Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
irco30Offline
Temat postu: Nadanie króla Jana Kazimierza dla Lewkowskich  PostWysłany: 20-11-2017 - 09:13
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Bardzo proszę o pomoc...W poszukiwaniu przodków-Lewkowskich natrafiłem na poniższy tekst.Czy ktoś z Państwa posiada informację jakie dobra należały do Jana Zarudnego?

W obozie pod Rawą 5 września 1665 r. Jan Kazimierz, król, oddaje Janowi Kamieńskiemu, Kazimierzowi Trzcińskiemu, Kazimierzowi Wiszowatemu, Mateuszowi Lewkowskiemu, Janowi Żórnickiemu, Pawłowi Kamieńskiemu i Janowi Lewkowskiemu dobra stawszele w dożywotni użytek po śmierci Jana Zarudnego.

C.t.416 str.2201
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SofeiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2017 - 17:49
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2012
Posty: 369

Status: Offline
Znalazłem coś takiego, co dotyczy majątku Szawulicha (obecnie Szałycha. Ukr.)
Cytat:

Następnie opustoszała Sz., podzielając losy całego tego kraju. Wówczas właściciel jej Jan Zarudny, sukcesor Samuela, zrobił cesyę tej pustki swojej w 1732 r. Felicyanowi Bierzyńskiemu, który nietylko w niedługim czasie zaludnił na nowo Sz. i Wesoły Kąt, ale nadto założył całkiem nową osadę, nazwawszy ją od swojego nazwiska Bierzynką.
Felicyan Bierzyński służył wojskowo pod rozkazami Stanisława Sługockiego, ówczesnego party i ukraińskiej regimentarza. Mając główny swój posterunek w Smile, bił grasujących w tym czasie hajdamaków (ob. o nim w Mater. istor. Andrejewskiego, zesz. 4, str. 115).
Po śmierci Felicyana Bierzyńskiego objął lenność szawuliską syn jego Onufry. Jednocześnie Józef Aleks. ks. Jabłonowski, wwoda nowogródzki, wystąpił, choć bezskutecznie, z pretensyą do tych dóbr, Sojra z 1776 r. zatwierdził Onufremu Bierzyńskiemu posiadanie lenności szawuliskiej następującą konstytucyą: „Utwierdzenie prawa lennego na dobra mczko Sz. z przyległościami przez poprzednika naszego Jana Kazimierza Samuelowi Zarudnemu w 1659 r., , przez ur. Jana Zarudnego naturalnego sukcesora w r. 1732 d. 20 września w grodzie kijowskim przez cesyę prawem sporządzoną ur. Felioyanowi Bierzyńskiemu ustąpione, w prawnej i spokojnej posesyi ur. Onufrego Bierzyńakiego będące, pułkownika w wojsku Naszym będącego, w naturze prawa nadawczego zostawując, toż prawo jemu służące, na rzeczone dobra Sz. z przyległościami, w wwdztwie kijów, leżące, utwierdzamy" (Vol. Leg. octavum, fol. 144).
Lustracya starostwa szawuliskiego z 1765 r. mówi: „Poddani czynsz tu płacą podług mienia swojego, koszą po dniu jednym; osypy żytnie i jaglane dają według mienia i ciągła. Niemaszi tu zamku i dworu dobrego, tylko budynek dla p. dyspozytora z dwiema izbami i alkierzem; stajnia na boku częstokołem ostawiona, słomą pokryta; żydów osiadłych w Sz. niemasz, tylko karczma jedna, w której arendarz siedzi.
Chałup tu 51. Wsie: Bierzynka, W esoły Kąt. Intraty rocznej złp. 7253 i gr. 1. Kozaków w ststwie tym jest 11; ci Kozacy są postawieni dla obrony gruntów tego statwa, które w sporze cum collatoralibus zostaje. Słoboda Onufryówka i była wprzódy słoboda Józefówka, lecz ztąd ludzi Serby zabrali za granicę wszystkich. Gubernator szawuliski p. Antoni Kukliński żalił się, że wiele gruntów, lasów, sianożęci z jednej strony do Lisianki, z drugiej do Umania poodbierano". W 1771 r. ststwo opłacało 1722 złp. 9 gr. kwarty. W grudniu 1768 r., już po uśmierzeniu buntu Gonty i Żeleźniaka, nowy


TS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 11:22
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Bardzo dziekuję zainteresowanie.Na spokojnie przeanalizuję i postaram się powiązać z moimi poszukiwaniami.Natknąłem się na kolejną wskazówkę... Czy ktoś z kolegów lub koleżanek domysla się w jaki sposób rzeczenie Lewkowscy mogli pojawić się na Podlasiu na ziemiach Goniądzkich?
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... .djvu&p=22
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 13:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
A skąd to przekonanie że tu trafili?. W żadnej ze znanych mi taryf podatkowych ani w parafii goniądzkiej ani trzciańskiej na szlachetnych Lewkowskich nie natrafiłem. Jeśli chodzi o Boguszewo w którym żyli Pańscy Lewkowscy to była to w 1676 własność Hryniewickich Pawła Grzegorza i Andrzeja plus macocha i kucharka. Był jeszcze IMPan Rozniatowski z małżonką Spis ponadto wymienia dziewkę i parobka oraz poddańskich osób cztery.
W innych późniejszych taryfach szlachetnych Lewkowskich też tam nie ma.Niestety.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Jak słusznie Pan zauważył nie muszą mieć korzeni szlacheckich lecz chciałbym ustalić w jaki sposób się w Boguszewie pojawili.Proszę zauważyć że metrykach parafii Trzcianne ok 70 lat póżniej nazwisko Lewkowski pojawia się regularnie.Zatem mniemam iż pomiędzy 1676 a 1749 zostało osiedlonych tutaj kilka rodzin.Jedna para prawdopodobnie nie była by w stanie tak rozwinąć nazwiska.W dniu dzisiejszym Lewkowscy reprezentują najliczniej woj.podlaskie przy czy zaraz po nim łódzkie.
Czy owe 4 osoby poddańskie mogą być odnotowane w dokumentach pisanych?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2018 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Poszukuje informacji o Lewkowskich herbu Doliwa .W dostępnych herbarzach Widnieją Lewkowscy herbu Adbank i herbu Trąby z Lewkowicz w powiecie owruckim lecz Doliwa nie odnalazłem choć z poniższego tekstu wynika inaczej.


