mocna hipoteza że ci z Jabłoni Samsonów byli bojarskiego „ruskiego” pochodzenia. W poblioski Wys . Mazowiecku była wszak cerkiew unicka.
I zasadnicze pytanie czyim synem był Grzegorz. O nim samym wiadomo niemal wszystko. Notuje go podymne z 1775. Znany jest rok jego ślubu 1740 . Zoną był a Zofia Pruszyńska urodzona w1722.
Ale przynajmniej ja w genetece nie znajduję żadnego przynajmniej prawdopodobnego zapisu jego urodzin > Grzegorzowie którzy sa tam zapisani w hipotetycznych latach nawet mocno około 1707 roku to moim zdaniem nie Pański iks Jabłoński Samson. Raczej mniej prawdopodobne aby chrztu w jabłoni nie zapisano przez przeoczenie. Stawiam na to że był gdzie indziej . czy zapis się zachował w jakiejs okolicznej parafii ?. Dosyć prawdopodobne że był ale niestety w unickim ej w Wys > Mazowiecku której dokumentyz tego czasu chyba sie nie zachowały..
Pozostaje mało perspektywiczna kwerenda ksiag sądowych. I mała szansa na znalezienie filiacji jakiegoś iksa syna jakuba lub Macieja ze spisu w 1692 roku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pjaneczkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2024 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2017
Posty: 30

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tego typu informacji szukałem. Po pierwsze, jeśli chodzi o pseudonim, jest to ciekawe, ponieważ niektórzy potomkowie Grzegorza zaczęli używać innych pseudonimów. Na przykład jego wnuk Kacper i być może syn Tomasz zaczęli używać pseudonimu Wilk. Przypuszczam, że z biegiem czasu przydomki się zmienili. Po drugie, naprawdę interesujące są księgi podatkowe. Czy mógłbyś w jakiś sposób przesłać mi wszystkie odpowiednie? Jestem w Stanach Zjednoczonych i nie mogę udać się do archiwów, aby samodzielnie je odzyskać. Po trzecie, czy mógłbyś mi powiedzieć więcej o rusińskim pochodzeniu Samsonów i gdzie mógłbym dowiedzieć się więcej na ten temat. O ile mi wiadomo, rodziny bojarów zostały osiedlone przed szlachtą mazowiecką i pochodziły z Litwy. Po czwarte, niewykluczone, że był ochrzczony w innej parafii, np. w parafii katolickiej w Wysokiem Mazowieckim lub w Dąbrówce Kościelnej. Myślę, że rodzina Samsonów przeszła na katolicyzm przed początkiem XVIII wieku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2024 - 17:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3167

Status: Offline
Proszę odezwać się na mój prywatny email (kojarzę że z Panem korespondowałem )i skany wymienionych spisów wyśle . Te z 1673 powinny by w internecie
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... a/17711615
Dla jasności czy w innych taryfach też mogą być ale ja już jestem za stary, ślepy i mam sklerozę aby grzebać się w internecie. Piszę tylko o tym co wiem ,że mam w komputerze. Ja już zajmuje się tylko uzupełnianiem 25 letnich kwerend Jamiołkowskich. O Jabłońskich Samsonach pisze np. dr Tomasz Jaszczołt cytyt „Z kolei, jak wnioskujemy z imion (Samson, Iwan, Oleszko, Tiszko) dziedzice Jabłoni Samsonow byli bojarami pochodzenia ruskiego”. Oczywiście w grę jako miejsce mogą wchodzić wszelkie niezindeksowane parafie katolickie .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elizamathiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2024 - 12:55
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2020
Posty: 133

Status: Offline
Proszę napisać do mojego wuja Jabłońskiego, wysłałam jego email w wiadomości prywatnej, on ma szerokie opracowanie, bo to też jego przodek. Przy okazji zachęcam Jabłońskich do testowania DNA

_________________
Eliza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.974448 sekund(y)