Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kwroblewskaOffline
Temat postu: Łódź więzienia II wojna światowa  PostWysłany: 11-10-2017 - 18:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3158
Skąd: Łódź
Status: Offline
Długo szukałam dokumentów dotyczących aresztowania w Łodzi przez gestapo, w lipcu 1942r bliskich krewnych. W rejonie Widzewa aresztowano wtedy bardzo dużo osób. Póki co udało mi się wyjaśnić losy sióstr mojej babci.
W AP w Łodzi dostępny jest zespół 198 Zakłady Karne - Inwentarz L-32 -- 162 więzienia. [mikrofilm/ częściowa digitalizacja]
Sygn.2 - księga więźniarek więzienia dla kobiet w Łodzi przy ul. Danzinger str./Gdańskiej 13 z lat 1942-1943 [obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych]
Sygn.5 - Skorowidz Więźniów Więzienie Kobiece Gdańska 13 1941-1944
Dokumenty zawierają: imię nazwisko - datę i miejsce urodzenia - adres zamieszkania - datę aresztowania - powód aresztowania - datę zakończenia pobytu - informacja o zakończenia pobytu [ często wysyłka do obozów pracy].
Podobnych wykazów dla mężczyzn, którzy zostali aresztowani w czerwcu - lipcu 1942r i przebywali w więzieniu przy ul. Roberta Kocha/Sterlinga 16 nie spotkałam. Jeśli dobrze pamiętam zachowała się księga z lat późniejszych 1943-1944.
____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
beata_k2Offline
Temat postu: Łódź więzienia II wojna światowa  PostWysłany: 11-10-2017 - 20:38
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2017
Posty: 310
Skąd: Darłowo
Status: Offline
Cieszę się, że pojawił się ten wątek. Również poszukuję informacji o miejscu aresztowania mojego pradziadka, który zginął w Auschwitz.

W ramach odpowiedzi na mój wniosek złożony w IPN otrzymałam m.in. fragment "Księgi Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Wielkopolski, Pomorza, Ciechanowskiego i Białostocczyzny 1940-1944. Tom I", z którego to dowiedziałam się, że mój pradziadek był jednym z 279 więźniów politycznych deportowanych z Łodzi do KL Auschwitz w ramach tego transportu. Zawarty w powyższej księdze opis transportu z 6 maja 1943 roku mówi, iż formowanie transportu do KL Auschwitz z 6 maja 1943 roku nastąpiło w więzieniu gestapo przy ulicy Sterlinga w Łodzi oraz w więzieniu w Radogoszczu.

Odszukałam, że zbiory dokumentów więzienia w Radogoszczu przechowuje Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, z którym skontaktowałam się mailowo: zbiory@muzeumtradycji.pl Dosyć szybko otrzymałam odpowiedź, że w katalogu byłych więźniów Radogoszcza oraz w katalogu przedmiotowym Muzeum brak informacji o moim pradziadku.

Akta więzienia przy ulicy Sterlinga w Łodzi, w tym ewidencja więźniów w okresie od grudnia 1942 do 11 lutego 1944 roku przechowuje Archiwum Państwowe w Łodzi, do którego również zwróciłam się mailowo: kancelaria@lodz.ap.gov.pl. Niestety również otrzymałam odpowiedź, iż w aktach Zakładów Karnych w Łodzi z lat 1939-1945 (Skorowidz więźniów i wysłanych do obozów koncentracyjnych, Skorowidz więźniów więzienia ul. Sterlinga 14, Akta osobowe więźniów) nie odnaleziono zapisów dotyczących mojego pradziadka.

Z przytoczonej Księgi wynika, że trasa przejazdu owego transportu prowadziła przez Ostrów Wielkopolski - gdzie nastąpiło uzupełnienie jego stanu o więźniów tamtejszego więzienia - następnie przez Wrocław, Kędzierzyn, tereny Dolnego Śląska, Protektoratu Czech i Moraw oraz Skoczów. Wybór takiej trasy mógł być podyktowany tym, że trasa dawała możliwość przejęcia więźniów z więzienia (obozu karnego) w Ostrowie Wielkopolskim, więzienia w Sieradzu, czy aresztów w Łasku, Zduńskiej Woli i Wieluniu.

Z informacji odnalezionych na stronach www.straty.pl wyraźnie wynika, że miejscem zatrzymania mojego pradziadka jest Łódź, a zamieszkiwał Wrońsko (niedaleko Łasku, powiat wieluński). Może ktoś z forumowiczów orientuje się, gdzie szukać dokumentów dotyczących jego aresztowania.

Pozdrawiam,
Beata

_________________
http://historiajednegodrzewa.blogspot.com

Szukam aktu urodz. pradziadka Mikołaja Musztuk (s. Michała i Anny) ur. 12.12.1882 w Szechynie ok. Przemyśla (teraz Ukraina). Brak w parafiach: rzym.kat. w Medyce, grec.kat. w Medyce, grec.kat. dla miejsc. Torki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.458457 sekund(y)