Lewków miejscowość w powiecie ostrowskim, położona ok. 7 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.Już na początku XV wieku był własnością rycerskiego rodu Doliwów, którzy w późniejszym okresie przyjęli nazwisko Lewkowskich herbu Doliwa. Majątek pozostawał w ich rękach do XVI wieku, kiedy jego dziedziczka, Anna Lewkowska, żona Tomasza Lubieńskiego, przekazała posiadłość synowi Tomaszowi...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2018 - 19:25
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Irco30, witaj.

Załączony przez Ciebie fragment tekstu pochodzi z artykułu pt. Pałac w Lewkowie,
http://regionwielkopolska.pl/katalog-ob ... 248>xp=1
który zamieszczony jest na stronie „Region Wielkopolska” należącej do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; ul. Bolesława Prusa 3, 60-819 Poznań; tel. (061) 66 40 850. Redakcją Serwisu zajmuje się Pracownia Krajoznawcza, która mieści się przy ul. Kramarska 32, 61-765 Poznań; tel. (061) 66 38 649; adres poczty elektronicznej: redakcja@regionwielkopolska.pl
Najprościej chyba jest zwrócić się z pytaniem do autora tekstu [ Redakcja Serwisu ] o pałacu w Lewkowie skąd posiadaja wiedzę o tym, że wieś Lewków na początku XV wieku był własnością rycerskiego rodu Doliwów, którzy przyjęli nazwisko Lewkowski od nazwy wsi Lewków. Może autor tekstu posiada więcej informacji o Lewkowskich z Lewkowa herbu Doliwa?
W pałacu w Lewkowie mieści się Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej; ul. Kwiatkowska 6c Lewków; tel.: (+48 64) 33 87 92; email: muzeum@kalisz.info Skoro jest muzeum to jego pracownicy zapewne zbierają eksponaty, dokumenty, prowadzą badania naukowe, gromadzą informacje o historii wsi, pałacu, jego właścicielach itp. Proponuję Ci abyś skontaktował się z muzeum, może uzyskasz informacje o Lewkowskich z Lewkowa herbu Doliwa?
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, tom XV, część 2, na stronie 224 [ na dole po prawej stronie ] znajduje się hasło Lewkowicze W pkt. 2 wymieniona jest wieś Lewkowicze, która położona jest nad rzeką Jasieniec w byłym powiecie owruckim w gminie Pokalew. Z tekstu tego między innymi dowiesz się, że wieś ta jest gniazdem rodowym Lewkowskich, nadana przodkowi Łarysowi Walewskiemu, przez kniazia Olelka Włodzimierzowicza w roku 1450.
Informacja o wsi znajduje się na stronie 224 i 225.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/224
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/225

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2018 - 09:26
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Dziękuje za zainteresowanie oraz obszerną odpowiedz.Oczywiście napisze do Muzeum w Lewkowie.Znana mi jest teza iż Lewkowicze w pow.owruckim to gniazdo Lewkowskich lecz jak wytłumaczyć fakt iż pierwsze wzmianki o Lewkowie w Ziemi Kaliskiej to pojawiają się ok 1403 r natomiast zatwierdzenie swych dóbr w Lewkowiczach w pow.owruckim wg.Herbarza Uruskiego Seweryna Lewkowscy herbu Trąby otrzymali w 1480 r...Wynika z tego że lewkowscy w okolicach Kalisza byli wcześniej i to właśnie stąd pochodzi gniazdo.Teki Dworzaczka zawierają sporą ilość informacji na temat owych Lewkowskich np.

Grodzkie i ziemskie > Poznań > Ziemskie, XV wiek
7869 (Nr. 9 gr. 1386) 1475
N. Mikołaj Lewkowski, dz. w Bunino, 2 ł. roli w B. p. kal. od. NN. Mikołaja i Wojc., Piotra, Jakuba dz-ców w B. na wyd. nabyte za 17 grz. N. Janowi Czekanowskiemu w tejże s. wyd. (f. 39v)

Grodzkie i ziemskie > Poznań > Rezygnacje > XV wiek > Część 1
6331 (Nr. 1387) 1487
N. Mikołaj Lewkowski łan pusty we wsi Lewkowo p. kaliskiego N. Andrzejowi, s. ol. Adama Chwalczewskiego wymienia za jakąkolwiek inną ziemię (f. 74v)

2968 (Nr. 1383) 1497
N. Mikołaj Lewkowski, 5 ł. pola, w Lewkowie w p. kalis. Stanisławowi L. za 80 grz. sprzed. (f. 154), a Stanisł. L. na części swej w L. tj. na 8 ł. os. zap. 80 grz. pos. i t. w. żonie Katarzynie (f. 154)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.514297 sekund(y)